Maandag morgen had te Deventer een sjouwerman de aardigheid in half be schonken toestand een bad te nemen in den IJ eelhij sprong daartoe half ge kleed, aan de Welle, van een stoomboot te water; toen hij een gedeelte van de rivier was overgezwommen, ontzonk hem de kracht om zich boven te honden en verdween hij kort daarop in de diepte; toen men hem te hnlp kwam, was hij buiten kennis en het gelnkte aan een in middels ontboden geneesheer niet om de levensgeesten weder op te wekken; de overledene laat eene vrouw met zeven kinderen in zorgelijk toestand achter. De bewoners van een hnis in de Baamstraat te Rotterdam konden het de vorige week niet nithonden van een on- dragelijken renk. Ten laatste koesterde men argwaan, dat misschien een bewoner van een der kamers een ongeluk was overkomen, temeer omdat men hem sedert Vrijdag niet had gezien. De politie werd gewaarschnwd, die de denr der schamele woning opende, waarna men bij onderzoek vond, dat bnnrman dood op bed lag met een half gevnlde jeneverfleseh bij zioh. Eet lijk was reeds in een staat van ont binding. Tengevolge van de schaarschte van veevoeder zal het stroo dezen winter in de gewone voedingsartikelen gebrnikt wor den, dooh dientengevolge is er ook geen of zeer dnnr grondstof voor de strookar- tonfabrieken te verkrijgen, waardoor de werklieden aan die inrichtingen thans reeds werkloos zijn. Aan den Zeedijk onder Vrouwen parochie had een jongeling zijn geladen geweer in den hoek der kamer geplaatst. Door een ongelukkig toeval viel het, ging af en de moeder kreeg het geheele schot in het been. Zij .werd naar Leen warden vervoerd, waar het been hoog boven de knie mee6t worden afgezet. Door bloed verlies is haar toestand zorgwekkend. Haar zoon is radeloos van smart. In de Sum. Cour. leest men het volgende Ëen Niassche koeli te Fadang werd 1 de vorige maand door een dwangarbeider doodgeslagen. De vermoorde liet eene jonge schoone weduwe achter. Nauwelijks was de mare van zijnen dood verspreid, of van alle kanten kwamen zyne sohynvrienden op dagen, om aan de door hen aangebeden sohoone hnnne bescherming aan te bieden Tengevolge van de talrijkheid harer aan bidders kon de ongelukkige weduwe geene keuze doen, waarom zij hun dan ook raadde de quaestie onder elkaar uit te vech ten. Het gevolg van dezen raad was dat dadelijk eene algemeene boksparty ten sterfhuize plaats vond, welke eerst eindig de toen de Don Juans elkaar behoorlijk tof bloedens toe geslagen hadden. De scène was daarmee echter nog niet afgeloopen. Nadat de medeminnaars den volgenden dag zeer broederlijk den dikwijls bedrogen vriend grafwaarts hadden gedragen, ont stond er na het dempen der groeve op den doodecakker opnieuw eene boksparty tusschen hen. De politiehoofden ter plaatse aanwezig vonden deze schending van de majesteit des doods toch wel wat te erg en rekenden nu de verliefde vechtersbazen en corps in. HAARLEM, 4 Augustus 1893. De Haarlemsche kermis is in aan- tooht; volgens raadsbesluit is zy thans met twee dagen ingekrompen, duurt haar bestaan van Zaterdag tot Zaterdag. In de verwachting, dat die twee dagen, waar mee zij verkort is, niet schaden zullen hebben alvast de jaarlijks terugkeerende gasten een begin gemaakt met het op slaan van hunne houten tenten, tot groot vermaak van de vacantiehoudende jeugd, die zioh bij voorbaat verblijdt in al de heerlijkheden die waohtende zijn. En niet uitsluitend de jeugd is genot verwachtend, ook ouderen van dagen wa gen een blik op hetgeen in wording is en vragen zich of, waarom nu tooh eigen lijk zoovelen hunne stemmen verheffen te gen de kermis, en waarvoor een sedert eeuwen bestaand gebruik nu zoo in eens niet meer in de toestanden past. De ker mis is hetzelfde geblevenzy geeft wat zy heeft, in 't midden latend of het veel of weinig, goed of minder goed is, maar het publiek is veranderd, doch niet in die mate, dar een bepaalde afkeer van vroolykheid, al is 'tdan ook maar ker mispret, den boventoon voert. Verschillende verschijnselen doen zich voor, die wijzen op verval. Zoo heeft men dit jaar geen enkelen oirous, waar in vroe gere jaren Carré het leeuwenaandeel der kermishouders trok. Zoo vinden wij geen voorstellingen van de Koninklijke Ver- eeniging, maar vinden we den Haarlem- schen Schouwburg bezet door het Ope- retten-gezelschap van den Artisschonw- burg te Amsterdam, directie Kreeft en Buderman, en daar dit werkelijk goede gezelschap voorloopig heeft aangekondigd de Farel van Zaandam, een oorspronke lijk Nederlandsche Operette, zullen lief hebbers van een goed tooneelspel hun troost maeten zoeken bij het Blijspel het Mannetje uit de maan, dat in de Schouwburgtent op de Groote Markt door het Hollandsch tooneelgezelschap onder directie van A. van Lier gegeven wordt of de opvoering gaan zien van Dokter Pascal, tegen Maandag avond geanonceerd in de Sociëteit de Kroon, te geven door de Nederlandsche tooneelisten onder directie van Charles de la Mar, welk stuk getrokken uit den roman van dien naam van Zola, te Haarlem nog niet vertoond is. Behalve deze vermakelijkheden geeft de Sociëteit Vereeniging eiken avond voor stellingen voor de leden door een specia liteiten gezelsohap, op twee avonden toe gankelijk voor het publiek en de Sociëteit de Kroon voorstellingen van denzelfden aard, eiken avond voor het pnbliek toe gankelijk. Heeft men zich, wat de amu sementen binnenshuis betreft over eenzij digheid niet te beklagen, ook wat de meer openbare vermakelykheden betreft, schijnt er nog al afwisseling te zullen zijn. De ouderwetsche draaimolen, oftewel carousel, is grootendeels vervangen door draai-in- richtingen waar men zich kan laten rond draaien, niet langs effen baan als vroeger maar over heuvels en door dalen, in voer tuigen gedreven door stoom. Het aloude carousel-ryden met ring steken heeft afgedaanin de plaats ervan is gekomen de luxe-draaimolen met ge ruchtmakend orchestrion. In den omtrek van Turfmarkt en Oudegracht vindt de liefhebber van dit spel zyne gading. Behalve deze Inrichtingen met kunst- paarden sohynt zioh op de Groote markt te znllen verheffen een circus in optima forma d. w. z. met paarden en toebehooren, althans de vorm van de tent wyst dit on geveer aan. Verder is de markt op de gewo ne wijze bezet. Op de Botermarkt, ter gewone plaatse, is de van ouds bekende Spriet, het ideaal der Haarlemsche jeugd. Omdat de kermis zoo kort duurt, worden daar eiken dag twee groote kindervoorstellingen gegeven boven de gewone groote avondvoorstel ling. De pofferkramen en ook de galanterie-, nougat- en speelgoedkramen vinden hunne plaats als vroeger aan de Oudegracht, terwijl nog eenige kleinere t6nten en foto grafie-inrichtingen geplaatst zijn aan het deel der Oudegracht tusschen Zijlstraat en Jacobynestraat. De vraag hoe al die lieden niettegen staande de tamely k groote opofferingen die zy zich moeten getroosten om telken jare ter bestemder plaatse te zyn, aan den kost kunnen komen, in enkele dagen genoeg ontvangen om hunne onkosten goed te maken en nieuwe goederen te kun nen inkoopen bovendien, blijft een raad sel waarvan de oplossing den deskundigen is voorbehouden. De beker in Cristal de Roohe en Zilver vervaardigd, een werk van het oud Nederlandsoh kunsthandwerk trekt voort durend de aandacht der bezoekers van het mn8éum van Kunstnijverheid. De ciseleering en het drijfwerk zyn buitengewoon sierlijk behandeld. Genoemde beker is het eigendom van het St. Huber- tusgild, dat zyn zetel sinds onheugelijke tijden in Haarlem heeft. By Woensdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad zyn uitgebracht 1034 geldige stemmen. Gekozen is de heer S. Roog met 640 stemmen. De heer H. L. Janssen van Raay kreeg 379 stemmen. De heer J. Smits CJz. bekwam nog 15 stemmen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Gelieve onderstaand stukje in uw veel gelezen blad van Vrijdag a.s. te plaatsen. De aanstaande Cricketwedstrijden te Heemstede. Met spanning wordt de volgende week door de Nederlandsche Cricketwereld te gemoet gezien. Een Engelsch elftal zal tegen onze beste Nederlandsche Clubs spe len op het uitstekend ingerichte terrein van de Haarlemsche Cricketclub „Rood en Wit," te Heemstede. Vele belangrijke Cricketwedstyden zyn dit jaar reeds ge speeld door Hollandsche Clubsde kolom men onzer couranten zijn er vol van ge weest, doch nimmer heeft de verslaggever kunnen vermelden, dat de bovenbedoelde wedstrijden door een talrijke menschen- massa werden bijgewoond helaas neenCricket schijnt hiervoor nog niet genoeg belangstelling in ons land in- te-boezemen. Men vindt het zoo vreemd een Cricket-wedstrijd te gaan bijwonen; aan harddraverijen en wielerwedstrijden is men gewend, doch cricketde kleinste jongens houden matohes, en „mijn jongste broer, die pas op het Gymnasium is gekomen, ie matchbowler van geel en rood geworden", zegt freule A. tot Mevr. Z. „neen, zulke kinderwedstryden zijn niet belangrijk genoeg bij-te-wonen Uit bovenstaand blijkt welk een val- sche voorstelling menigeen in ons land nog heeft van oricket; men meent, dat het uitsluitend een kinderspel js. Dat jongelui, die pas op een Gymnasium zijn gekomen, het cricket kunnen beoefenen, spreekt voor de goede eigenschappen van het spel, maar vóóral, en dat vergeten velen, dat ouderer, mannen, die reeds eene positie in de maatschappij bekleeden, zich met lust en opgewektheid in het cricket blijven oefenen, er zich beter door gevoelen, en versohe levenskrachten voor hunnen dagelijksehen arbeid verzamelen, pleit voor cricket in liooge mate. Cricket is een spel, dat beoefend wordt door jong en ond, het versterkt het lichaam scherpt het oog; staalt de spieren en kweekt moed en wilskracht en vastberadenheid aan. Dat kinderwedstryden niet belangrijk zyn geef ik toe, doch ook andere matches worden er gespeeld tusschen welgeoefende spelers in ons landmatches die zeer in- terressant zyn, daar zij staaltjes van bui tengewone kracht en vlngheid te zien geven. Het is mijne bedoeling juist nu op het belangrijke van een cricketmatch te wijzen, nu a.s. week de Engelschen zich met onze spelers zullen meten. Dat onze Hollandsche Cricketers nog geen 20 a 25.000 toesohouwers, zooals dit in Engeland geschiedt, a. s. week op hunne terreinen verwachten, ligt voor de hand, doch welk een vreugdekreet zoude er onder onze Nederlandsche Cricketers op gaan, wanneer eene talryke schare be langstelling zoude toonen door getuige te willen zyn van een of meer der matches, die de volgende week te Heemstede znl len gespeeld worden. Een uitstekend in- j gerichte tent voor de toeschouwers, van waar men een goed overzioht heeft over het geheele veld, zullen het bezoek ver aangenamen, en bepaald aanleiding geven tot herhaalde tochtjes naar de Cricket- wedstrijden te Heemstede. Nog wensch ik op-te-merken, dat de belangrijkste matches gespeeld zullen worden op 11 en 12 Augustus a. s. tusschen de Engelschen en een Hollandsch elftal, samengesteld uit de beste Hollandsche Clubs. By voorbaat mijn dank, mynheer de redakteur voor de welwillende opname, Achtend, L. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar achterstaande advertentie. Red. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Juli. J. W. Kuiper en P. E. Hoogeweg. 2 Aug. C. B. van der Bent en J. B. ter Smitten. P. Stokman en E. Jonker. A. van den Boom en A. J. Eortgens. J. Schreijers en H. Glas. A. van Schooten en G. Ruhl. G. H. van Lunenburg en A. M. E. Huijboom. H. W. Brakel en C. W. Tit. J. van den Nieu- wenhof en J. Koelemij. J. D. Ie Eebre en C. W. Steffers. E. van Spiunter en B. H. Fi- lee L. Kooijmanen Wagemaker. 3 Aug. D. J. van Bemmelen en C. A. van Buchem. A. F. Dicks en C. M. Brink. GETROUWD. 2 Aug. P. J. Kensen en W. Borgman. P. Verhagen en E J. H. C. Zweeres. P. A. van LeeuwenenJ. van Nimwegen. J. Bijster en E. van den Haak. E. H. Daenen en J. P. Kooij. E. W. Hoogkamer en E. W. Jacobs. P. J. Rijbroek enS.A.Velthuijsen. J.Broes- terhuizen en A. J.de Graaft'. 3Aug. H. F. W. Bruggeman en E. M. Diependaal. Mr. H. G. Derx en G. Pies. GEBOORTEN. 26 Juli. M. de Rooi) geb. Koster z.27 Juli. I. Wereldsma geb. Viersen d. N. Blom geb. Kooiman z. 28 Juli. G. W. Wolzak geb. van de Enden z. A.M. van Zeist geb. Bonfrer d. H. M. Zegwaard geb. Jutten z. B. J. Piet geb. Andrik d. 29 Juli. M. L. van der Aar geb. Houtkamp z. J. deJonggeb. Rudolpbus z. H. J. Blansert geb. Blei z. H. E. Huis- kes geb. Bentinck d. 30 Juli. E. M. Heeres geb. Aertsd. J. Verberne geb. Rooker d. W. H. van Westerhoven geb. Waardenburg d. I C. van W icben geb. de Wit z. T. van An- del geb. Hoogeboom d. 31 Juli. H de Nijs Rook d. M. Winkelman geb Halfd. G.J. van Amstel geb. van der Graaf z. M. Bank geb. Diemei z. G Booij geb. Korf d. (en t i. levenl.) A. C. Deul geb. Schornagelz. J. M. Gerritsen geb. Wesselsz. 1 Aug. A. Huizing geb. van der Horst z. 2 Aug. S. P. Muller geb. Guillaume z. M. Groot geb. Klein de Groot d. G. van Pelten geb. Kortd. E. Brand geb. Taftijn d. (levenl.) 3 Aug. A. van der Weide geb. Ablij z. OVERLEDEN. 26 Juli. J. Blecking 82 j. Doelstraat. 27 Juli. A. Vermeer 73 j. Spasme. 28 Juli. G. A. van Andel 49 dg. z. D. Spaarne. H. R. van Andel 19 dg. d. D. Spaarne. A. M. J. Voorham 1 m. d. Antboniestraat. J.J.Tim- mers 3 dg. z. Voorzorgstraat. G. Traksel 2m. d. Oranjeboomstraat. H. Barendsen 50 j. Tulpenstraat. L. M. G. Schaap 5 m. z Min- nebroedersteeg F.van Abs 40 j. Oranjeboom straat. A. Hoeben geb. Dirkse 22 j. Mr. Joos tenlaan. 30 Juli. M. C. J. A. Hazes geb. van Antwerpen 27 j. Plein. H. Blankwater 1 m. z. K. Zijlstraat. M. Drieduiten lOm.d.Kou- denhorn. N. B. de Wildt S m.z Amsterdam- sche vaart. 31 Juli. A. Smit. geb. Schrieken 31 j. Spaarne. F. J. van Deursen 1 m. z. Kerkhofstraat. 1 Aug. A. Beukhof 17 j. Zijl straat. M. Semp geb. Ruigrok 59 jKorte Dijk. 2 Aug. G. Groeneveld65j.Magdalena- straat. S.C. Romein 17 m. d. Kruisweg. 3 Aug. J. Drieduiten 42 j. Koudenhorn. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van PoUtie, die da gelijks (uitgezonderd desZondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren insigne van trouwen schut tersdienst, Een flacon van geslepen glas met gewerkten gonden dop in étni. Een paraplnie. Eene nieuwe schaar met ketting. Een waaier. Een koperen ge wicht. Eene portemonnaie met eenig geld. Een lederen sigarenkoker. Een bril. Een boezelaar. Een tricot hand- sohoen. Een dames-üandschoen. Een fox-terrier. Een gntta-percha band van een kinderwagen, Een gehaakt beursje waarin een zilveren paternoster. Een geschilderde handwagen. Eene porte monnaie met zeer weinig geld. Eene pa raplnie met beenen knop. Twee blauw- koralen armbanden met gonden sluiting. Een knipmesje. Een naamstempel J, van Emmerik aan eene nikkelen ket ting. Eem'ge sleutels. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Juli 1893. Boter. Aangev. 724, verk. 706 K.G. L. pr. f 1.30, H. pr. ƒ1.70 p. K.G. Biggen. Aangev. 686, verk. 620 stnks. L. pr. 5.H.pr. 12.p. stnk. bchrammen. Aangev. 290, verk, 270 stnks. L. pr. f 12.— H. pr. 18.p. stnk. Aardappelen Aangev. 3606, verk. 3482 H.L. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ4.50 p. H. L. Appelen Aangev. 306 verk. 283 H. L. L. pr. 2 H. pr. 7.pr. H. L. Beren. Aangev. 619, verk. 572 H. L. L. pr. ƒ3.H. pr. f q.p. H. L. KAASMARKT van 26 Juli 1893. Aang. en verk. 75 stapels, uitmakende 9138 kazen, wegende 16717 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr f 29. DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 6 Augustus des namid dags van 2%4 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus der Oper Rienzi..Wagner. 2. Ouverture TaacretRoasiui. 3. Amorapheil PolkaStrausa. 4. Groaae Fantaisie aua der Oper TannhauserWagoer. 5Ouverture Les clochea de C'or- nevilliPlanquet. 6. Imer Heiterer, WalzerStrauss. 7Potpourri op Italiaan6che Volka- zaugeuPerdrotto. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 6 Aug. dea avouds te 8 uur. door het Gemeentelijk Muziekkorps on der directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 8 Augustus 1893, des namiddags var 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaA. Hesse. 2. Elsa's Brautzug zum Münater.. Wagner. 3. Choral aus Bach's Passion. .A. G. Riiter. 4. Finale uit de SonateMailly. 5. Aria uit de ScheppingHaydn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2