HAARLE1SCI Eerste Blad. IN o. 73 Vijftiende Jaargang 144. van WOENSDAG 13 September 1893. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINd met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maandenr —,25. franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT r Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 «re, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. HEERING, P. Overijselache vertellin gen. Goedlcoope uitgavegeb. f .90 BROUGTHON, RttODA, Werkelijk we duwnaar. Uit het Engelsch door Wou ter1.90. LIEFDE, J. DE, Nederlandsche zeehel den van de 17e eeuw. Goedkoope uitgave geb. 1.60. TIELS, C. P. Geschiedenis van den godsdienst in de oudheid tot op Alex ander den Groote. Eerste deel4.50. VEEN, Dr. S. D. VAN, Levens-Brevier. Woorden uit den Bijbelgeb. ,—,50. SCHEEPSTRA, H. W. WALSTRA, Schoolwandelingen. Haar belang en uitvoerbaarheid,26. "WIJNNE, Dr. J. A. Binnenlandsche ge schiedenis van Frankrijk, gedurende de middeleeuwen. Grondtrekken, bron nen, latere geschriften2.90. FAB1ËS, De familie Mural. Tooneelspel in vijf bedrijvan1.25. LANDRÉ, CORNEILLE L. Wiskundige hoofdstukken voor levensverzekering. 4. Wegwijzers door 's Rijks Museum te Am sterdam. Derde, vermeerderde uitgave. m 1. CORVER, O. A. Onze aardappelen en aardappelresten,60. Bmtenlandsche nieuw verschenen werken Znr guten Stunde, VII Jahrgang. I. Vollheft Probe Jabrlich 14 Hefte.tk,52* SCHULTZE, TH, Vedanta und Bud dhisms als Fermente für künstige Re generation des religiösen Bawustseins in- nerhalb des europaischen Kulterkrei- sesf 1.95. BROBECK, Dr. ADOLF. Zoroaster. Ein Beitrag znr rergleichenden Gescbichte des Re'igionea und philosophischen Sijsteme des Morgen-und Abendlandes. 5.20. PILOTY, Dr. JUR. ROBERT. Das Reichs-Unfallversicherungsrecht dessen Entstehungsgeschichte und System. Dritter (Schlnss-) Band2.60. KASYAPA, PANDIT RAMA PRASAD, Die Wissenschaft des Atems. Ausdem Sanskrit übersetzt,65. j ORTMANN, Dr. ARNOLD, Decapoden und Schizopoden der PeanktonEx pedition9.10. FE MM ER, La Vignette. Töfiie I. 500 dessins,—.90. j AULARD, F. A. Etudes et leyons sur la revolution fran9aise1.90. BLONDEL, GEORGES, Étnde sur la politique de 1' emperenr Frederic II en Allemagne4*15. Bovenstaande werken zyo voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes Het Gemeente verslag over 1892. Vervolg Den 14 November 1892 had de opening der bijzondere geenbeidieerde Ambachts school plaats. Voor ieder der vakken smeden, timmeren, schilderen, menbelma- ker, handteekenen en lijnteekenen is een leeraar. De school telt 44 leerlingen, waarvan één ouder dan 18 jaar, het schoolgeld bedraagt per jaar f 10. De school van RnnetDqverheid had 118 mannelijke, 58 vrouwelijke leerlin gen, zoowel uit als buiten Haarlem. De Muziekschool van de afdeeling Haarlem der Maatschappij ter bevorde ring der Toonknst telde 144 leerlingen in de pianoklaesen, 93 in den zang, 28 voor viool, 3 voor violoncel, 3 in theorie. Direotenr is de Heer L. Sohegel. Aan den Heer J. W. Jenny Weger- man was de leiding opgedragen van de Volkszangeohool der Maatschappij „tot Nat van 't Algemeen". Deze Inriehting telde 289 leerlingen. Het Gymnasium werd bezocht door 87 leerlingen en 4 toehoorders. Het Onderwijzend personeel bestond uit den rector, den conreotor en dertien leeraren. Het eischte eene nitgaaf van ƒ28814.23 en het bedrag der sohoolgel- den en snbeidie beliep 17702.50. Aan het Verslag van Regenten van het St. Elisabethts of Groote Gasthnis ontleenen wij het volgende. Het aantal verpleegden bedroeg 658, dat der verpleegdagen 26369. Op 31 De cember 1892 bleven in behandeling 17 mannen, 22 vronwen en 26 kinderen. Aanvragen tot opname van le klae- patienten kwamen niet in. In de 2e klasse werden verpleegd 8 mannen en 6 vron wen. Het getal verpleegden is jaar op jaar belangrijk stijgende, wat van grooten invloed was op de uitgaven, zijnde de middelen dan ook ten eenenmale onvol doende geweest om de uitgaven te dekken, doch waarnit big kt, dat de sympathie voor het Gasthuis steeds toenemende is. Het eerBte volle jaar, dat verpleegsters in het gasthuis gehuisvest waren, heeft zeer aan de verwaohting voldaan. De strenge afzondering waarin vooral in de barakken de verpleegden en de verpleegsters gehonden worden, heeft een dure huishouding tengevolge. De nienwe operatie-kamer werd in No vember in gebrnik genomen. Op alle ver diepingen werd de plaatsing van brand- kranen voorbereid. De instellingen bedoeld in de afdeeling Kunsten en Wetenschappen verkeeren in het algemeen in een bloeienden toestand en zij, die het bestuur daarvan in handen hebben, beijveren zioh bij voortduring, hare ontwikkeling te bevorderen. De stadsbibliotheek is van dien aard, dat gewoonlijk aan alle aanvragen kan voldaan worden. Zij werd in 1892 be zocht door 340 personen, 61 personen werden boeken uitgeleend, terwijl ter plaatse zelve vele studies gemaakt werden. Van verschillende zijden werden boek werken ten geschenke ontvangen, terwgl de Bibliotheek ook door aankoop ver meerderde. Het Stedelijk Mnsenm leed in een der zalen aan vocht; door doelmatige midde len denkt de Commissie van Toezicht hierin te knnnen voorzien. Aan belang stelling in de merkwaardige verzameling heeft het niet ontbroken. Als gewoonlijk werd verschillende kunstschilders ver gunning verleend tot het maken van co- pieëo. Op 23 September '92 werd het Mnsenm bezocht door H. M. de Koning in en H. M. de Koningin Regentes en gednrende dat jaar door 6643 personen. De Heer A. C. Krnseman zag zioh wegens redenen van gezondheid genood zaakt nit de Commissie van Toezicht te treden, in zijne plaats werd benoemd de Heer S. J. Graaf Limbnrg Stirnm. De Commissie voor het Bisschoppelijk Mnsenm berioht, dat deze verzameling gednrende het afgeloopen jaar bezocht is door 133 personen, zij met een vijftigtal voorwerpen is vermeerderd en een groot doek van de Vlaamsche School behoor lijk is gerestaureerd. Het Wednwen-en Weezenfonds van Vronwe Schellinger, heeft weder aan tien studenten van de Leidsche Universiteit eene toelage van ƒ200 geschonken. Omtrent de Schnnrman-Sohimmel-van Onteren Stichting wordt o. a. medege deeld, dat een der leerlingen, geplaatst aan de school voor Handelen Nijverheid niet meer voor een toelage kon in aan merking komen, zoo ook een, geplaatst aan de Bargeravondsohool en de Avond- sohool voor Kunstnijverheid. Voor het sohooljaar 1892/93 werd aan elf leerlingen een hernieuwde toelage toe gekend, terwgl zeventien nienwe leerlin gen werden aangenomen. Zij zijn geplaatst op het Gymnasinm, de H. B. Sohool met vijfjarigen cnrsns, de sohool voor Handel en nijverheid, de Bnrger Avondschool, de Burgerschool, de Dag- en de Avond school voor Knnstngverheid, de Muziek school en twee als kweekelingen bij het Stedelgk Mnziekoorps. Het Kabinet van schilderijen, gra vuren en teekeningen, de paleontologische, mineralogisohe en pbysisohe kabinetten, als mede de bibliotheek van Teylere Stich- verkeeren in gnnstigen toestand. Van de verzameling penningen en mnnten zag eene catalogue het licht. Het Mnsenm werd bezooht door 3912 personen en ontving op 13 September een bezoek van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin Re gentes. Er werden wetenschappelijke en popnlaire voordrachten gehonden. De Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid telt thans 26 departementen en 1900 leden, het Depar tement Haarlem der Maatsohappij 166 leden en 23 donateurs. Er werden ver schillende kleine tentoonstellingen ge houden. De Mnsenms der Maatschappg en de school voor kunstnijverheid op het Pa viljoen nemen steeds toe in bloei, uitbrei ding en nuttige werking. Het koloniaal Mnsenm werd bezocht door 4335, het Mnsenm van Knnstngverheid door 14942 personen. De Bibliotheek van het Haarlemsche Nnts-departement verstrekte kosteloos ter lezing aan 2106 personen 21536 boe ken. Het departement telde 346 leden. Van de vele te Haarlem gevestigde Knnetvereenigingen vermelden wij nog de Haarlemsche Bachvereeniging met een ledental van 700. In Jnni gedacht zij haar twintigjarig bestaan. De afdeeling Haarlem der Maatechappg ter bevordering der Toonkunst telde 367, hare Zangvereeniging 180 leden. De talrijke kunstvereenigingen verhen gen zioh in toenemenden bloei. 'JVordt vervolgd Te Antwerpen ie de gezondheide toestand weer achteruit gaande. Donderdag tot Vrijdag waren gerapporteerd zes nieuwe cholera- gevallen. Te Mannheim is een geval geconstateerd. De Rijn aldaar is besmet verklaard, waarschuwingen zgn overal aan de oevers aangebracht. Plaatsen waar goed water gratis verkrijgbaar is voor de schipperij zgn bekend gemaakt. In Italië en Beneden-Oostenrijk daaren tegen is de ziekte afnemend. In Engeland komen van tijd tot tijd op zich zelf staande gevallen voor. Onlangs wae de keizer van China ziek. De geneeeheeren werden geroepen om de oorzaak der ziekte te constateeren. Vier van hen maakten een verkeerde di agnose. Hnn straf washet inhouden van een jaar tractement. Een aangenaam nieuws voor de Engelschen moet zgn een aan vraag van den Onderkoning Chiang, waar- bg hg verzoekt verdelging van alle vreem delingen in China, bovenal van Engelsohen Twee Brnsseleohe kaaiwerkers kre gen twist over het pant, of een hnnner al of niet met een zak koopwaar van 200 kilogram naar de derde verdieping zon klimmen. Het einde van den twist was, dat men besloot te dnelleeren. Het wapen zon de stok zgn, de tgd midder- naoht en de plaats een zolder, die vol kisten en baleD met koopwaren lag. Er mooht geen lioht zgn. De Koningin-regentes van Spanje heeft een bewijs van moed gegeven. Toen zij Maandag te San Sebastian een rijtoer maakte, zag zij op een gegeven oogenblik een kiod loopen over den spoorweg ter wgl een trein naderde. Zonder zich te bedenken sprong koningin Christina uit haar rijtuig, liep op het kind toe en greep het nog jnist bijtijdsanders ware het door den trein verpletterd. Naar men zegt, koestert de Rnssi- sohe regeering het voornemen de lijfstraf fen door het geheele rijk af te schaffen. Deze schrede op den weg van besoha- ving kan nog met eenige andere vervolgd worden eer het Russische rijk in deze kan gerekend worden tot de menschlie- vende te behooren. Missohien komt er nn ook wel eene een tgd dat Siberië niet meer nitelnitend het verbannings oord is voor bedrijvers van misdaden te gen den Staat, en daarna zal men de hand knnnen leggen aan versohillende binnen landsche toestanden, welke dringend voorziening eischen, o. a. wegen en bruggen. Een jonge dame uit Weenen heeft dezer dagen door haar kloek gedrag een gezelBchap van zes personen, waarmee zij in een boot op het Wolfgangmeer voer, het leven gered. Midden op het meer zag men met schrik dat de boot langzamerhand vol water liep. De schipper verklaarde het vaartuig voor te zwaar geladenver mindering van den last was het eenige redmiddel. Zonder zioh lang te bedenken sprong toen het jonge meisje, de eenige van het gezelschap die zwemmen kon, in het meer. De opening, waardoor het wa ter binnendrong, was nu boven de opper vlakte van bet meer zoodat alle gevaar voorbij was. De jonge dame zwom twee uren lang naast de boot voort, tot men eindelijk den oever bereikte. In den Matin vindt men de vol gende beroepsstatistiek der nienwe Fran- Bche kamer. Tot haar behooren 91 grond bezitters of renteniers, 101 advocaten, 14 procureurs, 53 artsen, 38 schrijvers en journalisten, 48 staatsambtenaren, 8 diplo maten, 17 rechters, 19 gepensioneerde militairen, 11 professoren, 5 notarissen, 23 indnstrieelen, 21 kooplieden, 10 inge nieurs, 12 landbouwers, 2 geestelijken en 56 afgevaardigden van versohillend beroep. Onder dezen vindt men: 2 apothekers, 1 veearts, 1 directeur van een krankzin nigengesticht, 1 scheepskapitein, 1 athleet (zoogenaamde V homme canon) 2 teeke naars, 1 onderwijzer, 4 handelsbedienden 1 kapper (de arme geplaagde Chauvinj 2 hoedenmakers, 1 porceleinarbeider, 1 mechanicus, 1 metselaar, 3 herbergiers, 1 wever, 1 boekdrnkker en 1 telegraphist. Van 50 afgevaardigden is het beroep nog niet bekend. Nog altijd loopen in Frankrijk ge- rnohten omtrent den ongnnstigen gezond heidstoestand van president Carnot. Het big kt, dat Carnot evenwel tamelijk ge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1