Twee personen, eene man en eene Trouw, die zioh, evenals bet vorige jaar een echtpaar op een dorp nabij Weenen, hadden schuldig gemaakt aan het ver moorden en daarna nitplnnderen van vrouwelijke dienstboden, die zij hiertoe in hunne woning wisten te lokken, zijn Woensdag te Maagdenburg onthoofd. Bijzonder rooskleurig ziet het er niet mit met de vooruitzichten der tentoonstel ling te Chicago. Eerst de werkstakingen, welke het co mité noodzaakten tot het doen van zeer hooge kosten aan werkkrachten, vervol gens den strijd over de sluiting op Zon- en nu weer het versohil over het stelsel van bekronen, dat eerst internati onaal zou zijn met voor de verschillende afdeelingen afzonderlijke jury's, maar na blijken, te zullen bestaan uit één alge meens jury. De commissarissen van Oostenrijk, Bel gië, Brazilië, Denemarken, Frankrijk, Duitschland, Italië, Japan, Noorwegen, Portugal, Rusland, Siam, Zweden en Zwit serland, kunnen zich met deze schikking niet vereenigen, en hebben kennis gege ven, dat zij de tentoongestelde voorwer pen onttrekken aan de mededinging naar bekroning, welk voorbeeld gevolgd is door veel Amerikaansche inzenders. De laat- sten dringen evenwel nog aan op het bren gen van verbetering in het bekronings stelsel de eersten meenen, dat daarvoor de tijd te ver verstreken is. Verder moet het getal bezoekers tot heden verre bene den de raming zijn gebleven. De moeilijkheden betreffende de zaak der bekroning hebben echter onverwachts Zaterdag eene wending gekregen. De com missarissen van de vreemde staten hebben besloten onderling te concurreeren voor de bekroningen en eene afzonderlijke, van de Amerikaansche afdeeling onafhankelij ke, jury te benoemen en afzonderlijke diploma's nit te reiken. Het is niet te zeggen in hoeverre de tentoonstellings-commissie met dezen maat regel genoegen neemt. Of het beleefd is van de exposanten om te Chicago waar zij gasten zijn, in het huis van den gast heer den baas te spelen is eene andere vraag. Zekere Odernheimer te Nieder-Ingel- heim heeft een dergelijk kogelvrij pant ser uitgevonden als de Mannheimer kleer maker Dowe. Te Spandau zullen schiet oefeningen met het pantser worden ge nomen. Onderwijl werd van den heer Odernheimer door de militaire overheid verlangd, dat hij over zijne uitvinding geen verdere mededeelingen zou doen. Voor den heer Odernheimer is het te hopen, dat hij met zijne uitvinding betere zaken doet dan Dowe, dien vele bladen reeds tot milionair maakten, terwijl zijn hebben en zijn dezer dagen onder den hamer is gebracht. Een veertig jaar geleden schatte Humboldt het aantal inseoten-soorten over onzen aardbol verspreid op 170.000. Heden ten dage telt men er 750.000, de pas sieten niet medegerekend In de Canadasche provincie Toronto is thans eene p&rlements akte in werking getreden, die ons duidelijk maakt dat ze kere uiterst vaderlijke regeeringsmaatre- gelen thans veeleer in de nieuwe dan in de oude wereld te zoeken zijn. De be doelde akte bepaalt, dat er in al de steden, vlekken en dorpen dier provincie des avonds te negen uur een klok zal geluid worden, en dat alle personen onder den leeftijd van zeventien jaar, die, zonder nadrukkelijke toestemming van hunne ouders of voogden, na het luiden dier klok op de openbare straat worden aan getreden, zullen gestraft worden met boete en gevangenisstraf. Indien het waar is, wat verzekerd wordt dat namelijk deze wet de algemeene goedkeuring der Canadasche onders en voogden wegdraagt dan moet het óf met de moraliteit der Canadasche jengd, öf met de huiselijke tuchtmiddelen der Canadasche ouders en en voogden wel zeer wanhopig zijn gesteld. Er big kt behoefte te bestaan tot vergrooting van Antwerpen. Reeds voor enkele jaren was hiertoe een plan in werking dat, na nn eenigen tijd gernst te hebben, opnieuw aan den Raad is in gediend. Daar Antwerpen geen terrein meer bezit aan de stadszijde, heeft men hiertoe gekozen de overzijde van de Schelde, den Zwijndreohtschenpolder, groot 960 Hectaren. Eene wet zou noodig zijn, om den grond ij te onteigenen. Het oude en het nieuwe stadsdeel zou met elkaar in verbinding gebraoht worden door eene brug, rusten de of hangende aan torens, zonder ande re steunpunten dan aan de eindpunten deze brug zou 402 meter lang worden. De aanvrager* verlangen geen subsidie van de gemeente of van den staat. Hoewel men te Antwerpen het plan toe juicht, gelooft men toch, dat de ontwer pers wat al te optimiatisoh gestemd zijn omtrent het welslagen. Van ozaar Alexander III geeft de bekende Parijsehe correspondent der Time» de volgende karaktersohets De ozaar aller Russen is noch een sol daat, noch een zeeman, noch een diplo maat. Ik meen, dat hij is wat men hier noemt een bourgeoit. Hij heeft een afkeer van feestenhij verafschuwt ceremoniën hij houdt noch van revue's over legers, noch van revue's over vloten. Hij ver goodt zijn familie en is tevreden met haar. Hij behoort niet tot de Russen, die half een wilde, half Macchiavelli zijn hij is eerder een eenvoudig moujik, hij heeft de waarheid lief en spreekt haar. Wanneer hg verplicht is een revue bij te wonen, vertrekt hij zoo spoedig mo gelijk en is bigde als hij van zijn paard kan afstappen, want van paardrijden houdt hg evenmin. Te Kopenhagen gaat hg het liefst in een korte jas met een kleinen hoed uit, zioh onder de voetgangers be wegend, die doen of zij hem niet kennen, of in een huurrijtuig. Het best amuseert hij zioh als hg met zijn geheele familie op ouderwetsohe manier in een omnibus door het land rijdt. De Congreszuil, te Brussel opge richt ter herinnering aan Belgie's onaf hankelijkheid, is geheel verweerd en dreigt in te storten. Om haar te behou den, is in de Chronique de» travaux pu blic» aanbevolen haar geheel met brons te blindeeren. Maar zegt het Handels blad van Antwerpen „dat zal peper duur kosten Aan af breken zal men maar denken als men niet anders meer kan maar het is al erg genoeg, dat men reeds van „afbreken" spreekt. „En zóó valt het kaartenhuis, dat eeuwen moest trotseeren, nu reeds in gruis, in het leven van hen, die het za gen opbouwen." Naar de lndipendance verneemt, is eene bijzondere commissie door den minister de Bruyn benoemd, om maatregelen tot be houd der zuil in overweging te geven. Men beriohtte, dat de Zwitsersohe af deeling der tentoonstelling te Chicago ge sloten is als protest tegen de arrestatie van den Zwitserechen commissaris binnen de afdeeling, waar hg op vrijstelling van zeker rechter aanspraak maakte, als zijnde Zwit- sersch grondgebied. Hg wordt besohul- digd van den verkoop van diamanten zonder de verschuldigde rechten betaald te hebben. De Zwitsersche gezant te Was hington vertrok naar Chicago om de zaak te onderzoeken. Eene juffrouw te Utrecht, die reeds tweemaal wegens dronkensohapveroordeeld was tot een verblijf van zes maanden in de Ommerschans, werd dezer dagen we derom daartoe veroordeeld. Om hieraan te ontkomen nam zij de wijk naar Ant werpen en vertrok, terwijl haar man af wezig was, 1100 aan bankpapier met zioh nemende. Naar de Independence verneemt, beeft een Luxemburger, Rueller geheeten, te Oelnitz in Saksen aangehouden, bekend medeplichtig te zijn aan, ja zelfs de hoofd dader te zijn van den diefstal der juwselen in het paleis van den graaf van Vlaan deren. Aan de Rdfor.ne wordt verder uit Londen gemeld, dat ook tegen den aldaar aangehouden bookmaker James White nienwe bewijzen van zijn mededadersohap zijn ingekomen. De instructie heeft, naar het blad verder meldt, er bovendien toe geleid dat de plaats, waar de kostbaar heden op het oogenblik verborgen zgn, aan de justitie bekend is. Als een bewijs hoe taai oude in stellingen in Engeland zgn, vinden wij vermeld dat te Londen, bij Eaton Square, een goed bezoldigd ambtenaar ook des naohts in een huisje de waoht hondt ofschoon hij niets te doen heeft. Eeuwen geleden is daar een waohter geplaatst om tol te heffen voor de runderen en scha pen, die langs dien weg in de City wor den gevoerd. Thans komt het vleesch er sleohts voorbij in den vorm van bief- stnkken en ribben, maar nog altijd is de wachtpost niet opgeheven en wordt I de ambtenaar door de burgerij betaald voor zgn niets doen. De Amterdammer meldt, dat een geniaal man te Amsterdam door de politie ingerekend is. Sinds eenigen tijd vervoegde zich aan huizen met eleotrische traatschellen een deftig gekleed, bejaard heer met de me- dedeeling, dat hg even naar, de batterg kwam kg ken. Men liet dan, niets kwaads vermoedend, en in de meening, dat hg van wege den huisheer met het onderhoud der eleotrisohe- schel belast was, den man inhuis komen en wees hem de batterg aan. Van de gelegenheid maakte dan onze ngvere gebruik om die deelen der batterg, welke waarde hebben, poreuze potten, zinkstaven, klemschroefjes en wat er zoo meer om was handen, in zgn valies te mof felen. De diefstallen werden natuurlijk ont dekt als gebleken was, dat de schel defeot was, dooh altijd te laat om de dief te achterhalen. De oorlog, dien de Nederlandera voeren in Atjeh, is Dinsdag door een der leden in het Britische Lagerhuis ter sprake gebraoht. In herinnering brengende het defensief verbond in 1819 tusschen Engeland en Atjeh gesloten, werd de vraag gedaan of Engeland nog steeds aan dit verbond ge houden was, dan wel of het door Atjeb van zijne verplichtingen was ontslagen en dan of de regeering niet haren invloed kon aanwenden om genoemden oorlog een einde te doen nemen. Als antwoord op deze vragen werd van regeeringswe- ge te kennen gegeven, dat er geen nit- zioht bestaat op het eindigen van den oorlogdat de Nederlandsche regeering de blokkade der kust van Atjeh gedeel telijk heeft opgeheven en dat het traetaat van 1819 niet meer van kracht is, om dat, naar het gevoelen der betrokken re- regeeringen, de bepalingen ervan van beide zijden toch niet zgn nageleefd. HAARLEM, 2 Juni 1893. Voor den in de Bloemendaalsohe duinen te houden schietwedstrijd van den Ned. Bond van oud - onderofficieren op 16 Juli a. s. zond de Eere-voorz. van dien Bond, zijne Excellentie de Gep. Luit. Ge neraal, oud Minister van Oorlog A. W. Ph. Wetzel, als prijs een groote verguld zilveren medaille, speciaal bestemd voor korpswedstrgd op 150 M. met rgksge- weer en amunitie. De Firma Beaumont deed toezegging voor een fraaie flobertbuks als prijs. Bij de opening der stembriefjes, in geleverd voor de verkiezing van een lid van Provinciale Staten bleek dat inge leverd waren 2870 biljetten de meerder heid was, wegens 37 biljetten van onwaar de, 1417 stemmen. Uitgebraoht zgn 1445, 850, 383 en 104 stemmen resp. op de Heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, J. A. W. Begnes, Dr. A. E. van Royen en C. H Braam. Aan het Verslag van de Haarlem- sche Tramway Maatschappij, uitgebraoht in de vergadering van aandeelhouders, ontleenen wij het volgende. Bedroeg het getal passagiers geduren de het vorige dienstjaar 591051, dit jaar was het geklommen tot 604026, veroor zakende eene meerdere ontvangst van van ƒ1061.20 waaruit de gunstige wer king van het sectiesysteem blijkt. Met de paarden was men niet onge lukkig. Vier werden wegens ongeschikt heid verkocht en twee als onbruikbaar dood. In de plaats werden gebracht zes nieuwe paarden. Na aftrek van de opbrengst der zes eerstgenoemde werd hiervoor besteed 1419.50. Tengevolge van de hooge fourrageprij- zen kostte elk paard per dag 1.05, tegen 0.91 het vorige jaar. Onder het personeel kwamen den af- geloopen winter vele zieken voor, waar door tijdelijke hulp noodig was. Een koetsier, inmiddels overleden, werd gedurende dit iaar 10 in de week uit gekeerd wegens ziekte. Twee conductenrs ontvingen eene gra tificatie. Aan de tramwagens hadden belangrij- ke reparaties plaats. De tramlijn zal, niettegenstaande de plaats gehad hebbende reparatie, ver nieuwd moeten worden. Naar het duur zaamste systeem zal een onderzoek inges teld worden. Voor het nemen van abonnementskaar ten voor schoolgaande kinderen werd geen gebruik gemaakt. Het winst saldo bedraagt ƒ3461.245 tegen ƒ2825.20 meer in het vorige dienst jaar, veroorzaakt door hooger exploitatie kosten enz. van welke echter sommige extrauitgaven van tijdelijken aard zijn. Het zuiver bedrag per Exploitatie-re kening bedroegf 31978.79 Aanwezige voorraad335. Onafgehaalde dividenden15. Intrest rekening voordeelig saldo878.57* f 33207.36* Hieraf: Arbeidsloonen en sa larissen17230.26 Fouragerek. sal do./ 13727.48' Verm. met voor raad 1211.625 12515.86 29746.12 Blijft saldo winst 3461.24* Besloten werd aftesohrgven f 1061.24* op de tramlgn en toebehooren 2000. beschikbaar te stellen voor 2°/0 °P de aandeelen en de overblijvende f 400 te bestemmen tot het verzekeren van het personeel voor ziekte of pensioen. Over de beste wijze, waarop dit kon gesohie- den, zal door het bestuur wordeo over legd. Alhier is overleden Abram Wils geb. 3 November 1809, gevestigd tot het dragen van het metalen Kruis en de Citadel van Antwerpen. Hij braoht gerui- men tijd in gevangenisschap door te St. Omen, Frankrijk. In het trapportaal van het Muse um van Kunstnijverheid alhier zullen aanstaanden Zondag eenige nieuwe deoo- ratieve schilderwerken, vervaardigd door de leerlingen der Kunstnijverheidsschool, tentoongesteld zgn. De volgende week zal op bet Museum eene zeer belangrijke tentoonstelling geo pend worden. Des Zondags is de toegang vrij. Het stedelijk musenm van Sohilde- rijen en oudheden op het Raadhuis is in Mei jl. bezocht door 247 personen tegen betaling en door 339 niet betalende per sonen. Heden morgen is naar het huis van bewaring overgebracht Johannes George Luoas, oud 30 jaren, zonder beroep, ge boren en laatst woonachtig te Amsterdam, die gisteren nam. ten huize van den Heer v. G. emeritus Predikant alhier, een brief had bezorgd, waarin hij werd aangemaand om ten 10 ure des avonds aan een per soon gekleed met donker oostuum en hoed, die zich op de Groote Markt nabjj de Jansstraat zou bevinden, de som van f 50 te overhandigen terwijl bij niet na koming daarvan eene poging tot moord zou plaats hebben op eeD zijner hnisge- nooten. De briefschrijver was op den be paalden tijd en plaats aanwezig en is door de agenten van politie Verkerk en van Holst gearresteerd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 31 Mei. N. J. van Poelgeest en M. W. Wale- veld. B. Nederkoorn en A. T. Blad. 1 Juni. A. M. Vogel en M. R. J. van Gurtzgen. GETROUWD. 31 Mei. D. van den Berg en R. Hoevenberg. A. Sino en A. K. van der Laar. -— J. van Rijn en S. Knijn. J. H. Fontijn en M. M. Bitkan- ter. P. Dijkman en E. M. van Sprang. J. van den Manakker en M. Uitendaal. W. de Kuster en M. Korswagen. A. Hessels en M. G. Tit. 1 Juni. K. Brouwer en C. P. van Os. J. G. Mourik en H. G. Ruijgrok. G. Benraadt en J. H. Schipper. J. J. Worst en C. van Charante. GEBOORTEN. 21 Mei. M. P. Jansse geb. Waltz z. A.de® Uijl geb. Kotten d. C. de Bruin geb. van Schoppen d. 25 Mei. G. van Berloo geb- Hoek dC. C. M. Vink geb. de Soet d. A. R. Mudde geb. Vermeer d. S. J. W. Brontdijk geb. Bolleurs z. AJHuibers geb. Lucas z. 26 Mei. M. Pekelharing geb. van Natten d. J Bijster geb. van Niemann z. H. M. Traksel geb. Koster d. J.vanBree- men geb. Smink z. A. J. Tijssen geb.de Graaft' d. 27 Mei. G. Verdel geb. Jongkind z. P. M. Huisentoerd geb. Beenders z. A. L. Langeveld geb. Weesing d. H. C. van der Wiel geb. van Swaaningen z. 28 Mei. C. E. Henskes geb. Puts z. A. Vrijenhoek geb. Felder z. 29 Mei. D. Bertram geb. Kik kert d. J. C. Noldes geb. Hubens z. 30 Mei. J. J. van den Boscb geb. Plotg z. E. C. van Norden geb. Vogelzang z. 31 Mei. A. H. H. Wille geb. Mauchéd. - H.van Orden geb. Lomans d. C. M. Pietersgeb. Asmussen d. 1 Juni. E. Bakker geb. Amman d. W.S. Smit geb. de Pree d. MG. Broekmeijer geb. i Vergers d.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2