Op eene auctie van postzegels, te Londen gehonden, brachten op een Spaan- sche (1851) van 2 realen18 p. st. een Newfoundlandsohe van één shilling, vermiljoen en ongebruikt12 p. st.een dergelijke gebruikte 10 p. et. een van Britsch-Gnyana met groenen rand7 p. st. en 10 sh.een van Bnenos-Ayres van 4 pesos, rood: 6 p. st. en 6 sh. en een van 5 pesos, oranje - 7 p. st. een Afghaansche van een halve ropy 7 p. st. en een van een ropij 7 p. st. 12 sh. en 6 d.een van Mauritius van een pennyvermiljoen 5 p. st. en een van 2 pence, blauw 6 p. st. en 6 sh.een van Trinidad van één penny7 p. st. en een van Nieuw-Zeeland van één penny en ongebruikt7 p. st. en 7 sh. De Ameterdamsohe politie heeft de hand kunnen leggen op vijf vrouwen die zich door diefstal in het bezit wisten te stellen van allerhande goederen, bij voor keur zijden stoffen. Om deze goederen op de voordeeligste wijze af te zetten, ston den zij in onmiddellijke betrekking tot eene manufactnurzaak te Sneek, waarin het gestolene werd verkocht. Een twist tus- schen deze vrouwen en een gelukkig toe val bracht de zaak aan bet licht. De Jong stelt nog steeds de scherpzin nigheid der Justitie op zware proef. Wer kelijk is men van meening, dat er iets buitengewoons moet plaats hebben om van de vermiste vrouwen iets te kunnen vin den. Het bypnotiseeren van den verdaohte is afgekeurd als niet toegestaan bij de wet en als geheel ontoereikend om den man te doen zeggen wat men wil weten. Meer dan honderd en vijftig getuigen van beiderlei kunne zijn verhoord en weer verhoordgeen stap nader. Thans wordt medegedeeld, dat een Amsterdamsch mag netiseur in staat zou zijn met hulp van zijne somnambule licht te-ontsteken in de dnistere zaak, en dat de Justitie, voor 't geval zij hiervan gediend wensohte te zijn, zich tot hem kon wenden. Men zou zoo meenen, dat het te beproeven is, en men kan nooit weten, waar de grens is der helderziendheid. Wij weten ook niet of ook dit middel door de wet niet is toegestaan, te meer terwijl het ook niet wordt toegepast op de Jong zei ven. Terwijl overal de gemeentelijke begroo tingen zijn vastgesteld, of in staat van wijzen zijn, klagen de Limburgsche on derwijzers over ongeregelde ontvangst van hunne tooh al karige tractementener zijn er die in 1893 nog geen penning ontvangen hebben. Hoe dit bij eene goede gemeentelijke administratie zoo zijn kan, begrijpt men niet. De stad Antwerpen, die zich heel ge streng betoonde tegenover de scheepvaart in verband met de cholera, heeft bekend doen maken, dat de schepen, die daar binnen vallen thans niet meer behoeven over te leggen het bewijs van ontsmetting, vroeger gevorderd, en dit laatste nog wel nadat voldoende was uitgemaakt, dat de eerste ziektegevallen afkomstig waren van sohepen uit Antwerpen komende. Zelfs meent men, dat het gemeentebestuur van Antwerpen, evenals het vorige jaar dat van Hamburg, niet al de gegevens heeft verstrekt, welke noodig waren om den voortgang der ziekte te stuiten. Gelukkig heeft nergens in ons land de cholera sterk om zich heen gegrepen. Toch valt nog menig geval met doodelijken af loop te betreuren. Mogen zij aansporen tot waakzaamheid 1 Van volkomen betrouwbare zijde ontvangt het Soer. lib. de mededeeling dat in een cholerageval, waarin de patiente reeds in het uiterste gevaar verkeerde, gene zing intrad door het toedienen van fijnge stampt verkoold leder met water vermengd. Volgens den regent van Sidhoardjo wordt dit middel op zijnen last in de kampongs dadelijk toegediend aan alle inlanders, die door deze ziekte worden aangetast en herstellen dan ook meest alle lijders. Het is echter de vraag of onze genees- j knndigen het middel znllen toepassen. Hebben onlangs te Amsterdam de bewoners van de Damstraat zich tot den Baad gewend om voorziening te vragen tegen den overlast en de schade in hnn bedrijf, teweeggebraoht door de couranten- verkoopers en de hun vergezellende per sonen, thans hebben ook enkele magazijn houders in de Kalverstraat den Baad verzooht te waken tegen de versperringen gedurende een gedeelte van den Maandag veroorzaakt door allerlei slag van lieden, die dat stadsgedeelte schijnen uitgekozen te hebben om in de open lncht hunne zaken af te doen. Door kwaadwilligen is in den nacht van Zondag op Maandag, de dam die in den Sloter-dwarstooht te Haarlem- meer ligt, doorgestoken, waardoor een gedeelte der geniewerken aldaar is onder- geloopen. HAARLEM, 24 October 1893. Donderdagavond geeft in de Con certzaal van de Vereeniging het wereld beroemde orkest van Lamoureux uit Parijs eene uitvoering. Goede wijn behoeft geen krans; wij bepalen er ons dus slechts toe in herinn- ring te brengen dat een grooter, een rei ner kunstgenot dan wat dit concert ver schaffen kan, bijna niet denkbaar is. Voor de leden der Bachvereeniging, van Toonkunst en der Vereeniging zijn gunstige bepalingen gemaakt ten opzich te van de entrées. Opnieuw wordt de aandacht van het pnbliek gevestigd op het Keukenzout- houdend Staalwater nit de Wilhelmina- bron te Haarlemmermeer. De geschiedenis van de ontdekking der bron is tamelijk wel bekendals door een toeval werd zij aan de onbekendheid ont trokken en eenmaal onder de aandacht van deskundigen gebracht, stond het product Bpoedig bekend als een geneesmiddel, waar mede in een tijd van bloedarmoede als de onze, dient rekening gehouden, als bevattende, behalve een rijk ijzergehalte, versohillende bestanddeelen, waardoor het met groot voordeel alle andere ijzerhou dende mineraalwateren kan vervangen. Aan het gewone staalwater is eene ver stoppende werking eigen. Door het hooge chloormagnesium- en keukenzout gehalte is daar by het Haarlemmerwater geen spra ke van. Dat het met uitstekenden uitslag in sommige gevallen door versohillende me dici van naam is voorgeschreven, hiervan kan men kennis nemen by de directie. Het is zeker een voorrecht het bloed en kraohtaanbrengend water, niet meer te moeten ontbieden uit het buitenland evenals men zich niet meer naar den vreemde behoeft te verplaatsen tot dit doel. Tot in de uiterste hoeken van ons land is het versch en frisch verkrijgbaar ge steld, wat van de wateren uit het buiten land ontboden niet altijd kan gezegd worden. Het wordt gebruikt driemaal per dag, een uur voor den maaltijd. Volwassenen gebruiken ongeveer een halve flesch per dag, zwakke en gevoelige personen minder. Meer en meer vindt het staalwaterge- bruik ingang Dat de afzet gedurende het eerste jaar der exploitatie een cyfer van honderdduizend fiesschen zal bedragen, pleit zekerlijk voor de heilzame kracht, die van het Wilhelmina-Bronwater uit- Het eerste populaire-concert, Zon dagavond door het Stedelijk Muziekkops in de sociëteit „Vereeniging" gegeven, mocht zieh dadelijk verheugen in een bijzonder druk bezoek. Ongeveer 600 en- treé-biljetten werden afgegeven. De heer Kriens werd bij den aanvang door de stamgasten de eenvoudige, echte mu ziekliefhebbers, die in deze nitvoeringen hun hoogste genoegen vinden, en dan ook nooit op het appèl ontbreken met applaus begroet. Met de grootste aandacht en ziohtbare ingenomenheid worden de programma's bij deze coneerten gevolgd. Tegen half elf klinken meestal de slot- accoorden en kan men het publiek vroo- lijk en opgeruimd, dooh uiterst ordelijk zien vertrekken. Ongetwijfeld zijn de hier bedoelde con certen een onmisbare factor geworden in de winter-amusementen van zeer velen, die niet altijd precies weten, waar zij met den Zondagavond heen moeten. Zij kunnen door ieder worden bezocht daar de toegangsprijs slechts 25 cents bedraagt. Naar wij vernemeD, zullen dezen win ter tien populaire conoerten in de „Ver eeniging" gegeven worden. Gedurende den aanstaanden winter zullen in het Volksgebouw, Jacobynenstraat alhier, cursussen worden gegeven bestaande in eene reeks van meer of minder lessen over een bepaald vak van onderwijs, door bevoegde leeraren voor een beperkt aan tal toehoorders en toehoorderessen. De lessen znllen hoofdzakelijk loopen over natuurkunde, plantkunde en hulp by plot seling ongeval of ziekte, verder bij ge noegzame deelneming boekhouden en vreemde talen. De eerstbedoelde lessen kosten vijf cent, de andere tien cent per les, bij vooruitbetaling van zes lessen. 0 Ook bestaat het voornemen een lees kring op te richten waarin een of ander leerrijk boek wordt gelezen en besproken, een en ander geheel in den geest van „Ons Huis te Amsterdam, voor zoover de beschikbare ruimte en de omstandig heden znlks toelaten. Volledige inliehtingen te bekomen bij Bernard Mok, Eidderstraat 11, waar te vens gelegenheid is zich te laten inschrij ven. Zondagmorgen heeft aan den Haar lemmerweg tusschen Halfweg en Sloter- dijk een misdaad plaats gehad. H. F. arbeider te Haarlem, had dien morgen de vrouw met wie hij samenleefde te Am sterdam van een boot gehaald en te voet ging men huiswaarts. Onderweg kregen ze twist, die zoo hoog liep, dat naar men zegt F. de vrouw aangreep, na hevige worsteling in een moddersloot wierp en haar hoofd zoolang daarin duwde, dat zy den geest gaf. F. nam daarop de wijk naar Halfweg en liep vervolgens den Spaarndammerdijk op; de politie, per telefoon door een spoorwegarbeider ge waarschuwd, haalde hem per rijtuig in en bracht hem voorloopig naar de cel te Halfweg. Het lijk der 36 jarige vrouw was intusschen opgehaald en werd, na ge- sohonwd te zijn naar Sloterdyk overge- braoht. De Burgemeester van Sloten en de Justitie van Amsterdam waren spoedig ter plaatsezwaar geboeid werd de man per rijtuig naar Sloterdyk en, na aldaar met het lijk der vrouw te zijn geconfron teerd, naar Amsterdam overgebracht. Hij ontkent de misdaad èn verklaart de vrouw, die zich na eenige woordenwisse ling wilde verdrinken, te hebben willen redden. Intusschen is de daad van de over zijde der vaart door een drietal per sonen gezien, terwijl weer anderen het gillen van het slachtoffer dnidelijk hebben gehoord. Honderden nieuwsgierigen waren bij het transport en de aankomst te Halfweg en Sloterdyk aanwezig. 11. Zaterdag is door de politie al hier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht de 35 jarige met selaar K.', geboren te Bokstel, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar heerenbottines ten nadeele van den winkelier K. in de Lange veerstraat. In den naoht van 11. Zondag op Maandag omstreeks 12 ure heeft ten huize van den vischhandelaar Hos in de Lange Veerstraat een begin van brand plaats gehad, ontstaan door het omval len van een brandende petroleumlamp op een bovenachterkamer. De brand werd spoedig ontdekt en is door de bewoners met behulp van de bnren en een agent van politie geblnscht. Bij Ministeriele beschikking is met ingang van den dag waarop hij zijne betrekking aanvaardt benoemd tot hoofd der Leerschool, verbonden aan de Bijks-Kweekschool voor Onderwijzers al hier, de heer M. Hillenius te Terschelling. De benoemde was reeds vroeger in ge lijke betrekking werkzaam aan de Leer school te Nijmegen, doch werd bij de opheffing van de Kweekschool aldaar, na de invoering van de Wet van 8 Decem ber 1889, op wachtgeld gesteld. In ons verslag omtrent het Jaur- feesteder Middernachtzending-vereeniging is eene foutieve opgave, die wij gaarne herstellen. Zy betreft het salaris van den zendeling Taekema, dat niet 700, maar slechts ƒ624 per jaar bedraagt. Aan den Heer Somers, onderwijzer aan de Byksleersschool alhier, is vanwege de Vereeniging voor Handenarbeid in Ne derland het diploma voor houtbewerking uitgereikt. De colleote, heden gehouden door het Armbestunr der Ned. Israël. Gemeente, heeft opgebracht de som van ƒ455.13. V ERG AD EBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 25 October 1893, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeeliugen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Afsluiting recht van overpad over den spoorweg nabij Leidsche straat. Verlenging bovenbouw stadsmuur Amsterdamsche poort. Proces-verbaal afgekeurde koe. Verzoek ontslag leeraar. Id. id. onderwijzer. Id. id. stads-geneeskuudige. 2. Voorste] B. en W. W. vervanging algemeene voorwaarden van aan besteding door Byksvoorwaarden. 3. Id. id. rioleerings- en bestratings- werken, Gaelstraat, Boosveldstraat, Duvenvoordestraat en Florapark. 4. Id. id. goedkeuring statuten staalwa- terbronnen. 5. Id. id. opruiming twee pompen. 6. Id. id. adres Vereeniging „voor Va derland en Koning" gebruik zaal Doelen. 7. Id. id. adres W. Wernik aankoop perceel Lange Wijngaardstraat. 8. Id. id. met rapport commissie van financiën aankoop grond verbree ding Zijlweg. 9. Id. id. id. id. opstal grond Leidsche vaart A. de Winter. 10. Id. id. regeling schoolgeld met Hillegom. 11. Id. id. id. id. met Lisse. 12. Bapport commissie van financiën be grooting 1894 Stads apotheek. 13. Id. id. begrooting 1894 Barbara Gasthuis. 14. Id. id. rekening en verantwoording 1892/93 Stads Bank van Leening. 15. Voordracht B. en W. W. benoeming zer onderwy2e kl. 2e Burger- zeres school. 16. Eekening en verslag 1892/1893 kweekschool voor onderwy zeressen. 17. Ontwerp-verordening plaatselijke di recte belasting naar het inkomen. GBAAN- EN Z AA DM AB KT. Marktberioht van 23 Oct. 1893. Boode tarwe f 5.50. Witte tarwe 6.25. Bogge 4.70. Haver 3.80. Groene erwten 7.7.50. Kanariezaad 5.75. 6.25, Markt van 23 October 1893. Boter. Aangev. 134 verk. 134 Kilog. L. pr. 1.50, H. pr. 1.60. Biggen. Aangev. 223, verk. 174 stuks L. pr. 5.H. pr. f 9. Schrammen Aangev. 95, verk. 63 stuks L- pr. ƒ12,H.pr. ƒ15,00 Aardappelen. Aangev. 640, verk. 640 H.L. L. pr. 1.H. pr. 2.75 p. H.L, Appelen Aangev. 752, verk. 656 H. L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ3.00p. H.L. Peren Aangev. 259 verk. 213 H. L. L. pr. /2.H. pr. p. 7.H.L. VEEMARKT 18 Oct. 1893. AangevoerdPrijs 13 Koeien 135.— 180.—. 1 Graskalf 15. 19 N. Kalveren »- 6.9. 20 Schapen 13.18. 8 Lammeren 10. LAMOUREUX CONCERTEN. PROGRAMMA, lste Partie. 1. Symphonie en la (No. 7)Beethoven. 2. Variations Symphoniques, pour violoncelle et Orche3treL. Boëllman*. Violoncelle Solo: Mr. Joseph Salmon. 3. Ouverture de Tannhauser.R. Wagner. 4. Rapsodie CambodgienneBourgault Ducoudray. A. Introduction—Légende. B. Fête. 5. Larghetto pour Instruments h cordesDvorak. 6. Chevauchée de la Valkyrie..R. Wagner. 7. Marche militaire fra^aise..SaintSaens. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 October 1893, des namiddags van 23 uur met welwillende medewer king van den Heer C. F. ROSSKOPF, (Ba riton) uit Amsterdam. PROGRAMMA, 1PreludiumMendelssohn. 2. GebetFerd. Hiller. 3SonateC. F. Hendriks Jr. a. Allegro maestoso. b. Adagio. c. Allegro con brio. 4. Psalm 121, „Ich hebe meine Angen auf.E. Grell. 5. Offertoire.-Wely. 6. a. Ree. en Aria nit de Messias Handel. „So spricht der Heir Gott Zebaoth." b. De Heer is mijn Herder...APointer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2