A tersburg slechts 1167 personen aan de stemming deelnamen; te Moskon slechts 1081, te Oiessa 495 enz. De Bnssische regeering oordeelde eene tal rijke verkiezing-beweging niet nuttigen be. perkte het getal kiezers. Omstreeks half Juli zal te Parijs eene tentoonstelling gehouden worden van oude mannen en vrouwenallen moeten boven den leeftijd van negentig jaar zijn. Wie aan deze expositie deelnemen, zullen kosteloos eerste klasse naar Parijs ver voerd, in go8de hotels gehuisvest en ver der uitnemend verzorgd worden. Mochten zij te Parijs komen te over igden, dan worden zij kosteloos naar hun ne woonplaats vervoerd en ter aarde besteld. Aan de drie oudste, gezondste en meest beschaafde oudjes wordt een gouden me daille geschonken terwijl hem of haar, die het beste verhaal levert van de ge beurtenissen in deze eeuw en van de in drukken, daarvan ontvangen, twintig duizend francs wordt ter hand gesteld. De tentoonstelling wordt besloten door een feestmaaltijd, voorgezeten door den ondste in jaren. Een groet bezwaar zal opleveren de juiste bepaling van den leef tijd, aangezien het daarmede in de troe bele dagen van het begin dezer eeuw niet al te nauw kon genomen worden. Er was in het keizerrijk Japan voor eenigen tijd een ernstig verschil gerezen over de staatsbegrooting tusschen het Ministerie en de vertegenwoordiging. De beslissing werd onderworpen aan het oor deel des keizers. In de deze betreffende keizerlijke boodschap waarin een paar behartigenswaardige wenken op de den Japanner eigen beleefde manier worden ten beste gegeven leest men „Wanneer in den tegenwoordigen tijd uren en dagen worden verkwist in twist gesprekken en groote doeleinden, die men beoogt, worden verwaarloosd, zoodat ge legenheden voor de bevordering van het algemeen welzijn verloren gaan, dan zal onze wensch, dien wij koesteren, om in den geest onzer voorvaderen te handelen, worden teleurgesteld en zal de gelegen heid verloren zij n gegaan om goede vruchten te oogsten van het grondwettig Regeering- stelsel". „Wat de militaire verdediging van den Staat betrelt, zoo kan éen dag ver zuim leiden tot honderd jaren berouw". Het stuk eindigt als volgt: Wij, de keizer, willen nu bezuinigen in de kosten onzer huishouding en zullen daarvan gednrende een tijdvak van zes jaren 309,000 yen (f 600.000) per jaar afstaan, en wij gelasten aan de officieren en de burgerlijke ambtenaren, behalve aan hen, die in bijzondere omstandigheden verkeeren, om in genoemd tijdvak een tiende van hunne jaargelden te schenken, teneinde alzoo voorzien worde in het ge brek aan geld voor het bouwen van oor logschepen." Te Londen is een voor hare jaren bijzonder klein meisje van twaalf jaar, Maria Philipps, in hechtenis genomen, dat er haar werk van maakte op straat hartbrekend te schreien, kwansuis omdat hare moeder haar uitgezonden had om een boodschap en zij den meegeven shil ling verloren had welken dan mede lijdende voorbijgangers haar toestopten of voor haar colleoteerden. Een politie-agent zag haar driemaal achter elkander dezelfde vertooning met goeden uitslag ten beste geven. Door alle reeders, scheepsmakelaars, emigratie-agenten, herbergiers enz. te Hamburg is eene kennisgeving van den Hamburgschen senaat ontvangen, betref fende de Rnsische emigranten. Deze blij ven te Hamburg komea, hoewel het ver- 1 leden jaar reeds uitdrukkelijk werd ver boden. Thans heeft de politie order ge kregen te zorgen, dat al zulke emigran- ten, die na den 15 den dezer de Ham- burgsche grenzen naderen hetzij per straat-, spoor- of waterweg, wegens het gevaar van overbrenging der cho lera verhinderd worden het Hamburgache gebied te betreden, ook al hebben zij reisbiljetten en voldoende geldmiddelen. Eene uitzondering wordt alleen gemaakt voor reizigers uit Rusland met kajuits- kaarten naar Amerika. Omtrent den uitslag van de ver kiezing voorden DuitschenRijksdag wordt bericht, dat naar alle waarschijnlijkheid van de driehonderd zeven en negentig dis tricten in ongeveer honderd en zeventig de uitslag is als volgt 70 cenirum, 30 conservatief, 17 socia list, 13 Polen, 10 midden-partijen, en enkele vrijzinnige, welfen enz. Van 86 distrioten daarentegen is slechts met kans op waarschijnlijkheid de nit- slag te zeggen, waaronder 18 oonservatief. Van de overblijvende diBtrioten is de uitkomst volkomen onberekenbaar. Daar zullen wel in de meeste herstemmingen noodig zijn. Over den brand, waardoor het Kur- haus te Eriedricbroda, Thuringen, geheel is vernield, worden nog de volgende bij zonderheden gemeld. De brand barstte ten ongeveer 2 uur in den nacht uit en daar het gebonw in den trant der Thnringsche villa's ten deele van hout was en er bovendien groot gebrek aan water heerschte, viel aan bluasehing niet te denken. Er waren 45 logés, die zich haastig hebben moeten redden, en ware de brand voor het be vallige plaatsje niet zoo treurig, dan zou men zich bijzonder geamuseerd hebben met de zonderlinge costumes, waarin de vluchtelingen „umherspazierten." Een da me b. v. liep schreiend rond, slechts met het allernoodigste kleedingstnk bedekt; zjj had evenwel den tijd gevonden haar mooien nieuwen hoed met bloemen en strikken op te zetten. Een heer, die bij na even onvolkomen gekleed was, prijk te naast haar met een hoogen cilinder hoed op.Een oude dame, ook in primi tief gewaad rondtrippelend, had den laar zentrekker gered, dien zij, als ware 't een scepter, krampachtig vasthield. Een andere dame, met een dun onderrokje be kleed, had den pantalon van haar echt genoot met losse zwier om den bals ge slagen. De vluchtelingen vonden spoedig een onderkomen bü verschillendo bewo ners; des morgens werd de bagage uit gezocht en verdeeld, voor zoover deze al thans gered was. Een aantal der bezoe kers verlieten het rampspoedig oord nog den eigen dag. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdis trict Gfouda zijn uitgebracht 2172 stem menvan onwaarde 41. Gekozen de heer T. Gr. G. Valette {liberaal), met 1132 stemmen. De heer J. N. Bastert (conser vatief) had er 999. Bij de eerste stemmiug, op Dinsdag 30 Mei, werden uitgebracht 2227 stem men, van onwaarde 18. Toen verkreeg de heer Bastert 815, de heer Valette 712 en de beer Brummelkamp 675 stemmen. Het geheele getal kiezers in het dis trict bedraagt 2988. Door eenige ingezetenenvan Amster dam is aan den Gemeenteraad een adres ge zonden, waarin zij mededeelen, „dat zij tot de wetenschap zijn gekomen, dat het abattoir ontaard is in eene folterplaats", waar het slachterswerk vaak door onkundiger op de meest stafbare en schandelijken manier wordt verrricht," bepaaldelijk wat betreft de kalveren daar ter plaatse voor export naar Engeland geslaoht en dat zelfs slachters, die jaren lang het bedrijf hebben uitgeoefend, verklaren„eene der gelijke marteling niet te kunnen aanzien." Daarom verzoeken zij a. het afmaken van vee door daartoe on bekwame personen te beletten; b. in te voeren het slachtmasker, zoo als dit met succes gebruikt wordt, o. a. bij de Kon. Ned. marine; c. te verbieden het menschenonteerend martelen van kalveren voor export naar Engeland geslacht; d. evenals te Rotterdam, vast te stel len een reglement, voorschrijvende de wijze waarop de verschillende soorten van vee geslacht moeten wordeD. Aldus zal worden voorkomen„dat het abattoir ontaarde in eene kweekschool voor bloeddorstigen en wreedaards, die la ter gevaarlijk worden voor de maatschap pij-" Bij de te Amsterdam gehouden ver kiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland werden uitge- gebracht 3499 stemmen, waarvan van onwaarde 25 stemmen. Geldige stemmen 3474, volstrekte meerderheid 1738. Op den S. J. Ilvjmans (lib.) werden uitgebracht 1687, op beer mr. L. H. Povel (Katb.) 939 en op den heer mr.D. P. D. Ea- bius (anti-rev.) 812 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren H. J. Hymans en mr. L. H. Povel. Tegen deze verkiezing werd door een kiezer protest aangeteekend, aangezien er te Amsterdam twee personen zijn, die den naam H. J. Hijmans dragen en het niet gebleken is welke bedoeld was. Davenport, ook hier ter stede wel bekend uit den rumoerigen Sequah-tiji, ia in moeilijkheden gekomen met zijn meesteres, de Sequah-Compagny. Van weerszijden is beslag gelegd op de hier te lande zioh bevindende eigendom men der Company. Davenport heeft thans te Zierikzee open- ning gedaan van de verhouding, zoodat hij volgens zijn beweren nog ƒ5000 van de Company te vorderen heeft. Alles ging goed, verhaalde bij, toen in Nederland aanzienlijke sommen verdiend werden dooh tegenwoordig moest bij geld vragen en dat viel de heeren niet mee. Nu wil Davenport de zaak in Holland wel voor eigen rekening nemen, maar hiervoor wordt twee twee ton gevraagd en dat vindt hij te dnur. Tot aanstaanden Vrijdag a tl hij in dienst der maatschap pij blijven, doch Maandag over aeht dagen voor zich zei ven optreden, hij zal zich slechts bepalen tot datgene wat hij tot dusverre deed en zioh later als masseur in Den Haag vestigen. In Maart 1893 werd uit bet tucht huis te Leeuwarden ontslagen de beruchte Dnitsche dief Mohme, bekend door aller lei stoute aanslagen op den eigendom, te Leeuwarden, te Maastricht en te Heem stede. In 1881 werd hij veroordeeld tot 14 jaren tuchthuisstraf, waarbij later wegens diefstal nog 2 gevoegd werden. In 1892 werd hij ziek, zóó dat hij on geneeslijk verklaard werd. op de smeek beden zijner moeder werd vergunning verkregen tot ontslag en vervoer naar Duitschland. Deze ongeneeslijke zieke is nu den 7 Juni, dat is drie maanden later, 1.1. te Amsterdam preventief gevangen geno men, verdacht van diefstal met braak op genoemden datum gepleegdte Nieuwer Am- stel. Sedert eenigen tijd varen er van 't Friesche dorp Oosterweel twee stooinboo- len op Heerenveen. Beide kapiteins zoe ken elkander er onder te werken en zoo heeft de kapitein van de stoomboot de Eendracht besloten de passagiers nu heen en terug kosteloos te vervoeren. Dat daar door de andere boot veel passagiers ver liest, ligt voor de hand en nieuwsgierig ziet men uit naar 't besluit dat deze boot nu zal nemen om 't kosteloos vervoer van passsgiers te overtreffen. Misschien geeft die wel geld of con sumptie toe, of laat hij wat wel eens meer gebeurd is, een muziekkorps aan boord spelen. Evenals wij, zijn de Amerikanen trotsch op hunne openbare school, maar, ook evenals bij ons, heerscht er onder- wgzersnood wegens de karige bezoldiging, de traktementen zjjn er f 50.per maand als bij ons voor de pasbeginnen- den. Dientengevolge zijn in een enkel graafsohap in 14 districten de scholen gesloten, wijl het onmogelijk was onder wijzeressen te krijgen. Als oorzaak daarvan wordt genoemd de gierigheid der kiezers, gedeeltelijk de afwisseling in personeel, want de onder wijzers worden slechts voor een jaar aan gesteld of „gehuurd", gelijk het heet, deels ook door het grooter aantal onder wijzeressen. Jonge mannen vinden lioht beter betaalde betrekkingen. Zoo komt het dat de onderwijzeressen zich bijna geheel van de lagere school hebben mees ter gemaakt, jammer genoeg, omdat het schijnt dat hoe uitstekend ook de vrou welijke krachten kunnen dienen bij 't on derwijs aan meisjes, de vrouwen op den duur niet opgewassen zijn tegen de ge mengde klassen, terwijl bij de schoolop- voeding aan uitsluitend jongens door vrouwen, niet de voorkeur wordt ge schonken. kl. bij de dienstdoende schutterij alhier en als zoodanig benoemd P. W. Peere boom thans officier van gezondheid 2e. kl. a la suite tot le luit W. J. H. Mu ffer, thans 2e luit. en tot 2e luit. P. H. Craandijk, thans 2e luit. a la suite.] Het Museam van kunstnijverheid ontving van de Haagsche Plateelbakkerij Rozenbnrg eene belangrijke collectie vazen borden en schotels, om in het Museum te worden tentoongesteld. Tevens heeft de Heer Hnbert Jnngblut, Beeldhouwer te Utrecht, een Madonnabeeldje met Christuskind ter expositie aangeboden. Woensdag namiddag is een 4 jarig meisje aan de Ged. Onde Gracht aange reden, waarbij bet een trap van het paard kreeg tegen haar neus, welke vrij belang rijk werd verwond. Een werkman had Wiens lag nam. ar beidende aan de slooperij 1 an het vroegere gerechtsgebouw het ongeluk een zwaar stuk steen op beide beenen te krijgen, tengevolge waarvan bij per raderbaar naar het Kt. Elisabeths Gasthuis moest worden overgebracht. Heden morgen is uit het Znider Bnitenspaarne opgehaald het lijk van een 2 Va jarig meisje dat sedert 11. Maandag avond werd vermist. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Juni. W. Hamers en P. Vercauteren. 14 Juni. A. Kleefstraen W.Zandburg. H. van der Steeg en J. van Dantzig. P. Brceu- weren H. M. C.Jansen. E. van Walwijk en A. A. M. Kooij.15 Juni. J. J. Blankwater en C. O. van Poeteren. GETROUWD. 13 Juni. Mr. H. M. J. Francken en V. Ver beek. S. vanFrank en S. Fransman. N. J. van Poelgeest en M.W.Waleveld. B. Neder- koorn en A. F. Blad. 16 Juni. A. M. Vogel en M. R. J. van Gurtzgen. GEBOORTEN. 7 Juni. C. F. H. Lammertsma geb. Riel d. M. Cornet geb. Bon enbal d. 8 Juni. C. J. Boeré geb. Groenendaal d. A. Kossen geb. Vink z. 9 Juni. A. Roos geb. Landman z. M. de Gruiter geb. de Smit d. M. E. Oder- kerk geb. de Haan d. H. L. Groeneveld geb. Semeijn z. W. S. Grocnewoud geb. Zuren donk z. C. Touw geb. Dirkse z. G. Quist geb. Lieman d. C. H. Tierie geb. van der Horst z. 10 J uni. M. G. Bekker geb. Ausum z. M. Raven geb. de Waard d.A. M. C. van Kessel geb. Bekker d. J. Willebrands geb. Veltman z. I van der Bijl geb. Ott d. W. van Roon geb. Prinsend.J. M. C. Wel- Ier geb. Roest z. 11 Juni. M. E. Thijs geb. Cruijce d. H. Heuperman geb. Kruijt d. R. van Brederode geb. Pot d. G. Serné geb van Mierlo z. Z. W. Bakker geb. vanStrien z. 12 Juni. A. J. G. de Jonggeb. Haverkamp d. G. Zomerdijk geb. Willemsed. M. E. Remmé geb. de Reus d. J. van het Nederend geb. van der Raadt z. S. Mvan der Laan geb. ter Poorten d. S. MJOttolini geb. Blauw d. J. E.Warmer, geb. Terol d. M. E. Slobbe geb. Keesen z. 13 Judi.E.Coo- len geb. Romp z. C. P. v. d. Veldtgeb. Koelemjj z. E. Stouten geb.Wolvetang z. J. Meijmink geb. Oliemans d. H. 'Leuren geb. Stoffer d. C. Scheller geb. de Leeuw z 11 Juni. G. M Koelemeijer geb. Dernison z. I. J. Waning geb. v. Honscboten z. A. M. Vooges geb. v. Geneegenz. E. Vermeer geb Robin z. v. Siegerist geb. v. Dillen z. OVERLEDEN. 7 Juni. J. G. v. Berloo 12d. d. Gasthuislaan. 8 Juni. M. P. v. Beek 3 m. d Heerensingel. P. Roscnhart 76 j. M. Joostelaan. 9 Juni. C. Houthuizen geb. Pronk 41 j. Gasthuisvest A. C. v. Ek geb. v. Lith79 j.Scbotersingel. M. M. Waning geb. Hipke 82 j. Ged. Vol dersgracht. 10 Juni. P. Rademakers 32 j. Anlhoniestraat. C. v. Uden geb. Wijnands 26j. Tuinlaanfje. A. F. Voorlingl8 m. z. Gasthuissingel. 11 Juni. J. Sttffers9m. z. Bannesteeg.12 Juni. H Kales 1 m. d. Min- nebroederstecg. V. v. d. Ploeg geb. Duinker 73 j. Gr Heiligland. W. E. Burck geb. Cos- terus 77 j. Kenaustraat.13 Juni. H P. Trak- sel 1 m. z. Burgwal. Postkantoor Haarlem. OPGA VE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, welke stukken thans door de Af zenders kun nen worden teruggevraagd. Brieven. E. K. Kruisman, F. G. L. Keijzer, Mevr. C. Meijer, L. Zuidweg, Malzer, C. (J. M. Hommes, Brinkman, Ploeg, Mevr. S. M. Weissmao, alle te Amsterdam; Draaisma, Delftj; A. Lammere, Dinka- perloo; K. Korsman, 'sHage; W, J. de Jong, Haarlem; Z. B Spaarne 117, Haarlem; Zuster Ina, Hilversum; E. Jansen, Rotterdam; Patera Dominicanen, Uden; v. Weel, Wormerveer;J.v, d. Jacht? Mevr. M. Moner? M. v. Veer? Briefkaarte n. B. Huijerman, de Groot, Groenenberg, C. A. v. Hoolwerf. T. Leopold, A. Plasch, Mevr. B. v. d. Putten, alle te Amsterdam; "VV. M. üuyn, Blocmendaal; II. Peltru, 's Hage; Mevronw de Groot du Cloux, Baarn; Brieven verzonden geweest naar het Buitenland t Bij kon. besluit is op verzoek eer- G j Wolïeiamp_ Bei.lin. vol ontslag verleend aan dr. M. C. A. L K. Harmsen Enlinges Bijleveld als officier van gezondheid 2e L. Bijleveld, Honthoschdorp. HAARLEM, 16 Juni 1893. Sedert de vorige opgave werden door de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" de volgende giften en gaven ontvangen. Van den heer J. R. v. d. Boon, op brengst eener gymnastiek uitvoering ƒ6.35; van bus stadhuis ƒ5.opbrengst kijk dag Balabréga 5.95; van N. N. ƒ50. van N. N. ƒ25.van W. W. v. Hulst, opbrengst verkoop programma's bij zwem wedstrijd 2.65'; van J, P. v. O. 10. van W. v. H. ƒ43.75'; bus stadhuis ƒ10. van D. v. d. K. en van Mevr. M. kleedingstnkken, die bij verkoop heb ben opgebracht 53.33van Mevr. N. N.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2