Nieuwsberichten. geen de gemeente ah bedrijfskapitaal aan deze inrichting verstrekt. Volgens den wensch van den Heer Macaré heeft de Commissie voor de B&nk van Leening zich bereid verklaard, op het voetspoor van Maastricht en Nijmegen de noodige gegevens te verzamelen,, waar uit zon kunnen blijken op welke wijze de Bank werkt in verband met de maat schappelijke verhoudingen. Aan de orde kwam de benoeming van eene onderwijzeres of een onderwijzer tweede klasse. De keus viel op Mejuffrouw B. Bny sing Damsté. Toen het hiertoe benoemde bureau van stemopneming met dank ontslagen werd zooals ook behoorlijk is, kwam bij den ver slaggever zoo de vraag op, waarom tooh de tijdeljjke wethouder, de Heer De Breuk, zoo zonder dank van zijne eereplaats is ternggegaan op zijne gewone. Heeft men het vergeten of is 't zóó gegaan, dat nie mand het bemerkte! Pant 16, Rekening en Verslag der Kweekschool van onderwijzeressen over 1892-1893 werd voor kennisgeving aan genomen. Ingevolge raadsbesluit was door de Commissie van Financiën ingediend eene Verordening op de heffing eener plaatse lijke belasting naar het inkomen. Deze kwam thans in behandeling, na dat nog Dinsdagavond een schrijven van den Heer Tjeenk Willink ter kennis van de Raadsleden was gebracht, mede op deze betrekking hebbende. Uit de vraag van den Heer Bijvoet, of de Raad de zaak ter hand kon nemen zonder zich op de hoogte te hebben kun nen stellen van dit laatste, bleek de be doeling om de behandeling uit te stellen, maar de Heer De Kanter wees er op, dat de tijd dringt en, omdat de stukken in kwes tie pas te spraak komen bij Art. 10, men heel goed kon beginnen. De algemeene beraadslagingen werden gesloten verklaard en overgegaan tot de behandeling van Art. 1, bepalende dat te beginnen met 1 Januari 1894 in deze gemeente eene belasting geheven wordt volgens eene naar het inkomen gemaakte klassifikatie der belastingschuldigen. Na eene kleine redactie-wijziging en verandering van be- lastigingschuldigen in belastingplichtigen werd het vastgesteld. Art. 2, bepalende, dat de opbrengst dezer belasting strekt tot aanvulling van hetgeen de raming der gewone inkomsten uit autlerc buufücu vcrkrcgwu, minder tie- draagt dan die der gewone uitgaven er. welk bedrag by het vaststellen der be grooting door den Raad bepaald wordt, is aangenomen. Art. 3, dat genoemd bedrag bg de be rekening der percentage wordt tot grond slag genomen en dat dit bedrag met ten hoogste 10 pCt kan verhoogd worden voor de kwade posten werd aangenomen. Art. 4, ieder die binnen de gemeente zyn hoofdbedrgf houdt, en wiens jaarlgksch inkomen 500 of meer bedraagt, is belastingschuldig, lokte een amandement van den Heer de Haan Hugenholtz uit, om met f 300.te beginnen, dat, niet genoegzaam ondersteund, niet in behande ling kwam. De heer Rethaan Macaré, vroeg waar om by deze belasting gebroken was met het beginsel van remissie toe te staan voor groote gezinnen. De Heer Prins verklaart, dat men dit stelsel moest laten varen, wegens de on- overkomelyke bezwaren er aan verbonden. De aftrek voor kinderen, zegt de Heer Waller, behoort eigenlyk niet toegepast bg een inkomstenbelasting; het beste is, af te wachten wat en hoe de Rgksre- geering in deze zal doen bg het vaststel len der nog te wachten wet op de per- soneele belasting. De Heer Macaré gevoelt nu ook de praktische bezwaren en Art. 4 werd toen goedgekeurd. De behandeling van Art. 5 gaf aan leiding tot veelzgdige discussies op het punt van belastingplichtige minderjarigen. Men kwam niet verder, zoodat de Raad inging op een voorstel van den Heer Lo- dewgks om de beraadslagingen te schorsen en inmiddels de Commissie van Finan- oiën in de gelegenheid te stellen tot het doen van een afdoende voordracht in deze, waarna de vergadering werd gesloten. Het Bisschoppelijk Museum VOOR Kerkelijke OudheidKunst en Geschiedenis TE HAARLEM. In het jaar 1869, tijdens Monsgr. Wilmer Bis schop van Haarlem was, legde de "WelEerw. Heer J. J. Graaf, thans pastoor te Ouderkerk a /d Am- stel, den grond tot eene stichting, waarop Haarlem trotsch mag zijn; het Bisschoppelijk Museum. Aanvankelijk was de verzameling, krachtens hare" jonkheid, te herbergen in een der zalen van het Vincentius-gehouw in de Zoetestraat, doch steeds aangroeiende, werd haar in 1875 een waar diger onderkomen verschaft op den Kruisweg. Ook daar zou zij geen blijvende plaats hebben na achttien jaar verhuisde zij opnieuw, thans naar de fraaie luchtige huizinge in de Jans9traat, in het zelfde lokaal waar, naar luidt de historie, de laatste bisschoppen van Haarlem vóór de reforma tie woonden. Nu de verzamelingen aldaar zóó keurig geëta leerd en met zooveel kennis gerangschikt zijn, zoodat het bezoek weer geregeld kan plaats hebben, vond het Bestuur der Stichting hierin eene aan leiding om de pers uit te noodigen van een en ander kennis te nemen, eene uitnoodiging waaraan gaarne voldaaa werd, te meer daar de vriendelij ke pastoor Graaf persoonlijk de taak op zich nam tot leidsman te strekken. En hij is een goede Gids in het Museum, dat door zijne liefde tot de kunst geworden is ééne der belangrijke stich tingen binnen deze gemeente; hij is als 't ware de bezielde catalogus. Hij gaat ons voor tot de beide zalen en suite, waar de wanden prijken met portretten van gees telijken, meest uit het Bisdom Haarlem, waar onder eenigen als kunstwerken, anderen uit ker kelijk oogpunt merkwaardig, benevens eenige fraaie altaarstukken. Een er van is van den Delft- schen schilder IJsendijk. Sommige der stukken dragen sporen van vroegere verontzachtzaming, o.a. een portret door F. Hals, den schilder, wiens werk eerst door den nazaat gewaardeerd werd, toen het buitenland ons zijne kunst onder de aandacht bracht. De verschillende doeken zijn zooveel mogelijk naar tijdsorde gerangschikt. Het Museum bezit eene groote verzameling voorwerpen voor kerkelijk gebruik, waaronder van hooge kunstwaarde, mede geranschikt naar de ver schillende perioden welke men in de kunstge-1 sohiedenis pleegt te volgen. De afdeeling kerkelijke kleedingstotfen, gedeel- telijk compleet, gedeeltelijk fragmentarisch, bevat menig voorwerp, uitmuntend door kunstrijke be werking of door zeldzaamheid der stof. Zeer opmerkelijk mag genoemd worden de af-1 deeling manuscripten, op perkament en papier, om vattende Gradualen, Getijdenboeken, Missalen, Gebeden-, Epistel- en Evangelieboeken, waarvan sommigen voorzien van miniaturen, initialen en randversieringen, die een hoogen dunk geven van de kunstvaardigheid der vervaardigers, terwijl nog een Anthiphonarium, bevattende hymnen enz. met de noten zeer de aandacht trekt. Verder bezit het Museum al eene verzameling incunablen, die op 't gebied van kerkelijke kunst belangrijk is, alsmede eene niet te versmaden collectie boek banden. Vervolgens zal eene fraaie verzameling franjes en kant, de laatste met veel zaakkennis gerang schikt naar de wijze van bewerking, meestal af- I komstig van niet meer voor het gebruik geschikte 1 kerksieraden, in naald- en speldenwerk, zeer de ij aandacht der dames trekken. Bij een bezoek ves- tige men de bijzondere aandacht op eenige goede j gobelins. De prenten- en de portretten verzameling beginnen al wat te beloven. Zij bevatten menig exemplaar, dat zeer opmerkelijk is en de Bibliotheek, uit den aard der zaak nog bescheiden, bezit reeds j een kleine schat van werken op theologisch en kerkelijk-historisch terrein. Behalve dat de voorwerpen zorgvuldig voorzien j zijn van etiquetten vermeldende naam en oorsprong, bestaat er een uitvoerige Catalogus, die op zich- zeiven reeds het doorbladeren in ruimen zin waard is. De toegang tot het Museum is opengesteld op alle werkdagen behalve Zaterdag, tegen betaling van 25 ets, terwijl ook doorloopende toegangbe- wijzen a 1.verkrijgbaar zijn. Als bewijs van de waardever mindering van landeigen mag dieneD, dat eenelandbouwerswoningjmet inim 11 H. A. weiland en een afzonderlyk staand bnr- gerhuisje onder Haarlemmerliede c. a. in publieke veiling opbracht f 22490. Voor circa 12 jaar werd een en ander aange kocht voor ruim f 36.000. Te Houtryk en Polanen worden pogingen aangewend tot oprichting eener Christelyke schoolnaar het zich laat aan zien zuilen die pogingen slagen. HAARLEM, 27 October 1893. De Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer gaf Dinsdagavond in den Schouw burg hare eerste voorstelling in dit seizoen. Opgevoerd werd het blyspel in vier bedrijven Buttinger en Zoon van Anton Anno, vrij bewerkt door J. A. Holtrop. De zaal was als naar gewoonte goed bezet en de toeschouwers vermaakten zioh ni stekend. Naar men ons mededeelde waren ver- sohillende rollen goed, een zelfs verdienste lijk oggevat. Eene niet geringe aantrekkelgkheid tot deze voorstelling was de medewerking van het geheele strykorkest van het Stedelgk Muziekcorps onder leiding van den Heer C. P. W. Kriens. De afdeeling Haarlem van de Ne- derlandsohe Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank hield Dinsdag avond een druk bezochte vergadering in het Nntsgebouw alhier. Als spreker trad daarbg op de heer R. Batenburg, onderwgzer te Amsterdam, met het onderwerp „de onderwgzer en de drankbestrgding". De navolgende punten gaven den spreker in zgne voordracht aanleiding tot meer of minder uitvoerige besohouwingena. Is drankbestrgding neodig? b. Invloed van den drank op geest en lichaamc, welke oorzaken leiden tot drankgebruik? d, De voornaamste oorzaak is drinkgewoonte. e, middelen tot drankbestrgding. f, het groote aandeel, dat de onderwgzers in dien strgd door voorbeeld en invloed op anderen dienen op zich te nemen. Na dé rede ontspon zioh een kort de bat, "waaraan eenige onderwgzers deelnamen over den aard der onderwyzer-vereeni- gingen tegen drankgebruik, welke zooals men weet, vooral in het Noorden des lands, in Amsterdam en enkele andere plaatsen zgn opgericht en de plichten, die men persoonlyk bg toetreding op zich neemt. De heer P. H. van der Ley, directeur der Rgkskweekschool voor onderwgzers, braoht aan het einde der bgeenkomst den heer Batenburg hulde voor de wgze, waar op het onderwerp door hem was behan deld en tevens voor de moeite, welke hg zich gaf, de zaak der drankbestrgding bg den onderwgzer ingang te doen vinden. Het praktische resultaat van deze bg eenkomst is de vorming van een Onder wgzers-Propagrandaclub, waartoe zich, staande de vergadering, aoht onderwg zers verbonden. Wanneer de onderwgzers zich aangor den tot den stryd tegen de volkszonde, die voor een deel de schuld draagt van de volkellende, dan mag men daarvan ongetwgfeld goede resultaten verwachten. Woensdag stond alhier terecht het Bestuur der Sociëteit De Kroon, gedag vaard wegens het geven in zgne lokalen van een feest waartoe het publiek tegen betaling toegang had, terwyl de hiertoe noodige vergunning van den burgemeester geweigerd was. Veertien getuigen werden gehoord. Het O. M. eischte voor elk der zes beklaagden schuldigverklaring en hunne veroordeeling tot eene geldboete van f 25. Mr. Ph. de Kanter, de verdediger der beklaagden, concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op a. s. Woens dag over acht dagen. Vanwege de Vereeniging Door Ver maak tot Nut ontvangen tegen Woensdag 6 December a. s. driehonderd kinderen eene uitnoodiging voor het Kinderfeest, dat alsdan zal gegeven worden in den Nieuwen Schouwburg. Naar wy vernemeD, wensoht het Bestuur der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond eene proef te nemen met het organiseeren van godsdienstige samenkomsten voor jonge- leiden van ongeveer 15 tot 20 jaar. De eerste der samenkomsten zal plaats hebben op Zondag a. s. Als spreker zal in die bgeenkomst optreden de Heer P. H. Hu genholtz Jr., voorganger der vrge gemeen te Amsterdam. Wg vestigen de aandacht van belang hebbenden en belangstellenden op die sa menkomst. Door wylen mej. W. de Bruyn, weduwe J. C. Henning, overleden te Haar lem, is bg uiterste wilsbeschikking ver maakt, aan het Diaconiehuis aan de Jans straat alhier een legaat van f 500 en aan het fonds der Kinderkerk een legaat van f 200, alles vrg van rechten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Oct. 3. O. van der Weijden en W.ten Bosch. H. Scholten en M. E. Verbeek. J. van Breemen en M. Does. A. JHekkelman en A. Sijpestijn. J. P. van Kipshagen en J. M. Steeman. C. L. Hille en J. Thoonen A. M. C. van der Heijden en C. Hessels. G. Makkes van der üeijl en J. C. Postma. J. van der Stijlen en L. Does. 26 Oct. T. J. Duterloo en M. M. C. Bak. GETROUWD. 24 Oct. H. F. van Leuven enA. M. Neelis. 25 Oct. H. de Nijs en C. van Wcrt. W. C. J. Klabou en E. Kokkelkoren. H. A. Kors en C. M. Spronk. 26 Oct. JBalkestein en C. Kort. GEBOORTEN. 18 Oct. C. M. Nouwlandgeb. Wesselingz. (levenl.) 19 Oct. E. G. van der Stouwe geb. Verbiuggé d. S. van Polen geb. Jaarsma z. A. van Daalen geb. Hoff z. G. Lazet geb. van Alphen z. M. van Tongeren geb. de Rooij d. M. C.van Burkum geb. Kennik z.— 20 Oct. J. M. Scholten geb. van Leusden z. M. Koppenol geb. Duits z. G. Braakenburg geb. Beintema d. 1. G. Heems geb. Budden- borgz. N'. Itjeshout geb. van Vuured. J. Koene geb. Zwart z. 21 Oct. 3C. Leijer geb. Ewoud z. (levenl.) A. C. J. van Spanje geb. Boodt z. (levenl.) A. Asma geb. Russd. (levenl.) W. Mone geb. Slotenmaker z. A. G. Lijdsman geb. Bos d. A. Meijer geb. Bac d. C T. Bouman geb. Vester d. M. E. Umans geb. Boon d. G. E. Cock geb. Lager- weij z. J. Lanser geb. Delhaes d. 22 Oct. J. E. Heiloo geb. Wisse z. JRaadschelders geb. Ellerman d. N. van der Steur geb. Veth a. J. C. M. Wassenaar geb. Steffens d. C. de Wilde geb. Hahn d. 23 Oct. IJ. F. Otter geb. van Beem d. S. Hardesmeets geb. Kol- Ferie z. J Tieskens geb. Weigraven z. C. J. Romein geb. Hangjas z. en d. K. Slot geb. Edse3 d. 24 Oct. A. H. Vermeer geb. Dietz z. G. Panvis geb. Hageman z. H. J. Franken geb Dicks d. E. J. H. van der Have geb. Sevenhnijsen d. 25 Oct. A. van der Putten geb. Koper d. J. H. Koelemeijer geb. van Kessel z. J. M. Martin geb. Pelser z. S M. C. Hoogeveen geb. van Es z. 26 Oct. C. van den Bosch geb. Cobelens d. OVERLEDEN. IS Oct. Jkvr. A. van Stjrum geb. Sandberg Nieuwe Gracht. C. M. Nouwland geb. Wes- seling S3 j. Amsterdamstraat. 20 Oct. W. van der Riet 80 j, Zomervaart. P. T. Moer kerk 3 d. z. Leidsche straat. 21 Oct. M. W. Carli 12j. d.Oranjekade. J.G. Teunisse 3m. z. Tulpenstraat. P. A. Sareet 8 m. d. Nauwe Appelaarsteeg. M. G. P. Vollaerts 13 j. d. Spaarnwouderstraat. 22 Oct. G. J. J. Hurk- mans 4 j. z. Gasthuislaan. P. O. Bosman 14 m. z. Barendsestraat. 23 Oct. B. J. Be ringen 12 m. z. Z. Polderstraat. C. H. A. Ott geb. Eggers 75 j. Zijlsingel. A. Vet geb. Knappers 69 j. de Haasstraat. 24 Oct. P. M. de Vries 2 m.d. Kennemerplein. H. de Vos 5 m. z. Rozenstraat. M. Stolle geb. Greevink 44 j. Gravinnesteeg. P. Zwanenburg 83 j. Zomervaart. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren insigne, waarop „1873 Neuzens Mannenkoor" Een gntta-per- cha wielband Een zilveren dames-hor loge met nikkelen kettinkje. Een zil veren remontoir-heerenhorloge. Een portemonnaie met eenig geld. Een pélé rine eener jongens-overjas. Een roode zakdoek. Een nienw zakmes. Een bont boezelaar. Een dames-mantel. Een dnimstok. Een gonden oorbelletje. Een koperen moerslnitel. Een witharige hond met zwarte ooren en afgeknipten staars. Een boezelaar.Een Fransoh leerboekje. Een fantas e-hoed. Twee tweewielige handwagens. Eenige sleutels aan een ring. Eenige slentels. Een zilveren lepel, gemerkt, (in de opgehaalde vuilnisstoffen gevonden.) VEEMARKT 25 Oct. 1893. AangevoerdPrgs 10 Koeien f 130.250. 2 Graskalf 16. 16 N. Kalveren 7.11. 20 Schapen 12.22. 28 Lammeren 6.7.i 8 Paarden KAASMARKT van 25 Oct. 1893. Aang. en verk. 67 stapels, uitmakende 7971 kazen, wegende 15453 kilogrammen. Hoogste prgs per 50 kilogr 32. ZEVEN EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 29 October des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1Mar-ch CanadienneKrein. 2. Ouverture Les Deux Aveugles de ToledeMehul. 3. Terisina Polka MazurkaFaust. 4. Ballet muziek uit de Opera Gustave IIIAuber. 5. Ouverture LeCheval de Bronze.Auber. 6. Walzera. d. Operette der Bettel- studentMillokker. 7. Finale de 1' opera Vittory..Piaany Peri. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 31 October 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie op „Ein featc Burg."Fink. 2. Sonate No. 1J. S. Bach. a. Moderato. b. Adagio. c. Allegro. 3. a. TraumereiR* Schumann, h. Ahendlied. 4. Variatien op't Engelache Volks liedRinck. 5. Aria uit Stahat MaterRoesine.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2