HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN ^°- ^0. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang, 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 7 October 1893. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Zondag 8 October 1893. Nieuwsberichten. TELEPHOONNDMMEK TELEPHONISCHE TERBINDINf ABONNEMENTSPRIJS P»r drie maandent —,25. franco p. post ,40, Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie yan l tot 5 regels 15 coats, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. OP Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Avondmaal, 's Avonds 6 nre, Ds. Veen. Dankzegging. Dinsdag 's avonds 7 nre, Openbare samen komst vóór de Jaarvergadering der Ned. Gnstaaf-Adolf-Vereeniging. SprekersDr. J. Th. de Visser van Am sterdam, Ds. M. Hoog van Voorschoten en Ds. M. van Kleef van Leiden. Met medewerking van de Chr. Zangver- eeniging „God is mijn lied." Collecte voor de Gnstaaf-Adolf-Vereeni ging. Plaatsen vrij. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Vrije benrt. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Vrge beurt. Vrijdag 's av, 8 nre, Ds. Knottenbelt. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Veen. Avondmaal. Eglise Wallonne. Dir heures, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs nre, Ds. Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Mulder. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. A. K. E. Horst, pred. te Lochem. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. A. E. van der Dussen, pred. te Amsterdam. Chr. Bewaarschool, L. Heerenyest. Maandag 's av. 8 nre, Moeton. Bijbellezing 2 Samuël 19 1 v.v. De Collecte voor het Godsdienstonder wijs, gehonden aan de deuren der Eerken op Zondag 1 October, heeft bedragen f 108.325 Ds. Knottenbelt maakt bekend, dat de „gezellige samenkomst voor mannen" op Zaterdagavond ten 8 nre in het wijklobaal Schaehelstraat 25 weder zal aanvaDgen op Zaterdag 7 October. Tot medewerking voor dezen winter hebben zich verbonden de H.H. L. W. C. Bervoets, H. Bremer. F. R. Crommelin, S. P. van Dorp, J. M. Heybrock, J. Klein, J. W. Knottenbelt, Dr. A. P. Langeveld, J. H. Lieftinok, J. G. MühriBg, C. Prins, Dr. A. E. van Royen en D. van der Most van Spijk. Ds. Barbas vermeldt met dankzegging de ontvangst van 10, als nagekomen gift van Dr. v. R. voor de Cbr. school voor on- en minvermogenden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 1 nre, geen Zondagschool, 's Avonds 7 nnr, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, H. H. Barger, Avondmaal. Nam. 2i/s nre, H. H. Barger, Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Hillegom. Voorm. 9Vs nre, P. van der Veen, Evang. Lnth. Pred. te Amsterdam. Bnitengewoone Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 9% nre, J. C. Boon. Pred. te Beverwijk. Dankzegging en Doopsbediening. Saudpoort. Voorm. 10 ure, W. Bax, Pred. te Zaandam. Spaarndam. Voorm. 10 nre, T. Hoog, V eisen. Voorm. 9Vs nnr, Ds. Barbas, Pred. te Haarlem. Avondmaal, 's Avonds 7Vs nnr de Heer van Zwedèn in 't lokaal voor Chr. belang. Donderdag 's avonds 7Vs nnr Bijbelle zing in 't lokaal voor Chr. belang, de Heer van Zweden. Zaterdag avonds 7Vs nnr, Bjjbelezing op de Heide, zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Barneveld, Avondmaal. Nam. 2Vs nre, C. Barneveld, Dankzegging. Vervolg Tweede Kamer). Vrijdag werd het debat voortgezet. De heer Vrolik konstatee.rde, dat de lijn onbruikbaar is als ceintuurbaan, en ook als verbinding van den Hoek van Hol land met Dnitsohland. Spreker noemde het plan der Reg. geen ceintnnrbaan, maar een soort van familie-korset, dat vronw en dochters moet omvatten. Hij zag er slechts een begin in van kostbare plan nen voor de gemeente Rotterdam, die ten slotte een zwaren last op den Staat zullen leggen. De heer Mees betoogde, dat deze verbinding technisch en iinanoieel de bes te is. De Min. van Waterstaat enz. zette het belaDg niteen, bij deze spooorweg- verbinding betrokken. Verschillende rich tingen waren nagegaan, en om tal van technische redenen gaf de Reg. de voor keur aan het nn voorgestelde plan. De heer Veegens merkte op, dat ale wat be weerd wae, juist was, de Reg. in 1890 de Kamer verkeerd heeft ingelicht omtrent de kosten van bet toen voorgestelde plan. De heer Vrolik hield zijn bezwaren vol, en de beer Mees verdedigde nogmaals het ontwerp. De heer Goeman Borgesins meen de, dat er veel te zeggen was voor de voorgestelde riehtiDg, maar verlangde nog inlichtingen. Hij was van gevoelen, dat, indien bij de spoorweg-overeenkomsten van 1890 de kosten van de verbindings- baan niet waren gesteld op 4 5 miljoen, maar slechts op 19 ton, nooit aan de Holl. Maatecb. een snbsidie van 12 ton zon zijn verzekerd. Kan de Min. geen inliohtingen geven, of weigerde hij uit stel, om die in te winnen, dan zou spre ker tegen stemmen. Dinsdag werd het debat over de verbin ding der beide spoorwegstations voortgezet. De heer Vrolijk bleef het nut voor het goederenvervoer betwieten. De heer van Beuningen achtte dat nnt onbetwistbaar, en 't verheugde hem, dat de Min. de kwes tie van een rangeerterrein nader zal on derzoeken. Wel heeft ook hij financieele bedenkicgen. De heer A. Mackay be toogt, dat, toen de vorige Regeering de som van 4 a 5 miljoen noemde, zij zich bazeerde op uitbreiding van het oorspron kelijk plan van 3 miljoen, maar onbekend was met het tegenwoordig plan, terwijl ook de som van 4 15 miljoen niet de grondslag is geweest van de onderhande lingen met de spoorwegmaatschappijen. De bedoeling om de Kamer om den tnin te leiden heeft niet bestaan. De Min. van Waterstaat enz. bevestigde deze verkla ringen. De 12 ton zjjn door het Departe ment van Financieén bij het maken der spoorwegovereenkometen vastgesteld op grond van het plan der Holl. Spoorweg maatschappij. De heer Mees was over tuigd, dat de zaak zich behoorlijk heeft toegedragen. De heer Goeman Borgesins noemde de handeling der vorige Regeering bevreemdend. De heer van Houten be toogde, dat die handeling niets te maken heeft met deze onteigeningswet. Het ont werp werd aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. Goedgekeurd werd de onteigeningswet voor de normelizeering der Nienwe Maas. Het ontwerp voor het aanleggen eener duinwaterleiding te Haarlem werd be streden door den heer Levy, op grond dat Amsterdam niet is gehoord, en de vrees voor vermindering van den water toevoer niet is opgeheven, en ook omdat het grondwater aan de tegenwoordige grondeigenaars in de gemeente Bloemendaal zal worden ontnomen. De heer Heems kerk keurde ook af, dat eenzijdig gelet is op de belangen van Haarlem, en niet ook op die van Amsterdam. Hij wenschte zekerheid, dat Amsterdam, na afloop van het bestaand kontrakt niet belemmerd zal worden zijn water te trekken door buizen, liggende op Haarlem's grondgebied. De heer Farneombe Sanders verdedigde kraoh- tig het goed reeht van Haarlem, dat niet de vazal mag blijven van Amsterdam voor het water op zijn eigen grondgebied. Spre ker wees er bovendien op, dat Amsterdam in de toekomst toch elders zijn water zal moeten halen. Door den heer Schepel is verlof ge vraagd en gekregen tot eene interpellatie over de toepassing van een zelfstellenden wissel voor het vervoer van personen op spoorwegen. Het officieel programma voor de Rnssische feesten is gepnblioeerd. De Rnesische vloot blijft van 13 tot 28 Oc tober. De feesten te Tonlon bestaan in diners van den minister van Marine, der Fransche admiraals en van den gemeente raad, verder in een bezoek aan het arsenaal, een gala-voorstelling in den schonwbnrg, een illuminatie en een bloemencorso. Den 17en Ootober aankomst der Rns sische officieren te Parijsop den avond van dien dag diner en bal op het Elysee. Dan volgen de feesten der stad Parijs en ver scheidene diners bij de ministers. Den 24 vertrek uit Parijséén dag oponthoud te Lyon, eveneenB een dag te Marseilleden 27en te Toulon afloopen van de Jaurh- guiberry en den 28 vertrek van het Rus sisch eskader nit Tonlon. Bij de gala-voorstelling in de Parijsche opera tijdens het bezoek der Rnssische officieren bestaat het programma nit de volgende nommersouverture van den Hoi de Lahore, Massenet, 4e aete van HamletAmbroise Thomas, onvertnre van Henri VIII, Saint-Saëns, 3e aote van Salambo Reyer, de entr'acte van Patrie, Paladilhe en de 5e acte van Faust, Gou nod. Dit wat het Fransche gedeelte betreft. Na een den Rnssischen officieren aange boden lnnoh begint het Rnssisch gedeelte van het programma met de onvertnre van le vie pour le tsar, daarna zal het gor dijn opgaan en stelt het tooneel voor de groote trap in het paleis van Fontaine- blean, in Ascanio. Omringd door 350 figuranten in Rus- sische costnmes zullen de koren liederen van Techaïkowsky en Rubinstein zingen op de koren volgen RnssiBohe dansen door het corps de ballet van de operaeinde lijk na het Rnssisch volkelied, door ar- iislen der opera in het Rnssisch gezongen, groote apotheose De vrede, Frankrijk en Rusland vereenigd" De zaal zal geheel met bloemen zij a versierd. Een correspondent van een der Lon- densche bladen, die over de werkstaking in Yorkshire bericht, weet treffende din gen te verhalen zoowel van de armoede der mijnwerkers als van de liefderijke wijze, waarop zij elkander helpen. Het gebrek begint vinnig te nijpente beklagen zijn vooral de kinderen, die met een leegen maag 's morgens schoolwaarts trekken. Op verscheidene scholen wordt voedsel nitgereikt aan de ongelnkkige kleinen,' of menig onderwijzer deelt zijn karig maal met een hongerigen leerling. Een predikant op een dorp nabij Barns- ley ontving onlangs een brief van een werkman nit York, die, ofschoon zelf vader van zeven kinderen, aanbood het kind van een der gebreklijdende mijnwerkers onder zgn hoede te nemen, zoolang tot er betere tijden voor dezen aanbraken. Hard viel het de moeder te scheiden van haar kind, maar dankbaar nam zij het aanbod aan, dat haar kind van verdere ontbering be- vrgdde.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1