HAARLEMSCE Eerste Blad. JNo. 63. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. 144. Vijftiende Jaargang. van WOENSDAG 9 Augustus 1893. Nieuwsberichten. TEL5PH00NNTJMMER TELEPHONISCHE VERBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. r —,25. franco p. post —,40, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 85 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bij De erven Loosjes, te Haarlem. GRAM, JOHAN. Mijn praatstoel. Vertel lingen voor jongens en meisjes. Met vier platen geb. f 1.90. REDICHEM. A. van. Uit het Oosten en Westen. Nieuwe sprookjes..geb. 1.90. WALDMANN, C. Naur de Eiken. Reis avonturen van Hom, Scbütz en Bre- dull of eene sledevaart naar het Iben- horster woud. Uit het Hoogdnitsch door R E. de Haangeb. 1.90. CANDÈZE, Dr. E. Périnette. De merk waardige geschiedenis van vijf musschen. Uit 't Fransch vertaald door M, E. Pijnappel. Met 22 illusstraties.geb. 2.25. AIMARD, GUST. De zeeschuimers.... .50. Theorie en praktijk Tijdschrift voor re kenkunde onder redactie van L Bij De Leij, Proefaflevering. Prijs per jasr- gang van 6 afleveringen1.50 Buitenlandsche nieuw verschenen werken: GAREIS, Dr. E Verkehr mit Wein, weinhaltigen und weinahnlichen Gebran- ken.15. Aichordnung. Abanderung der- selben, Aichung von Messwerkzengen für Mineralöte.15. Bankgesetz vom 14 Marz 1875 nebBt Abanderung nnd den erganzenden Bestimmungen.15. Internationales Uebereinkommen über den Eisenbahnfracht verkehr vom 14 Oktober 1890 nebst Vereinbarnng vom 15 November 1892 und 18Janu- ar 1893'.65. THEfJRIET.ANDRÉ, Surprisesd' amour 1.90. Bovenstaande werken zgn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Tweede kamer. Bg het Woensdag voort gezet Kiesrecht-debat bepaalde de heer Vermeulen zich tot de praktische zijde der zaak. Hg achtte Kiesrecht uitbreiding onnoodig. Het ware krankzinnig daar toe over te gaan terwille van socialisten en revolutionairenook voor ontvreden liiet-revolntionairen is het onnoodig, daar zonder die uitbreiding de sociale kwestie overal in de parlementen aan de orde is en goed tot oplossing kan worden gebracht. Alleen om het wantrouwen in de Verte genwoordiging weg te nemen ware eeni- ge uitbreiding mogelijk wenschelgk, maar de beweging onder de ordelijke werklie den mist allen grond, en uitgebreid Kies recht zal slechts leiden tot hoogere Staats uitgaven. De voorgestelde kenteekenen acht Spreker strijdig met de grondwet. Een groot bezwaar is, dat het gemeentelijk Kiesrecht niet is geregeld, en dat er waar- horgen zijn voorgesteld tegen uitspattin gen, tooals in België b. v. het meervou dig kiesrecht van meer ontwikkelden en de verplichting tot uitoefening van het Kiesrecht. Alleen bg ingrgpende wijzigin gen in dien zin zoo hg wellicht kunnen medegaan. De heer Buys van Beerenbroek ontkende, dat de voorgestelde uitbreiding van het Kiesrecht overeenkomstig den geest en de Grondwet is. Zij beoogt alge meen Kiesrecht, waarvan Spreker nog maals de nadeelen schetst. Bovendien zal deze oplossing, waarvan de Beg. de ver antwoordelijkheid draagt, volstrekt niet allen bevredigen. Voor politieke ontwik keling is noodig meer onderwijs, en vooral meer godsdienstzin. Onze staatkundige instellingen zijn, meende Spreker, nog niet rijp voor algemeen stemrecht. Is daarom dit ontwerp voor hem volstrekt onaannemelijk, Kiesrechtuitbreiding acht hij noodig. Hg verklaarde zich bereid daartoe medetewerken, deed een beroep op alle partgen en op toenadering der Keg., om tot eene voor allen bevredigende op lossing te komen. De heer Earncombe Sanders stelde de geheele Kegeering ver antwoordelijk voor dit ontwerp. Bij ver werping zal zij niet één man over boord knnnen werpen, maar geheel er bij be trokken zijn. Spreker ontkende, dat nu algemeen stemrecht wordt voorgesteldhg bestreed het Haagsche adres, en ontried beknibbeling door amendementen, daar dan de volgende kamer terstond wêer voor Kiesrechtuitbreiding zal staan. Strijd met de Grondwet nam hg niet aan. Deze uit breiding is niet omvangrijker dan in En geland. De ervaring, beweerde Spreker, leert, dat bij ons het absenteïsme der kiezers afneemt, naarmate de uitbreiding toeneemt, en geringer is dan elders. Ge vaar voor de Kroon noemde hg hersen schimmig. Waar de Oranjevorst, trouw aan de traditieën, zich stelt aan het hoofd der beweging, moeten wij niet belemme ren. Ook het gevaar van overmacht der socialisten achtte Spreker niet overwegend. Komen er sociaal-demokraten in de Kamer, dan zal het gaan als in Dnitschland. Zij zullen eene partij vormen, die medewer king zal behoeven van andere partgen, om iets nitteriohten. Het wetsontwerp is zeker niet onverbeterlijk maar verwerpt men het, wie zal een beter voorstellen? Spreker is geneigd toegevend te »ijn, doch onder reserve, dat het dient om de wet tot stand te brengen, terwijl hij, bg ver werping der wet zich daardoor niet gebon den zal rekenen. De heer v. d. Kaay achlte Kiesrechtuitbreiding noodig, zoover met eerlijke uitlegging der Grondwet be staanbaar is. Hg had echter grondwette lijke bezwaren, die bg niteenzette. Uitvoerig betoogde Spreker, dat voorziening in eigen onderhond en dat van zijn gezin niet wordt bewezen door het feit van niet bedeeld te worden. Hg herinnerde aan den raad van Prof. Bnys, schier zijn testament, om niets onbeproefd te laten, om zich te verstaan over een anderen maatstaf van welstand. Spreker en zijne geestver wanten willen niets onbeproefd laten, om het werk te doen slagen Hij zinspeelde op een voor te stellen amendement, waarin verschillende denkbeelden zullen voorko men van welstand en geschiktheid, en daaronder ook aanslag in eene of andere di- rekte belasting doch niet als eenige maatstaf. Ook de woning zal in aanmerking komen, nl. de type van geschikte arbeiderswonin gen. Ook het spaarbankboekje zou in aan merking komen, doch niet uitsluitend. Hij beval dit am. in de welwillende over weging der Ministers aan, als afkomstig van geestverwanten, die de kiesrechtuitbreiding willen doen slagen, de Begeering hand haven, de nationale eenheid bevorderen, en de liefde voor het Stamhuis bevestigen, Donderdag was het eerst de 25 ste spre ker over het kiesrschtontwerp aan het woord't Was de heer Beelaerts van Blokland, die er aan herinnerde, dat bg vroeger reeds tegen algsmeen stemrecht gewaarschuwd had, en verklaarde dat hg nu nog ernstig de indiening van dit ont werp betreurde. Hij vroeg, in welke kon- stitntioneele monarchie beproefd is, bg eenvoudige wet algemeen stemreoht in te voeren zonder grondwettelijke waarborgen. Dat hier algemeen stemrecht wordt voor gesteld, is zonneklaar, als men vergelij kingen maakt met Dnitschland. Dat dit stemrecht strijdt met de grond wet, achtte Spreker volkomen zeker. Ook volgens hem kunnen de door de Beg, voorgestelde negatieve kenteekenen de po- zitieve eischen der Grondwet niet vervan gen. Een natunrlijk recht om te kiezen wordt door de antirevolutionairen niet er kend. Zij erkennen niet een natuurlijk recht om mede te regeeren, wel om ge regeerd te worden. Spreker wees er op. dat men zich herhaaldelijk ten onrechte op Thorbeoke beroepen heeft. Deze, even min als Groen van Prinsterer, heeft nooit erkend, dat algemeen stemreoht een nati onale grondstag kan zijn. Hg vroeg, wel ke hervormingen deze Minister meent niet met deze, maar wel met eene volgende Kamar te kunnen bereiken. De tevreden heid zal allerminst toenemen, als bet peil der vertegenwoordiging daalt. Finaal is deze regeling niet. want proportioneel kiesreoht alleen kan de minderheden tot haar recht brengen. Spreker bestreed wat door de heeren Kerdijk en Schaepman was aangevoerd. Hij verklaarde zich be reid tot gemeen overleg, beval aan het kiesrecht voor hoofden van gezinnen, en wilde den leeftijd der kiesgerechtigden tot 28 a 30 jaar verhoogd zien. Verder meent hij, dat aan welstandseischen zeker bezit moet verbonden zijn. Hij waarschnwde tegen de groote uitbreiding met het oog ■op de politieke kwakzalverij. De vrijheid kan wel zonder bezwaar beperkt worden, maar te groote uitbreiding is een groot gevaar. Wat zou het lot zijn van de boot, die men wilde voortbewegen door eene tienmaal te sterke maohine? De heer Heemskerk verklaarde eene zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht te wenschen, bn was bereid de Beg. te steunen op den grondslag van finale kiesrechtuitbrei ding. De monarchale regeeringsvorm zal zal daardoor niet worden geschaad. Deze spreker bestreed de bezwaren van den heer Beelaerts en anderen. Hij meende, dat ook van antirevolutionair standpunt meer op de meeningen en toestanden van het lagere volk moet gelet worden, en hij achtte het wenschelgk, dat de oekono- miesche kwestieën onder de oogen zullen worden gezien in het belang der lagere klasse, wier ontevredenheid dan, volgens hem, zou verdwijnen. Eene gelijktijdige regeling van het gemeentekiesrecht achtte Spreker onnoodig. Met den heer BeelaertB verklaarde hg zioh een voorstander van kiesrecht van gezinshoofden. De sohrijf- proef was voor hem een groot bezwaar. Da heer Veegens verklaarde zich een warm voorstander van het ontwerp, dat breekt met een belastingcensns en daarvoor in de plaats stelt volkomen staatkundige en grondwettige kenteekenen. Tot konoessies is hij bereid. Hg bestreed echter het denk beeld van gezinhoofden, als onbillijk tegen over vele ongehnwden. Uitsluiting van kommensaais en huisbedienden keurde hij af, maar wel erkende bg het als billijk, de ongehnwden te binden aan b. v. een ver blijf van zes maanden in het zelfde gezin. De heer Kolkman was zeer voor uitbreiding van het kiesreoht, omdat de ontwikkeling van het volk, vooral door het vereeni- gingsleven, het eisoht. Spreker vreesde geen gevaar. Ons volk is in 't algemeen godsdienstig en geloovig. Eenige socialisten in het Parlement zullen geen kwaad doen. Spreker drnkte zijne verbazing uit over de wijze van aankondiging van het te verwachten am. v. d. Kaay, ala van bevriende zijde afkomstig. De Min. zal wel zeggen: bewaar mij voor mijne vrien den. Hij heeft onoverkomelijke bezwaren tegen het kenteeken als strijdig met de Grondwet; maar hij drong bg de voor standers van het ontwerp aan op kalmte, en bg de tegenstanders op het besef van de gevolgen eener verwerping. Hg hoopte, dat beiden zich zouden matigen in hunne wenschen, en dat alzoo iets goeds mooht tot stand komen. Vrijdag werd het debat voortgezet, en waB de heer Harte de eerste spreker. Hg bestreed de Grondwetsopvatting van den Minister, en noemde die volkomen in strijd met die van den Minister Heems kerk tijdens de diskussie en vóór de eindstemming over art. 80 der Grond wet. Keeds daarom is hij tegen, dooh ook, omdat hg invoering van algemeen stem recht strijdig acht met het staatsbelang. Kiesreoht is geennatuurlijk recht. Spreke, spoorde aan tot voorzichtig staatsbeleid, daar te verwachten is een overwicht van den vierden stand, en vertegenwoordiging alleen van den vierden stand. Hg is niet tegen kieBreehtnitbreiding, maar binnen de perken der Grondwet, en enkel aan den kern, aan de bovenste lagen van den werkmansstand, aan de ordelievende en meer welvarende werklieden. De vijfde stand dient uitgesloten. Hij zal amende menten in zijn zin aannemen, tenzij zij schgnkoncessies bedoelen. Hij ontkende niet de verwikkelingen, voortvloeiende uit verwerping, doch bij acht deze minder dan de nadeelen eener onveranderde aan neming der voorstellen. Op den Minister rnst de verantwoordelijkheid. De heer van Hon ten beweerde getrouw te big ven aan zijn eisch. In 1874 vroeg hij kies recht voor hen, die nit eigen middelen in het onderhond van zich en hnnne gezinnen voorzien (vronwen ingesloten). Het eerste is nu, twintig jaar later, voorgesteld als kenteeken, dooh als valsche vlag; het laatste wordt ten onrechte nitgesloten. 'Spreker acht het vrouwen-stemrecht noodig, juist bij groote uitbreiding, omdat de nieuwe kiezers, die men hoopt te krij gen, doorgaans de vrouw minder waar- deeren, en de belangen der vrouw in hooge mate bg de arbeidswetgeving en het be lastingwezen zgn betrokken. Spreker be toogde, dat de tweede alinea van art. 80 is eene valsche vlag. Het past op elk stelsel volgens de alinea. Neemt men aan de kenteekenen van het ontwerp, dan sluit men bedeelden uit, waarvan velen niet slechter zgn dan niet-bedeelden, b.v bedelaars. Ook bij erkent niet het kies recht als natuurrecht, wél de noodzakelijk heid om het kiesrecht toe te kennen aan hen, die in eigen onderhoud voorzien. Een stembiljet en armoede te zamen zgn een vergif. Spreker acht dus bet Begee- ringsvoorstel strijdig met de Grondwet en met het staatsbelang. Als uiterlijke kenteekenen van bezit noemt hg wo- ningbezit, roerend of onroerend goed, bezit van intellektneel kapitaal. Hij wil gaarne uitbreiding, maar meent, dat het nog altijd genoeg is om zich te laten ver giftigen. De heer Goeman Borgesins herinnerde, dat de heer van Houten reeds in 1873 voor kiesrechthervorming door Gronwetsherziening ijverde, onder op merking, dat de Heer van Houten de meeste propaganda maakte voor de begin selen van dit ontwerp, waarin Spreker voor al toejnieht het breken met den census. Zijne verwachting, dat de liberale partij eensgezind zich vóór de wet zon verkla ren, is teleurgesteld. Voorts betoogde Spreker de onmogelijkheid van den eisch van den heer van Honten om on vermogende niet-bedeelden uit te sluiten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1