De Vice-Admiraal. KEUKENMEID ADVERTENTIEN. De zevende dag (Zaterdag) is de Sabbat des Heeren uws Gods. Waarom overtreedt gij het gebod Gods door uwe inzetting? Schouwburg to Haarlem, Dinsdag 8 en Woensdag 9 Aug. „Mascotta". Tweede Meid, KEUKENMEID, Tweede Meid. Werk- Tweede meid, Keukenmeid, Hij bestreed verder de bewering van den zelfden heer, dat door het ontwerp de omkooperij zon toenemen. Hg wees er voorts op, dat men het recht mist te beweren, dat de liberalen geen wijziging znllen toelaten. De heer van Honten interrumpeerde nu en zeidenmet Tak door dik en dun is het parool der Li berale Unie." Dit werd door den heer Borgesis ontkend, die beweerde, dat genoemde Unie alleen in de hoofd zaken geen wgiziging wenscht; die dit wél wil kan zich moeilijk voorstander rekenen Spreker wilde in hoofdzaak het ontwerp, maar met beter waarborgen, dat bedeelden uitgesloten, en dat misbruiken voorkomen worden. Hij zou den leeftijd op 25 jaar gesteld wenschen te zien. In het belang eener goede staatkunde en der rechtvaardigheid beval hg de ontwerpen aan. JEen ingezetene van Manchester had eene vervolging ingesteld tegen een ouden man van 75 jaar, die van het armbe stuur zijner wijk onderstand geniet, tot betaling eener schuldvordering groot 3 10 sh. De reohter, met de omstandig heden in kennis gesteld, veroordeelde den schuldenaar tot betaling, te rekenen van 1 Juli 1894, aan zijn onmeedoogenden schnldeisoher van 1 penny 's jaars. In de National Provincial Ban k te Dover had de vorige week eene gewel dige gasontploffing plaats. Den vorigen avond was de Bank geïllumineerd ter eere van het bezoek des prinsen Van Wales bij gelegenheid der steenlegging voor de nieuwe haven. Eenige werklieden in het gebouw, die een gaslucht waarnamen, Btelden een onderzoek in en één stak een licht op, waarna de ontploffing volgde. Die man is later als zeer verminkt lijk gevonden. Het gebouw is thans een bouw val, de eene zijde is geheel weggeslagen en zelfs de dikke muren der veiligheids kelders werden uiteengerukt. Zij, die daar waarden hadden gedeponeerd, waren zeer beangst voor hunne documenten, maar naar men verneemt zullen deze wel onder het puin te voorschijn komen. In de boe ken der Bank is echter nog al verwoes ting aangericht. Het standbeeld van Jeanne d'Aro is op weg naar Angers met kar en paarden in den door den regen doorweek ten grond blijven steken. Uit Parijs is hulp gezonden, om het standbeeld weer uit den modder te halen. Tot overmaat van smart ligt de beeldhouwer van het stand beeld, Roulleau, ernstig ziek. Een loteling uit de gemeente Bun- de (Limburg), die bij de laatstgehouden loting voor de nationale militie het hoog ste nummer trok en dns Btellig meende vrij te zijn, is Maandag jl. behoorlijk te 's Hertogenbosch ingedeeld. Zijn kameraden werden de een na den ander afgekeurd, of hadden reden van vrijstelling, Ten opzichte van het conflict tus- Bohen Frankrijk en Siam nog geen alge heels oplossing, aangezien de blokkade nog niet is opgeheven. De vijandige geest, die in het geheele geval tegen Engeland bestaat, onverholen vertelde de Fransche pers, dat de slagen aan Siam toegebracht Engeland ten doel hadden maakten in 't laatste land een slechten indruk en zal stellig niet licht vergeten worden. Toch heeft een Fransoh gezagvoerder, die in zijn dienstijver wat ver gegaan was, heel ne derig zijne verontschuldigingen aangebo den aan zgn Engelschen collega. Zulke gevallen dragen er natuurlijk niet toe bij om den geest van welwillendheid tusschen de beide mogendheden aan te wakkeren. De som van al die kleinighe den zoude wellicht op een gegeven oogen- blik te hoog blijken voor het rechtsge voel des Engelsehen volks. Gelukkig be staat in Engeland een Franschgezinde partij, die sterk genoeg is om lang eene botsing tegen te houden. Die Franschge zinde partij zetelt voornamelijk in de zeer goed georganiseerde werklieden-ver- eenigingen, omdat zg in Frankrijk zien den drager der democratie, De onhebbelgke en gevaarlijke ge woonte van spelden in den mond te nemen heelt weer een meisje te Botterdam in groot gevaar gebracht. Bij eene onwille keurige beweging raakte de speld, die zij in den mond had naar binnen en bleef in het strottenhoofd zitten. Daar het niet geluk te dezelve te verwijderen, zal eene opera tie moeten plaats hebben. HAARLEM, 8 Augustus 1893. Reeds Zaterdagavond waren de kermis-vermakelijkheden in vollen gang en was er een groot publiek op de been, om te profiteeren van de aangeboden ge legenheid. Langs het kermisterrein was het tot zeer laat in den nacht zeer druk en hoewel, voor zoover wij weten, niets bijzonders voorviel, hebben bepaald den eersten kermisnacht de bewoners van de centra der pret niet veel rost gehad. Ook Zondagavond was nauwelijks het openingsuur voor de kramers enz. aange broken, of het publiek, versterkt met eenige extra aanvoeren nit Amsterdam, bevolkte weer tot zeer laat in den nacht de kermisterreinen, waarvan velen in heelen, halven of pseudo roes nog al tamelijk luid ruchtig de gewone kermis-poëzie met of zonder begeleiding nitgalmden. De Schouwburg Jansstraat was Zondag avond goed bezet, de balconplaatsen min der goed. De Heeren Kreeft en Buderman van den Artisschouwbnrg te Amsterdam gaven, zooals geannonceerd was, De Parel van Zaandam, oorspronkelijke Operette met tekst van Aug. T. G. Kiehl, mnziek van J. J. T. Benard. Dit toonwerk behan delt, zooals de titel reeds te vermoeden geeft, de geschiedenis van het verblijf van Czaar Peter den Groote te Zaandam en van eenige scènes te St. Petersburg, waarin eene liefdesgeschiedenis van twee Zaandamsche jongelieden met den noodigen tact is doorgevlochten. De amusante Ope rette met allerliefste muziek wordt ver dienstelijk opgevoerd. De hoofdpartijen worden fraai gezongen en wat de bijpar tijen in deze te kort komen, wordt rijke lijk vergoed door mooi spel. De regie heeft blijkbaar alles gedaan om het ge heel zeer aantrekkelijk te maken. De cos tumes zijn overeenkomstig met de omstan digheden des tijds. Het publiek bleek zeer ingenomen met de opvoering, terwijl de opkomst veel grooter was, dan men vroegere jaren om dezen tijd aantrof bij voorstellingen door andere gezelschappen gegeven, een bewijs, dat de Schouwburgdirectie hierin te rade is gegaan met den smaak van het publiek, welke zich althans hier ter stede meer en meer ten gunste van de Operette schijnt uit te spreken. Maandag ging „De Parel" voor de tweede maal. Dinsdag en Woensdag wordt De Vice-Admiraal gegeven en er is kans op, dat de Parel na dien weer voorkomt. In de Schonwburgtent van Van Lier, Groote Markt, werd het Mannetje uit de Maan gegeven, een allerkluchtigst ker- misstukje, dat als zoodanig wel zijne plaats verdient. Het zeer merkwaardige Holden's Ma rionetten Theater, op de Nieuwe Groen markt verdient in hooge mate de aan dacht van het pHbliek. De keurige beeld jes, ware kunststukjes van uitdrukking, onzichtbaar in beweging gebracht door onzichtbare handen, in hunne onnavolg baar gracieuse bewegingen zijn zoo merk waardig, dat niemand zich een paar. uren, doorgebracht in dit kunstrijke gezelschap beklagen zal. De aandacht wordt er op gevestigd, dat eiken dag des namiddags te 2 ure en des avonds te 8 ure eene voorstelling gegeven wordt. Het théater Spriet handhaaft zgn goeden naam tegenover zgn publiek. Vooral de allerdolste clowns vallen zeer in den smaak. De verschillende kleinere vermakelijk heden schenen nog al geen reden tot klagen te hebben. Vanaf Zaterdag avond is in de so ciëteit Vereeniging met zeer veel succes een artisten gezelsohap werkzaam, onder de leiding van den heer H. van Os van Rotterdam. De vertooningen aldaar onder vinden de gewensehte belangstelling en passen, zoowel door haren aard als door de keurige wijze van uitvoering, uitne mend in het kader der opwekkende en amusante kermisvermakelijkheden. Tot de mooiste nummers van het af wisselende programma behooren de kunst verrichtingen op de tweewielige vélocipè- desdaarnaast de uiterst verrassende proeven van balanseerkunst en de sterke gymnastische- en acrobatische toeren. Frank La Mondue weet door zijn pot sierlijke pantomime de lachspieren los te maken, om zich ten slotte, na heel wat onbeholpenheid te doen kennen als iemand, die zioh op het slappe koord met meer zekerheid beweegt dan menigeen dat doet op den beganen grond; de schommelingen op het ijzerdraad wekken waarlijk bewon dering. Bovenaan staat evenwel Mile Zorah Zoliaui (La Danse Serpentine). Als eene gevleugelde fee uit de duizend- en- een-nacht- sprookjes zweelt deze dame over het donkere tooneel, gehuld in een schit terende kleurenpracht. De eindelooze schakeeringen, welke hierbij vallen waar- tenemen, het ineenvloeien der zachte kleu ren gevoegd bij de elegante wendingen dezer bekoorlijke nimf, maken inderdaad een betooverenden indruk. Alleen dit interes sante nommer zou een gang naar de Ver eeniging overwaard zgn. De zangnommers van een kermispro- gramma mogen uiteraard niet te streng beoordeeld worden. De Wiener-Duettisten zgn heel goed en Bello Rae opent het programma zeer waardig met de Fanta stic Musical- Scène. Allen werken in fris- sche en mooie kostumeswat dus het oor te kort komt, .wordt aan het oog vergoed. De directie houdt in de voorstelling den gewenschten gangde indrukken wisselen snel af, zoodat een avond in de ooncertzaal als het ware omvliegt. Zooals men weet, heeft het publiek de ze week driemaal gelegenheid de voor stellingen te bezoeken. Gisteren avond werd daarvan reeds een ruim gebruik ge maakt. Ongetwijfeld zal het worden op prijs gesteld, dat het Bestuur der sociëteit deze kermis eene regeling heeft getroffen, die aan niet-leden voor geringen prijs gele genheid geeft veel te genieten. Zaterdag namiddag had op de ge meentelijke begraafplaats eene eenvoudige plechtigheid plaats. Reeds dadelijk na het bijna plotseling overigden van den Heer P. H. Donok, Hoofd der Rijksleerschool verbonden aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers alhier, waren uit de breede schaar van oudleerlingen stemmen opgegaan tot het brengen van eene stille hulde aan den man, die in zijnen kring en naar de mate van zgne gaven, deel had gehad aan hunne vorming voor het openbare leven. Bij velen vond dit denkbeeld ingang en het resultaat was, dat Zaterdag het eenvoudig gedenkteeken op het graf kon geplaatst worden. Het bestaat uit een staanden steen bevat tende den naam en geboorte- en over lijdensdatum. Een kleine kring van vrienden des over ledenen was bijeen. Met een woord van waardeering omtrent den Heer Donck droeg de Heer SevenhuyseD, waarnemend hoofd der Rgksleerschool het blijkt van sym pathie aan de familie over, waarna de Heer P. Piepenbrink namens de familie allen dankte, die hadden medegewerkt om het aandenken aan den Heer Donck in zegening te behouden. Aan de heeren Mr. W. Jager Ger- lings* en H. Roessingh, wijnenhandelaren onder den naam van W. Jager Gerlings firma J. H. Enschedé alhier, is vergun ning verleend tot het voeren van het wapen van H. M. de Koningin Weduwe Regentes. GRAAN- EN ZAAD MAR KT. Marktbericht van 7 Aug. 1893. Witte tarwe f 6.f 6.75. Haver Gerst 8.25. ,5.-. Ex. 20 10a. Matth. 153. Traktaat Vereen. „Berea." Operette-Gezelschap van den Artis-Schouicburg, Directie: KREEFT BUDERMAN. Operette in 4 bedrijven. Muziek van Millöckeb. 7y« uur. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Augustus 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. HallelujahHandel. 2. Variatiën op Wilhelmus van Nassauen (oude zetting W. Ezermau. 3. Die Ehie GottesBeethoven. 4HochzeitsmarschMendelssohn. 5Variatiën op Wien Neerl. bloed. .S. de Lange. EEN EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Vrijdag 11 Augustes des avonds van 8 tot 1.0 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Marsch aus der Operette der Vice-admiralMillöcker. 2. Jubel-ouvertureBach. 3. Masken PolonaisseFaust. 4Finale de l'opera Vittory Pisany. .Peri. 5. Ouverture MireilleGounod. 6. An der schone Blaue Donau, walzerStrauss. 7. Bonjour quadrille.Zikoff. 8. Offenbachiana PotpourriConradi. Balkon en Stalles f 1.50, le Loge en Parterre f 1.25, 2e Loge ƒ1.r Gaander y f 0.50. Verwacht Donderdag 10 en Vrydag 11 Augustus Voorspoedig bevallen van eene DOCHTERM. DENIJS, geliefde eohtgenoote van B. SERNÉ Je. Haaeeem, 6 Augustus 1893. Tegen November wordt te Haar lem gevraagdeene fatsoenlijke P. G., niet ouder dan 25 jaar, be kwaam in het opdoen der wasch, IJ in het strijken, naaien, stoppen en mazen, alsmede tafeldienen. Goede- getuigen vereischt. Brieven onder letter A. aan den Boek- en Kunsthandelaar JACs. ROOKMAAKER, Gr. Houtstraat 11, Haarlem. Voor Amsterdam gevraagd met September, eene bekwame P. boven de 25 jaren, genegen huiswerk te verrichten. AdresJansstraat 53. Spreekuur: 's morgens tusschen 121 uur. (345) Tegen 15 September te Haarlem by eene eenige dame eene nette stille Tweede Meid gevraagd, be kwaam in linnen- en wollennaaien en mazen, niet jonger dan 23 jaar oud en voorzien van goede getuigen. Adres: Florapark 12, Haarlem Mevrouw VAN LIMBURG STI- RUM, vraagt tegen 1 November een bekwame Adres: Florapark 59, Haarlem. Door huwelijk der tegenwoordige wordt met November gevraagd eene P.G., goed kunnende naaien en stop pen en bekwaam in de behandeling van fijne meubelen. Brieven franco onder No. 348 aan het bureau van dit blad. Te Haarlem wordt met November verlangt, in een deftig gezin, eene bekwame P. G., boven de 23 jaar, die tevens huiswerk wil verrichten. Franco brieven onder No. 349 aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2