staken der werkzaamheden in de Belgi sche lucifersfabrieken, ontstaan door hot invoeren van een nienw loontarief, dat met eene loonsverlaging kan gelijk gesteld worden. Het getal dezer stakers bedraagt vijftienhonderd. Baron Otto von Seefried von Bot- tenheim, de jonge luitenant die eerstdaags in het huwelijk zal treden met Prinses Elisabeth van Beieren, is tot graaf ver heven door zijn aanstaanden grootrader, Keizer Frans jozef, die hem een kasteel en 2 millioen Mark zal schenken. Zoo heeft de familie der bruid die helaas weet waartoe een ongelukkige liefde leiden kan en die toen de genegenheid der jon gelieden ernst bleek, het huwelijk niet langer tegenging den luitenant wat meer geschikt gemaakt om de bruidegom van een Keizers kleindochter te zijn. Uit Saint-Dié wordt berioht, dat een Duitsche boschwaohter op het grond gebied van Plaine-Annexes twee Fransche stroopers uit de gemeente Sauley, kan ton Senones, doodgeschoten heeft. De on der-prefect en gendarmes zgn daarheen vertrokken om een onderzoek in te stellen. De twee gedoode personen waren erken de stroopers. Zij zgn gedood op vijftig meter afstands van de Fransche grenzen. Volgens den Duitschen boschwachter wa ren de stroopers ten getale van vijf, toen zij door hem verrast werden. Hg verklaart dat hij eerst gesohoten heeft, nadat de stroopers vuur hadden gegeven. Waarschgnlijk zal de kwestie weer heel wat moeite ten gevolge, want uit het van Fransche zijde ingestelde on derzoek moet gebleken zgn, dat slechts twee der stroopers zioh bevonden op Duitsch grondgebied en deze niet zijn doodgeschoten. De wijnoogst in Frankrijk, die, men weet het, dit jaar buitengewoon ruim is, wordt geschat op 49,800,000 hectoliter, tegen 20,700,000 in het vorige jaar en tegen 20,900,000 als gemiddelde in de tien laatste jaren. In den nacht van Zaterdag op Zon dag deed de Parijsche politie een inval in een zoogenaamd Fransch-Russisch kof fiehuis, op de boulevard Rouchechouard, waar een dertigtal personen in een ach tervertrek zich met het bakspel „verlus tigden". Daar klonk plotseling de electrische bel, gevolgd door den kreet„de politie bergt alles weg!" Allen werden door schrik bevangen en zochten een heenko men. Doch de uitgangen waren bezet, en allen moesten hunnen naam en hunne woonplaats opgeven aan den commissaris van politie, die de inzetten in beslag had genomen. Twee personen werden in ver zekerde bewaring gebracht, de croupier en een ander, die weigerde aan de poli tie inlichtingen omtrent zgn persoon te geven. Verzamelaars van postzegels zullen met belangstelling vernemen, dat de repu bliek Uraguay plan heeft een nieuwen postzegel in te voeren. Een Engelsohe firma ontving een be stelling van 400.000 pd. st. ter vervaar diging. Het is gewoonte onder de Zuid- en Centraal- Amerikaansche republieken, niet gebruikte postzegels aan Europeesche verzamelaars te verkoopen. Zoo verkocht de regeering van Honduras in het jaar 1881 postzegels voor de waarde van 25.000 dollars. Deze som vertegenwoordigde iets meer dan de helft van het nationaal in komen van dat jaar. Er is een „ijzeren soldaat" uitge vonden, een pop in den vorm van een schietend soldaat, die in den grond vast- geplant, door een zelfwerkend toestel, 500 patronen kan afschieten. Men heeft hem daartoe slechts op te winden. Door een eleotrisohen draad kan men van verre den soldaat met sohieten doen ophouden door een tweeden kan men hem naar alle rioh- tingen doen draaien, en door een derden kan men voor het geval de soldaat in handen dreigt te vallen, den gzeren man, wiens hoofd met dynamiet gevuld is, uiteen laten springen. De uitvinder, een te Madrid wonend Engelschman, biedt zijne uitvinding der Spaansche regeering aan om de Mooren te bestrijden. Hij is bereid zelf aan het hoofd van een korps van 100 gzeren mannen naar Melilla te gaan, tegen een vergoeding van 5 millioen pesetas 2.375.000). 'tZou een heele uitgaaf zgn als de Europeesche mogendheden zioh een le gertje van deze mannekens aanschaften, maar daar het een uitgaaf voor eens zou zgn, omdat het ijzeren stel oorlogsmannen elk oogenblik kan opgeborgen worden en in vredestijd niets kost dan eenige liters olie om het roestvrij te houden en een jongen van vijftien jaar of zoo om het oorlogstuig schoon te honden, zou aanschaffing wel een ernstig punt van overweging mogen uitmaken. Bij het afgraven van de terp op Marwird bij Wirdum zgn op meer dan een meter diepte onderscheidene oudheden gevonden, als een helm, een stuk van een wiel benevenB 4 gouden en 14 zil veren goed geconserveerde munten. De van ouds bekende rij schijnt te herleven, nu te 's Graven- hage in een perceel op de lange Beesten markt. De inbrekers hadden een paneel onder in de deur losgemaakt en één man was reeds de woning binnengedrongen. De bewoners waren door het rumoer gewekt en kwamen juist boven aan de trap, toen een man binnenkroop. Zich ontdekt zien de, nam de inbreker door hetzelde gat de vluoht, met nog eenen man die op uit kijk had gestaan. Aan het Handelsblad wordt mede gedeeld, dat het meest zekere, ja, nim mer falend geneesmiddel voor winterhan den en wintervoeten bestaat in het 's avonds bij het naar bed gaan opleggen van zuivere doeken, bevoohtigd met een oplossing van een deel zilvernitraat of zoogenaamden helscheu steen in twee honderd vgftig deelen overgehaald water. Men bedekt het oompres met een drogen doek om vlekken in het beddegoed te voorkomenontstaan deze door nalatig heid, dan zal de apotheek wel aangeven hoe die te verwijderen. Dit middel doet wonderen in weinig dagen. Een 70 jarige herbergier in het Limburgsche dorp Meyl weigerde aan eenige gasten in zgne herberg drank te verstrekken, daar het sluitingsuur der herbergen daar was. Met moeite kreeg hg de in zgne herberg vertoevende per sonen naar buiten, onder welke bedrijven hij een steek met een mes in den rug bekwam. Daarop werd er met vuurwa penen op zgne woning geschotenhij nam zijn jachtgeweer, loste eenige schoten naar buiten en trof twee personen in de beenen. Het gevolg hiervan was, dat de belhamels aftrokken. Er is proces-verbaal opgemaakt. Te 's Gravenhage ia overleden de heer C. E. van Koestveld, hofprediker en bekend letterkundige. De overledene, den 24 Mei 1807 te Rotterdam geboren, bereikte dus den hoogen ouderdom van 86 jaren. Behalve vele stichtelijke boeken schreef hij verschillende romans en novellen, o. a. ook de algemeen bekende Schetsen uit de pastory te Mastland. Van zijne wer ken verscheen eene volksuitgave, wel een bewijs, dat zij een goed onthaal vonden bij het publiek. Een boer uit Heeswijk haalde met zijn paard en kar van eene door hem ver huurde boerderij den appeloogst naar huis. Hij laadde de appelen in zakken op zij ne kar en »legde" verschillende malen »aan" onderweg. Met een zwaar hoofd reed hg, nadat er heel wat tijd met borrelen was heengegaan, verder en dommelde onder weg in. Thuis gekomen waren alle appelen in zand veranderd. Van een Hollander, die voor eeni ge dagen uit Engeland is teruggekeerd en o. a, de familie Juet te Maidenhead opzocht, verneemt het Hbld. dat de En- gelsche politie, die lang gemeend heeft dat Hendrik de Jong en Jack the Rip per één en dezelfde persoon zouden zgn, thans op grond van onderzoekingen die meening heeft laten varen en op dien weg geen verdere nasporingen doet. Diezelfde persoon vernam nog van de familie Juet, dat De Jong er tijdens zgn verblijf te Maidenhead herhaaldelijk op aandrong na zijn huwelgk met Sarah Juet ook het 4-jarig dochtertje van mrs. Johnston, de getronwde doohter des hee- ren Juett, mede naar Holland te nemen. In verband met den moord in het Asser bosch meldt men dat de vermoorde Van Opynen niet vreemd moet zgn geweest aan verschillende diefstallendie in de laat ste jaren werden gepleegd. Misschien werd de geborgen buit gezamenlijk opgraven in het bosch en is daarbij ruzie ontstaan Twee buren van den vermoorde zgn in hechtenis genomen. Omtrent den vermoedelijken toe stand van het weder gedurende den aan staanden winter deelt Prof. Oudemans mede, dat de winter van 1893 op 1894 waarschijnlijk niet zal behooren tot de strenge. Hij grondt zijn vermoeden op het feit, dat de Septembermaand, welke meestal beslist over het weer gedurende de volgende maanden, meer regen gaf dan het gemiddelde bedraagt en dat op natte Septembermaanden meeBtal zachte winters volgen. De heer H. Rodenhof „aëronaute constructeur," schrijft aan het Ilblad dat, naar zgne meening, het vraagstuk betref fende de bestuurbaarheid van den lucht ballon hoogstwaarschijnlijk zgne oplossing nabij is. Het oorspronkelijke plan (theorie) is van den heer D. W. te 's-Gravenhage, terwijl het practisch gedeelte door den heer R. ten uitvoer zal gebracht worden. Reeds worden pogingen gedaan om finan- oieelen steun te verkrijgen. Te Wageningen was het Maandag bij gelegenheid der loting voor de nationale militie, zeer rumoerig in de stad. Den ganschen dag liepen velen van de lotelin- gen in beschonken toestand langs de stra ten en kwam het hier en daar tot hevige vechtpartijen, waarbij van messen werd gebruik gemaakt. De burgemeester, die de orde wilde handhaven en het zingen beletten de nieuwe commissaris van politie is er nog niet kreeg een niet gevaarlijke wonde aan het onderlijf. Ook de oudste wethouder werd ver wond. Een paar belhamels werden gear resteerd het volk schoolde samen om hen te bevrijden en wierp met steenen naar het stadhuis en de politie. Uit Arnhem werden militairen ontboden, die Dinsdag, nadat alles rustig was, weer vertrokken. Een 23jarig jongman heeft bekend den burgemeester en den wethouder te hebben gestoken. Het dolkmes, dat hg weggewor pen had, is gevonden. De dader is gevan kelijk naar Arnhem getransporteerd. HAARLEM, 7 November 1893. In den Schouwburg alhier werd Zondagavond door het tooneelgezelschap van den Heer Chrispijn opgevoerd „Ros- mersholm" drama in vier bedrgven van H. Ibsen. Men kent den somberen ernst van Ib- sens tooneelwerk bij al de waarheid toch veel bevattend, wat men zioh bijna niet denken kan. Hier is het weer een strijd op leven en dood, tusschen twee vrouwen, de eene gehuwd, de andere ongehuwd, een strgd om het bezit van een man, den echtgenoot der eerste. De gehuwde vrouw verdrinkt zich en de beide ongehuwden volgen later dit voorbeeld. Het stuk deugt niet om te geraken in feestelijke stemming, tot lee ring is het evenmin geschikthet bevat grondstellingen die slechts voor meer ont wikkelden mingevaarlijk zgn. Maar... Ibsen is nu eenmaal in de mode 1 Het spel was te roemen. Het tooneel- minnend publiek was tamelijk goed opge komen. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan hield de Yereeniging „Het vlie gend wiel" Zaterdag avond eene druk be zochte bijeenkomst. Een varieerend programma werd met veel succes uitgevoerd. Zeer viel in den smaak een blijspel van den Heer Van Emmerik getiteld „Soldatenlist." Het is een stukje merkwaardig door de grap pigste vergissingen en misvattingen met hier en daar wat werkelijke humor, wat in de meeste blijspelen van onzen tijd nog wel eens wil ontbreken. De Haarlemsohe Onderwijzers-Pro- pagandaclub tot bestrijding van het ge bruik van Sterke Dranken hield Vrijdag avond hare eerste bijeenkomst. Tot leden van het Bestuur werden ge kozen de heeren T. J. Vallentgoed, Voor zitter; J. Brandenborg, Secretaris en G. Max, Penningmeester. Aan dit Bestuur werd opgedragen, een huishoudelijk re glement samen te stellen en het concept bij eene volgende vergadering ter tatel te brengen. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ontving door bemiddeling van Z. Ex. den Minister van buitenlandsohe zaken van de erfgenamen van Wijlen Z. Ex. Graaf C. M. E. G. van Bijlandt, buitengewoon Gezant en Gevolmaohtigd Minister van H. M. de Koningin te Lon den, het prachtwerk Eastern Carpets, Twelve Early Examples met beschrg ven- de text van Vincent J. Robinson. De aandacht van het publiek wordt bij deze gelegenheid nogmaals op boven genoemde boekerij, die na verloop van tijd eene aanzienlijke uitbreiding heeft onder gaan, gevestigd. Zij omvat thans ruim 700 boek- en plaatwerken, waaronder de lite ratuur der kunstgeschiedenis in het al gemeen en vau het kunstambacht in het bijzonder vertegenwoordigd is, als ook 5000 platen, die naar de verschillende vakken van het kunstambacht zijn ge rangschikt. De boek- en plaatwerken kun nen dagelijks kosteloos worden geraad pleegd, terwgl ze op aanvrage door geheel Nederland gratis worden verzonden. Voor het verkrijgen van den Catalogus, waarvan een aanvang in bewerking is, vervoege men zich bij den Heer E. von Saher, Conservator van het Museum en Directeur der school van Kunstnijverheid te Haarlem, die gaarne alle verdere in lichtingen zal verstrekken. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag is in de winkelkast van den win kelier in schoenen en laarzen W. Bos man, woonachtig aan de Antoniestraat No. 74 een glasruit verhroken en van de uitstalling een aantal schoenen en laarzen ontvreemd. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 8 November 1893, deg voormiddags te 10 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Verzoek ontslag onderwijzer. 2Voorstel B. en W. W. plan bebou wing gronden benoorden Garen kokers vaart. 3. Id. id. met rapport comm. van finan- oiën adres Bestuur Haarl. kinder speeltuin, verhuring grond aan de Bakkerstraat. 4. Id. id. id. id. adres J. H. Krelage, verhuring grond Lange Poellaan. 5. Id. id. id. id. vaststelling le en 2e suppletoire begrootingen dienst 1893. 6. Id. id. verhooging snbsidie Teeken- school voor Kunstnijverheid. 7. Id. id. adres J. H. W. Habermehl e. a. bestrating Kinderhnissingel. 8. Id. id. verhooging jaarwedden en toelage leeraren middelbaar onder wijs. 9Voordracht B. en W. W. benoeming onderwijzeres en onderwijzer 3e kl. school letter B. en E. 10. Gasrapport over September jl. 11. Voortzetting behandeling ontwerp verordening plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Markt van 6 November 1893. Boter. Aangev. 197 verk. 197 Kilog. L. pr. 1.60, H. pr. ƒ1.70. Biggen. Aangev. 182, verk. 182 stuks L. pr. 6.H. pr. f 10. Schrammen Aangev. 93 verk. 93 stuks L* pr. f 12,H.pr. ƒ16,00 Aardappelen. Aangev. 517, verk. 517 H.L. L. pr. 1.20, H. pr. 2.50 p. H. L, Appelen Aangev. 808, verk. 596 H. L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ3.00 p.H.L. Peren Aangev. 108 verk. 78 H. L. L. pr. /2.H. pr. ƒ5. p..H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 6 Nov. 1893. Witte tarwe 6.50. Rogge 4.70. Haver 3.90. 4.15. Gerst 5.05. Duivenboonen 6.60. 6.75. Groene erwten 6.25. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 November 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA, 1Allegro moderato uit de 1ste SonateMendelsiohn. 2. Koraal uit Bach's Passion.A. G. Ritter. 3. Fantasie in E DorA. HesBe. 4Intermezzo uit Cavalleria rus- ticanaMascagni. b. LarghettoHandel. 6. Cavatine (Fin.)Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2