HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 76. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang 144. met AMSTEEDAM. van ZATERDAG 23 September 1893. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Zondag 24 September 1893. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. T'E LEPHOONNUMM1R TELBPHONISCHE VERBINDIN» ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Adrsrteirtie t»k 1 tos 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. OP Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. 'e Avonds 6 nre, I)a. C, Barneveld, pred. te Zandvoort. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. L. J. Blanson Hen- kemans, pred. te Pijnaeker. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Vsen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Egiise Wallonne. Dix heures, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Dr. H. Bavinck, Hoogl. te Kampen. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. Bijbellezing Gen. 35. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 51/2 nre, Preeklezen. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Luthemhe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. P. Heering, pred. te 's-Gravenhage. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Ds. Moeton hoopt de volgende week zyne Bijbellezingen weder aan te vangen, Ds. Barbas kan Donderdagavond half negen geen catechisatie honden. Voor de Christelijke school voor on- en minvermogenden zijn nog de navolgende giften ingekomen: Bij den Heer Bierens ie Haan f 1.gecollecteerd in de Groote Kerk en f 1.in de Nieuwe Kerk op 17 September j.l.by den Heer Klein f 0.50 en bij Ds. Barbas aan hnis be- rorgd f 1. Bennebroek- Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk Jr Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, H. H. Barger. Nam. 2Va nre, II. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, J.Kuylman. Hillegom. Voorm. 91/2 nre, M. Buchlï Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 9V2 nre, D. Bax, Pred. te Haarlemmermeer. Voorbereiding. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen Voorm. 91/2 nre, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Barneveld. Nam. 2Va nre, geen dienst. Dinsdag heeft H. M. de Koningin-Re gentes de zitting der Staten-Generaal voor 1893/94 geopend. De beide Kamers wa ren daartoe vereenigd in eene algemeene vergadering onder praesidium van den benoemden voorzitter der Eerste Kamer, Mr. A. van Naamen van Eemnes. De Ko ningin sprak daarna de volgende rede nit: Mijne Weren! „Met dankbaarheid mag Ik, bij de opening der gewone zitting van de Staten-Generaal, in menig opzicht bevredigende mededeelingen doen omtrent den aigemeeuen toestand des lands. „De betrekkingen tot alle bnitenlandscbe Mo gendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Aan Mijne uitnoodiging, tot verschillende Regeeringen gericht, om eene regeling voor te bereiden van onderwerpen van internationaal pri vaatrecht, ia op welwilende wijze gevolg gegeven. „Zee- en landmacht kwijten zich, zoowel hier te lande als in de koloniën, hij voortduring op de meest loffelijke wijze van hare taak. „De nitkomsten van den oogst zijn tengevolge van langdurige droogte in den voorzomer, op on derscheidene plaatsen minder gunstig. De toestand van den veestapel is over het algemeen voldoende. In dien van handel, nijverheid en scheepvaart kwam geen merkbare verandering. „De algemeene gezondheidstoestand is bevre digend. Voor eene ernstige uitbreiding der be smettelijke ziekten, welke ten vorigen jare de volksgezondheid en den veestapel zoozeer bedreig den, mochten wij tot dusverre bewaard blijven. „Gedurende dit zittingjaar wacht U opnieuw hoogst gewichtige arbeid. „Voor de verdere behandeling en afdoening der aanhangige wetsvoordracht tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal en voor de Provinciale Staten, roep Ik in de eerste plaats Uwe medewerking in. „De nog aanhangige wetsontwerpen blijven aan Uwe overweging aanbevolen. „Het ontwerp eener wet op de krijgstocht wordt aan Uwe beraadslaging onderworpen. Ook andere verbeteringen onzer wetgeving zullen U worden voorgedragen. „De toestand van 's Rijks geldmiddelen is vol doende. Verhooging der belastingen wordt niet gecischt, en de beschikbare middelen zijn toerei kend voor de behoeften van den dien9t. „Een ontwerp van wet in het belang van de gezondheid en veiligheid in iabrieken en werk plaatsen zal U worden aangeboden. „Tot verbetering der bestuursinrichting in Ne- derlandsch-Indië zullen U voorstellen worden ge daan. „Opnieuw Mijue Heeren, doe Ik met vertrou wen een beroep op Uwen ijver en op Uwe toe wijding. „Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strekken tot blijvend welzijn van ons dierbaar vaderland! „In naam der Koningin, verklaar Ik de gewo ne zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." 'e Middags aanvaardde de heer van Naa men van Eemnes zijn voorzitterschap in eene zitting der Eerste Kamer, en open de de heer v. d. Schriek als ondste in jaren eene zitting der tweede Kamer. Tot eersten kandidaat voor het presidentschap werd met 79 van de 82 stemmen geko zen de heer GleichmaD: tot tweede en derde kanditaten de heeren v. Honten en v. d. Schriek. In een Woensdag gehouden zitting zyn tot voorzitters der afdeelingen gekozen de heeren Fransen van de Potte, van Nispen tot Pannerden, Smits, van Eysinga en Pynappel, en tot leden der Kommissie voor het adres van antwoord op de Troon rede de heeren van Weideren Rengers, van Nispen tot Pannerden, van Lier, Melvill van Lgnden en J. Prins. Nadat het ontwerp-adres in de afdee- lidgen was onderzocht, is dit in eene namiddag zitting zonder debat goedgekeurd. Het adres was een weerklank op de Troon rede. Op voorstel van den heer Mnller zal de behandeling vaD de faillissement- wet en van de bedryfs-belasting niet reeds Vrydag, zooals de Voorzitter had voor gesteld, aanvangen, maar Maandag d. a. v. De heer Gleichman is tot voorzitter der Tweede Kamer benoemd. Wegens gebrek aan Engelsche ko len is voor eerste maal te Londen en te Sheffield Belgische steenkool verkocht. Ondanks hare vele goede eigenschappen bleek die soort echter te zacht en te klein van stuk te zyn. Toch moeten in Engeland nog verbazende hoeveelheden steenkool in voorraad zyn. Versohillen- de inrichtingen van industrie hebben reeds geheel of gedeeltelijk moeten sluiten we gens gebrek aan brandstof. Van al degenen, die lyden, moeten in de eerste plaats de werkstakers zelf ge noemd worden. Hier en daar worden zij onderhonden door de partiknliere liefda digheid. Dit laatste geeft te denken. Naar de opvatting van veleD, behoort het pu bliek dit niet te doen. Volgens de laatste berichten nit het kolenland wint onder het mynvolk de geneigdheid veld om, in afwachting van eene nadere regeling, het werk voorloopig tegen het oude loon te hervatten. In eenige distrioten moeten de plaatselyke agenten zelfs reeds hun beslnit hebben kenbaar gemaakt om den Bond te tarten en den manschappen aan te raden naar het werk terug te keeren. Dit laatste werd in de Forest of Dean reeds door 5000 arbeiders gedaan. Het wordt wel saai telkens te moeten gewagen van de aanstaande Fransoh-Rus- sische demonstratie, maar de feiten nood zaken. Thans weer heeft de Btad Tonlon een krediet toegestaan tot het aanschaffen van Fransche eb Russische vlaggen voor de versiering der stad. Als het zóó voort gaat worden de Russen plat gedrukt on der al de bewyzen van hartelijkheid, wel ke wezenlyk de verwachtingen verre zul len overtreffen. Verrassingen zullen er niet vele zyn, daarvoor zorgt de pers wel. Volgens onze opvattingen zon het Engelsche Lagerhuis, dat het Home-rnlle ontwerp van Gladstone aannam, ontbon den behooren te worden, nn het Hooger- hnis het heeft verworpen, maar dit schynt niet in Gladstone's bedoeling te liggen. Het plan schynt te zyn de wet voor de tweede en zelfs voor de derde maal door het Lagerhuis te doen aanne men en naar bevind van zaken te han delen. De proefneming om het immer misnoegde Ierland door edelmoedige po litiek te bevredigen heeft das weer schip breuk geleden, hoewel tooh ook moet her innerd, dat de Ieren zelf niet erg met Gladstone's ontwerp waren ingenomen. De Dnitsehe keizer heeft op zyn reis Straatsburg bezocht. Eene bartelyke ont vangst viel hem ten deel en de stad was fraai versierd. De begroetingerede van den Burgemeester beantwoordende, zeide de kei zer o.a. Ik heb altyd gewenscht dat Straats burg weder eene Dnitsehe stad mocht worden; deze wensch is intnsschen ver- wezenlykt, al was het my niet gegnnd daartoe mede te werken. Toen ik den laatsten keer onverwachts te Straatsburg kwam en de stad zoo fraai versierd vond, overtnigde ik my, dat de Straatbnrgers zich wel gevoelen by dehereeniging met het ryk. Ik hoop later dikwyls gelegenheid te vinden om my hier langer op te hon den, want het doet my goed, onder deze volkeren te verwylen. Ook te Metz mocht de ontvangst hoogst bevredigend genoemd worden. De keizer wydde een dronk aan -het 15e legercorps aldaar en zeide hy die gelegenheid: De nitstekende vorming en ontwikke ling van dit korps bewyst, hoe het hangt aan oude traditiën, versterkt door den invloed van de gewichtige plaats en de heerlyke Dnitsehe stad, waar het in gar nizoen ligt. Hoe de lnisterryke ontvangst, welke den keizer alom op zyne reis door het Ryksland te benrt viel, te rymen is met de voortdurende kreten om hereeniging met Frankrijk, begrypt men niet goed, tenzy de Fransche party meer geduoht is door woorden dan door daden. Omtrent het luchtkasteel, dat het groote punt van aantrekking zal nitmaken van de Tentoonstelling te Antwerpen in het volgende jaar verneemt men het vol gende. Het zal bestaan nit eene aaneenheehting van verschillende ballons captifs met een gezamelyken inhoud van byna vyf en zeventig dnizend knbieke meters. Het kasteel bestaat nit bnizen van staal en riet, de wanden zyn van Chineesche zijde en metaalgaas. Naar gelang van den wind zal het gevaarte gehouden worden op hoogten van 200 h 500 Meters. De vyftien personen, die er plaats knn- nen vinden, worden naar boven gehesehen of neergelaten, 's Avonds wordt het kas teel elektrisoh verlicht. Gevaar moet de inrichting niet opleveren. De bekende Jodenhater Ahlwardt, die door zyne reohtstreeksche en zyde- lingsche beschnldigingen znlk een storm verwekte in den Ryksdag, was door bet gerechtshof deswege veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vyf maanden. Tegen dit vonnis was de veroordeelde in beroep gekomen en de zaak is op nienw in be handeling geweest. Hy drong aan op ver nietiging van het vonnis, aangezien hy met zyne brochure slechts het welzyn van het vaderland beoogd had. Het beroep is echter verworpen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1