HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 96. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 2 December 1893. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Zondag 3 December 1893. Nederd. Herv. Kerk. telephoonnummek telephonische verbinding m«t AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Ptr drie maandent —,25. franco p. poet ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 86 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters nur plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de* middage ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. op Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. 'b Avonds 6 ure, Ds. Moeion. Zondag 47. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sioaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'a av. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs nre. Vs. Schotel. Afscheid. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Zanghout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langliout. Bennebroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6% ure, Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. O. Boon, Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm 10 ure, Ds. H. H, Barger. Nam. 2Vs ore, Ds. H. H. Barger. Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 ure, Da. J. Kuylman. Nam. 2y2 ure, Ds. j. Kuylman Doopsbediening. Woensdag Av. 61/2 ure, Ds. j. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9y2 ure, Ds. M. F. van Zennep, Pred. te Haarlem. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. J. Keulen, Theol. caudidaat. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Donderdag avond 7 ure, Ds. I. Hoog. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. ?s Avonds 6 ure, Ds. Fooiman. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Ds. Craandyk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. Chr. Bewaarschool, L. Heerenrest. Maandag 'sav. 8 ure, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 3 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Veen. Bijbellezing. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gerth van Wijk. Jr. Pred te Bennebroek. Doopsbediening en Collecte voor de Kerk. s 'Avonds 7y2 uur op de Heide zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Donderdag avond 71/uur Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, de Heer van Zweden. Zaterdag avonds 7Vs unr, Bijbellezing op de Heide, zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 ure, de Heer Heybrock. Bijbellezing Filippenzen 2 19 v.v. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente )erichten onder hartelijken dank bij de ;ewone collecte op Zondag 26 Nov. in de J. Kerk te hebben ontvangen f 3.voor iet fonds der Kinderkerk. Door Ds. Moeton is met dank ontvangen ran Mej. M. E. M. f 1,voor den zee- nansbond. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Nam. 21/2 ure, geen dienst. TWEEDE BACHCONCERT. De leden der Haarlemsche Bachver- eeniging hadden Dinsdagavond, bij het tweede concert, het voorrecht, kennis te maken met een tweetal bij zonder begaaf - de solisten, mevrouw Terésa d' Albert- Carenno, pianiste nit Berlijn en de heer Alfred Krasselt, violist nit Miinchen. De eerste, die meermalen in de hoofdstad is opgetreden, doch tot nu toe aan Haarlem onbekend was gebleven, heeft ongetwij feld den hoorders bewondering afgedwon gen door de ongewone, schitterende talen ten, die zij in haar virtnosenspel aan den dag legde. Met nimmer falende zekerheid, met een vrij en levendig rythmns, met zeldzame krachtsontwikkeling droeg zij eene reeks pianowerken voor, die zeer zeker al de moeielijkheden der klavier speelkunst in zich vereenigen. Merkwaardig is de grootheid van toon dezer piano-virtnoze. Eene enkele maal scheen het in de woelende zee van ge- lnid of een orkest in de plaats van de concertvleugel was getreden. Het was inderdaad een genot, deze vrouw in hare hooge bevalligheid voor het klavier te zien zitten, haar te volgen in de mooie bewegingen van armen en handen,, on- versohillig of zij het instrument met de kraoht eener dompteuse tot onderwerping dwong dan wel met onbeschrijfelijke dis tinctie de vingers over de toetsen hup pelen en zweven deed. Mevrouw Caren- no is ongetwijfeld eene vrouw met een levendig, vnrig temperament:, zij moet de dochter zijn van een voormalig mi nister der republiek Venezuela.. In het eerste deel speelde mevrouw Carenno, Preludium- en Z'ugm (Z> mol). van Bach-Tansig en Beethoven» beroem de Sonata Appassionatoin het tweede deel, waarin zij mogelijk nog schitteren der optrad, Nocturne Des dur). en Etude 'Ges dur) vaD Chopin, March*-Militaire van Schubert-Tanaig, Impromptu As dur) van Sohnbert, Gavotte en Musette nit de Suite Op 1 van Eng d' Albert en Rhap- sodie Ilongroise (No. 6) van Liszt. De Chopinsche zaken, zoowel als enkele on- derdeelen nit Beethovens werk, boden haar gelegenheid meer innige gevoelens te open baren en te toonen dat in deze krachtige, zelfbewnste persoonlijkheid de vrouwelijke teerheid niet is ondergegaan.. De begaafde knnstenaresse had, zooals te verwachten was zeer vesl succes; in het tweede doel steeg de waardeering tot ongewone geestdrift. Wel mogen wij het Bestuur der Baoh- vereeniging met de kenze deze soliste, die onbetwistbaar een zeldzame plaat» in de knnstwereld inneemt gelnkwen- sohen. De heer Alfred Kraaaelt leerling van Prof. Brodsky te Leipzig maakte naast mevronw Carenno een uitstekend figuur. Een gelijk genot als de laatste in het bijzonder aan pianisten zal heb ben geschonken, gaf de eerste aan hen, die de viool tot hun meest geliefde in strument verkoren hebben. Ook dezen jon gen kunstenaar staan de sehoonste hoe danigheden ten dienste. Techniek en voor- draoht hebben een respectabele volmaakt heid bereikt. Aan duidelijkheid, afgerond heid en mnzikale schoonheid liet het spel van den heer Krasselt weinig of niets te wenschen over. Zijn programma stelde zijn veelzijdig talent in het voordeeligst lioht. Krasselt speelde Adagio en Rondo uit het Vioolconcert van Vienxtempa, Ro mance van Svendsen en een echt virtu- osenetnk van Hnbay, Hejre Katie Sce ne de la Csarda. Voor mejuffrouw Johanna Hofken, con certzangeres nit Kenlen, de derde soliste van dezen avond, was het een moeilyke taak, naast de uitnemende krachten zioh met eenige liederen te handhaven. In het midden latende in hoeverre haar dat ia gelakt, meenen wij van haar te mogen zeggen, dat zij eene krachtige altstem bezit, mooi getimberd in de lage tonen, dat zij nitmnnt door eene duidelijke tekst- nitspraak en de goede gewoonte heeft aangenomen niet te vibreeren. Tot hare beste nummers rekenen wij te behooren de ballade van Löwe der Nöck en der Doppelganger van Sohnbert. De heer Schlegel begeleidde beide laatstgenoemde solisten op de bekende keurige, nauw gezette wijze, eene omstandigheid die steeds door de artisten en het pnbliek op de reohte waarde wordt geschat. Het tweede Bachconcert mag gerang schikt worden onder de muziekuitvoeringen van groote beteekenis en neemt eene sohoone plaats in, in de rij van de uit voeringen, die de Bachvereeniging met zooveel succes organiseert. Het volgende concert zal plaats hebben op 12 December Men deelt ons mede, dat daarbij het orkest nit het Concertge bouw onder de leiding van den heer W. Ke» aan het woord zal lijn, afge wisseld door solo-voordrachten van me juffrouw Charlotte Hnhn, altasngeres nit Keuten en den heer Mossel, solo-cellist is gsnoemdorkest. B. Sint-Nicolaas. Sb- Nicelaas-appelen, raapjes-en strooi- moppen zijn nit de mode en het alonde taai-taai wordt niet meer aangekeken en took wat aangename herinneringen zijn er voor menige man en vronw van m. 1. aan verbonden. Ach, wat waren wij een voudig en wat waren we weinig gewoon en wat waren we ganw- tevreden. Onge lukkig heeft de tijdgeest haar invloed of ie het ook, dat ook in deze- de schold bij, ons ligt en das het tegenwoordige aankomende geslacht op onze schouders staat lieh doen gelden en wordt er heel wat anders, ooh, of- het beter ware vsreischt om het jonge geslaohtdooh, als 't eigen sohnld is, laat one dan niet klagen; men laat ziohr toch niet verder meealeepen dan men verkiest'/' In de Gierstraat hoe men toch aan dien naam komt eenige winkels, die zeer de aandaoht waard zijn. De alonde mannfactnnrzaak van Wed. Veel, die voor onze dames zeker een aan lokkelijk gezicht oplevert, evenals de meer beseheiden winkel in dezelfde straat van Heyligers Jansen en die welke den gepas- ten naam van de Tijdgeest draagt. Mogelijk intereseoert bet IJ, dat op de Botermarkt op den hoek van de Gasthuis straat een filiaal ie van Knypers in de Veerstraat, of dat op het Verwnlft nog een banketbakkerij, die van Gnssenhoven, firma de Groot, Uwe aandaoht vraagt. De Paarlaarsteeg straat mocht het niet wezen begint ondanks hare ge ringe breedte mede een winkelstraat van beteekenis te worden. Ge kunt er op 't gebied van ehronometrie heel wat vinden by Thoole. En nn de boek over, als ge ten minste in 't sigarenmagazyn van Boon in de Anegang geen boodschap hebt. De Beek liep van 't Spaarne tot de Oade graoht over de Raaks, meestal was zy overwelfd, slechts op een paar punten kregen de Haarlemmers wat te zien van haargrys- brninen, modderachtigen inbond, en zy wae spreekwoordelijk bekend als een broei nest voor ratten. Thans is zy byna ge heel bekokerd. De Groote markt, en wie denkt dan niet aan Karthnis, den meer en meer zich nitbreideDden en anexeeren- den Karthans. Van boven tot beneden, gevnld heeft ook deze firma ruim gele genheid tot étaleeren. Zelden vraagt ge er te vergeefs naar eenig voorwerp van huishoudelijk gebruik of van laxe. Vlak over de Groote kerk naast den fraai nitgestalden winkel van Von der Mbhlen, zon ik U ook een kijkje aanra den by Ter Horat, en dan iB 't maar een slapje verder om Uwe jongens te ver hengen met iets nit den hoeden-, mutsen- en pettenvoorraad van Boeree of nit het uitgebreide porselein- en aardewerkma- gazyn genaamd De roode Kat. Nn langs Brederode de Smeestraat in, waar Uoht- mann in mand-, bamboe- en andere wa ren zeer steliig op Uw bezoek rekent. Een mooie straat de Barteljorisstraat. Zy vormt als 't ware de aanhechting tns- m

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1