r Het lidmaatsohap der Fransche Earner ia, zoo al geen schitterde betrek king, dan toch eene die vrij goed betaald wordt. Een afgevaardigde krijgt 25 franos per dag, das ongeveer 9000 fra. per jaar. Voor 10 francs per maand heeft hij bo vendien vrij reizen op alle Fransche spoor wegen en verder is hij verplicht maan delijks vijf francs bij te dragen voor bnffet der kamer. Daarvoor mag hij echter ver- verschingen a discretion gebruiken. Men zegt, dat menige dépnté, minder beschei den uitgevallen, iederen dag aan dit bnffet déjenneert. Tooh kan het buffet wel be staan, want in tijden van vacantie wordt de bijdrage toch geheven. Een dokter, die op 107-jarigen leeftijd stierf, heeft het geheim van zijn I lang leven doen kennen, voor zijn dood. Om lang te leven plaatse men zjjn bed van N. naar Z. in de richting der groofe magnetische aardstroomen (die sterker zijn des nachts dan bij dag). Men kan 't licht probeerenHet is trouwens al eens meer Te Weenen is weer, als bijna elk jaar, een proces gevoerd betreffende een bloedoffer door Joden. Op nienw is de onzinnigheid aangetoond van de bewering, dat de Joodsohe ritus in de verste verte zoo iets eischt of verlangt. Het proces eindigde met veroordeeling van drie per sonen, die, aangedreven door Jodenhaat, beschuldigingen inbraohten tegen de Is raëlieten in de omstreken van Weenen. Omtrent de vermiste vrouwen in zake de JoDg verneemt men nog niets. Van verschillende zijden komen berichten in omtrent den verdachte, die niet in zijn voordeel pleiten, al bewijzen zij in deze kwestie niets. De Jong is n.l. in 1889 gehuwd geweest met de dochter van een bemiddelde we duwe. De laatste wist hij voor aanzien lijke bedragen op te lichten tengevolge waarvan hij een vonnis kreeg. Het be staande huwelijk werd toen ontbonden. Na afloop van den straftijd vertrok hij voor eenigen tijd naar het buitenland, kwam later jn Nederland terug, knoopte telkens betrekkingen aan met argelooze vrouwen en tronwde ten laatste in schijn met de twee vermiste dames. Een onderzoek, in gesteld door den broeder der Engelsehe, bracht de Jong in de gevangenis. Er gingen geruohten, dat het lijk der Duit- sche zou gevonden zijn op het kerkhof te Naarden, maar een onderzoek ter plaat se leidde tot niets. De verdachte legt de meest mogelijke kalmte aan den dag en door een zamenweefsel van leugens tracht hij telkens zijne rechters op een dwaal spoor te brengen. Donderdag had te 's-Gravenhage door H. M. de Koningin de pleohtige uit reiking plaats van de nieuwe vaandels ter vervanging van de oudeaan welkezoove- le geschiedkundige herinneringen zijn ver bonden; thans worden ze geplaatst in het Rijks-museum te Amsterdam. Groot was het aantal geooodigden en de residentie schitterde van de uniformen der hoofdofficieren ter dezer gelegenheid aanwezig. Het ruime Malieveld was voor deze plechtigheid ingerioht als volgt: De tribune voor het corps diplomatique, het civielhnis der Koninginnen en de civiele autoriteiten bevond zich de zijde van de Maliebaan langs de bruggetjes. Daar te genover was de Koninklijke standaardvlag geplaatst. Aan den voet der tribune was de plaats der ridders der Militaire Wil- lems-orde, links de onbereden staf, rechts de kolonels en de bereden staf. Ter weers zijden van de tribune waren plaatsen ge- ressrveerd voor oud-offioieren en offioieren der schutterij. De drie overige zijden van 't vierkant waren bezet dooi troepen. De Koningin bevestigde eigenhandig aan het vaandel van het regiment gre nadiers en jagers het Metalen Kruis, ge dragen door Koning Willem II, door Ko ning Willem III aan dit regiment ge- sohonken en aan het vaandel van het 7e regiment infanterie de medaille der citadel van Antwerpen, gedragen door den gene raal D. H. Baron Chassé, door dezen bij tes tamentaire beschikking vermaakt aan de gemeente Tiel en door haar geschonken aan Koning Willem III, op wiens order zij in 1857 aan genoemd vaandel werd geheoht, door den toenmaligen Prins van Oranje. Na de overeiking van het laatste vaan del riohtte H. M. de Koningin-Regentes het woord tot den Minister van Oorlog, die namens het leger H. H. M. M. dank zegde voor Hare tegenwoordigheid en na een défilé langs de Koninginnen was de plechtigheid afgeloopen. De volgende week begint de oam- pagne aan de beetwortelsnikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen; de eerste beetwortelen zijn Woensdag uit de naburige IJpolders aangevoerd. Evenals vorige jaren zullen ook thans de buitenwerkzaamheden door een 150 tal Brabantsohe arbeiders worden verricht, die dezer dagen verwaoht jwordeu. In ver band met het dreigend cholera- gevaar, vooral door de talrijke sohippers, die tijdens de campagne alhier beetwortelen lossen, is het lokaal, tot barak ingericht, door den Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht onderzocht, doch zeer on voldoende bevonden. Bovendien waren de eigenaars niet genegen het gebouw voor eene meer duurzame inrichting te ver- keeren, waarop Vrijdag door den burge meester een terrein buiten het dorp werd opgenomen tot stichting van een barak. Te Uithoorn en Mijdrecht hebben zich commissiën gevormd om een onderzoek in te stellen naar de aldaar thans reeds bestaande werkeloosheid en middelen te beramen om daarin te voorzien. Ondanks herhaalde oproepingen heeft zich voor de vacante betrekking van on derwijzeres te Houtrakpolder bij Halfweg (salaris f 500) geen enkele geschikte sollioitante aangemeldthans heeft het ge meentebestuur zich genoodzaakt gezien door de benoeming van een onderwijzer in de vacature te voorzien; ook hierbij was het aantal sollicitanten gering, nl. slechts twee. HAARLEM, 22 September 1893. Door de Erven van wijlen den Heer Dr. P. W. Korthals, den 7den Februari 1892 alhier overleden, is naar aanleiding van een testamentaire beschikking des overledenen, jaarlijks eene som van/300 beschikbaar gesteld, ten einde daarvoor prijzen uit te reiken aan leerlingen der kostelooze openbare scholen of hen te steunen bij de voortzetting van het on derwijs na het verlaten der sohool. Het beheer der gelden en de regeling van een en ander is opgedragen aan de vereeniging Door vermaak tot Nut, welke Vereeniging in eene gecombineerde vergadering met de hoofden van de kostelooze scholen, onder presidium van den heer P. Dyserinck van de stichting van genoemd fonds heeft ken nis gegeven. Op de sohool voor Kunstnijverheid alhier werd den 4 September de dagcur sus weder hervat. Buiten de Damesleer lingen die den teeken- en schilderonrsus als ook den curcus voor het kunstnaald werk volgen, wordt de school door een groot aantal mannelijke leerlingen bezocht, die de verschillende lessen volgen, wel ke speciaal ingericht zijn tot de vorming van decoratieschilders, metaalgraveurs, houtbeeldhouwers en modelleurs. De avond cursus is daarentegen uitsluitend voor mannelijke leerlingen toegankelijk voor hen die overdag een kunstambacht beoe fenen en zich des avonds in het vaktee- nen en boetseeren wenschen te bekwamen. Den vorigen cursus werden bovengenoem de lessen door 50 vrouwelijke en 120 mannelijke leerlingen bezocht, terwijl nog 20 vrouwelijke en 25 mannelijke leerlin gen de teekenlessen tot het verkrijgen eener akte teekeuen lager onderwijs volg den. De verschillende cursuseen zijn in gedeeld in geheele Daglessen, Middagles sen en Avondlessen. De Heer E. von Sa- her, directeur der School, die van zijne reis naar de Tentoonstelling te Chicago is te ruggekeerd zal gaarne aan belangstellenden alle mogelijke inlichtingen omtrent ge noemde Inrichting verstrekken en op aanvrage leerplan en reglement der school toezenden. L.l. Woensdag namiddag is aan de Parklaan een 12 jarige knaap uit een kastanjeboom gevallen waarbij hij zijne beide polsen heeft gebroken. Denzelfden namiddag is een 15 jarige knaap, werkzaam op de steendrukkerij van de heeren Emiik en Binger, door onvoorzichtigheid van een anderen knaap op de le verdieping door een liftkoker naar beneden getuimeld, waarbij hij in wendig kneuzingen heeft bekomen en per branoard naar het St. Elisabeths Gast huis moest overgebracht. INGEZONDEN. Onze jongens worden er niet zoeter op. Men zegt, dat t komt door de arbeids wet, die de jongens na zevenen de straat op zendtvader is dan in den regel nog niet thuis, moeder kan in den regel niet de straat op om haar jongens op te zoe ken en zoo blijft de knaap slenteren tot het hem gelegen komt zijne penaten op te zoeken. Wat ze dan uitvoeren, is niet veel goeds; belletje trekken, touwen span nen, waar argeloozen over vallen en zich bezeeren, wandelaars op alle mogelijke wijzen hinderen en ook plegen ze soms baldadigheden, die veel ernstiger zijn Maandagavond tegen half tien zag ik een drietal straatbengels, die heel kalm een matglas inschopten aan eene lage deur in den omtrek van Oudegraoht en Zijlstraat. Juist omdat het zoo kalm ging, trok het eerst mijne aandaoht niet, en toen het feit gepleegd was, was het te laat, zij zetten het op een loopen en krijg ze dan maar 1 Dit geval van welberaden vernielzucht staat niet op zichzelf, anders zou ik er van zwijgen, maar ongestraft te kunnen kwaaddoen schenkt moed en wie weet welk stnk het veelbelovende drietal nu eens op een anderen avond bedenkt, juist omdat dit zoo goed afliep. Nu zou men geneigd zijn de politie van verslapping te beschuldigen, doch dit zou ongerijmd zijn waar iets bedreven wordt, dat niet in den haak ie, heeft men niet op de politie gewaoht en het zou onbillijk zijn, bij alles wat er geschiedt, een vertegenwoordiger der openbare vei ligheid te willen eischen. De Haarlemsche jongens van voor veer tig jaar werden in bedwang gehouden door zeven agenten of dienders, 't Waren man nen, grijs geworden in den dienst, hun prestige dankten zij aan hun nimmer fa lend wapen, den stok, en hoewel ik de verzekering kan geven, dat er wel eens een klap viel op een onschuldige, die wat minder hard kon loopen, het joeg er den schrik in en er kan verzekerd wor den, dat wel tweemaal werd rondgeke ken, eer men tot straatbaldadigheid over ging. In het algemeen kan gezegd wor den, dat de zeven stokken telden voor veertien manschappen, zoodat we feitelijk een en twintig dienders hadden. Jammer, erg jammer, dat de stok verwezen werd naar het stedelijk museum hij gaf machts vertoon en dat is voor de jongens somB niet kwaad; zoo'n stom stuk hout deed wonderen, en wel meest als figurant. Maar de bengel wist wat hem te wachten stond als hij een kattestreek uithaalde! De tijden zijn veranderdde zeven stok ken maakten plaats voor een heel leger agenten zonder stok en de jongens wisten al heel spoedig hoever zoo'n man gaan kan en dat is niet keel ver. Inmiddels zit het publiek er mtè, elk oogenblik staat het bloot voor de lastige streken van knapen die doelloos langs de straat loopen, m. a. w. die niets beters te doen hebben, dan wat niet behoorlijk is. Wat zullen we er tegen doen? De han den ineenslaan en er maar eens een standje op wagen van eene moeder, die zelf haar jongen niet kan baas blijven zonder hulp van den mattenklopper, maar U zou aan vliegen als ge hem voor 't een of ander leelijk stukje een oorveeg toediende? Moeten wij hulp zoeken bij den onder wijzer, die door zijn invloed veel kan doen Of schatten, wij missohien diens invloed buiten de school nu weer te hoog Geen grooter kruis voor de onderwijzers dan de moeders boven bedoeld. Mij dunkt, eerst moeten wij de jongens van de straat zien te krijgen als ze niet kalm willen zijn. Maar hoe f Ik zie geen enkel liohtpunt. Wie wijst het mij Of behooren wij ons aaneen te sluiten tot eene vereeniging, die met de politie meê-, niet tegenwerkt? Wie kan in deze licht schenken? Licht! Ja daar schuilt het kwaad mis schien ook wel, dat sommige punten van de stad zoo armzalig verlicht zijn, zie hier en daar eens wat er van straatverlichting over blijft, alsmen hetlichtder winkels wegdenkt; wandel eens des avonds langs de Raam- en Voldersgracht, de kromming van de Gierstraat, om van de Vesten en de Sin gels niet te spreken. Gerust kan er hier en daar een lantaarn tusschen, maar daar mee zullen we geduld moeten hebben tot de gemeente zelf meeBter is op eigen ter rein, tot men niet angstvallig elk lan taarntje behoeft te tellen, omdat het zóó veel per jaar kost. Doch dit is waar: licht en kwajongens zijn natuurlijke vg- anden. Aangenaam zal het mij zijn te mogen vernemen, wat tooh der burgerij te doen staat op het stuk van straatbengels. U BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Sept. J. Jut en J. P. Hazevoet. A de Klerk en J. G. Staal. A. de Vries en J. Smit. P.ü.J.W. Ides en M.Bronkhorst.— 2d Sept. A. H. de Balbian Verster en Y. C. Witte veem G.A. Wustrow en C. ABas. MKatten burg en M. de Vries. GETROUWD. 20 Sept. A. van Opzeeland en A. Weggen. A. M. Vrugt en B. J. P. Miesyerius. J. van Dalen en G.A.Hollander. P. J. van den Berg en A. van Erken Calandt. 21 Sept. G. Wit kamp en W. Termeer. GEBOORTEN. 13 Sept. C. H. J. Henning geb. Jansen d. J. de Maakergeb.de Jager d. E. M.J. Wie- lart geb. van der Horst z. 14Sept.A.C. Steffens geb. Schoosz - --S. van Markenstein geb. Noorman d. - J. C. Huijkman geb. van den Bogaardt z. 15 Sept. A. van Arum geb. van Vds d. C. P. Hoedjes geb. Eekhoutd. L.W.F. Kanne geb. Poort z. J. H. Kedde geb. Dikkers d. B. H. van Zijll dc Jong geb. van der Tuuk z. 16 Sept. M. P. Kerkhoffgeb. van Bilderbeek d. H. van Eeuwijk geb.Voorn z. M. C. van Huijzen geb. Janssed. A. Bank geb. van Bruggen z A.J. Keetlaer feb. Philippo z. M. J. W. Bernhardgeb. .osier z. L. A.M. Eeckelaertgeb. Prijdend. J. van Roode geb. Stekelenburg z.17Sept. G. Cornet geb. Dijkstra z. en d. M.E. Scbui- tema geb. Bosch z. E. J. Voorting geb. Korstjens d. J. de Koter geb. Broekmeijer z. J. van Merkenstein geb. Noorman d. 18 Sept. M. B. Bouckaert geb. den Olden z. A. Lingg geb. Verberne z. 19 Sept. C. C. Kreuger geb. Eekhout d. 20 Sept. W. H. Takes geb. Baars z. (levenl L.J. van der Weijden geb. Bosch d. A. Dirks geb. van Toor d. J. M. Selhorst geb. de Droog d. 21 Sept. E. P. Rieu geb. van Leeuwen z. M. ASchakman geb. van der Waarsenburg 2 z. M. E. Termeer geb. Janssen d. OVERLEDEN. 14 Sept. F. Buijs 92 j. Gasthuissingel. H. Koorn 5 m d. Leidsche straat. J. van Regen 70 j. Bakenessergracht. L. lteijm 7 m. z. Haarlemmerliedestraat. 15 Sept. H. R. van den Steen 58 j. M. van Heemskerkstraat. 16 Sept.W. Henning geb. de Bruijn 75 j. Fran- kestraat. M. M. van Til 1 m. d. Ursulasteeg. J. B. Snoeks 63 j. Bolwerkslaan. 17 Sept. A. A. Smit geb. Paulen 37 j. Luitensteeg. J. J. Rozing 21 j. Kinderhuisstraat. H.A. Feikema 64 j. Hazepaterslaan. E. Blankwater 65 j. Nassaustraat. 18 Sept. Mvan der Haas geb. van Rijzen 76 j. Hazepaterslaan. 20 Sept. J. Filee 70 j. van Ostadestraat. 21 Sept. A. E. Ermshaus 12 m. d. Spoorweg- straat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van PoUtie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren dames-remontoir horloge waaraan eene ketting. Eene parapluie. Eene portemonnaie met geld. -Een kinder-pantoffel. Een groote tijgerkleu- rige jachthond, die gedeeltelijk lam en daardoor niet in staat is te loopen. Eene jongens-overjas. Een koralen pa ternoster. Een defect gonden oorbolletje. Een zilveren damee-horloge met nik kelen ketting. Een boek. Een lederen kinderschoentje. Een oude zwarte para sol.Een bont kinder-boezelaar. Een Fransch schoolboek. Eene portemonnaie met eenig geld. Een rol mangelgoed. Een kist waarin eenige ledige flesschen. Een entonscas. Een reisgids. Eene paraplnie. Eenige sleutels. KAASMARKT van 20 Sept. 1893. Aang. en verk. 63 stapels, uitmakende 8143 kazen, wegende 14913 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr 27.50. DRIE EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Houtjop Zondag 24 September des namid dags van 2%4 uur, door bet Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Don Ramiro MarschSteffens. 2. Ouverture si j'etais RoiAdam. 3. Neue Anna PolkaStrauss. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de Popera la Fille du Regi mentDonizetti. 5. Ouverture, LeChevaldeBronze.Auber. 6. La Vaque, ValseMetra. 7. Grande Fantaiaie sur des motifs de l'opera La TrouvèreVerdi. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 26 September 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie No. 2Ki,el- 2. Foge (As mol)Joh- Brahms 3. ToonstukNiels W. Gade. 4CanzonettaRheinberger 5. Abendemptinduug (Aria)Mozart.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2