HAARLEMSCH No. 67. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 23 Augustus 1893. Nieuwsberichten. T'E LÏPHOOHNÜMMIS TELBPHONISCHE VERBINDIN* ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenj —,25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr^js per Adrertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan- trage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. STINDE, JULIUS, De liederdichter. Vertaald door Gerard Keller Goedk. uitgavelog. 1.50. geb. 1.90. XOUWERSE, P. Mannen van Sta-vast. 3e, vermeerderde en verbeterde drnk geb. 1.20. De brieven van Vincent van Gogh. Pla ten van Vincent van Gogh. Portret door Lievens. Ornamentaties van J. Thorn-Prikker, Jan Toorop, R. N. Ro- land-Holat („Van Nu Straks" Nr. 3). 1. VERITY, De electriciteit van den dag, toegepast op licht, kracht en bewe ging. Naar het Engelsch bewerkt door H. de Kruijff.1.50. j BENDER. HERM. Liederenbundel voor gymnasten. Opgedragen aan het Neder- landsche Gymnastiek-Verbond, ter her innering aan het XXV-jarig Kestaan. .75. KOOMANS, N. Volledig wetboek op het recht van zegel. Tweede vermeerderde druk.....1.75. ■Jaarcijfers uitgegeven door de Centrale Commissie voor de Statistiek. Koloniën 1891 en vorige jaren.75. CONSTANT, .M. Lotos. Drama in drie bedrijven.65. Agenda voor het Middelbaar-Onderwas voor den cursus 1893—'94 in linnen. .80. Agenda voor het Hooger Onderwijs voor den cursus 1893'94 in linnen.80. ALBERS, Hk. Orthopaedie of heilgym nastiek. Beschouwingen over de Scoliosis en hare behandeling.60. LABBERTÊ, L D. De gymnastiek aan toestellen. Handleiding ten gebruike by het gyranastiek-onderwijs aan man nelijke leerliügeu van 12—18 (19) jaar Met 67 Oorspronkelijke figuren2.50. Buitenlandsche nieuw verschenen werken K1ESEWETTER, CARL, John Dee, ein Spiritist des 16 Jahrhunderts. Knlturge- scbichtlicbe Studie1. Bericht des Sonderkomitees IX der „Deut- schen Frauen-Abteilung bei der Weltaus- stellong in Chicago 1893" Unter Mit- werking van Frau Henriette Schrader u. a. bearbeitet von Prof. Dr. E. Pap- penheim, Emanuel Vogelsang und Otto Janke3.25. REIN ACH, JOSEPH, La France et 1' Ita lië devant 1' histoire2.75. FOUSSEREAU, G. Polarisation rotatoire. Réflexion et refraction vitreuses reflexion métallique. Lemons faites a la Sorbonne en 1891—18926.60. Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag is de aanvalling der Indiesche Be grooting voor de seheepvaartregeling in Atjeh na debat aangenomen met 85 tegen 2 stemmen die van de heeren Kenche- nius en v. d. Boroh van Verwolde. Aan de orde was toen art. 1 van het kiesrecht ontwerp. Na een drnk en rnmoerig debat, is besloten met het onderzoek van de amendementen in de afdeelingen 20 Sept. aan te vangen, nadat een voorstel van den heer Goeman Borgesins verworpen was met 53 tegen 42 stemmen, om reeds Dinsdag er mee aan te vangen. Flammarion, de groote Fransohe geleerde, heeft zijn speelsoh vernuft weer eens doen botvieren in een artikel in de Cosmopolitan, betreffende hoe de wereld er zal sitzien in het jaar 3000. Het getal aardbewoners zal dan ver dubbeld zijnalleen zal Engelsch spre ken, natuurlijk met aanvulling van zulke woorden, die voor de verschillende natiën of stammen znlks behoeven. Naardien in 't jaar 3000 de oorlog al zeshonderd jaar zal afgeschaft zijn, dank zij de vernielende werking der schiet werktuigen, leven allen in diepen vrede. De vronw heeft in deze rijkelijk haar aandeel gehad, want omdat de regeeringen hnnne onderdanen niet wilden ontwapenen, besloot de „groote bond der moeders" het sluiten van huwelijken met mannen die de wapenen gedragen hadden, tegen te gaan. Dit hielp; waar de bond werkte, werden de legers afgesehaft en dadelyk na opheffing werden ontelbare huwelijken gesloten. Tengevolge van wijziging in het voed sel, dierlijk voedsel wordt niet meer gebruikt was de vorm van het men- schelijk lichaam gewijzigd; de hoofden waren grooter en de zintuigen waren vermeerderd en meer volkomen. De hoofdstad der wereld is dan gele gen aan het Michiohan-meerParijs en bijna geheel West-Enropa zijn in zee verzonken, maar in den Oceaan is een nieuw werelddeel te voorschijn gekomen. Telegrafen en telefonen zijn niet meer noodig; het psychische zintnig stelt den mensoh in staat zich geestelijk met el kaar in verbinding te stellen. De menschen worden honderdvijftig jaar, hnn jeugd duurt tot het honderd ste jaar. In de 58e eenw gaat de wereld ach teruit; dan zal waarschijnlijk geschieden wat Flamarion vroeger fantaseerde; dan zal 't laatste menschenpaar bestaan heb ben, bezweken aan konde. In de Globe-Democrat, eene Ameri- kaansche courant, deelt iemand mede dat hij in Illinois eene merkwaardige methode toepssen zag om bedorven lacht nit een pnt te halen. De pat moest schoon ge maakt worden, maar de man, die het werk ondernam, was bang om naar be neden te gaan, voordat hy zich van de hoedanigheid der lncbt op den bodem overtuigd had. Hij liet eene brandende kaars zakken en toen deze tot op onge veer zes voet op den bodem gedaald was, ging zij nit, zoo plotseling als door tooht. Hij was er zeker van, dat de put ver giftig gas bevatte, nam een kleine para- plnie, bond een tonw aan het handvat en liet deze open in den put neer. Nadat hij haar bijna op den bodem had laten zakken, haalde hij ze nn met overleg naar boven, droeg ze op eenige voeten afstands van den pnt en gooide ze omver. Hij herhaalde deze handeling twintig of dertig maal, terwijl al de om standers hem uitlachten, liet vervolgens de kaars weer naar beneden, die nn zelfs tot op den bodem klaar en helder brand de. Toen verwaardigde hij zich nit te leggen, dat het gas in de pnt koolzuur was, dat zwaarder is dan lucht en daar om opgehaald kan worden in eene para- plnie, alsof het water was. Uit een bericht van den Engelschen consul blijkt dat dit jaar 1892/93 de emigratie naar Argentinië sterker is ge weest dan in het vorig jaar. Er was een aanwinst van 29.441 emigranten tegen een verlies van 29.835 in 1891. Er kwamen 73.294 landverhuizers aan tegen 52.097 in 1891. De joodsche kolonie heeft weer meer land aangewonnen. Tnssohen de Mohammedanen en de Hindoes te Bombay zijn bedenkelijke vijandelijkheden uitgebroken. Door het Engelsche blad Times komt men omtrent het ontstaan op de hoogte en is de toe dracht als volgt: In een moskee was de godsdienstoefening verstoord geworden door het onophoudelijk geluid van een slaginstrument van een nabijzijnden hindoe tempel. Na afloop der gebeden in de mos kee namen de Mohammedanen hierover wraak, door in den tempel alles kort en klein te slaan en ten laatste werd het zoo erg, dat de openbare macht te zwak bleek om de rust te herstellen. Altijd hebben de beide partijen elkaar van harte gehaat en bezit Engeland niet de maeht of den moed om met grof geschut de kampioenen van elkaar te honden, dan is in Engelsch Indië een godsdienstoor log in 't vooruitzicht. Gelukkig wijzen de toestanden nn weer eenige verbetering aan, hoewel die nog altijd van dien aard zijn, dat de minste aanleiding de schro- melijkste gevolgen kan hebben. Elk land schijnt eens zijn henrt te moeten krijgen op 't gebied van zwen- delarij op groote schaal. Frankrijk weet er van te spreken in betrekking tot Pa nama, Spanje lijdt aan enorme tekorten ontstaan door slecht beheer der gemeen telijke financiën. Italië verhaalt van bank- ongerechtigheden, welke een schok van wan trouwen veroorzaakten. Japan is tbans aan de benrt, doch hier betreft het niet dadelyk staatsgeld, maar het berooven en van kant maken van een hooggeplaatst persoon door diens hooggeplaatste familieleden. Het pijnlijkst is, dat het betreft bloed verwanten van den mikado, doch dit schijnt voor Japan geen beletsel om de zaak zeer openlijk te bespreken en by de rechtbank in behandeling te brengen. Ter oorzake van de werkstakingen vreest men in de omstreken van Cardiff, Enge land, voor ongeregeldheden. Ten einde op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid zijn de noodige troepen bavalerie en in fanterie naar genoemde stad gezonden. Tengevolge van de stakingen in den kolenarbeid zal nn ook de Engelsohe metaal-industrie genoodzaakt zijn hare fa brieken te sluiten en men denkt, dat de willekeurige en de gedwongen staking wel tot einde September knnnen dnren. Hoeveel kapitaal gedurende dien tijd door de indastrie zal verloren zyn is niet by benadering te bepalen, hoeveel ontbering de arbeider zich gedurende dien tyd zal moeten getroosten en hoelang het zal dnren eer de laatste weer heeft inge haald, wat hij is achteruitgegaan en dat tegen den winterMen zon er bij na toe komen, te wenschen, dat de re geeringen naast een normalen arbeidsdag ook een minimnm-loon vaststelden; dan wist ieder, waar hy zich aan te honden had, hoewel moet toegegeven worden, dat im mer de moeielijkheid blijft bestaan van het verband tnsschen rechten en pliohten der werkgevers. In de Argentynsehe repnbliek schijnt men niet tot mat te knnnen komen. Ver wisseling van president,- verwisseling van ministeries, militair optreden van de ver schillende partyen tegen elkaar en weder- keerig elkander „opstandelingen" noemen de. Voor Europeanen is het bijna ondoen- ljjk nit te maken, aan welke zijde eigen lijk het wettig gezag behoort. De gestadige verwisseling, gevoegd bij de grofheden wederzijds gepleegd, zullen er toe doen besluiten, het wettig gezag te zoeken aan den kant van den sterkste. Zoo'n toestand zal men toch niet gemakkelijk verkrijgen als een staat een onschendbaar hoofd be zit, bij wien het gezag berust. Frankrijk telde thans ruim tweedui zend kandidaten voor een zetel in de volksvertegenwoordiging en allen bezitten, natnnrlijk in eigen sohatting, alle eigen- sehappen welke den Franschman geschikt doen zyn voor die betrekking. Tot hoeveel gepraat en geschrijf die tweeduizend volksvertegenwoordigers in spé nn weer aanleiding hebben gegeven is nog niet te bepalen, doch men verwachtte een waren stortvloed van beweringen, ver dachtmaking en zelf-verheerlyking. Van al de kandidaten heef: geen het zoo hard te verantwoorden gehad als Clemenoeau, de die bij een der allerlaatste Fransohe ont- hnllingen, aangevallen en drnk besproken is ten opzichte van politieke knoeierijen, waarvoor hy zon beloond zyn met Engelsch goud, terwijl, hy ook by het Panama- kanaal niet onbesproken is gebleven. Hoewel hij geen bijzondere moeite had zioh rein en onsohnldig te pleiten, was een overgroot publiek nog maar altijd niet te overtnigen van zijne belangloosheid. Tot welks intimiteiten iemand komen kan in znlke gevallen, moge blijken nit het feit, dat Clemencean in eene vergadering van kiezers verklaarde, dat hy arm is, zoo arm, dat hij zijne schulden niet be talen kan. In hoeverre dat indrnk maakte is niet medegedeeldmaar zeer zeker zon den Nederlandsohe kiezers opzien tegen het afvaardigen van een man, die zich niet onthondt van sohnldenmaken of den naam heeft van niet keurig te zyn, waar het aankomt op het dienen van het eigen belang. Van den tyd van 1 Mei tot 22 Juli 1.1. hebben in de Vereenigde Staten niet minder 301 banken haar betalingen moe ten staken. Haar kapitaal vertegenwoor digt in het geheel een som van ongeveer 200 millioen frcs. Maar niet alleen de banken worden door de tegenwoordige cricis getroffen; behalve dat de zilver mijnen zyn gesloten, hebben ook vele an dere indnstrieële instellingen hun arbei ders moeten wegzenden. De onvoorzichtige gewoonte van reizigers om allerlei dingen weg te werpen nit het raampje van den spoorwagen, heeft dezer dagen te Sain Vaillier, op den spoor weg Parijs Lyon Middellandsohe Zee, een slachtoffer gemaakt. De machinist van een goederentrein, die daar stilstond, namelijk is door een flesch, welke een passagier nit een voorbijrijdeDden sneltrein wierp, aan het hoofd getroffen en zoozeer gewond, dat hy krankzinnig geworden is. Terwijl sommige mijneigenaren in Wales loonsverhooging toestaan en hier door de werkstaking bezweren, doet zioh het verschynsel voor, dat in genoemd Prinsdom de voorstanders van voortzet ting van den arbeid in de mijnen, de werkstakers aanvallen. In Cnmberland is men weer van 't werk getogenin Dnrham en Northum berland is, niettegenstaande het advies van den Bond, besloten niet te staken. Wees de thermometer gedurende de vo rige week gedurig boven 80° F. en waren de klachten over te veel van het goede al gemeen, ook het buitenland heeft hooger temperatnnr dan gewoonlijk, Madrid wijst 112° F. in de schadnw en men vreest dat het vee door gebrek aan water zal bezwijken, als er niet spoedig verandering komt. Wegens watergebrek moeten in Frank rijk vele fabrieken stilstaan. Te Parijs schiet men zich van de warmte dood, al thans de vele zeltmoorden schrijft men

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1