HAARLEMSCI PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 50. 144. Vijftiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 24 Juni 1893 Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 25 Juni 1893. TBLEPHOONNUMMEF. Uitgave van DE ERVEN LüOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELBPHONISCHE VERBINDIN6 ABONNEMENTSPRIJS P#r drie maandenj —,25, franco p. posi —,40. Afzonderlijke nommors 3 centen per stuk. Prfja per Adverteatie Tas 1 tot 5 regels 25 eeela, elke regel taeer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte? VERSCHIJNT t Dinsdag- en Vrijdagavond. Aduertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Ds. Barbas. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Nam. 2 ure, Ds. Barbas. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de heer Faber. Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Pas de service. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs ure, Ds. Schotel. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Doop. Woensdag 's iuorg. HVs ure, Huwelijks inzegening, Ds. Langhout. 's Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Donderdag 's middags 12 ure, Huwelijks inzegening, Ds. Langhout. Luthemhe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk der Vereen igde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. De collecte, gehouden voor het Gods- dienstonderwys aan de deuren der kerken op Zondag 18 Juni, heeft opgebraoht f 98.92Vs Ds. Barbas zal a.s. Woensdag geene catechisatie houden en berioht tevens met dankzegging ontvangen te hebben van Mej. v. G. ten behoeve van de Chr. school voor on- en minvermogenden f 2.50 en door den heer S. nit het busje van wijlen den heer H. 5.68Vs- Voor hetzelfde doel ontving de heer B. d. H. van J. A. f 25.—. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, P. Beaux, Pred te Wijk aan Zee. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, H. de Boer, Pred. te Alkmaar. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, H. H. Borger. Nam. 2i/s nre, 11. H, Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, van Leeuwen, Theol. Kandidaat. Hillegom. Voorm. 91/2 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, J. W. Hilbrandet, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Dr. W. C. van Hoogleeraar te Leiden Spaar ndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog Velsen Voorm. 10 nre, den Heer Wesseldgk, van IJmniden. 's Avonds, geen dienst. Zandvoort. Voorm 10 nre, O. Barneveld. Nam. 21/2 ure, C. Barneveld. KRONIEK De Raadsvergadering van Woensdag 21 Jnni was bijna voltallig; negen en twintig van de een en dertig leden waren tegenwoordig. Na de lezing der notnlen deed de Voor zitter mededeeling van de ingekomen stuk ken als: Een verzoek van het Bestuur der Schuurman Schimmel- van Onteren Stichting om het leergeld aan het gym nasium niet hooger op te voeren dan f 80. van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem tot het plaatsen van stoelen bij de Mnzieknitvoeringen indenHont; eene dankbetuiging van H. M. de Koningin-Re gentes voor het adres van ronwbeklag ter gelegenheid van het overlijden van H. D. Vader, den Vorst van Waldeck Pyrmont, aangebodeneen verzoekschrift van M. A. Poel, betreffende het bonwen van 52 wo ningen aan de Leidsche Vaart; van de Comm. van Finanoien eene Ontwerp-Ver- ordening op eene in te voeren Inkomsten belasting een verzoek van D. Storm tot terugbetaling van door hem betaalde be lasting voor diensten bewezen door de gemeentereiniging, welk stnk zal behan deld worden te gelijk met andere stukken deze betreffendeeen verzoek van de Ver eeniging voor Pharmacie tot openstelling van het Mnsenm ter gelegenheid van hare aanstaande algemeene vergadering alhier. Nog werd medegedeeld, dat ten geschen ke was ontvangen van de Vereeniging tot uitbreiding der Kunstverzameling in het stedelijk Museum eene schilderij van A. van Everdingen; van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem 10 banken; van Mej. Arendsen twee kannetjes, ter- wyl nog mededeeling werd gedaan van eenige door Gedep. Staten goedgekeurde Raadsbesluiten. Het proces-verbaal van de opneming der kas van den gemeente-ontvanger werd voor kennisgeving aangenomen. Met inbe grip van in prolongatie gegeven gelden, tot een bedrag van f 39.000, was verte genwoordigd eene som groot f 143.129.82, welk bedrag overeenkwam met de gedane boekingen. De heer A. Cb. W. van Es, onderwij zer aan de kostelooze school C, verzocht en verkreeg ontslag nit zijne betrekking tegen 1 September a. s. welk ontslag eervol werd verleend. Wegens vertrek nit deze gemeente verzochten de Heeren de Vlaming en Spruyt, beiden lid der Commissie van toezicht op 't Middelbaar Onderwijs, als zoodanig ontslag. Het werd onder dank betuiging voor bewezen diensten verleend. In verband hiermede waren twee voor- draohten, ieder bestaande nit twee namen ingekomen, waaruit de Raad benoemde de Heeren Mr. P. B. J. Ferf en B. W. Mensing. Ter benoeming van een hoofd der tweede burgerschool voor jongens en meisjes was door B en W. in overleg met den districts-schoolopziener eene alphabetische voordracht van 6 personen opgemaakt. De raad benoemde hiernit den heerG. Bersma, hoofd eener school te Veenendaal, met 18 stemmen, na eene tweede vrije stemming.. Door het periodiek aftreden en zich niet weer benoembaar stellen van den Heer J. F. van Dobben als lid van het Burgerlijk Armbestuur bereikte eene voor dracht van drie personen heden den Raad om daarnit eene kens te doen. De Raad koos met 19 stemmen den Heer G. F. Snijders, na dankbetuiging aan den Heer Van Dobben, die sedert 15 Januari 1861 met yver en trouw zijne betrekking heeft waargenomen. Uit eene voordracht van twee personen benoemde de Raad den Heer H. van den Berg tot lid van het College van Com missarissen der Stads-Apotheek, en wer den de leden benoemd, die zullen uitma ken de Stembnreani voor de verkiezing van tien Raadsleden op 18 Juli aan staande nl. voor Bureau I de Heeren Van Styrum en Krnseman, Bureau II de Heeren Stolp, Van der Stenr en Loomeijer en Bureau III de Heeren de Haan Hngen- holtz, de Lanoy en Beijnes en tot plaats vervangende leden alle Raadsleden. Zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen een voorstel van B. en W. be treffende af- en overschrijving en sup plementaire begrooting dienst 1892. Hierna kwam de groote vraag van den dag, het SQbsidie aan het Stedelijk Mu ziekkorps, aan de orde. Ons hengt de tijd, dat de Sohutterij- mnziek al heel weinig kostte, maar ook heel weinig diensten bewees. In den Zomer gaf dan het corps onder leiding van den Heer Weidner, den vader van den lateren ka pelmeester, W. B. Weidner, van tijd tot tijd eene uitvoering op het terrein van een der logementen in den Hont, het geleidde de sohutterij naar en van haar exercitieveld, terwijl de leden, voor het meerendeel mannen nit den nijveren mid denstand, het baantje bij de mnziek, dan ook geheel als bij-baantje beschouwden. In den loop der jaren eohter begon het pnbliek in zake knnst hoogere eisohen te stellen en met deze namen de aanspra ken op de gemeentekas toe, doch men was over de resultaten zoo weinig te vreden, dat in verband met de verander de toestanden elke verandering verbete ring werd geaoht. En de verandering kwam en ook de verbetering. Met de benoeming van den Heer C. P. W. Kriens tot kapelmeester, en de in grijpende reorganisatie van het corps, waarbij vele uitstekende krachten de minder bruikbare vervingen, gevoegd bij den y ver en de bekwaamheid des eersten kwam een geheel tot stand, waarmee wel voor den dag kon gekomen worden, terwijl zoodanige maatregelen genomen werden, dat bet pnbliek kon genieten van de of fers die de „gemeenschap" in deze bracht. Dat die offers niet geriDg waren, niemand ontveinst het, maar zy droegen vrachten. Doch evenale alles wat leeft zekere on- derhonds-nitgaven eischt, zoo eischt dit ook de knnst; de poëzie in het leven moet betaald en zy is baar geld waard. Met het nienwe muziekcorps ging het dnsnaar wensoh, de nitvoeringen werden al meer en meer belangryk en ook bniten onze gemeente werd het gewaardeerd, zoo zelfs, dat belangryke contracten konden afgesloten worden, doch die natnnrlyk nog niet van dien aard zyn, dat de stenn der gemeente kan gemist worden, hoewel uit de aanvrage van een crediet van f 10,000 inplaats van een vaste bijdrage tot dit bedrag de voornitgang duidelijk is. Het Dagelyksch Bestnnr der gemeente overwoog of in de erkende behoefte aan goede mnziek behoorde voorzien te wor den door het instandhonden van een deugdelyk muziekcorps, wat f 10.000 eisoht, alsmede of reeds nn, vóór de be grooting aan de orde is, tot het verleenen van een crediet behoorde besloten te worden. In het Dagelyksch bestnnr heersohten twee meeningende minderheid, die het gevraagde wenscht toe te staan, de meer derheid, die meent dat f 6000.voor openbare vermakelykheden voldoende is en bovendien het denkbeeld om door en gagement van goede muziekcorpsen van elders in de mnzieknitvoeringen te voor zien, overweging verdient. Genoemd Collége stelde dus den Raad voor te besluiten, dat men zich niet wersoht te verbinden 10.000 of als vaste by- drage, of als crediet toe te Btaan. Ter onderBtenniDg van het verzoek van de Mnziekoommissie waren ingekomen zes adressen van adhaesie. 1. Van het Bestnnr der Haarlemsche Mannen-Zangvereeniging Crescendo. 2. Van de Officieren van het Batail- lon Dienstdoende sehnttery alhier. 3. Van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. 4. Van het Bestnnr van Haarlemsoh Gemengd Koor. 5. Van het Bestnnr der Sooiëteit de Kroon. 6. Van vyfhonderd ingezetenen der Gemeente. Hierby kan men nog voegen de pnbli- ke opinie, die zioh luide en openlyk ver klaarde tegen het voorstel van B. en W., dns tot behoud van het Muziekcorps op den tegenwoordigen voet. Over dit voorstel werden de discnssiën geopend. De heer Prins verzocht en verkreeg het eerst het woord. In herinnering bren gende zyne onlangs plaats gehad hebbende benoeming tot lid van het Collége van Com missarissen over het Stedelyk Muziekcorps, had hy zeker die betrekking niet aanvaard, als hy geweten had, dat thans besloten zon worden over de begrafenis van het Corps. Vroeger had hy gestemd tegen, thans, in

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1