zond iseen ministerraad heeft plaats ge had, door hem voorgezeten, en hij doet wandelingen, waar nit blijkt, dat de toe stand bevredigend is. Het gemeentebestuur van Antwerpen is niet erg te spreken over de wijze waar op de gezondheidstoestand door de buiten: landsche bladen is besproken, waaruit ieder opmaakte, dat de epidemie nogal ernstig was. Een der leden van den raad stelde voor vervolging tegen verspreiders van valsche berichten, terwijl een ander lid uitdrijving der correspondenten dier bladen noodig aohtie. De Burgemeester verklaarde, dat de eerste verkeerde be richten zijn uitgegaan van een Belgisch blad en dat deze, de ergste, zijn over genomen door het buitenland, alsmede dat nooit iets gelooehend of verborgen is en alle en doelmatige maatregelen zijn ge nomen, zoodat men van nu af de plaag mees ter is. Het volgende verhaal, meer aardig verzonnen dan waarschijnlijk, wordt in een der bladen medegedeeld. Twee Fran- schen, oom en neef, reisden naar Chicago. Het beviel hun daar niet; zij trokken naar New-York en gingen daar scheep naar Havre. Onderweg sterft de oom en zal naar scheepsgebruik een eervol graf vinden in den Oceaan. Dit denkbeeld kon den neef niet aan lokken; met toestemming van den gezag voerder werd ooms lijk verduurzaamd in een vat door toevoeging van arak. En zoo geschiedde hetalles ging goed tot in Havre. De douane eischte inkomende rechten van den arak waarin het lijk van den ouden heer bewaard werd neef betaalde en trok met zijn inge- tonde oom naar zijn logement. Des avonds ontvangt hij bezoek van iemand, die informeerde naar de betaalde rechten. „Maar mynheer, U hebt dan te veel betaald men heeft heel goed den in houd van het vat berekend, dooh vergeten, dat er zioh behalve de belastbare, nog onbe lastbare stof in bevond en deze laatste had in mindering behooren gebracht te worden." „U hebt gelijk mynheer! Dank voor Uwe attentie". De douane werd aangesproken om re stitutie. Geen gehoor. Natuurlijk was eerst de vraag, hoeveel kubieke centimeters be vatte Uw oom. Lastige vraag. De attente vriend informeerde, „Hoe zwaar was Uw oom?" Niet bekend. „Hoe lang „Niet gemeten". „Dreef of zonk by in water, of wel, hoe groot was zijn speoifiek ge- wioht?" „Ik weet niet". „Nu dan stel len wij, hy was nogal corpulent zyn soortelijk gewicht op een en begrooten vervolgens zijn inhond op zóóveel.Eisch dus teruggave naar dien maatstaf. Doch hiertoe waren de douanen niet te bewe gen en 't gevolg is een proces, waarin de vriendelijke vriend misschien wel als pleiter voor den eischer zal optreden. Als het verhaal geen waarheid bevat, tooh kan het plaats hebben en als men dan bedenkt, hoe oneindig veel vragen beide partyen zullen te beantwoorden hebben, hoeveel tijd en geld 't zal kosten om ze alle naar behooren op te losseD, en dit alles om eenige te veel betaalde francs terng te krijgen, dan zal misschien de neef het oogenblik niet zegenen, waar op een man van de wtt hem in zijne zwakke zijde trof. Dit althans is meer gebeurd. Er schijnt verzet te worden aan- geteekend tegen de verkiezing van Wil son te Loches. De tegenkandidaat, die natuurlijk is gevallen, verklaart, dat Wilson meer dan twee milliotn francs aan zijne verkiezing heeft ten offer gebracht tot het omkoopen moet hy drieduizend agen ten noodig gehad hebben, terwijl ieder werkman die voor hem stemde een ilesoh wijn ontving. Antwerpen begint wakker te wor den; Donderdag werd een transport van landverhuizers, ongeveer vierhonderd per sonen uit Folen, afgewezen wegens den ongunstigen gezondheidstoestand in hun land. Over Roermond keerden zij naar hun land terug. Wegens de werkstakingen in het kolenvak hebben eenige Engeleche spoor wegdirecties het getal personentreinen zeer aanmerkelijk verminderd, een met een dertig- en een zelfs met een vijftigtal. H.H. M.M. de Koninginnen ver trekken in het laatst van deze week naar Den Haag. H. M. de Koningin-re gentes zal Dinsdag den 19en dezer de vergadering der Kamers openen. Daarna keeren H.H. M.M. weder op het paleis Het Loo terug. Hoogstwaarschijnlijk zal op de heen reis een kort bezoek aan het paleis te Soest- dijk worden gebracht, ten einde de ver beteringen in oogenschouw te nemen. Omtrent den drievoudigen moord te Marolleput bij Oost burg wordt nog medegedeeld, dat het bevel tot gevangen houding van den verdaohten Lampier is gegeven na belangrijke mededeelingen door den commandant der marechausée. Lam pier wordt beschuldigd den moord gepleegd te hebben, door middel van een mes en een eggetand, door hem hiertoe weggenomen ten huize van den landbouwer waar hij in dienst was. Een geheimzinnig drama schijnt ge durende de laatste maanden te Amsterdam en te Londen te zijn afgespeeld. De Engelsche consul te Amsterdam gaf dezer dagen aan de politie aldaar kennis, dat eene Engelsche dame die in Juni j 1. te Londen met een zich noemenden doctor De Jong was ge huwd, op hare huwelijksreis door Neder land spoorloos was verdwenen. De hoofdinspecteur der recherche kreeg in opdracht deze geheimzinnige zaak te onderzoeken, en daarbij bleek het hem al spoedig, dat dezelfde doctor De Jong te Amsterdam j 1. eene Amsterdamsche dame naar Londen had medegenomen om zioh aldaar met haar in den echt te laten ver binden en hij hier teruggekeerd was. Het gelukte den yverigen hoofdinspecteur den gewaanden doctor De Jong in een hotel alhier aan te honden, en deze bleek nu een oudbekende en schilder van beroep te zyn. Justitie en politie te Amsterdan en te Londen zyn ijverig in de weer om te on derzoeken wat er van beide vronwen ge worden is. Het Limburgsohe dorp Tegelen, eene gemeente met ruim tweeduizend zielen, heeft niet op den eersten Dinsdag in Sep tember zyne nieuwe raadsleden kunnen installeereD. De raadsleden waren name lijk niet opgekomen, omdat zy onderden tegenwoordigen Burgemeester niet meer wenscheu te vergaderen. Over eenen versohrikkelyken moord wordt in Drente algemeen gesproken. Die moord moet zyn gepleegd bij het graven van het Picardabanaal in het graafschap Bentheim. Yele arbeiders uit Drente zyn daar aan het werk, zy vereenigen zich tot ploegen en houden er dan eene zoogenaamde keet vrouw op na, voor het koken en was- sohen. Een meisje uit Nieuw-Amsterdam (Dr.) was als zoodanig werkzaam bij eenige ar beiders uit voornoemde plaats en de „Krim" (Ov.). Naar men wil, moeten eenige ar beiders dit meisje dronken gemaakt, daar na hare kleederen met petroleum begoten en haar toen in den brand gestoken heb ben, zoodat zy kort daarop onder hevige smarten is overleden. De Pruisische po litie heeft een streng onderzoek ingesteld hetwelk ten gevolge heeft gehad dat drie arbeiders uit de Krim in hechtenis zyn genomen. Zwaar geboeid zyn ze naar de gevangenis te Neuenhaus, aan de grenzen, getransporteerd. De politie te Breda heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van den vierjarigen Antonius van den Bosch. Door den dokter moet geconstateerd zyn, dat het kind van schrfk gestorven is en naar Inid van de in om loop zijnde verhalen zou de schrik ver oorzaakt zyn doordien een buurvrouw het kind een paar dagen geleden een emmer water op het hoofd wierp toen het kind op haar stoep zat. HAARLEM, 12 September 1893. Op den lsten September is te Haar lem opgericht de postduivenvereeniging „Wilhelmina vluoht," waarvan het bestuur is samengesteld nit de jongeheeren L. v. Zonneveld, J. de Bruyn, A. Haartman, en S. J. Frank. Tot gemeente-vroedvrouw te Bar- neveld is benoemd Mejuffrouw J. Misset, verloskundige te dezer stede. Bij den Zondag gehouden wieler wedstrijd op de baan te Arnhem zyn drie prijzen behaald door den Heer D. Wartena alhier, zijnde twee zilveren en een bronzen medaille. Het verslag betreffende de Vereeeni- ging Nederlandsoh Mettray heeft thans het licht gezien. Het bevat in hoofdzaak het volgende: De stichting kan met dank baarheid terugzien op hetafgeloopen jaar; de Kolonie big ft in bloei vooruitgaan en be- antwoorden aan het doel door de stich ters beoogd. Zij blijft zioh verheugen in de belangstelling van velen in zeer uit- gebreiden kring. De Vereeniging bestond uit 34 afdee- lingen. Acht verantwoordden een hooger bedrag dan in 1891, zes een gelijk en de overige een minder bedrag. Tooh wae het eindcyter 83.27® aan contributie hooger dan in 1891. Aan diverse giften en legaten werd ontvangen een bedrag van ruim vierdui zend gulden, terwijl het stichtingsfonds mede versterkt werd. Het hoofdstuk Houtteelt bracht eene som van 400 op, dooh eerst na jaren zal dit bedrag weer bereikt worden. De gezondheidstoestand was, hoewel niet ongunstig, toch niet zonder zorg. Ongeveer 80 pot. der jongens bleven in 1892 zonder straf, een bewijs, dat door goed en streng toezicht voor veel leed kan bewaard worden. Dit gunstige resul taat is toe te schryven aan den onver- moeiden ijver en de toewijding van den directeur. Het onderwijs bleef aan zyne bestemming beantwoorden. De sterkte van het fanfare-corps klom tot dertig, het strijk- orkest tot tien. Van de 151 kweekelingen waren ge plaatst 24 in den timmerwinkel, 20 in de smederij, 19 in de schoenmakerij, 3 in de kleedermakerij, 8 in de bakkerij, 2 in de boerderij, 11 in den tuin. De overigen volgden uitsluitend het schoolonderwijs. Het Bestuur der Stioh- ting heeft de goede gewoonte zich op de hoogte te houden van de ontslagen kweeke lingen ook thans heeft dit plaats ge had en de rapporten dienaangaande inge- ingekomen zijn zeer bevredigend. Dejaar- lijkscbe rekening slnit bij ontvangst van f 36166,00® met een voordeelig saldo groot 336.16. De afdeeling Haarlem telde 74 Leden en 7 Begunstigers. Het Bestuur der af deeling bestaat uit de Heeren J. fl. Stoel Azn., Voorzitter. P. Dyserinck, Penningmeester. Mr. A. J. Heshuijsen, Secretaris. S. R. A. van der Meulen. I. C. Gerlings. Heden middag had de opening plaats van het nieuwe gebouw, door het Depar tement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gesticht ten be hoeve van de Kweekschool voor Onder wijzeressen alhier. In de ruime gymnastiekzaal had de ontvangst plaats van de genoodigden tot deze plechtigheid, bestaande behalve uit het Departementsbestuur, en het Bestuur der Kweekschool, uit het Provinciaal Be stuur, vertegenwoordigd door den Griffier, den Heer Mr. A. A. Land, het Gemeen- bestuur, vertegenwoordigd door den Wet houder, den Heer Mr. A. C, Waller, de verschillende School-autoriteiten, de Heer F. Lieftinck, lid der Tweede Kamer, de Oud- bestuursleden der Kweekschool, den Direc teur der Inrichting, de Leeraren en Leera- ressen, alsmede de Kweekelingen. Met een hartelijk woord werden de aanwezigen namens het Nntsbestuur door den Heer D. André de la Porte, Voorzitter van het Nutsdepartement, welkom geheeten en de gesohiedenis der Inrichting in herinnering gebracht, er tevens op wijzende dat de drang der om standigheden in verband met de gestelde eischen des tijds, alsmede de behoefte aan meerder en beter verlichte en geventileer de lokalen tot den bouw aanleiding gaven. Met een woord van waardeering aan allen, die het Departement tot de stichting in staat stelden, werden de gebouwen ver volgens overgedragen aan het Bestuur der Kweekschool. In antwoord op deze rede verkreeg thans de Heer C. Druyvesteyn, Voor zitter van het Bestuur der Kweekschool, het woord. Gaarne gedacht hy het lof waardig streven van het Nnts-departe- ment, dat steeds getoond had, hoezeer het Onderwijs en de Kweekschool voor Onderwijzeressen het ter harte ging, en verklaarde namens het Bestuur het nieu we gebonw te aanvaarden. Hierna bracht nog de Directeur, de Heer H. Bussemaker, namens de leeraren, dank aan het Bestuur voor de goede zorgen aan de Inrichting betoond. Vervolgens werd de eerewijn aangebo- en nog menig goede wensch genit voor den toenemenden bloei der School, die door baar op breeden grondslag rusten de opleiding steeds eervol is werkzaam geweest in het belang van hen Onderwijs. Na afloop van het officieel gedeelte der openiüg, werden de lokalen bezich tigd en tevens aangetoond de belangrijke Terbeteringen welke de oude lokalen bij deze gelegenheid ondergaan hadden. Reeds vroeger is omtrent een en an der dezen bonw betreffende uitvoerig gewezen en kunnen wy dus volstaan met de verzekering dat de de ruime, luchtige lokalen den meest gunstigen indruk maakten en de doelmatige inrichting zeer geroemd werd. Zaterdag avond zyn van eenerfin de Kennemerstraat een drietal kippen ontvreemd, waartoe men eenige schuttin gen behoorende bij verschillende huisjes, heeft moeten moeten overklimmen. Zondag namiddag heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den Heer de H. woonachtig aan het Rozenlaantje, ontstaan doordien een 5 jarige knaap een brandendende luoifer door het open raan in de voorkamer had geworpen. Toen de brand ontdekt werd hadden de gordijnen en eenige meubelen reeds vlam gevat maar zyn spoedig ge- blnscht. Uit eene woning in de Vlaming straat is dezer dagen een klok ontvreemd. Door de nasporingen van de agenten re- ohercheurs Verkerk en van Halst is het gelukt de dader te ontdekken, die de klok in zyn hnis had opgehangen. In den ouderdom van rnim 83 ja ren, overleed gisteren hier ter stede de heer J. A. Maigret, versierd met het metalen kruis. Hij werd geboren te Utrecht 3 April 1810. Markt van 11 September 1893. Boter. Aangev. 192 verk. 192 Kilog. L. pr. f 1.50, H. pr. /1.60. Biggen. Aangev. 127, verk. 127 stnks L. pr. f 6.H. pr. 9.00. Schrammen Aangev. 77 verk. 77 stnks L- pr. 12,H.pr. 18,00 Aardappelen. Aangev .410, verk. 368 H.L. L. pr. 1,40., H. pr. f 3.50 p. H.L, Appelen Aangev. 250, verk. 225 H. L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ4.00 p. H. L. Peren Aangev. 269 verk. 253 H. L. L. pr. 2.00 H. pr. 4.00 p. H. L. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". MATINÉE op Woensdag 13 September dea namiddags van 35 nar, door het Gemeentelijl; Muziekkorps onder directie van den Lnitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch o. d. Operette der Vici- AdmiralMillöcker. 2. Ouverture Le Pére Gaillard. .Reber. 3. Scbwedischer Baueru Hocbzeits MarscbSödermann. 4. Fataisie sur le Ballet La lille du PhaeronPugni. 5. Ouverture Leicbte Cavalleri Suppé. 6. Walzer a. d. Operette derBet- telstudentMillöcker. 7PolonaisseChopin. 8Rapsodie Mauresque de '1 opera Le CidMassenet. LAATSTE AVOND CONCERT. in den Hout op Woensdag 13 Sept. des avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch a. d. Oper Rienzi..Wagner. 2Ouverture a. d. Oper das Goldene KreuzBrüU. 3. Entre Nous ValseWaldteufel. 4. Grande tantaisie sur des motifs de F opéra HerodiadeMassenet. 5. Onvelture Les Cloches de Cor- nevülePlanquete. 6. CavatinaRaff. 7. Fest PolonaisseKühner. 8. Grande fantaisie sur dea motifs de 1' opéra HamletCoenen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 September 1893, des namiddag» van 23 uur door den heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Prelndinm en Fuga..J. S. Bach. 2. Adagio uit de 5e Symphonie. .Beethoven. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. a. Koraal variatien. b. Fuga. c. Finale, Andante. 4. Marche fnnèbreChopin. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2