HAAELEISCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Vijftiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 26 Augustus 1893. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 27 Augustus 1893. KRO NI ER No. 68. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TïI.SPHOONM IIMMKK TELBPHONISCHE VERBINDIN* ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. poet ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels £5 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Vs. Veen. Voorm. 10 ure, Vs. Hoog. 's Avonds 6 ure, Vs. Moeton. 41e Zondag Heid. Catechismns. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, I)s. Swaan Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Vs. Barbas. Woensdag 'g avonds 71/2 nre, Inzegening van twee proefznsters tot Diakonessen, met begeleiding van het Zangkoor „God is mijn lied." Sprekere: Dr. V. Barger van Am sterdam, Ds. Swaan en Vs. Moeton. Vrije plaateen. Collecte ten behoeve van het Diakonessenhnis. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Bourlier, pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 nre, Vs. Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5 Va ure, Ds. Schotel. Ridderstraat Voorin. 10nre, 'sav. 6 ure, Ds. D.S. Tevens, pred. te Westige en Souwert. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. Poolman. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, geen dienst, 'e Avonds 6 nre, Ds. Weiss. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A.GerthvanWijkJr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. V. van Arkel, Pred. te Ellecom. Colleote voor de Christ. Sohool. Nam. 2Vs ure, H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 91/3 ure, M. Buchlï Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. Peen. Pred. te Haarlem. Colleote voor noodlijdende kerken en per sonen. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 unr H. Waardenburg. 'b Avonds ure, bidstond in 't lokaal voor Chr. belang, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, J. L. Heldring, Pred. te Rotterdam. Colleote voor noodlijdende kerken en per sonen. Het Gemeente verslag over 1892. Vervolg Daar verder de bewoners van de nieuw gebouwde arbeiderswoningen waarachter tuintjes liggen, het vnilnis, dat meet waarde heeft, zelf tot het maken van mest gebrniken, kan de vermeerdering van in komsten geen gelijken tred honden met de vermeerdering van 't getal inwoners. Verder zijn loonsverhooging, uitbrei ding van den dienst en meerdere behoef ten voor ontsmetting oorzaken geweest van de hoogere uitgaven voor den dienet der gemeentereiniging. Straatverlichting. In 1892 bedroeg het getal lantarens tot straatverlichting 1196, zijnde dit getal met 26 vermeerderd. De gezamelijke kosten voor deze beliepen 23.689.83' Braodbluschmiddelen. Het materieel was in eigen onderhond en in goeden staat. Behalve de spuiten bestaan er binnen de gemeente 175 brandkranen op de bnizen der Duinwaterleiding, alsmede 18 brand palen en 33 brandputten. Op de begroo ting 1892 was voor hetgeen met brand- bluschmiddelen in verband staat, ingeslo ten de vergoeding aan de Bell-Telefoon- maatschappij, nitgetrokken f 3550. Gemeentebegraafplaats. Zij verbeert in goeden staat. Het begraven van lijken en bet iD orde honden van plantsoen is op gedragen aan drie vaste werklieden on der toezioht van den opzichter. In 1892 werden ter algemeene begraaf plaats 1160 lijken ter aarde besteld, zijnde 101 meer dan 1891. Naar elders werden ter begraving ver voerd 79 lij ben. Door stedelijke lijkbezorgers werden vervoerd 72, door niet-stedelijke 1088 lijken. Medisohe en Gemeentepolitie. Al wat in verband staat met de reiniging van straten, wegen en wateren der gemeente, geschiedt door en voor rekening der ge meente. Het was ook in 1892 niet noodig geweest met Rijnland in overleg te tre den omtrent waterverversching in deze gemeente tengevolge van het wedertoen zich in den nazomer gevallen van chole ra voordeden, zijn de wateren gedurende twee halve etmalen ververscht. Twee woningen waarin besmettelijke ziekten hadden geheerscht en de kelder van het hoofdbnrean van politie zgn ten gevolge aanvraag van geneesknndigen ontsmet. De gezondheidstoestand was over 't algemeen gnnstig. Het epidemiesoh ver klaren van eene besmettelijke ziekte was niet noodig. Tot voorkoming en stuiting der oholera is 0. m. het volgende ver richt Alle verzamelingen van mest zgn op geruimd; de mest van varkenshokken dagelijks weggehaald; straten ec goten dagelgks schoongehondenurinoirs dage lgks ontsmet; de gemeentewateren ver verscht; de pompen met „slecht water" onbruikbaar gemaakt; duinwater koste loos verkrijgbaar gesteldeene barak voor verpleging van lijders opgericht bniten de gemeente en geschikte middelen van vervoer aangeschaft, terwijl tot tgdelgke bewaring van overledenen een lokaal op de begraafplaats is ingericht. Aan het voornemen der afdeeling van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het witte Kruis" om tot de aanbesteding van het volksdonohe-badhnis over te gaan, kon geen gevolg gegeven, omdat op het hiertoe bestemde terein geen dninwater verkrggbaar was en pogingen om ander terrein te krijgen van de gemeente mis- lnkten. Da Gast- en Ziekenhnizen be spreekt het Verslag in de Afdeeling Arm wezen. In de geneeskundige verzorging der armen werd op de gewone wijze voorzien. De kosten der geneesmiddelen voor de armen bedroegen f 9932.99 en er werden voor hen gereed gemaakt 34250 reoepten. Voor het gratis inenten wordt door de gemeente gezorgd. Aan het parc-vaccino- gène zgn verricht 1199 vaccinaties. Gedurende het tijdvak 18731893 veriohtte genoemd Pare 28693 inentin gen en hadden 6468 aanvragen plaats om stof, welke beantwoord werden door de toezending van 14759 glaasjes of buis jes met stof. Omtrent het belangrijk vraagstuk toezicht op de prostitutie nam de Raad in 1892 geene definitieve beslissing, doch de verordening deze betreffende werd opnieuw gesteld in handen der com missie voor de verordeningen. Binnen deze gemeente bestaat een bordeel met toe stemming van B. en W. Het keuren van levenemiddelen be paalde zich tot vee voor den slacht be stemd, alsmede tot het vleesch en spek bij de slagers en verkoopers voorhanden. Visoh op de markt werd ook gekenrd. Aan de geneesknndige Armencommissie is opgedragen ten aanzien van de open bare gezondheid zulke voorstellen te doen als zij zal vermeenen te behooren. Gemeentepolitie. Ingevolge Raadsbesluit werd het getal adjunct-inspecteurs op vijf gebracht en dat der agenten der derde klasse van 33 op 36. In het personeel der gemeente kwam verandering door het overigden van den Commissaris van politie, den heer A. F. van Kempen. De gemeente verloor in hem een zeer nauwgezet en trouw ambtenaar Tot tijdelijk Commissaris van politie werd benoemd de Heer Mr. C. M. Rasoh, ter wijl de nieuwbenoemde, de Heer H. J. F. A. A. M. van Goor den 1 September zijn ambt aanvaardde. Aan den Officier van Justitie zgn door den Commissaris van politie in 1892 ten vervolging ingezonden 706 processen-ver baal. Ter zake van overtreding der politie verordeningen zgn opgemaakt 903 pro- cessenverbaal waaronder 465 wegens dron kenschap. Er bestonden 207 lokaliteiten waarin met vergunning sterken drank in het klein werd verkocht. Een dezer werd de vergunning ontnomen. De geheele opbrengst van het vergunningsrecht be liep 15900, of gemiddeld 76.81 per lokaal. Er hebben in 1892 plaats gehad negen min of meer belangrijke branden plaats gehad. In twee gevallen zgn de klokken gelnid, in de overige gevallen kon het gevaar door den slangenwagen, door spnit 10, enz. geblnscht worden. Bij 18 kleinere branden kon het blns- schingswerk plaats hebben door politie of bewoners. De brandsein-inriohting bewees goede diensten. Het aandeel der gemeente in de lich ting voor de Nationale Militie bedroeg 116 man. Ingesehreven waren 434 man; afgekeurd werden 21 man. Het laatste ter inlijving opgeroepen nummers is 296. De werkelijke sterkte der schutterij was 1242, waarvan 548 man aotief. Als gewoonlijk hadden in het persoo- neel der officieren eenige veranderingen plaats. Het kader der onderofficieren, kor poraals en tamboers werd steeds voltallig gehouden. Wegens langdnrigen dienst bij de schnt- terij werd aan de tamboers C. Smink en C. van van Dijk het hiervoor ingestelde eereteeken toegekend. Ie Initenant-Adjndant P. Piepenbrink werd gerechtigd verklaard om in het eereteeken, hem vroeger toegekend het cijfer XXX te voeren. De exeroitiën en verdere oefeningen hadden plaats op de gewone wijze. Tegen 189 leden der sohntterij werden wegens wetsovertredingen vonnissen tot betaling van geldboeten uitgesproken. Het bedrag dier geldboeten wae met inbegrip van f 22.50, nog schuldig van 1891, een totaal van 315 25. Voor 110 leden werd maohtiging verleend om tot boetebetaling te dwingen door provoostarrest. In hoofdstuk VIII vermeldt het Ver slag tien Kerkelgke Gemeenten met 17 kerkgebouwen en 35 geestelijken, Verschil lende Instellingen van Kerkelijken aard ontvingen machtiging tot het aanvaarden van aan haar gemaakte schenkingen voor godsdienstige of liefdadige doeleinden. De afdeeling Haarlem van den Neder- landsohen Protestantenbond telt 382 leden en is verdeeld in Commissien van lezin gen, godsdienstonderwijs, kerkelgke ver kiezingen, bibliotheek. De Vereeniging ter verbreiding der Waarheid hield bg bellezingen en zondag school. (Wordt vervolgd.) De Raadsvergadering van Woensdag 23 Angnstns 11. was eene vaoantiever- gadering; negen leden en de Voorzitter waren afwezig. De wethouder M. O. de Kanter presideerde. Aan den Raad werd mededeeling gedaan, dat den Burgemees ter door den Commissaris der Koningin een verlof is verleend dat door den Bur gemeester eene kennisgeving op de samen scholingen is uitgevaardigd gedurende de woelige avonden na de kermis, alemede dat bet Bestuur der Sociëteit de Kroon aan den Raad een verzoek om schadeloosstel-

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1