HAARLEMSCH Kennisgeving. PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 72. 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 9 September 1898. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Zondag 40 September 1893. Nederd. Herv. Kerk. TELEPHOONNtJMMEK TELBPHONISCHE VERBINDINt ABONNEMENTSPRIJS Pir drie maandenr —,25. franco p. poei—,40. Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 85 eents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de* middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt by deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente, dat de voljaars patenten, dienst 1893/4, ingevnld gereed liggen ter gemeente-secretarie en dat de afgifte daarvan aan belanghebbenden zal plaat' hebben, op Woensdag, Don derdag, en Vrijdag, 13,14, en 15 September aanstaande, van des morgens 10 tot des namiddags 2 unr, op de afdeeling Militie en Schutterij". Belanghebbenden worden nitgenoodigd het aanslagbiljet mede te brengen. Tevens wordt herinnerd, dat de onaf gehaalde patenten en afschriften door de deurwaarders der directe belastingen aan de patentplichtigen zullen worden uitge reikt, tegen betaling van 10 cents; ter wijl eene boete van ƒ15.zal worden gevorderd van hen die, daartoe aangemaand wordende, hun patent of afschrift daar van niet kunnen vertoonen. Haarlem, 7 September 1893. De Burgemeester voornoemd, M. O. DE KANTER, Wnd. Burg. Hei Bestuur der Afdeeling. OP Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. 's Avonds 6 ure, Ds. Stoaan. 42e Zondag Heid. Catechismus. Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Schroder, pred. te Nieuw-Vennep. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbus. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Barbas. Bidstond voor de Chr. school. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Moeton. Eglise Walloune. Pas de culte. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 Va nre> Ds. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langliout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. Bijbellezing. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. De collecte voor noodlijdende kerken en personen, gehonden op Zondag 3 Sep tember 1893, aan de denren der kerken heeft 127.67Vs bedragen. Ds. Stoaan berioht, dat deze week de catechisatiën van Maanlagmiddag 4 nnr en Woensdagmiddag 3| nnr weder eenen aanvang nemen zullen. Ds. Barbas bericht met hartelijke dank zegging de navolgende giftenVoor de Chr. school voor on- en minvermogenden 2.50, „Penningsken der weduwe"; voor de predikantsweduwe: van den Heer v. B. 10.den Heer B. 25.Fr. Q. 25.—, N. N. 5, Mej. R. 2.50 en Ds. M. 2.50. Deze laatste gelden znllen Dinsdag a.s. worden verzonden, opdat zij, die de toe gedachte gave nog niet hebben gezonden, daartoe de gelegenheid hebben zonden. Dinsdag a.s. zal Ds. Barbas geen cate chisatie houden knnnen. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk Jr., Colleote voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. KRONIEK Bloemendaal. Voorm. 10 ure, B. J. Stoaan, Pred. te Haarlem. Nam. 2Va ure, H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 91/2 ure geen dienst. Nam. 2% ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm 91/3 ure, H. H, Barger. Pred. te Bloemendaal. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog. Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg, Afscheidsrede. Collecte voor opleiding tot Predikanten te Doetichem. Zandvoort. Voorm. 10 nre, 6*. Barneveld. Nam. 2 Va ure, C. Barneveld, Doopsbediening. Nog eens de Raadsvergadering van Dinsdag ter aanvnlling van hetgeen er over voorkwam in ons nnmmer van Dinsdag. De vergadering werd voorgezeten door den Heer de Kanter. Onder de mededee- lingen trok de aandacht een verzoek om de botermarkt te verplaatsen naar het Verwnlft. Dat er nog verschillende aan biedingen waren ingekomen tot beschik baaretelling van terrein voor een Stads Apotheek-gebouw verwonderde niemand. Het meest geschikte zal echter wel al bekend zijn, nl. één zeer in de nabyheid van het Gasthuis of een in 't midden der stad. De Heer P. J, Buokman verzocht we gens vermeerdering van werkzaamheden ontslag als lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Met dank voor de in deze aan de gemeente bewezen diensten werd dit verleend. Toen kwamen de adressen om teruggaaf van betaalde vergoedingen voor bewezen diensten door de gemeentereiniging ter sprake, welke in de vorige vergadering uitgesteld waren tot eene meer voltallige bijeenkomst. Eerst het adres de Vleeshouwer; zon der verdere discussie afwijzend beschikt. Toen het adres Storm, dat al zoo menige gnre windvlaag in onze Raadsvergadering had geworpen. Onze nazaten zullen by 't nalezen der onverkwikkelijke Gemeentereinigings-de batten wel eens de handen ineenslaan van verwondering, dat de Vaderen van 1891 1893 zich zoo hebben moeten afsloven voor deze zaak en znllen eenvoudig de ingezetenen lastig vinden, die weigerden of weigerachtig waren te betalen wat betaald moest worden. Mogelijk oordeelen zy als volgt: De gemeentemiddelen hadden versterking noo- dig, om de kosten der gemeentebuishou- ding te bestrijden. Dat geld moest er zyn en de ingezetenen moesten het betalen. Toen en bier begint de lijdensge schiedenis besloot de Raad dit te vin den door te laten betalen voor de Ge meentereinigingsdiensten. Om hierdoor enkele dnizenden guldens te kunnen del gen op dien dienst? Och, die kleine middelen, maar ook, ooh, die Haarlemmers van 18911893! Maar ter kwader ure lichtte de Raad de bepaling uit de verordening, dat zij, die eene overeenkomst met de gemeente had den met die verordening in strijd, ook moesten betalen. Toen begon het rechtsgevoel te ont waken men betaalde óf onder protest óf in 't geheel niet. Waarom men liever de noodige som betaalde aan opcenten op het personeel of verhooging der percentage op de ver teringsbelasting dan tengevolge de ver ordening zal ieder een raadsel blijven, die dit verband niet vat. Het adres Storm dan kwam in behan deling. De Heer Macaré voorstander van teruggaaf vroeg het woord en begon met de welwillendheid van den Raad in te roepen omdat Z. W. E.G., de geschiedenis der fatale zaak in herinnering brengende, uit den aard der zaak nitvoerig moest zijn. 't Moet gezegd worden, de kwestie werd glashelder niteengezet. Al de verwarring, meende de Heer Macaré, is voortgekomen uit het tweeslachtig ka rakter in de verordening gekomenzij bevat een hefiings- en een belastings-element Nadat de Raad besloten had B. en W. te machtigen niet verder op betalen aan te dringen kwam het adres Storm. Het bleef aan de orde. De vraag is nn maar, is Storm schul dig te betalen of niet, Storm loost niet in stadsgrachten of stadswateren. Hij heeft met vergunning van B. en W. een beer put op stadsgrond, docb de put, die door Storm gebouwd is, alsmede de inhoud, blijft het eigendom der gemeente. Door deze bepaling is de vergunning eene overeenkomst geworden, Storm heeft nu eene overeenkomst met de gemeente en is dus in zyn reoht als hy terug vraagt, wat hij, trots de overeenkomst, uit nood dwang heeft betaald. De wethouder Waller voorstander van niet terugbetalen bekwam toen het woord. Ook hij roept de welwillendheid van den Raad inby bedoelt wezenlijk niets kwaads, al moge, hetgeen hy zegt, iets scherps bevatten. De „glasheldere" uiteenzetting der fei ten door den vorigen spreker verdient allo hulde, maar over enkele zwakke punten is hij heen gegleden. De vraag is, valt Storm in 't belastings- of in 't heffings-element der verordening In 't laatsteStorm heeft beerput, met een overstortings-kanaal in 't stadsriool. Bovendien, 28 December 1892 is beslist, dat vrij gesteld worden zij, die grond van de stad koohten tnsschen 1870 en 1891, maar de stad heeft Storm belangrijke dien sten bewezen, door hem in staat te stel len op gansch bijzondere wijze de faceale stoffen te loozen niet meer dan reoht en billy k dan ook dat hij er voor betaalt. Eene beslissing tot teruggaaf zon onbe grijpelijk zyn. Beide Heeren schenen van hnn stand punt gelijk te hebben, en nu volgde nog eene poging van den Heer Macaré om den Heer Waller ook op zwakke punten te wijzen, zooals, dat Storm geen dien sten genoten had van gemeente- reiniging. maar van de gemeente en dat de beer put niet behoorde aan Storm, maar aan de gemeente Haarlem, maar de Heer Wal ler betoogde, dat de nadruk in deze behoort gelegd niet op 't onderscheid tnBSchen die begrippen en vond dit spitsvondige letterzifterij. Nog een kort wederwoord van den tegenstander en de beraadslagin gen werden gesloten. Tot stemming over gaande besliste de Raad met 14 tegen 12 stemmen den Heer Storm niet terug te betalen. Dankbaar, dat de zaak nn van de baan was, nam de Raad het beslnit tot dem ping van een seheidingssloot en tot nitstel dezer executie aan eene andere. Wel dringt de Heer Klein aan op spoedige behandeling omdat de stank werkelijk te erg is, maar de Voorzitter merkt op, dat de toestand zoo geworden is, door de be woners daar ter plaatse z«lf. Pont 7, af- en overschrijving dienst 1893 gaf tot eenige bespreking aanleiding. Het betrof de uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens dedireotie belastingen bedragende 114767. De Heer Macaré vraagt of wel alle mid delen zyn aangewend om die belastingen te innen, wat de Heer Enschedé verze kert, waarna de terugbetaling door de af- en overschrijving wordt goedgekeurd. Goedgekeurd werd de begrooting 1894 van het Burgerlijk Armbestuur; deze Inrichting zal naar raming uit de Stads kas behoeven f 15415de Schutterij, van

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1