HAARLEMSCI w Eerste Blad. No. 49. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. 144. Vijftiende /aargang. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 21 Juni 1893. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMKR TKLBPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden—,25. franco p. poei —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke rege! meer 5 cents, groots tetters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenlün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. JACOBS, J R. Indische Vrienden2.25. 6ERDES, E. De speelman op den Wil den bo-cb,geb. 1 50. AIMARD, GUST, De Boekaniers.25. "WATTEL, H. M. J. Inleiding tot de beoefening van het Burgerlijk Wetboek. 8.—. n—Inleiding tot de beoefening van het Nederlandacb Privaatrecht. Deel I. Burgerl. Wetboek8.—. HAVERKAMP D. H. Algemeen e voor schriften voor de uitvoering en het onderhond van werkeD, onder beheer van het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Tweede druk. Opnieuw herzien cn vermeerderd1. WESTHOFF, Dr. C. H. A. De bestrij ding van het trachoom.20. CAPPELLE, P. VAN, De eJectriciteit, hare voortbrenging eu hare toepassing in de industrie en het maatschappelijk verkeer. Naar het Dnitsch van Arthur Wilke. Afl. 1. Compleet ia16 afl. ,30. BERGHUIS. F. Lz. Handboek voor den meubelmaker. Naar het Hoogdnitsch voor Nederland bewerkt en vermeer derd. Afl.I. Compleet in 15 afleveringen a -.80. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken RASZN1TZ, PAUL, lm Zeichen Mer- curs! 1.30. PANiZZA, OSKAR, Visionen. Skizzen and Erziihlungen1.95. SCHERMAN, LUCIAN. Materialien zur Geschichte der Indisehen Visionslit- terator6.50. BRANDT, Dr. W. Die Evangelische Ge schichte und der Ursprurg des Christen- thnms auf Grund ciner Kritik der Be richte über das Leiden und die Aufer- stehung Jesu7.15. BLAVATSKY H. P. Schüssal zurTheo- 8ophie. Erkliirung der Ethik, Wissen schaft und Philosophic3.25. LANGE, Dr. ALBERT, Die Wasserkuren im Eigenen Hause. Gemeinverstandlich dargestellt. Mit vielen Illnstrationen. .65. TILL MAN NS, Dr. med. HERMANN, Lehrbuch der algemeinen Chirurgie. Allgemeine Operations- und Verband- Techuik. Allgemeiue Pathologie nud Therapie, Dritte, verbesserte uud ver- mehrte Auflage9.75. SCHROEDER, Dr. med. WILHELM, Der Frauenarzt Gemeinverstaudliche Darstellung der Frauenkrankheiten ihr Wesen, Ursachen, VerhütungunBehand- 2.80. GÜNTIIER Dr. R. Über Behandlung und Unterbringung der irren Verbrecher. 1.95. TIGERSTFDT, Dr. ROBERT, Lehrbuch der Physiologie des Kreislaufes. Acht- zehn Vojlesnngen für studirende und Arzte. Mit 129 Abbildungen in Text. «10.40. Atlas der Pathologischen Gewerbelehre in Mikrophotographischer Darstellung. Her- ausgegeben von Dr. med. Carl. Karg und Dr. med. Georg Schmorl. Mit einem Vorwort von Dr. med. F. V. Birch- Hirschfeld. Mit 27 Tafeln in Knfferat- zung. I (Probe) Lieferung. Tafeln I und XV Ornamentale und Kunstgewerbliche Sam- melraappe. Serie III. Au9wahl orna- raentaler Motive" de9 XVIII Jahrhun- derts. Habermann und (andere Meister. 35 Blatt in Lichtdruck«16.25. RIEMANN, I)r HUGO, Musik-Lexikon. Vier te sorgfalrig revidierte nnd mit den neuesten Ergebnissen der musika- lischen Forschuug und Kunstlehre in Einklang gebrachte Auflage Lfrg. I. Erscheint in 20 Liefernugen zu je... .35. WIELE, MARGUERITE VAN I)E, Les frères van (Made1,90. KAUFMANN, M. Les vipères de France. «1.40. Bovenstaande werken zyo voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes. Eerste Kamer. In de zitting van Vrij dag werden alle aanhangige wetsontwer pen aangenomen, o. a. tot uitvoering der overeenkomst tegen misbruik van drank verkoop op de Noordzee; intrekking van art. 87 der wet op de rechterlijke organizatieeenige onteigeningswetten bekrachtiging der overeenkomst met de gemeente Groningen over den bouw van een muzenm, na protest van de hee- ren van Roy en, Alberda van Ekenstein en van Lier; afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal; verkorting van den afkondigingsdnnr van algemeene bestuursmaatregelen, met 82 tegen 10 stemmen, na bestrijding door den heer Savornin Lobmanvoor ziening betreffende het ingezetenschap voor de toepassing der militie-wet; de overeenkomst betreffende den spoorweg Sittard Herzogenrathhet kontrakt met de Ned. Handelmaatschappij met al gemeene stemmen, na eenig debat over de opheffing van het konsignatie-stelsel tnsschen de heeren v. Gennep, Maller en J. Prins, verhooging der Indische be grooting voor den spoorwegaanleg Pro- bolingo Panaroekan, na eonig debat, waaraan de heeren Fransen v. d. Putte, Wertheim en de Min. van Kol. deelna men; verbetering der werken v»n de Solo-vallei. Daarna is de Kamer geschei den. Tweede Kamer. In de zitting van Woens dag begon de Voorzitter mede te deelen, dat bij voornemens was Vrijdag voor te stellen de behandeling der Kieswet aan te vangen op 12 Jnli a. s. Daarna was aan de orde het ontwerp tot voorziening betreffende hst ingezetenschap voor de toepassing der militie-wet, en de inter- pellatie-Beelaerts van Blokland, waarom het ingediende wetsontwerp tot herziening der militie-wet de onderteekening van den Min. van Binnenl. Zaken mist. De Min. van Buitenl. Zaken, als waarnemend voor zitter van den Ministerraad, antwoordde den interpellant, dat bij dit ontwerp het technisch gedeelte, dienst bij de militie, wordt geregeld, niet de dienstplichtigheid. Wetsontwerpen worden alleen ondertee kend door de Ministers met de uitvoering belast. Wel worden in dit ontwerp de hoofden der provinoieën en der gemeenten genoemd, maar er zijn zooveel wetten, waarbij dit ook het geval is, zonder dat ze toch onderteekend zijn door den Min. van Binnenl. Zaken. De Min. van Oorlog verklaarde, dat het ontwerp op den dienst der schutterij reeds lang bij den Raad van State aanhangig is. Na eenig debat was de interpellatie afgeloopen, en werd het wets ontwerp aangenomen met 62 tegen 16 stemmen. Het wetsontwerp tot afschaffing der heffing van kanaal- en havengelden op het Noordzee-Kanaal werd daarna goed gekeurd met 71 tegen 3 stemmen. Toen werd de behandeling der bedrijfsbelasting voortgezet. Een snbam. van de heeren de Ras en van Vlijmen, om met kinderen gelijk te stellen hen, die wegens liehaams- of zielsgebreken buiten staat zgn in eigen onderhond te voorzien, inwonende ouders en schoonouders, van wie het onderhoud geheel ten laste van den belastingschul dige komt. Door den heer de Ras werd dit subam. toegelicht. Donderdag werd het debat over het tarief j-t. 9 voorgezet. De heer Pijt- tersen edigde nogmaals zijne amende menten en bestreed het Regeeringstsrief, dat, volgens hem, als het onveranderd werd aangenomen, de wet impopulair zou maken. De heer Dobbelman verdedigde zgn am., waarin hij eenige wijzigingen bracht tengevolge van de intrekking der opoenten door de Reg. Door den Min. werd eene verandering gebracht in het tarief voor hen, die in de Vermogensbe lasting zgn aangeslagen voor twee ton of minder. In plaats van 2 pot. boven/200 stelt de Reg. nu voor 2 pot. boven 150 voor vermogens van f 13.000 of f 14.000 2 pot. boven ƒ200 voor vermogens van 15.000 of meer. Ook de heer Poelman verdedigde nader zgn am. De heer de Beaufort Amsterdamzou tegen de amen dementen stemmen. Bizonder bezwaar had hij tegen het am. - Borgesins. Spreker wilde geen verlaging van het vrijgesteld minimum met het oog op de uitbreiding van het Kiesreeht. De heer Goeman Bor gesins verdedigde krachtig zgn am. en noemde wat de heer de Beaufort wilde toekomst-census muziek. De heer Rutgers van Rozenburg drong aan op splitsing van het am.-Borgesius in tariefwijziging en verhooging van het vrggesteld bedrag. De heer Heemskerk verdedigde de amendementen-Pyttersen en Schimmelpenninck v. d. Oye om rekening te houden met het gezin, en den toestand van het gezin, wat de heer A. v. Dedem volhield, dat bij deze wet niet geschieden kon. Gok de Min. van Fin. zeide, dat aftrek voor het gezin thans niet kon ge schieden, maar bij de herziening van het personeel zal plaats hebben. De heer Heldt stelde als sub. am. op het am.- BorgeBius voor, om het minimum te be palen op f 650 in plaats van ƒ700. Op letter c. van art. 9 de belasting voor in het bnitenland gevestigden, die hier te lande rondreizen om hestellingen op te nemen, had de Komm. van Rapp. voor gesteld het bedrag te bepalen op f 15 in plaats van f 12 welk am. door den Min. werd overgenomen. Op letter d, bepalende de belasting voor alle andere belasting plichtigen op 2 per 100, stelde de heer Goeman Borgesius een am. voor, om voor naaml. vennootschappen dit bedrag te be palen op 2.50 per f 100, en de heer v. d. Velde een sub.-am., om dat be drag ook te bepalen voor kommanditaire vennootschappen en koöperat. vereenigin- gen. Verder een am. van den heer v. Beuningen om in plaats van 2 per 100 voor alle belastingschuldigen de belas ting op 2.50 te bepalen, en een van den heer Mees, om voor de in het buiten land gevestigden, die tijdelijk hier werk zaam zgn, de belasting te bepalen niet op 1 per ƒ50, maar op 50 cents per 25, waarmede in elke drie kalender maanden hun inkomsten het bedrag van ƒ150 te boven gaan. Namens de Komm. van Rapp. beval de heer v. Houten aan de aanneming van het am.-v. Beuningen, bij verwerping daarna het sub.-am.-v. d. Velde, en eindelijk het am.-Borgesius. De Min. bestreed de amendementen, behalve dat van den heer Mees, dat hij overnam. Na sluiting van het debat werd ver worpen het am.- Poelman (verlaging van het tarief voor lage en middelbare inkom- ten) met 71 tegen 10 st.verworpen het am. Dobbelman (geen progessie voor hen, die vermogensbelasting betalen, en verlaging voor de kleine bedrijfsinkom- ten) met 53 tegen 28 st.verworpen het am. Schimmelpenninck van derOije (vermindering voor gehuwden, weduw naars en weduwen met kinderen) met 54 tegen 27 st.; verworpen, na aanneming van het sub.- am.- v. Vlijmen en de Ras (om ook te verminderen voor ziels- en liohaamsgebrekkigen, inwonende ouders of schoonouders, die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien,) met 53 tegen 28 st. Het am.- Pyttersen werd verworpen met 57 tegen 23 st. Het am.- Goeman Bor gesins, na aanneming van het sub.-am.- Heldt, met 51 tegen 30 st., werd aan genomen met 49 tegen 31 st. Het am.- van Benningen werd aangenomen met 43 tegen 35 st. Daarna werd art. 9 goedge keurd. Vrijdag werden na goedkeuring van art. 11 der bedrijfsbelasting, art. 12 (beschrij vingsbiljetten) aangenomen, nadat de Min. een am. van de Komm. van Rapp. door den heer van Gijn toegelioht, om voor hen, die tevens biljet B. ontvangen, tevens aangifte te vorderen van het percentsge- wyze bedrag der afschrijving, en een am. van den heer Hintzen, om altijd een bil jet te zenden aan vroeger aangeslagenen van 2000 en hooger, had overgenomen. Art. 1316 werden goedgekeurd. Bij art. 17 (regelen van aanslag) vereenigde de Min. zioh met een am. van den heer van Alphen, dat onderstennd werd door den heer Roëll, om, de opeenten-kwestie geheel in 't midden latend, elk verband der be drijfsbelasting met de gemeentelijke finan ciën nit de wet te liehten. Het art. werd goedgekeurd. Evenzoo art. 18 (Kollege van zetters), en art. 19 en 20. Een am. van de Komm. van Rapp., toegelicht door den heer van Velzen, om, bij gebreke van eigen aangifte de bedrijfsinkomsten niet te schatten naar den uitwendigen staat der belastingplichtigen, werd na bestrij ding door den Min. aangenomen met 46 tegen 21 stemmen. Na goedkeuring van verdere art., waarvan sommige tot korte opmerkingen aanleiding gaven, werd bij art. 34 (verplichting voor handelsreizigers, kramers enz. om zioh aan te melden bij het gemeentebestnnr) door den Min. aan den heer v. d. Velde verzekerd, dat de formaliteiten, die rondtrekkende kooplie den bg de gemeentebesturen moeten ver vullen, de plaatselijke bevoegdheid tot reglementeeren der bedelarij niet beperken. Een am. van den heer Gerritsen bg art. 36 (verplichting der gemeentebesturen om den hoofdambtenaren der directe be lastingen inzage te geven van de kohieren der plaatselgke inkomsten belasting) om Rijksambtenaren te machtigen inlichtingen te geven aan gemeentebesturen bij ko hieren voor de plaatselijke belastingen, werd bestreden door den heer v. Honten en den Min. omdat de vermogensbelasting geheimhouding voorschrijft terwijl de heer Hartogh voor openbaarheid pleitte eu het am. steunde. Het werd verworpen met 40 tegen 30 stemmen. De heer Tijdens vroeg en kreeg verlof om ook namens den heer Sehepel de Reg. te interpelleeren over de sluiting der grens door de Dnitsohe Reg. voor paarden, die nit Nederland over Nienwersluis in Duitschland komen. Daarna stelde de Voor zitter voor de Kieswetten 12 Juli te be handelen. De heer van Delden stelde voor, met het oog op noodige rnst voor de Ka merleden en de zittingen der Prov. Staten den 25sten Juli bijeen te komen. De heer v. Alpen gaf in overweging eerst 22 Au gustus bijeen te komen, omdat kalme be studeering van het onderwerp noodig is. Hij verzekerde, dat zijne over de zaak verschil lend denkende politieke vrienden geen afstel willen. De heer v. d. Feltz stelde voor 18 Jnli, wanneer de zittingen der Prov. Staten vermoedelijk zgn afgeloopen. De heer Roëll ondersteunde het voorstel-vam

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1