Ten opzichte de Antwerpeohe ten toonstelling van 1894 verneemt men, dat het comité een zijner leden naar Chica go gezonden heeft en er dientengevolge een groot getal der te Chicago geëxpo seerde voorwerpen te Antwerpen zullen te zien zyn. Met niet minder aan 2953 Amerikaan- sche tentoonstellers heeft hij onderhandeld. Met welken goeden uitslag, blijkt uit het volgende. Terwijl de Italiaansche afdeeling vol ledig, de Oostenrijksche grootendeels en de Dnitsche nagenoeg geheel naar Ant werpen wordt overgebraoht, zullen bijna al de Fransche en ongeveer 300 Engel- sche exposanten aan de expositie van '94 deelnemen. Spanje, Zwitserland, Canada, Nieuw- Zuid- Wales, Siam zullen elk een eigen en zeer belangrijke sectie inrichten. In het geheel zal de wereldtentoonstel ling in 1894 niet minder dan 40 hecta ren gronds beslaan, d. i. ongeveer het dubbele van het terrein, door die van 1885 ingenomen. Ook het gemeentebestuur van Antwer pen zal niet achterblijven om, door de tentoonstelling aantrekkelijk te maken, vele vreemdelingen naar de stad te lok ken. Emile Zola, de veel gelezen Fransche anteur, zond twee pd et. voor het fonds ter onderstenning van de vrouwen en kin deren der werkstakende mijnarbeiders in het Noorden van Engeland. Hij deed zijn gift begeleid gaan van een brief, waarin hij verklaart de meeste sympathie te koe steren voor de arme vronwen en kinderen, die lijden ten gevolge van het geschil tnsschen de menschen en de verkeerde economische begrippen van de naties. „Ik heb op de plaats zelve zulk lijden ge zien eindigt hij en heb ik er tra nen over vergoten. Laat er vrede zijn in den naam van de kleine kinderen en de moeders." De prins-regent van Beieren heeft eenen prijs van 6000 mark uitgeloofd voor de beste, nog nergens opgevoerde Duitsche opera, die binnen een jaar bij de directie der opera te München word ingeleverd. Men deelt medeHeeds in de eerste dagen van September werd door een sol daat uit het kamp bij Laren, op de heide aan den boschrand, een vrouwenhemd met bloedvlekken in de rugzijde gevonden. Het kleedingstuk was losjes opgerold. Daar toen eohter omtrent het verdwijnen van Sara Jnett en Marie Schmitz niets bekend was, sloeg de militair niet veel aoht op de vondst en wierp hij het hemd weder weg. Waarschijnlijk zal men thans dit voorwep weder gaan opzoeken. Naar men vernam, zou de vader van Sarah Jnett in den loop dezer week uit Engeland overkomen om aan de Amster- damsche justitie inlichtingen te verschaffen omtrent de oplichterij, waaraan zioh De Jong tegenover hem te Maidenhead moet hebben Bchuldig gemaakt. Denkelijk zal De Jong dezer dagen we gens oplichterij tereoht staan, zonder meer, althans zoo inmiddels niet de lijken der beide vermiste vrouwen worden gevonden. Men heeft er een oogeoblik aan gedacht, de Engelsche regeering te bewegen nit- levering te verzoeken, omdat volgens de Engelsche wet De Jong aansprakelijk kan worden gesteld voor het verdwijnen zijner vrouw Sarah Juett. De bestaande rechts verhoudingen liggen er echter toe, dat De Jong als Nederlander sleohts in Neder land terecht kan staan, ook wegens de feiten, waaraan hij zich in het buitenland mocht hebben schuldig gemaakt. Op dezen grond kan dus van uitlevering geen sprake zijn. Tot heden nog geen spoor van de vermiste vrouwen. Een broeder van Me juffrouw Juett, de Engelsche vrouw van De Jong, is in verband met de zaak te Arnhem aangekomen en bij de justitie in verhoor geweest. Uit diens verklaringen is gebleken, dat De Jong zijne zuster niet getrouwd heeft om haar geld; de familie was niet rijk. Men wist ook, dat De Jong niet dokter, maar hofmeester was op eene boot. Geld had hij niet gevraagd, wel heeft hjj f 240 van den vader ontvangen voor de huwelyksreis. Nog wordt bericht dat de justitie in overleg met eenige geneesheeren besloten heeft, te trachten De Jong door middel van hypnose aanwijzing te laten doen naar de vermiste vrouwen, en dat deze poging zou worden aangewend door den bekenden dr. H. de Jong te 's-Graven- hage en dr. Van Renterghem te Amsterdam Het doel is alleen om, nu De Jong pertinent weigert verder op vragen te antwoorden, hem in slaap tot spreken te brengen. De genoemde geneesheeren zullen dan ook voorwenden, in opdracht te hebben een onderzoek in te stellen naar zijne geest vermogens. Te Hekendorp, Zuidholland, vindt men nog een eigenaardig overblijfsel, dat herinnert aan de vroegere rechtspleging. Diobt bij de Goejanverwellesluis staat namely k nog de oude schandpaal van de heerlijkheid. De heeren dezer heerlijkheid hadden voorheen het recht misdadigers daar te pronk te laten zetten of hen te laten geeselen. De paal is van hardsteen en pl.m. 3 M. hoog en draagt het beeld van gerechtigheid. In 1795 werden de meeste dezer pa len door het volk omvergehaald, doch deze bleef gespaard. Onlangs is te Amsterdam een ver- eeniging opgericht, die zioh ten doel stelt een 500-tal nachtwakers aan te stellen. Niet minder dan 4000 mannen soliciteer- de om het haantje. De vele regens noodzaken de vee houders hnn vee reeds voor een deel te stallen, omdat wegens den natten bodem veel gras wordt vertrapt en de beesten zooals men dat noemt „eten met vijf bek ken" Daar de weilanden voor den tijd van het jaar nog zeer gunstig staan, wordt b. v. onder de gemeente Sloten, het gras gemaaid en op stal gevoerd. HAARLEM, 6 October 1893. Het wetsontwerp tot onteigening van dningronden ten dienste van eene aan te leggen waterleiding voor onze gemeente is door de Tweede kamer met 52 tegen 23 stemmen aangenomen. Haarlem's ingezetenen en voornamelijk de bewoners der nieuwe stadsgedeelten, kennen de bemoeielijking, sedert jaren door het Amsterdamsche gemeentebe stuur [daargesteld aan de Waterleiding maatschappij tot het leggen van water buizen naar hnnne woningen, waardoor, om in de behoefte aan water te voorzien, meest al Norton-pompen gebezigd moeten wor den. De kwaliteit van het zoo verkregen water was echter nog als eens aan be denkingen onderhevig. Aanmerkelijke kosten heeft onze ge meente zich getroost om te trachten op eigen terrein te vinden wat het noodig hadzonder gunstig gevolg, waardoor alleen nog de breede weg een beroep op de Kamers in deze open stond. Onze afgevaardigde, de Heer Farnoom- be Sanders, had een moeilijke taak, de baan, bezaaid met versperringen, als van de gemeente Amsterdam, belanghebbende grondeigenaren en anderen, te effenen. Madr met de hem eigen nauwkeurig heid had hij zich volkomen op de hoog te der kwestie gesteld, waardoor de ver schillende groote en kleine bezwaren tegen het ontwerp moesten vervallen ten behoeve van eene zich uitbreidende gemeente als Haarlem. Met de beslistheid, die wij van onzen afgevaardigde gewoon zijn, heeft hij het goed recht onzer gemeente op onafhan- kelijken wateraanvoer verdedigd en zich hierdoor opnieuw betoond te zyn de rech te man op de rechte plaats. Het einde der vergadering (waarin de beslissing viel) was, deelt men ons mede, eene hnldebetooging aan den heer Farn- combe Sanders, die door een aantal leden en door den minister van binnenlandsche zaken geluk gewenscht werd met den goe den afloop van het wetsontwerp, voor het verdedigen waarvan hij met meer dan ge wonen ijver en inspanning werkzaam is geweest. Door Burgemeester en Wethouders is de levering van fourages ten dienste van de gemeentereiniging gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren Johs. Ver meulen, Zoon te Waspik en wel stroo voor f 28, per 1000 K Ghaver voor (8,40 per 100 K G en paardenboonen voor f 6.90 per H L van 80 K G. INGEZONDEN. I Geachte Redactie. Onder mijne bekenden is er een, die in de eene of andere vergadering het woord verlangende, altijd zegt „Ik zal kort zijn." Nu ja, we kennen dat. Zijne woor den tot de mijne makende, vraag ik nog even het woord naar aanleiding van het stukje geteekend A. in uw blad van 27 September. Geenszins ligt het in mijne bedoe ling de jongens te doen bijeenkomen bui ten 's huisthuishouden, daar moet het heen. Geen enkele jongen is daar toe te krijgen als hij geen aangenaam tehuis heefteen jongen is van nature een ge zellig persoon. Misschien loopen zooveel langs de Btraten omdat iets in hnnne huise lijke omgeving niet in den haak is. Hoe die omgeving aantrekkelijk te doen zyn voor den meestal woeligen knaap! Zie, ten hoogsten respecteer ik de aan wijzingen van A., maar voer nu b.v.b. eens degelijke gesprekken met den jongen zonder ten langen leste hem te vervelen, terwijl nn nog de vraag rijst, wie ze moet hou den De vader Doch die heeft meestal zooveel aan het hoofd, dat de jongens er bij overschieten, het is maar zooKeet de moeder. Is deze nu eene ontwikkelde vrouw, kan zij soms de zon in 't water zien schijnen, knort ze niet telkens als haar zindelyksheidsgevoel, door een vnilen voet op 't karpet of zoo iets, haar reden tot ky ven geeft, en in het algemeen, weet zij hare kinderen aan zich te verbinden zoo als alleen moeder dat kan, zie, dan is er geen gevaar voor het kind. Maar als nu eens by de vrouw een of meer van die eigenschappen ontbreken, dan zoekt het kind, en zoekende naar gezelligheid springt de vonk des levensvreugde soms verkeerd, over. In de eerste plaats dus zij de zorg over de moeders en de moeders der toekomst, de meisjes, een ernstig punt van over weging. Een goed onderwezen vronw mag niet langer eene uitzondering zynop haar rust voor een zeer groot deel het welzijn der maatsohappij. Haar, de na tuurlijke opvoedster van ons geslacht, ruste men toe met kennis en men ver- sterke in haar de goede eigenschappen, van zaohtheid, waarheid en warmte, die zij in zooveel hoogere mate bezit bo ven den man. Zy plant dit goede over op het kind. Regel is, dat goede, dege lyke menschen goede moeders gehad heb ben. Wie dus als deze redeneering juist is de hand biedt tot opheffing van de vrouw, die doet een goed werk, die weert onkunde en onverschilligheid, die kweekt liefde in het gezin, en tot het gezin, die verbant zucht tot uithuizigheid, die helpt mede tot verbetering van het zedelijk peil der natie en men blijve tevens, zoo als reeds geschiedt, den knaap ontwikke len en geschikt maken voor de taak die hem later in het praktische leven te vol voeren blijft. Intusschen beginne men met de kracht en de beteekenis der vronw in de maat schappij niet te laag te schatten. Van de verleende gastvrijheid in uw blad mag ik niet te veel vergenik ein dig dus voorloopig, mij aanbevolen hou dende voor zulke aanwijzingen, als dienen kunnen om de algemeene zaak nuttig te zijn. H. BURGEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Oct. JBrakenhof en JWarmerdam. A. van der Putten en D. Rustenburg. C. Koster en A. G. Hendriks. B. Germes en A. P. van Galen. 5 Oct. J. P. van den Eijkhoff en J. M. de Vleeshouwer. H. Lentelink en A. Zuider- duijn. C. T. Poort en C. G. van Tkiei. H. F.van Leuven en A. M. Neelis. GETROUWD. 4 Oct. J. Bisschop en J. A. Serné. A. de Klerk en J. G. Staal. A. de Vries en J. Smit. P. G. J. W. Ides en M. Bronkhorst. J. Jut en J. P. Hazevoet. 5 Oct. A. Groenen- daal en AUijlenburg. G. AWustrow en C. A. Bax. GEBOORTEN. 27 Sept. E. van der Steur geb. van der Laan z. J. Clous geb. van Rcoij d. (levenl.) 28 Sept. H. van der Hilst geb. Rozijn d. M. K. Drogtrop geb. Hutter d. C. M. Ooi- ders geb. Steinsvoort d. 29 Sept. M. Hore man geb. Kruup z. C. J. van der Steijle geb. van Zijl d. A. M. Roelofs geb. Terol z. T. Huijboom geb. Bakx d. P. Lingeman geb. Steijn d. M. H. Mazzola geb. Michielsen z. J. G. D. van Gelder geb. de Wilde z. 30 Sept. MSabelis geb. W elage z.A. G.van Dijk geb. Merle d. H.M. van der Voorn geb. van der Schellingen z. C. C. J. Dernisongeb. Jansen z. J. C. Kok geb. Hos d. M. H. A. Heiligers geb. Jansen d. 1 Oct. A. C. Vers feit geb. Besier z. W. Verschoor geb. Jans z. T. van den Berg geb. de Groot d. C. M. Bos geb. Heetem z. C. van Berkum geb. Gerritsen d. D. van Poelgeest geb. Duvijan z. J. G. de Soet geb. Ganzetappez.N. Klooster geb. Kwaak z. 2 Oct. A. J. G. Wackwitz geb. van der Steur z. L.Weigand geb. Dallinga z. J. de Jong geb. Grooten- boerd. G. A. van Dalen geb. Hollander z. H. G. Antonlsse'geb. Heukelman Colenbrander d. 3 Oct. T. JJansen geb. van den Berg z M. Eijking geb. van Geneegend. J.P Kruup geb. Stammers z. M. T. Oger geb. Legrand d. R. C. Luikel geb. Schot z. L. Huijer geb. de Bonte z. (levenl.) 4 Oct. M van der Molen geb. Meijer z. S. van Loeve- sijn geb. Meijer a. E. Schellings geb. Neder- koornd. (levenl.) OVERLEDEN. 29 Sept. F. P. Klijnsma 73 j. Florapark. J. Hagendijk 77 j. Papentorenvest. 30 Sept. A. Bosch geb. Smits 50 j. Rozenpriëelstraat. P. Cornet 12 dg. z. Tulpenstraat. 2 Oct. H. van der Putten 12 m. z Camphuisstraat. C. F. C. Hommes geb. Gotmers 55 j. Warmoes straat. 3 Oct. J. Cornelissen 73 j. Jansstraat. J. C. Kales 5 m. d. Minnebroedersteeg. J. Stoelman 2 m z. Nassaulaan. A. van der Stad 42 j. Gr. Houtstraat. 4 Oct. F. de Bruin 2j.z. Scheepmakersdijk. A. Eekhout 13 m. z. Barendsestraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van PoUtie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zakje inhoudende een paar schoenen en een kruikje. Een koperen rytuig- moer. Een kinderpopje. Een paar dameshandschoenen. - Een mes. - Een gum mi wielband. Eene roeiboot waarin 2 riemen. Een lot van de Armenloterij, geteekend J. P. A. Beijnes en M. E. Ree kers, No. 896. Eene jongensjas. Een paternoster. Een lucifersdoosje. Een rol gordijnkoord. Een pak oude kleeren, bestaande uit jas, broek en vest (vermoe delijk van diefstal afkomstig) Eene para pluis. Eene dames- paraplnie. Een R. K. kerkboek in étni. Eene schroe vendraaier. Een koperen sohaartje. Een boezelaar. Een nikkelen opstap eener velocipede. Eene parapluie. Een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den Heer Burgemeester van Uitgeest, 5 Augustus 1892 aan Arie Ootjers, oud 25 jaren en schippersknecht van beroep. Een fantasiehoed. Een notitieboek je. Een bril. Een witten doeshond. Een blauw oorbelletje. Een defecte gouden ring. Een metalen dames-hor logehanger zonder haak. Eene nijptang. Twee koperen gewichten. Een ijzeren gewicht. Een zilveren armband. Eeni ge sleutels. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktbericht van 2 Oot. 1893. Witte tarwe f 6.40. Rogge 4.65. Haver 3.82' f 4.—. Gerst 4.25. 5.10. Buiveboonen 6.60. 6.65. Paardenboonen 5.75. Groene erwten 8. KAASMARKT van 4 Oct. 1893. Aang. en verk. 46 stapels, uitmakende 5550 kazen, wegende 10857 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr f 30. VEEMARKT 4 Oct. 1893. AangevoerdPrijs 6 Koeien f 140.f 200. 2 Stieren 60.76. 1 Pink 60. 3 Graskalveren 20.— 30. 13 N. Kalveren 6 9. 32 Schapen 12.20. 3 Lammeren 10. 2 Varkens 0.20 p. Va kilo. 1 Paard VIJF EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 8 October des namid dags van 2%4 uur, dobr het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch a. d. Operette de Vice admiralMillöker.' 2. Ouverture Le Barbier de Seville Rossiui. 3. Iris PolkaFarell. 4Pantaisie de '1 operette Le Grand MogolAndran. 5. Ouverture StradelleFlotow. 5. La plas Belle ValseWaldteufel. 7. Potpourri de 1' operette La Vie ParisienneOffenbach. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 10 October 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Fantasie en Fuga (Mozart)Ritter. 2. Ree. und Romance „O dumein holier Abendstern" uitTannhauser R. Wagner. 3. Koor uit 't Oratorium PaulusMendelssohn. bewerkt door.Markull. 4. a. AdagioR. Schumann. b. Geistliches LiedF. Lux. 5. Lamentation (Fin.)A. Guilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2