A De Daiteche Rijksdag is Dinsdag door den keizer geopend met eene troon rede, waarin wordt medegedeeld, dat de betrekkingen met de bnitenlandsche mo gendheden geheel zonder stoornis zijn, doch dat Dnitschlands militaire kracht door het buitenland wordt ondervleugeld. Ter vervulling der grondwettig op mij res tende verplichtingen, zeide de keizer, acht ik onvermijdelijk, dat er met alle midde len worde gestreefd naar totstandkoming eener meer toereikende, meer afdoende verdediging van den vaderlandschen bodem. In het nieuwe ontwerp zijn de eisehen omtrent geschiktheid voor persoonlijken dienst en belastingkracht verminderd. Ëene spoedige afdoening van het ontwerp is noodig, opdat de indeeling van reeinten reeds dit jaar op den nieuwen grondslag kan plaats hebben." De nieuwe Rijksdag heeft goedkeuring verleend aan het ver bod tot uitvoer van voedermiddelen, lig- stroo enz. In Zuid Carolina zijn den len Juli alle herbergen gesloten geworden om te voldoen aan een wet die onlangs aaoge- nomen is. De verkoop van geestrijke voch ten is alleen aan apothekers vergund, in geval zij voor een geneesmiddel dienen. De wet zal streng toegepast worden zelfs de clnbs mogen geen bedwelmende dran ken voor het gebrnik hunner leden verkoo- pen. De drankverkoopers dreigen, dat zij de wettigheid van dien maatregel voor de rechtbank znllen bestrijden. In de nabijheid van Muncben is Donderdag het lijk gevonden van een sol daat, door een schot gedood. Naast het lijk lag een papier, waarop geschreven stond: „Dit is Thomas Reindl van het 2e reg. inf. 9e comp. Ik heb mij den 27en Juni doodgeschoten. Ik kon het niet meer uithouden door den sergeant-majoor Schmidt en den sergeant Preuzner. Eene medewerker van den Figaro heeft zioh met eigen oogen willen over tuigen van de al of niet gegrondheid der grieven van de werkstakende Parijsohe koetsiers. Hg heeft zioh een bewijs we ten te verschaffen en is éen dag als huur koetsier bij de maatsohappij der Urbaine in fuctie geweest. Hij geeft een zeer amu sant verslag van zijn wedervaren op dien dag en komt tot het besluit dat het be roep van huurkoetsier wel vermoeiend, doch zeer voordeelig ie. Met aftrek van alle onkosten, zijn maaltijden enz. verdiende hij zuiver 9 fr. 75, welke hg stortte in in de werkstakingskas. Te Ees, Drente, is een 23 jarig meisje, Rika Wenning, door een landbou werszoon Warringa met twee revolver schoten gedood. De Asser oourant meldt hieromtrent het volgende Wetende dat Rika's broeders op het land waren om gras te maaien en dat haar vader van hnis was vertrokken om een voer turf te halen, is hij naar haar huis gegaan om haar alleen te ontmoeten. Misschien heeft hij haar hier verzocht om de liefdesbetrekking, die door het meisje op verzoek des vaders afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelnkt zijn Rika daartoe over te halen. Een zilveren halsslotje vroeger door War ringa aan Rika gegeven, werd op de tafel gevonden, dat zij, zooalB men denkt, aan hem zal hebben willen teruggeven. Voorts moet er eene worsteling hebben plaats gehad, hetwelk men meent te mogen af leiden uit krabben op des meisjes bloote armen. Toen moet hg de twee schoten op haar hebben gelost, waarvan een haar achter het oor en een in den schouder trof. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene achterdeur aan den zuid kant binnentreden. Hier is zij bezweken. Eene der buurvrouwen heeft op hetzelf de oogen blik Warringa uit den bander ten noorden van het huis zien komen. Bij het gewonde meisje komende, zag zij nog eenige teekenen van leven. Spoedig trad de dood in; hevige bloedstorting had niet plaats. De dader is in verzekerde bewaring genomen, doch heeft de daad ontkend. Te Zaandam had dezer dagen de volgende oplichterij plaats. Zeker iemand komt op zekeren dag tot de wetensohap, dat K. O. een broer heeft die voor lange jaren naar de Oost vertrok en van wien men na dien niets meer vernam. Hg be sluit voor dien broer te fuogeeren. Aan de woning gekomen van K. O. valt hg dien onder de hevigste aandoening van vrengde om den hais, welke blijdschap ook weldra zijne uitwerking doet gevoelen op K. O. Feestelijk wordt de verloren gewaande broeder onthaald, terwijl hij van zijn avonturen verhaalt. En als hg om eenig reisgeld vraagt, om zijn Mili taire Willemsorde in ontvangst te gaan nemen, die hij zegt verdiend te hebben, wordt hem dit terstond gegeven, ook ver strekt men hem schoon linnengoed om knap voor den dag te komen, waarna hij vertrekt met de belofte des avonds terug te keeren. Hij komt dien dag niet, ook niet den 2n, 3d. 4n, dag, zoodat men zijn indentiteit in twijfel trekt en de politie hiervan in kennis stelt. Toen hij acht dagen daarna terugkeerde, werd hij door de politie in hechtenis genomen en geboeid naar Haarlem gevoerd. Hetzelfde tooneel had hij afgespeeld bij de zuster van K. O. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Beverwijk zijn uitgebraoht 2675 stemmenvan onwaarde 40. Geko zen is de heer mr. Th. Borret ultram met 1359 stemmen. Op den heer J. van Loenen Martinet liberaalwaren er 1277 uitgebracht. Het getal kiezers bedraagt 3725. Bij de eerste stemming waren op gekomen 2622 kiezers. Artis te Amsterdam is wederom in het bezit gekomen van twee jonge oli fanten uit Ceylon, dadelijk werden zij naar de allen welbekende speelplaats ge- braoht, waar zij zich reeds geheel op hun gemak gevoelen. Het voornemen bestaat ze langzamerhand te gewennen den ge- heelen tuin te doorwandelen en iederen dag in het nijlpaardenbassin te laten ba den en wasschen en de stallen alleen tot nachtverblijf te doen dienen. De dieren, 2.10 M. en 190 M. hoog zijn zeer mak en aan tucht gewend. Bg den molenaar te Gaderen, Gel derland, ontstond Maandag brand in het woonhuis en wel op drie plaatsen gelijk. Men gelooft aan boos opzet, ook omdat bij den zelfden de vorige week drie ber gen en twee schuren zijn afgebrand. In middels doet de justitie een nauwlettend onderzoek, dat echter tot heden geen re sultaat opleverde. Een inwoner van Nieuw-Beerta kan wel eene dienstbode hrijgenzij worden ten zijne hnize uitmuntend behandeld. Maar dienstboden houden dat gaat er niet. 't Is ook niet te verwonderen, eiken nacht tegen twaalf uur komt er ietB wits in de dienstbodenkamer, zweeft over de tafel en verdwijnt danhet spookt er. Onder znlke omstandigheden is het te begrijpen, dat men in een spookhuis, hoe goed het er ook moge zijn, niet lang wil blijven. Onder Amstelveen op een weiland had dezer dagen een verwoed gevecht plaats tusschen een paar onder-zwanen en eenige koeien. De koeien hieven daarbij een bulderend geloei aan. Beide partgen waren eohter zóo zwaar verwoed, dat de boer het niet geraden aohtte, zich met den twist te bemoeieD. Het spreekt van zelf dat de fiere langhalzen het niet tegen hun gehoornde vijanden konden uithou den, hoewel ze het niet zoo spoedig op gaven, verbitterd als ze waren over den dood van een paar hnnner lievelingen. De koeien waren door deze geBohiedenis zoo van streek, dat ze 's avonds merkbaar minder melk gaven. Een zoontje van W. de Groot, oud 7 jaar, is in de Ringvaart bij Burgerveen te Haarlemmermeer verdronken. Men denkt dat hg voorover is gevallen, terwijl hg stond te visschen, en het zoontje van G. v. d. Beek, oud 3 jaar is al spelende voor de woning aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer te water geraakt en weinige oogenblikhen later er levenloos nitgehaald. HAARLEM, 8 Juli 1893. Het v olgende schrijven is door de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier aan den Burgemeester van Zandvoort verzonden. „De Vereeniging tegen het mishande len van dieren te Haarlem en Omstre ken neemt de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te brengen dat haar van verschillende zijden wordt gewezen op de rnwe wijze, waarop som mige ezeldrijvers aan het strand te Zand- voort hunne dieren behandelen., dat die behandeling menigmaal overslaat tot mishandeling en met weerzin door j de bezoekers wordt gadegeslagen. Redenen waarom de vereeniging boven genoemd u beleefd verzoekt, indien zulks mogelijk is, aan bedoeld kwaad paal en perk te stellen. In verband met dit verzoek heeft de vereeniging de eer, u te berichten, dat door baar een premie van f 2.50 beschik baar wordt gesteld voer elke bekeuring van dierenmishandeling en zij deze premie ook gaarne wil uitkeeren san de gemeente en rijkspolitie beambten welke in üwe gemeente tegen dierenmishandeling pro- proces verbaal opmaken." Woensdag had op het landgoed Vel- Berbeek bij Velsen, hiertoe welwillend af gestaan door den heer baron van Tnyll van Serooskerken, het dertigste Christe lijk Nationaal Zendingsfeest plaatstevens gold het de herdenking van het eeuwfeest van het eerst opgerichte Nederlandsche Zendings-genootschap. Van vier verschil- lendene plaatsen werden toespraken ge- rioht tot de bijeengekomenen, wier getal op ongeveer tienduizend wordt begroot, waarvan de Hollandsche Spoorwegmaat schappij ruim vijfduizend naar het feest terrein vervoerde. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal, naar aanleiding van het behaalde succes bij den zangwedstrijd te GroniDgen, een waterfeest organiseeren op het Zuider Buitenspaarne alhier. Eenige vaartuigen zullen daartoe, op stevige wijze verbonden, met vloeren worden overdekt en sierlijk met vlaggen, wimpels enz. worden opgetooid. Aan boord zullen zit plaatsen worden aangebracht voor de werkende en kunstlievende leden der zang- vereeniging, terwijl muziek en zang niet zullen ontbreken. Getrokken door een of meer sleepbooten wordt een tochtje ge maakt langs het Spaarne en, indien de avond gevallen is, verder in de bebouwde kom van het Buitenspaarne geankerd. Een en ander zal zóó worden verzorgd en uitgevoerd, dat er van gevaar voor ongelukken, naar men ons verzekert, geen sprake kan zijn. Zg, die zich vroegere soortgelijke fees ten van ZaDg en Vriendschap kunnen herinneren, weten, dat de liedertafel ge woon is, bij zulke gelegenheden goed voor den dag te komen, ook nu zal dit onge twijfeld het geval zijn. Het feest zal plaats hebben op Woens dag avond 12 Juli; mocht het weder ongunstig zijn, dan wordt het eenige da gen uitgesteld. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Juli. J. A. Kors en J. T. Veltman. L. Smits en A. de Maaker. H. Boeree en G. M. Roelofs. F. H. Mijnders en G. A. Vooges. E. A. T. Vermond en A. T. Henzel. J. A. Jansma en M. van der Bijl. 6 Juli. F. van der Ben en AM. G. van der Lugt. Wvan Meg- gelen en S. M. Bakker. G. A. van der Steur en A. C. Riechmann. C. Sweerts en S. C. Petri. GETROUWD. 5 Juli. M. J. Eeliz en H. van der Waals. H. A. van Raaij en E. E. G. van der Seijp. G. J. Smit en W. G. Prent. J. J.Jansen en T. J. van den Berg. A. de Vries en W. Groenewoud. J. D. Niemann en C.Fortgens. J. S. F. van Hoogstraten en M. A. van Slra- len. 6 Juli. G. Bode en H. C. Bontenbal. J. J. L. A. Dodemont en M. Winkelaar. L. P. Noë en M. van Praag. W. F. Overhoff en C. S. Hilverdink. GEBOORTEN. 28 Juni. L. A. M. de Paus geb. Weimard. W. van der Haagen geb. Verleez. (levenl.) 29 Juni. J. Vaumont geb. Monné d. M. van Laar geb. Langeveld z. J. Schmidt geb. Hazevoet z. M E. Möhringer geb. Marjee z. (levenl.) 30 Juni. M. C. Koning geb. Menks d. C. Groet geb. Sprenger z. E. Mok geb. Reena d. G. Dering geb. van der Wateren z. 1 Juli. C. Conneman geb. Verdwaalt d. D. H. van den Bergb geb. Bosch z. 2 Juli. R. van Niel geb. van der Werff z. E. A. Zeewoldt geb. Hulley z. E. Vergers geb. Walter d. C. Traksel geb. de Geus d. (levenl.) C. P. H. Smit geb. Termer z. 3 Juli. E. Nijssen geb. Figee z. O. Paes geb. van der Linden d. H. Cassee geb. Walter z. A. van Dijk geb. Jongeneelen 2 z.A. de Vries geb. de Vries d. 4 Juli. AM. Handgraaf geb. Fust d. J. Hartel geb. Schipper d. M.E. de Haas geb. Priesman z. E C. Zaagsma geb Dinkelman z. J. de Bruin geb. Deksel d. (levenl.) 5 Juli. W. Smits geb. Martens d. A. K. Geebbels geb. Snoeksz. M.Boas geb. Dingier d. OVERLEDEN. 28 Juni. G. van der Veldt 14 dg. z. Dubbele bnurt. 29 Juni. T. van der Pligt 3 m. d. Z. Polderstraat. A. M. Dirks geb. Geelen 82 j. GasthuiBlaan. 30 Juni. A.F. deNijs 19 j. Delftstraat. M. F.Verschuur 62 j. Goud smidsplein. H. L A. Elferink 8 m. z. Spaarn- wouderstraat. J. A. Miedema 2 m. z. Ilaam- steeg. H. Scheelings 36 j. Spaarnwouder- straat. 2 Juli. T. Marijs geb. Kostense 35 j Ruijsdaelstr.3 Jnli. JBerkhout 19 jBakenes- sergracht. W. A. Pall8m.z. Voortingstraat. 4 Juli. J. C. van der Wall geb. Wevers 53 j. Kinderhuisstraat. C. J. Verwoert 65 j. Turf markt. S. R. Beinema 4 j. z. Spaarnwouder- straat. L. A. van der Vliet 2 m. z.deClercq- straat. 5 Juli. W. Lem 68 j. W. Appelaar- Poor werpen, gedeponeerd aanhet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd desZondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug tt bekomen zijn. Een kreupel hondje. Een kinder-pa- temoster. Een stoffer. Een zilve ren vingerhoed.Een knipmesje met honten heft waarin twee mesjes. Drie pakjes, elk pakje inhondende een gelgk getal flesch jes Haarlemmerolie. Een wan delstok. Een dames-handschoen. Een schoen. Een zeer jong geelharig pack handje. Een zakdoek. Een R. K. kerkboekje. Eenlederen dames-ceintnnr. Een zwembroekje in papier gewikkeld. Een gesloten brief, geadresseerd aan Fran F. H. Bunge, Knillenhof, Ragaz. Een gladharig hondje. Een boek han delende over de Bijbelsche geschiedenis. Eene gonden brochp. Een zwartlederen ceintnnr met gesp. Een zgden antima cassar met groene zijde bewerkt en waar op een naam. Een wollen sok, dito kous. Een stoffer en eene ijzeren pin. Eenige slentels aan een ring. Eeni ge slentels. Markt van 3 Juli 1893. Boter. Aangev. 133, verk. 133 K.G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.50 p. K G. Biggen. Aangev. 162 verk. 119 stuks." L. pr. 6.H. pr. 10.p. stnk. Bchrammen. Aangev. 52 verk. 52 stnks. L. pr. f 12.H pr. ƒ16. p. stnk. Aardappelen Aangev. 385, verk. 344 H. L. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ4.pr. H. L. VEEMARKT 5 Jnli 1893. AangevoerdPrijs 4 Koeien 120.— 200. 27 N. Kalveren j> 4.7. 16 Schapen 9.12. 36 Lammeren 5.7. 8 Paarden. KAASMARKT van 5 Jnli 1893. Aang. en verk. 76 stapels, uitmakende 10101 kazen, wegende 18782 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr f 28.50. GRAAN- EN ZAAD MAR KT. Marktbericht van 3 Juli 1893. Niets verkocht. Buiten-sociëteit „TROU MOET BLYKEN" CONCERT op Zaterdag 8 Jnli, des avonds ra» 810 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorpe onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRTENS. PROGRAMMA. 1. Marsche MilitaireKriens. 2* Ouverture ZauberflöteMozart. 3. Kunstier Leben WalzerStrauss 4Grande Fantaisie sur des Motifs de 1' Opera La Favorite..Donizetti. 5. Ouveiture Banditenstreiche. .Snppé. 6. Serenade voor Piston SoloEilenberg. Uit te voeren door den Heer Henry Hofmeester. 7. La Benediction des Poignards Scene Dramatique de 1' opera Les HuegenotsMeyerbeer. 8. Offenbachiana, PotpourriConradi. TWEE EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondsg 9 Juli des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den, Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Haarlemsche schutterij Marsch.Kriens. 2. Ouverture MireilleGounod- 3. Morgenblatter WalzerStrauss. 4. Ballet de l'opera Gustave IIl..Auber. BOuverture Banditenstreiche.Suppé. 6. Masken PolonaisseFaust. 7Fantaisie sur des Motifs de l'ope- rette La Grande Ducheasedu GerolsteinOffenbach. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 11 Juli 1893, des namiddags vaa 1—2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preledium en FugaHesse. 2. Toonstuk No. 2Niels W. Gade, 3. SonateJ.A.v.Eyk*. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo. d. Finale. (a. AbendliedSchumann. (b. Lied ohne WorteMendeluohn. 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2