Nieuwsberichten. echen het noorden en het zniden onzer gemeente. Het fraaie magazijn van Van der Laan ziet er thans zoo aanlokkelijk nit, dat ge ondanks al Uw gednld, het wachten op nwe dames hartelyk moede, Uwe blikken vast wendt naar de over zijde, waar de firma Lamp, als altijd kenrig geëtaleerd, U door hare breede uitstalling zeer stellig eene kens gemak kelijk maakt. Inmiddels zijt ge de Zijl straat ingewandeld, maar op den hoek van 1 de Pandpoort den heerlijken bloemenwin kel van Ruijsenaars voorbij te gaan, zonder een blik geworpen te hebben op den rij ken scbat van planten, gaat niet aan, en dan herhaalt zich dit tooneel als ge even de Pandpoort inloopt, waar nog drie ramen met mooi goed de aandacht ten volle waard zijn. Vlak daarnaast een speelgoedwinkel, waarin goederen haast te mooi om mee te spelen. Meer en meer begint ook in dit vak een praktische geest zich te open baren, Zie de fraaie, in beweging te stellen machines, die daar werkelijk zeeraardigzijn. Langs de Nienwe Groenmarkt, beter Groote Krocht kont ge wel even rosten by Manritz, hoek Nieuwe Groenmarkt en Krocht. Ge weet, dat ge daar Uw snoepvoorraad knnt aanvullen. Het is nog een winderig hoekje daar by de Kruisstraat, maar een man haftig wandelaar ziet er niet tegenop, vooral als het de moeite loont- en dit doet het. De Kruisstraat heeft het spiegelmaga- zijn van Smit; alleen dit is een loopje waard. Spiegels in alle vormen, stijlen en prijzen, lijsten en goede platen achter glas zyn in den regel zaken, die zich uit stekend eigenen tot cadeau. Neem nn even aan de overzijde by Voet voor Uwe vrienden wat sigaren mede en passeer niet zonder aandacht den banketwinkel van Stam, ofwel het alonde huis met den lnifel, in welks onderaardsohe bakkerij vroeger de wanden weergalmden van de heerlijke melodiën van Joop Piora, den popnlairen Haarlemschen zanger. Dood, de gemoedelijke Joop, dood de oude juf frouw die vóór Joop aldaar in dien win kel het bewind voerde. Het groene lui fel, prijkende met opgeblazen koekzakken, plaats gemaakt voor een doorzichtig onder- pnibedeksel. Arme Joop, arme oude juf frouw, arm luifel! Waarschijnlijk peinzende aan de wis selvalligheid van het ondermaansohe loopt ge even de Ridderstraat in, omdat ge U herinnert, dat in den Houtwarenwinkel van Hnykman wel wat zal zyn dat een waardig geschenk zal zyn voor hen die jnist zoo iets op hun verlanglijst heb ben gezet. Hebt ge op den Kruisweg by van Gessel de winkelraam-versiering al gezien Smaakvol, en hierdoor aanlokkelijk, weet bij de opmerkzaamheid der voorbijgangers en hierdoor de koopers te trekken. Dood af gaan we nu de Jansstraat terug, rusten even by Hoijberts, wagen ons nog by Guthschmidt waar mooi goed voor huiselijk- en keukengebruik is en dan, in het volle besef van veel merk waardigs te hebben gezien en heel wat ligter van beurs dan toen we begonnen, zoeken wij een welverdienden rust, het geweten bezwaard met het denkbeeld, dat nog allerlei plannen tot uitgaan door het weer in duigen zyn gevallen zooals maar dat zullen de dames wel willen doen, een bezoek brengen aan het aardige mo- demagazyntje van Wed. Funckler in de Jacobynestraat. De boekwinkels, er zyn er haast te veel in onze stad, daarvoor kunt ge ge rust een dag afzonderenwij hebben tooh de loffelijke gewoonte om pas aan een boekgeschenk te denken, als alle andere keuzen uitgeput zyn. En toch een boek is zoo gemakkelijk; het breekt niet, het blijft, het spreekt nog tot U in den tyd als Uw vriendenkring kleiner en enger geworden, U noopt tot gezellig alleenzijn met een boek. Het fluistert U dan her inneringen in het gemoed en brengt kalm te daar, waar de stormen des levens de haren vergrijsd en de harten gesloten hebben. Het verfrischt de goede indruk ken, en verwijdt den gezichtskring, het behoedt voor verveling, de groote plaag voor het menschelijk geslacht. Tegen deze redenering kunt ge natuur lijk niet op en tot in de diepste diepte van Uw ontvankelijk gemoed overtuigd, zet ge Uw laatste St. Nicolaasbudjets-saldo om in den boekwinkel. Inmiddels zyn we haast waar we we zen moeten. Onzen voorraad overziende, sohiftende, schikkende en verdeelende voor onze jongens en meisjes, voor vrienden en vriendinnen, bedenken wy, dankbaar zoovelen te kunnen gedenken die wy wil len gedenken, dat er nog meuschen zyn die wy moeten gedenken, zij, die in ze keren zin tot onzen kring behooren en die, zonder ons, al een heel erg vreug' loozen St. Nicolaas hebben zouden. En nu, een prettigen St. Nicolaas 1 Vervolg Tweede Kamer). Donderdag werd het debat over Hoofdst. III der Indiesche Begrooting Uitgaven in Ned.-Indië) voortgezet. Een denkbeeld van den heer Bool tot bezuiniging in afd. 1 beloofde de Min, te zullen over wegen. By art. 10 drong de heer Levy aan op voorziening tegen de slechte rechtspraak by het Hoog gerechtshof. De Min. beloofde maatregelen, maar wilde niet het zwaartepunt zoeken by den Hoogen Raad der Nederlanden. By de 3de afd. (dep. van fin.) drong de heer v. Kerkwijk aan op voorziening van pas munt in Indië, waaraan de Min. beloof de te zullen voldoen. Art. 23 verpachte middelenwerd op verzoek van de Komm. van Rapp. aangehouden. By art. 28 (verlof traktement) drong de heer Kielstra aan op de verhooging voor luitenant ook toe te passen op hen, die reeds met verlof vertrokken zyn. De Min. wilde niet beloven daaraan te zullen vol doen, maar zou het in overweging nemen. Op art. 34 (Europeesch bestuur) werd door den heer Kielstra een amendement voorgesteld, om f 13.640 te schrappen voor bestuurs-reorganizatie op Ceram (twee nieuwe kontroleurs. De Min. bestreed dit am. maar het werd aangenomen met 42 tegen 17 stemmen. Bij art. 47 (Koffie) protesteerde de heer Kielstra tegen de weigering der Minister om het koffie- monopolie in de Minahassa op te heffen, tenzij tegen equivalent. De heer Cremer bestreed de proeve met het byslagstelsel voor de koffievan de Liberia-koffie ver wacht hy niet veel van de toekomst, en hy was van oordeel, dat het Goeverne- ment zich allerminst op die kuituur moet toeleggen. Verder drong Spreker aan op heffing der dwangkultuur in Krawang, waar de bizondere toestand dit zeer noo- dig maakt. Ook op Sumatra's Westkust brokkelt de koffiekultuur af en kwijnt ze tengevolge van Blechte betaling. Waar verplichte levering aan 't Goevernement bestaat, betoogde Spreker, kwijnt de knl tnnr. Hij drong daarom kraohtig aan op afschaffing van de de dwangkultuur der koffie, terwille zoowel van ons oekomo- miescb, als politiek voordeel zoodra een equvallent is gevonden. De heer v. Hou ten dankte den Min. voor 't geen deze heeft gedaan tot uitvoering van Spreker's motie ter vorige jare en vertrouwde, dat het daarby niet zou blijven. De heer Bool verklaarde, dat by vóór de handhaving der Goevernements-koffiekultuur blyft,zoo lang de Indiesche begrooting met een aan zienlijk te kort sluit. De heer Hintzen, die verleden jaar tegen het byslagstelsel was, wilde de proefneming in Indië afwaohen. De heer Bahlmann vroeg, welken weg de Min. denkt op te gaan tot verhooging van het plantloon of tot het verleenen van bijslag. De Min. van Kol. antwoord de, dat de bevolking in de Minahassa niet meer betaalt dan elders, en betoog de, dat de grondslag voor de verplichte levering van koffie blyft bestaan, zoolang de landrente - ordonnantie niet is gewij- zigd, wat vooreerst wel niet zal gesohieden. Vrijdag vervolgde de Min. van Kol. zijne rede. Hij verdedigde het byslagstelsel op de koffie als bevorderende de volkskul- tnur. Opheffing van het monopolie in de Minahassa zou groote bezwaren opleveren, ook omdat daar dan enkel zon overblijven een inkomstenbelasting als imp ut unique. Den heer Cremer, die de vrees te kennen had gegeven, dat het byslagstelsel als eene wetenschappelijke dwangkultuur zou werken, stelde de Min. dienaangaande ge rust. Den heer Bahlmann antwoordde hy, dat hy het terrein der Goevernements- kultuur wilde inkrimpen, om zooveel mogelyk eene bloeiende volkskuituur in 't leven te roepen eene verzekering voor welke de heer van Houten den Min. dank betuigde. De heer Kielstra bleef klagen over de aohterstelling van de trouwe Minahassa, o.a. bij het ontrouwe Bantam. De heer Fynacker Hordyk aohtte verhooging van den inkoopsprijs met f 5 onvoldoende en nadere proeven met de Liberia-koffie onnoodig. De heer Cremer bleef volhouden, dat eene matige verhoo ging van den inkoopsprijs verre te ver kiezen is boven het byslagstelsel. De heer v. Karnebeek waarschuwde tegen gelei delijke gewestelijke opheffing der dwang kultuur. De Min. antwoordde op die op merkingen. By art. 52 (transportkosten naar en uit Indië) vroeg de heer Bool, of het niet wenschelyk ware alle reis- en verblijfkosten van ambtenaren at te schaffen, en die te vervangen door een depagement in de vaste bezoldiging. De Min. zou dat overwegen. By de 5de af- deeling (Onderwijs, Eerediensten, Nijver fieid,) bracht de heer Donner de noodza kelijkheid ter sprake, waartoe de Chris telijk Geref. Gemeente te Batavia ge bruikt was om rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Hy erkende echter, dat zy daar toe niet van Regeeringswege gedwongen was. Hij besprak verder de organizatie Piot Kerk in Indië, en drong er op aan, dat de Minister, die hart heeft voor den Javaan, ook het goede zou zoeken voor het godsdienstig, zedelijk leven. De Min. gaf omtrent een en ander geruststellende verzekeringen. By art. 75 besprak de heer Bool met den Min. de kwestie van uitzending uit Nederland van den heer Kielstra betreffende het noodelooze van het zenden van werkplannen voorgebou wen onder burgerlijk beheer naar Neder land zou de Min. ter harte nemen. Bij de afdeeling Spoorwegen wezen de heeren Cremer en Vrolik op het gevaar, dat de Sumatra-spoorweg slaohtoffer zal worden van de Ombilien - kolen exploitatie, wat de Min. betwijfelde. Aan den heer van Kerk wijk verzekerde de Min., dat de lijn Batavia-Anjer ernstig in overweging is. Bij de 7de afdeeling (Oorlog) deelde de Voorzitter mede, dat 10 leden het voor stel hadden gedaan voor de behandeling de deuren te sluiten. Dien overeenkom stig werd besloten. Dinsdagmorgen zal de geheime zitting worden voortgezet. Dank zy het zachte weder gaan de innndatiewerken te Haarlemmermeer ge regeld haren gang. Men hoopt, vóór de winter invalt, het maohinewerk ten einde te brengen, om het volgende jaar de werkzaamheden met handenarbeid voort te zetten. Ongeveer 300 werklieden vin den hier nog dagelijks hun bestaan. Algemeen hoopt men, dat van Rijks wege spoedig zal overgegaan worden, met het aanbesteden van nieuwe werken tot voortzetting der inudatieplannen. HAARLEM, 1 December 1893. Heden middag te twee uren werd door de heeren Roog en Van den Ban, arohitecten alhier, voor het Bestuur der Sociëteit Vereenigiug aanbesteed het a- moveeren van de bestaande gebouwen en de opbouw van de nieuwe sociëteit aan de Lange Begijnestraat. Ingekomen waren 24 biljetten, één blanco, voor de navol gende bedragen W. van Leeuwen, Hellevoetsluis, f 86450; J. J. Hornstra, Bergen op Zoom f 76268 J. Hendriks, Nieuwer Amstel, f 75845; J. A. Jonker, Haarlem, f 73748 ;A. van Liemt, Amsterdam, 72980; P. G. Bek huis, Z., te Leeuwarden, f 73524P. Vlasman, Uitreoht, f 72837 J. A. Ne- lissen, Haarlem, f 71790; J. Hendriks, Amsterdam, f 69900; J. Verkoren, Voor schoten, f 69833A. Rinkema, Haarlem, ƒ69827; H. London, ld., ƒ69060; M. van Ommeren, ld., 68437W. Zuithof Z., Id., ƒ65838; G. Hulsebosoh, ld., 65540; D. L. Braakenburg, ld., 64664 J. v. d. Bogaard, ld., f 63680J. G. Becoari, ld., f 61950; Renierse Z., Over- veen, 61666; Firma Martens Zn., Haarlem, ƒ59919J. Giebels en Servellen, ld., f58800; B. Hagen, ld., ƒ57911; J. C. van Scheyndel, ld., f 55690; Binnen acht dagen zal door het bestuur der Sociëteit de toewijzing van het werk gesohieden, dat aan moet vangen den 15 Maart 1894 en in zijn geheel den 15 September 1894 moet worden opgeleverd. By deze aanbesteding is de verplieh- ting gesteld, de werklieden tegen onge lukken te verzekeren. Geheel vernieuwd met fraaien voor gevel prijkend, en geheel volgens de ei- sohen des tijde ingerioht, wordt morgen het meubel magazijn van den heer Van Thiel, tydelijk gehouden op de Oude Groenmarkt, heropend. De Donderdag door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" hier ter stede gehouden, collecte, heeft opge- braoht eene som van ƒ360.93. In de maand November j.l., is het Stedelijk museum van schilderyen en oud heden op het Raadhuis bezooht door 90 personen tegen- en door 222 personen zonder betaling. Door de politie alhier is aange houden de timmerman K. in dienst bij de Holl. IJzeren Spoorweg Maatsohappy die 1.1. Maandag zich bad schuldig ge maakt aan diefstal van een looden privaat- bak, die hy in stukken gehakt heeft en verkocht aan een opkooper. Sedert eenigen tyd werden voort durend ledige vaatjeB van de boterfabriek aan de Leidsohevaart vermist, zonder dat het was gelukt de dief hiervan te ont dekken. Gisteren is die echter door de politie gesnapt, zijnde de kuiper, in die fabriek werkzaam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Nov. 3. G. Swart en J. W. Vernooijs. 30 Nov. P. Elffers en C. E. Boom. GETROUWD. 28 Nov. F. Borsten en A. van der Sluijs. C. J. E. Bouvier en H. C. Hooft. 29 Nov. B. J. Leeuwendal en H. Tijigaat. J. A. Nij- hof en G. Gorter. J. J. de Graaff en M. Thoo- len. J. Sieraad en S. Roesink. J. Neder- koorn en JCBeitsma. WF. Voerman en I. Vring. A. Toeset en M. E. Lasschuit. J. B. Martijn en H. Klugt. GEBOORTEN. 22 Nov. W. P. Wasmus geb. Cliteur z. A. H. G. Schijvenaar geb. Wijdeman z. 23 Nov. W. Mijnders geb. Vooges d. W. A. van Amstel geb. Meuwesed. A. van Dalen geb. Zurendonk z. 24 Nov. J. van Meerten geb. Fokkens d. 25 Nov. AVring geb. de Bruijnz. 26 Nov. M. Bultersgeb.van Rhoon z. A. J. Hartman geb. Smink d. H. van Leeuwen geb. Dweelaard z. F. van Dalen geb. Veldhuizen z. A. Hospes geb. van Ko- ningsbruggen z. (levenl.) 27 Nov. J. Keijzer geb. Boorsma z. M. Philippo geb. van Wees z. H. A. Grootendorst geb. Dollekamp d. W. Tibboel geb. Goed z. M. van Opstal geb. Korzelius d. 28 Nov. H. G. Reijnders geb. Meijer z. JH. van der Horst geb. Teunisse z. E. M. Michielsen geb. de Vries z. 29 Nov. E. van Brinkom geb. Kogenhop d. 30 Nov. G. van Waveren geb. Hamer d. E. M. van Leeuwen geb. van Velthuijsen z. OVERLEDEN. 23 Nov. M. Stam 4 m. z. Kruisstraat. 24 Nov. P. Raadschelders 57 j. Ravelingsteeg. A. M. de Vos geb. Nederkoorn 50 j. Oranje" straat. A. van Muijen 78 j. Kruisweg. 25 Nov. J. I. Geijssen 12 m. z. Korte Hout straat. G. Oostenbroek 74 j. KI. Heiligland. 26 Nov. W. P. Wasmus geb. Clitenr 38 j. Popelingstraat. C. G. Bolten 4 m. z. Oost- vest.. D. Mes 15 j. d. Ged. Oude Gracht, 27 Nov. G. van der Klugt geb. Jorissen 70 j. van Marumstraat. H. van Merksteijn 29 d. z. L. Annastraat. VEEMARKT 29 Nov. 1893. AangevoerdPrijs 6 Koeien 11 N. Kalveren 30 Schapen 4 Paarden f 130.— 190.—. 7.— 14.—. 13.— 25.—. KAASMARKT van 29 Nov. 1893. Aang. en verk. 30 stapels, uitmakende 3365 kazen, wegende 6807 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr f 31.50 Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van No vember welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. S. v. d. Werf, E. Muller, Mevr. C. E. La- souder. "Wed. Kesler, Warners, H. de Jong, J. Holleder, Hommerse, allen te AmsterdamA. G. Galingkamp, Deo Haag, Hoogendoorn, Den Haag Koetner adres Bultman, Haarlemmermeer, L. Venning*, Haarlem, H. de Jongh, Zutfen. Briefkaarten. Monnielst, J. Knigt, H. A. Hemelman Amster dam. Buitenland. 'M. van Geldern, Sheboygan, Amerika. J. de- Pee, Gent, België ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 5 December 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1Marsch uit 't Oratorium Jephta G. E. Handel 2. Recordare uit Mozart's Requiem Schaab. j 3. Grosser religiöscr MarschE. Lui. 4. Einleitung und Fuga aus Bach a Moteth: Ich batte viel Be- - kümmerniss1. S. Bacb. 5. Adagio uit de 4e Vioolsonate.J. S. Bach. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2