n sneller te rijden, wat den passagiers reeds dadelijk met vrees vervnlde. Tot Trefo- rest ging alles goed, daar maakt de lijn echter een scherpen bocht. Aan den eenen kant der spoorlijn verheffen zich heuvelen, terwijl het aan den anderen kant steil naar beneden gaat. In het geheel zijn 12 reizigers gedood en 26 gewond. Een kind van 15 maanden werd ongedeerd naast het lijk zijner moeder onder de vernielde wagens gevonden. De moeder had het kind juist te drinken gegeven, toen de wagens naar beneden stortten. De behandelingen, die de Russische gevangenen op eiland Sachalie, Oost Si berië, van de gevangenbewaarders hebben te verduren, zijn blijkens bijzonder heden, dienaangaande aan 'een Siberisch blad ontleend zoo menschonteerend wreed, dat de stalhouder te hunne gun ste is tnsschenbeide gekomen. Eenige ge vangenen namen hnn toevlucht tot ver minking, andere vloden naar ondoordring bare wouden, waar zij alle verschrikkin gen van den honger hadden te lijden. In den gordel van een weggeloopen gevan gene werden stnkken menschenvleesch ge vonden. Dat is trouwens niet het eenige geval van oannibalisme, 't welk zich heeft voorgedaan. Saohalin is de jongste mis- dadigers-kolonie. De eerste deportatie daar heen had in 1869 plaats. Sinds eenige jaren worden er jaarlijks 1000 gevan genen heengezonden. Een nieuw boek van graaf Tolstiï echter, brengt nog erger dingen aan 't lioht, n. 1. dat in Rusland zonder vorm van recht spleging de afgrijselijkste wreedheden plaats hebben ten opzichtevan boeren, die zich onder eenigen schijn een teeken van verzet tegen willekeurig machts vertoon veroorlooven. Het vreemdste van de vele zonder linge voorvallen in verband met het ver ongelukken der Victoria is dat, zegt het Mbl., hetwelk thans vermeld wordt. Ra- dat het schip gezonken was, vond men twee artikelen uit de hut van admiraal Tryon drijvende. Een daarvan was de verrekijker, de ander de berichtendoos van den admiraal. Deze doos is van bijzonde ren vorm. Daar de seinen, die deze doos bevat, niet in de hand van den vijand mogen vallen, is de doos volgens bijzon dere voorschriften met lood zwaar ge maakt en is de bodem doorboord, zoodat zij in 't water zou moeten zinken. Maar wat gebeurde? Het grooteschip, waaraan al het vernuft der wetenschap was ten koste gelegd om het drijvende te honden, zonk als een steen. En de doos, die als 't ware gemaakt was om te zin ken, dreef en ligt nu in het Ministerie van Marine te Londen als tastbaar be wijs van de feilbaarheid van twee ver schillende ontwerpers. Hoek van Holland is Maandag aan een ontzettend gevaar ontsnapt. De gas fabriek aldaar stond binnen weinige mi nuten in lichte laaie. De hitte was sterk, waardoor de ketel met gas onder eenen druk van 10 atmosferen dreigde te sprin gen. Op eenige meters afstand van den brand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, uit angst de dninen was ingesneld. Ijlings werd het schip in veiligheid gebracht, doch met moeite waren mannen te vinden, die met het gevaarvolle blusschingswerk durfden te beginnen. Eindelgk waagden zich en kelen, die ijverig werkten en met brand spuit en brandbluscbgranaten het vuur rondom den ketel meester werden. De fabriek is geheel afgebrand. Met September a.s. worden de school gelden te Haarlemmermeer merkelijk ver hoogd. Het schoolgeld voor het L. O. bedraagt dan voor de vermogenden 0.20, minvermogenden f 0.10 per week, en on- vermogenden gratis. Het uitgebreid lager onderwijs zal bedra gen f 50.per jaar. De uitgaven voor het onderwijs bedragen ongeveer f 30000, de ontvangsten 14000 gulden. Door eene onbekende oorzaak is te Haarlemmermeer afgebrand, de boerderij bewoond door den landbouwer D. v. Wie- ringen. Niets is kunnen gered worden. De geheele oogst is door den brand vernield. Alleen het op stal zijnde vee is gered kunnen worden. van den toenmaligen Commandant van het Brandblusscherscorps, de Heer J, van Ek, gebracht aan de Tentoonstelling te Parijs, waar door ZEd. een brandspuit was gezien, die door capaciteit en gemakkelgke behan deling zeer geschikt zou zijn om aan het hier bestaande stel spuiten toegevoegd te worden. In eene vergadering van den Staf, ge houden 14 Januari 1868, werd besloten aan Burgemeester en Wethouders voor te stellen zoodanige spuit aan te schaffen wat werd toegestaande Raad had reeds bij de begrooting van dat jaar gelden voor eene nieuwe spuit uitgetrokkenDen lOen Juli d.a.v. bereikte den Raad een schrij ven van den Staf, dat de Spuit was gearriveerd, beproefd en in alle opzichten voldoende bevonden. De Staf was inmiddels druk doende geweest omtrent de wijze van bediening van het toen ter tijd druk besproken spuitje, en het duurde tot 12 Augustus 1868 toen B. en W. aan den Raad mede deelden, dat in overleg met den Staf het voornemen was opgevat om de bediening te doen bestaan nit jongelieden, die den dienst vrij willig zouden verrichten, en vroegen of de Raad zich kon vereenigen met dit plan. In de zitting van 19 Angustus besloot de Raad, dat het zóó HAARLEM, 18 Augustus 1893. Aanstaanden Zaterdag viert de Ver- eeniging „de Tien", bestaande nit de Vrg- willigers bij Spuit 10, haar zilveren feest, zgnde het op dien dag vijf en twintig jaar geleden, dat genoemd Vrijwilligers corps werd opgericht. Aanleiding tot dit feit gaf een bezoek Met den noodigen spoed hadden vervol- gensde noodige benoemingen plaats enop 2 September 1868 bestond het Vrijwilli- gers-corps uit de navolgende Heeren; E. J. Westerveld, Kapitein H. J. Bronb- horst, le LnitenantJ. Stufiers, Serg. Majoor; L. J. Ngenhnys, Sergeant; J. Bakker, M. Bakker, J. van den Arend, J. van den Berg, A. A. van den Bronk, H. van Breemen, J. van Breemen, C. van Veen, J. Vink Jr, Veen, J. A. G. van DobbeB, G, van Dobben, N. Hune, Sinia, A van Liemt, Ritsema, Figee, P. Wes terveld, H. van Ek, L. Sabelis, van Broek- hnyse, Vrgwilligers, terwijl, toen dit ge tal later bleek te klein te zijn, hieraan nog werden toegevoegd de Heeren C. Wegenbergh, Figee, J. C. Graaff, C. M. Bakker, J. M. van Lee, J. van Loghem, H. H. van Hees, C. van den Berg en C. Voet. Toen in den loop van het volgende jaar door uittreding van enkelen nit het Corps, nieuwe kraohten noodig waren, wer den den 24 December 1869 benoemd de Heeren C. van Veen, 2e Sergeant en F. H. Weyenbergh, C. Gerber, J. Ritse ma, P. Roozeboom, P. van Thiel, A. M. van Lee, D. E. L. van den Arend, H. D. van Breemen en G. Boer, Vrijwilligers, Steeds betoonden de Vrijwillgers hun taak zeer ernstig op te vatten, steeds wa ren zg vooraan in de gelederen, waar het gevaar hen riepsteeds was het eene ge ruststelling bij de verschillende plaats hebbende branden als „de Tien" met vliegende vaart kwam aanrennen, om vliegensvlug zijne slangen nit te bren gen en het gevaar kalm doch zeker in zgne wording aan te tasten. De erkenning van de goede diensten bleven niet nit; den 30 Jnli 69 bereikte B. en W. een schrijven van den Staf, dat Spuit 10 bg een brand in de Sohachel- straat op 15 Juli het eerst op 't terrein aanwezig was geweest en dat de Vrg willigers, evenals het overige personeel, daarbij grooten ijver hadden betoond. In November 1870 besloot de Raad tot het verleenen van eene gratificatie van f 100 en wel ter erkenning van de wgze, waarop de Vrgwilligers zich bg verschillende gelegenheden van hun taak gekweten hebben. Drie jaar later werd besloten tot het aanschaffen van twee nieuwe Spuiten. Zg werden genoemd 10 A en 10 Bde laatste is de tegenwoordige Spnit 11, gestatio neerd aan de School bg de Leidsche Vaart. Terwgl de „Jongelieden-spuit" steeds haar roem handhaafde, was het Gemeentebe stuur immer bedacht op het verbeteren der brandbluschmiddelen. Zoo schafte de Gemeente zich in 1884 een slangenwagen aan, bediend door agenten van politie. Deze deed het Vrgwilligers-corps ge duchte concurrentie aan omdat de politie uit den aard der zaak het eerst is in gelicht bij brand en steeds hare mannen op elk gegeven oogenblik beschikbaar heeft. Toch verloor het corps hierdoor niet in ernstde mededinging van den slangenwagen prikkelde tot verhoogde werkzaamheid. De snelheid van gemeenschap, bij brand een machtige factor, won vervolgens alweer zeer, toen met den aanleg van de Telefoonleiding de verschillende leden van de Staf óf aansluiting óf een alarm toestel erlangden. Dat het Corps als het ware eene kern vormde en de leerschool is geweest voor verschillende leden van den Staf van het Corps Brandblnssohere moge blijken nit de mededeeling, dat de tegenwoordige Commandant van den Staf, de heer D. E. L. van den Arend, den 24sten Decem ber 1869 toetrad als vrijwilligerde Onder commandant, de Heer L. Sabelis, den 2den September 1868 de le Staf-Adjudant, de Heer L. de Breuk, den 28sten Novem ber 1873de 2e Staf-Adjudant, de Heer G. P. J. Becoari, den llden November 8174de Kapitein van Spnit 10, de Heer H. J. D. Dandeij, den 17den April 1873. Zeer stellig staat „de Tien" bg Haar lems ingezetenen hoog aangeschreven. De erkenning van hare groote verdien sten voor de openbare veiligheid moge haar bg hare feestviering in mime mate toestroomen en al de betoonde Bympathie haar doen volharden in het bewijzen van de hooggewaardeerde vrijwillige diensten, die zij aan de Stad barer inwoning bewijst. De Minister van financien heeft bekend gemaakt, dat de bij koninklijk besluit ingestelde raden van beroep be doeld bg art. 29 en 37 der wet op de vermogensbelasting voor Haarlem is samen gesteld als volgt: voorzitter: mr. Joh. Enschede te Haarlem; leden: 1°. dr. D. de Haan te Haarlem, 2°. jhr. mr. F. W. van Styrum te Haarlem, 3°. W. Pekel haring te Zaandam plaatsvervangende le den 1°. C. Prins Sz. te Haarlem, 2°. mr. Z. W. Straatman te Haarlem., 3°. G. J. van Dieren Bijvoet te Haarlem; „Een goed woord vindt eene goede plaats" is een goede oude, zeer algemeen gebrnikte spreekterm men hecht aan een bondig woord, gesproken op het goede moment. In den Boekhandel van Jac. Post, Oude Gracht, bestaat gelegenheid zich tegen betrekkelijk lagen prijs de kernspreuken ontleend aan den Bijbel aan te schaffen, of zulke als gewenscht zijn te doen ver vaardigen. Door de goede uitvoering kun nen zg tevens als wandversiering dienst doen. Aan een der scholen alhier was heden middag de temperatnur gestegen tot 89 graden. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 .Aug. Mr. E. C. Hekmeijer en C. H. L. E. Derx. M. Overste en F. Mok. 16 Aug. W. J. Hendriks en J. E. M. de Graaff. S. Ot ter en S. B. Pel. J. C. Velthuijsen en G. K. Wolters. J. de Graaf en D. ter Maat. H. Heiliegers en C. J. Ruijgrok. J. Mes en G. E. Smeets. 17 Aug. E. J.H. Kleintanteen J. Nolet. J.H. Deddes en M. Koning. GETROUWD. 15 Aug. S. M. Mok en E. Nopol. 16 Aug. C. B. van der Bent en JB. ter Smitten. P. Stokman en E. Jonker. A. van den Boom en A. J. Eortgens. A. van Schooten en G. Ruhl. J.vanden Nieuwenhof en J. Koelemij. J. D. le Eebre en C. W. Steffers. H. W. Brakel en C. W. Tit. 17 Aug. A. E. Dicks en C. M. Brink. G. H. van Lunenburg en A. M. E. Huijboom. GEBOORTEN. 10 Aug. J. van Dijk geb. Gutter d. M. P Maas geb. Sweerts d. 11 Aug. M. S. Ver meulen geb. van der Beek d. 12 Aug. J. Wesselius geb. Wegen z. S. Gomperts geb. de Winter z. A. W. Nieberg geb. Hoogen z. E. B. Walter geb. Belterman z. 13 Aug. W. J. Rovers geb. Stappenbeld z. C. C. Tis- sen geb. van Kimmenaede z. C. A.van Alphen geb. van Dalsen d. W. Wolzak geb Kromz. (levenl.) 14 Aug. L. Hoogeveen geb. Meijer z. J. M. H. Hille geb. Priesmanz. H. Groeneveld geb. Winters z. JBorman geb. ten Broeke z. en d. 15 Aug. A. Bos geb. Be- rendrecht d. M. P. C. van Nunen geb. Hen- kelman d. N. Akkerman geb. Loots z. JC. de Droog geb. Aarts z. K. Joosten geb. van Steijnen d. 16 Aug. M. Huisman geb. de Rooij z. J. Meijer geb. Martin z. J. P. C. Slingerland geb. Delforno d. R. Mi: set geb de Jong d. J. M. Lingg geb. Trautig d. J. Blom geb. Heemskerk d. OVERLEDEN. 10 Aug. Avan Scheijndel 74 j. Hagestraat M. Zinnige geb. Koek 74 j. Hagestraat. C Kollaard 5 m. z. Nadorstlaan. H. Malefijt 3 m. z. Oostvest. 11 Aug. J. de Graaff 57 j KI. Heiligland. E. J. Rustige 6 m. d. Gier straat. WL. H. van Wengen 2 m. d. Brou wersvaart. M. E. van Alphen geb. Toepoel 47 j. Ravelingsteeg. 12 Aug. JHessels 2 j z. Essenstraat. E. M. van Amstelgeb.Witte- bol 75 j. Leidsche vaart. A. Battels 18 j. Hagestraat. W. Verzijlberg 12 j. z. Cecilia- steeg. 13 Aug. J. L. Wolfshage 74 j. Hage straat. C Hazen 5 j. z. KI. Houtstraat. H. Kroonstuiver 1 m. z. de Clercqstraat. 15 Aug. J. J I. van Delft geb. Sineck 38 j. Zijl- weg. 16 Aug. H. M. van Deursen 3j. d. Heerensingel. M. O. Schoen 2 j. d. Drosse- straat. Postkantoor Haarlem. OPGA VJB van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, welke stukken thans door de Afzenders kun nen worden teruggevra-gd. Brieven. Be Zoete, J. Smit, J. de Haan, L. Engelsman,, allen te Amsterdam; H. Breek, Den Haag; Cool, Hilversum G. M. v. Haren, Wageningen; Briefkaarten. Den Krieger, II. Vors, Mevr. G. G. Arntn, Wed. Oelen, allen te Amsterdam; E. v. d. Poll, Utrecht Brieven verzonden geweest naar het Buitenland: Amerika. A. de Bonte, Ihevygan, Duitschland. J. Godefroi, Dusseldorf. Zwitserland. Nauserter, Engelhurg. Transvaal. A. Burking, Johannesburg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor do eigenaars terug te bekomen zijn. Eene militaire halsdas. Een schets boekje. Eene en tout-cas. Een brui ne paternoster in ótni. Eene ijzeren ketting. Een eind touw. Eene por- temonnaie met zeer weinig geld. Een rieten spoorwegmandje waarin leverworst, pruimen enz. Eene mand met bood schappen. Eene kleine port emonnaie met- zeer weinig geld. Een jonge haan. Een zwarte damesdoek. Een huzaren- spoor. Een wandelstok. Een haan tje. Een handschoen. Een wagen- moer. Een notitieboekje, Een geel- lederen kinderschoentje. Een gouden lorgnet. Drie vrouwenmuntseu. Een kinderschoentje. Een zilveren ceintuur, Eenige sleutels. VEEMARKT 16 Aug. 1893. AangevoerdPrijs 5 Koeien f 120.f 160. 2 Vaarzen 100.110. 10 N. Kalveren 8.10. 34 Schapen 13.22. 62 Lammeren 5.10. KAASMARKT van 16 Aug. 1893. Aang. en verk. 53 stapels, nitmakende 6933 kazen, wegende 12986 kilogrammen. Hoogste prgs per 50 kilogr f 28. VIER EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 20 Augustus des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1Marsch nnd Chor v. d. Oper TannhauserWagner. 2Ouverture Romilda et Constance.Meyerheer. 3. La Viennoise ValeeCzibulka. 4. Fantaisie sur des motils de l'ope- ra Romano etJullietaGounod. 5. Ouverture Le Pérè Gaillard.Reher. 6. Toujonrs Galant. GalopFharbach. 7. Potpourri de T operette la fille du Madame AngotLecocq. Buiten-sociëteit ,.TR0U MOET BLYKEN" CONCERT op Zondag 20 Augustus desavonds van 810 nor, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus der Oper Rienzi.Wagner. 2. Ouverture ZauberllöteMozart. 3. Frenet euch des Lehens Walzer Strauss. 4. Zweite PolonaisseLiszt (Geïnstrumenteerd door den Heer Kriens.) 5. Divertissement EspagnoleDessormes. a. Seqnedille, b. Havanaise, c. Bolero de Cadix, d. Cachncha e. Zapateado. 6. Ouverture a. d. Oper das Golde- ne KreuzBrüll. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de 'I opera HamletCoenen. 8. RêverieVieuxtemps, (geïnstrumenteerd door den Heer Kriens 9 Potpourri op Italiaansche opera'sKappey. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 22 Augustus 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Fuga op den naam BachR. Schumann. 2. Adagio uit de 2e Symphonie..Beethoven. 3SonateFink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro resoluto. a. AbendliedR. Schumann, b. Ave Maria-Bach Gounod. 5Finale -

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2