HAARLEM, 5 Januari 1894. Van hetgeen hieronder volgt, is het Haarlemsche publiek, en bij name de weldadige ingezetenen, al eeniger- mate ingelicht, als is opgemerkt, dat der Commissie tot uitreiking van brood en koffie op haar verzoek aan den Raad, is toegestaan het gebruik van een lokaal in het Pand. Dit was het begin; eerst een geschikt lokaal, en dannu, dat kan ieder wel begrij pen, dan is er geld noodig tot dekking van de kosten. De Commissie heeft de vorige jaren vele blijken ontvangen van ingenomen heid met haar werk, zóó vele, dat de Commissie het pas behoefde te staken, toen door toeneming der werkzaam heden de nood, en hierdoor de aanvragen om brood, gaandeweg minder werden. bracht het rapport van den heer Kroesen •mtrent de toestanden in Bezoeki ter sprake, en keurde het af, dat te Djemban de overheid zich gemengd had in eene kwestie tusschn twee partiku- lieren. Vrijdag werd het debat over de In diesche Begrooting voortgezet. De Min. van Kol. verklaarde zich bereid mede te werken tot uitbreiding der Indiesche vloot, en voor Atjeh eene politiek te wil len, die de macht der zich verzettende priesterpartij fnuikt, met ondersteuning van de daar tegen strijdende hoofden. Krachtig optreden te land en te water blijft noodzakelijk. De verbetering der instruktie, regelende de verhouding tus- schen het Opperbestuur en den Goev. Generaal, wordt onderzocht. De maga- zijnvoorraden van lucifers en petroleum blijven buiten eene nieuwe belasting op die artiekelen. De Min. heeft bezwaar tegen de vrijstelling van den suikeroogst 1893 van uitvoerrecht en schort zijn oordeel over de suikerkwestie in Bezoeki tot nader onderzoek op. De inlandsche Christenen zijn stellig benoembaar tot enkele ambten. De Min. verdedigde de overbrenging van den Indieschen hydro- grafieschen dienst naar Nederland. Na replieken werd het algemeen debat ge sloten. Bij Hoofdstuk Uitgaven in Ne derland gaf de heer van Alphen eenige beschouwingen over een aan te bou wen schip ten beste. De Indiesche Be grooting werd aangenomenEvenzoo de Middelen wet, en hoofdstukken I en VIIIa der staatsbegrooting. Nog werden aan genomen Eene afwijking van de ge meentewet voor Purmerendde verhoo ging der Indiesche begrooting (opium- regie): de suppletoire begrooting Hoofdstuk (Oorlog): de begrooting voor de Landsdrukkerij. De Kamer is uiteengegaan tot 9 Januari. De vermoedelijke dader van den aanslag in den schouwburg te Barcelo na is door de politie gearresteerd. Het is zekere Franch. Gedurende twintig da gen had hij zich verborgen weten te houden. Bij de arrestatie meende hij nog zelfmoord te plegen, waarbij hij zich ernstig verwondde. Met zekeren ophef vertelde hij zijn daden en ver klaarde hij de eenige schuldige te zijn in den aanslag te Barcelona. Geen der raadsleden van Ridder kerk is genegen lid te zijn van het Burgerlijk armbestuur. Alle leden be dankten voor het baantje. Er zijn twee vacatures. Het is te begrijpenBij een beperk te begrootingspost te moeten bedeelen, in een tijd dat de behoefte groot en de eischen hoog zijn, is zeker niet aanlok kelijk. Als men meent, dat in ons land het geloof aan duivelbanners niet meer be staat, heeft men het mis; een boer te Smilde heeft zich om hulp gewend tot een duivelbanner omdat hij van de melk zijner koeien geen boter meer kon maken. Het middel werd verstrekt, toegepast en de melk maakte weer boter. De boerin was eigenlijk de oor zaak- zij was behekst maar die ban werd ook voor haar opgeheven en alles schikte zich ten beste. Wanneer zullen de schippers toch wijs worden! Telken jare, als de koude invalt, verneemt men gevallen van ver stikking, veroorzaakt door het verwarm de, doch niet genoeg geventileerde ver blijf aan boord van schepen. Ook thans leest men weer van twee jonge knapen, een van elf en een van veertien jaar, die op deze wijze den verstikkingsdood ondergaan hebben. De plotseling ingetreden koude heeft thans menige hand tot gedwongen rust gebracht en wel in een tijd waarin men het minder verwachtte. En deze nijvere handen moeten voorzien in de nooddruft van vrouwen en kinderen. Onder deze zijn er velen, die verlangend uitzien naar den dag waarop de uit deelingen weer beginnen. De Commissie vraagt nu, met be leefden aandrang, op nieuw hulp; hoe veel er noodig is, kan niet bepaald worden, omdat zij getrouw meent te moeten blijven aan haar stelsel om niemand af te wijzen. Aanstaanden Dinsdag wordt de tij delijke inrichting in het Pand geopend en een groot getal mannen, vrouwen en kinderen wordt verwacht, maar ge dachtig de vroeger zoo ruimschoots be toonde belangstelling, bindt zij met vertrouwen de belangen der honderden hongerigen opnieuw op de harten der liefdadigen en gezegenden. De Commissie bestaat uit de heeren H. H. Kolkmeijer, Groote Houtstraat; H. van Niel Hz., Groote Houtstraat, Penningmeester;G. Velthuijsen,Nieuwe Gracht; A. F. H. van der Vaart, Groote HoutstraatBSerné Wz., Gierstraat; W. B. Guskens, Groote Markt en D. Andrea Pieter Kiesstraat. Eenigen tijd geleden maakten wij reeds melding dat de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggen de gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer het plan had den weg, loopende van het hotel Schol ten tot aan den Wagenweg voorbij de buitenplaatsen van den Heer Kaars Sijpe- stein, mevr. de wed. Insinger Borski, enz., te beharden en in goeden toestand te brengen. Wij kunnen thans mede- deelen dat dit kostbare werk werkelijk uitgevoerd zal worden, dank zij de be woners aan dien weg, en den zedelij. ken steun der betrokken autoriteiten. Evenals het vorige jaar met het ma ken van een toegang Spanjaardslaan en het voetpad langs den Wagenweg, zal dit werk door de Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" worden uit gevoerd, die ook finantieel de zaak steunt. Zeker niet ligt te overschatten is daardoor het voordeel, dat in stede van een zeker bedrag voor bedeeling te moe ten geven, laatstgenoemde Vereeniging ongeveer het drievoudige daarvan zal kunnen besteden voor het laten verdie nen aan werkeloozen. Dat het bekend worden van dit plan de Verfraaiings Vereeniging reeds nieuwe leden heeft bezorgd, valt niet te ver wonderen en het is te verwachten, dat dit door velen zal gevolgd worden. Hoewel het leden aantal gestadig toeneemt, zou toch bij nog grootere toetreding van leden werken kunnen ondernomen worden, verfraaiingen ter hand worden genomen, die thans we gens de hooge kosten niet kunnen uit gevoerd worden. Iedereen die belang stelt in Haarlem en zijne prachtige omstreken, elke ne ringdoende, die den stroom van vreem delingen, welke hier telken jare komt, wil zien vermeerderen, hij worde lid van deze zoo nuttige Vereeniging. Op het Museum van kunstnijver- zullen aanstaanden Zondag een viertal photografïsche afbeeldingen van de ver schillende sectien der Nederlandsche afdeeling op de Chicago-tentoonstelling ter bezichtiging worden gesteld. De verzameling vau inlegwerken in hout, als ook die der oude messen blijft nog eenige dagen tentoongesteld. Het Museum werd gedurende de maand December door 559 belangstel lenden bezocht. Zondag 14 Januari a.s. geeft het Haarlemsche a capella koor eene uit voering ten behoeve van Weldadigheid naar Vermogen, in de Concertzaal van de Sociëteit Vereeniging, waarbij zullen uitgevoerd worden verschillende geeste lijke en wereldlijke liederen. De solo violist Jan G. Striening zal bij deze uitvoering zijne veel gewaardeerde medewerking verleenen. Nadere inlichtingen zullen ongetwijfeld het publiek op de gewone wijze bereiken. Inmiddels wordt de zaak in de algemeene belangstelling aanbevolen. Door middel van overklimming is 11. Woensdag in den tnin van den Heer S., woonaohtig Kenanpark, een heerenon derbroek en een paar wollen kinderschoe nen ontvreemd. 11. Woensdagavond omstreeks 9i/j nre heeft een begin van brand plaatsge had op de 3e verdieping der woning van den winkelier Schoolmeester aan het Spaarne, ontstaan door onvoorzichtigheid van den loopjongen bij het wegwerpen van een brandende lucifer. De brand werd spoedig ontdekt en heeft zich bepaald tot het verbranden van eenige goederen. Alles was verzekerd. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8 Va tot 9Vj uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 122 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers, grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, wagenmakers, losse werklieden, houtzager, schilders, smid, voorslaander, bankwerkers, ketel maker, ijzerboorder, blikslager, letter zetter, koetsiers, schoenmakers, zadel maker, touwslager, parapluiemaker, boerenarbeiders, wijnkooperknecht, loop knechts, sjouwerlieden,stucadoor,rijtuig- bankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kisten- en borstelmaker. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAFFING Van 1 Not. tot 3 Jannari Lebben zich de vol gende personen aangemeld: 3 voor werkvrouw. 1 voor waschvronw. 2 voor naaister. 2 voor grondwerker. 1 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 1 voor oppasser. 2 voor koifiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 1 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand! aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-6 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Pels 46 j. Kinderhuissingel. J. A. Roeland 11 m. d. Z. Polderstraat. A. Kerkhoven 19 j. Mr. Lottelaan. 1 Jan. J. S. van den Eijk gek, den Hengst 71 j. Heerensingel. R. C. Verdel geb. Hanegraaf 40 j Magdalenastraat. A. Moolenaars 70j. Kennemerplein. M.E.Nijs- sen geb. van Rooij 96 j. K. Beggnestraat. 2 Jan A. Verbeek 65 j. Schotersingel. G. Schenk 39 j. Tulpenstraat. A Plaatzerva» der Huil geb. Spek 77 j. Kruisweg. J. Verha gen 4 j. d. van Marumstr&at, J. Duits gek. van der Goes 69 j. Zoetestraat. P. Brinkman 2 j. z. Spaarne. BUK&EKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Jan. J. van der Sluis en A. A. Corsten. J. N. Mossinkoli'en W. G. M. Sonnemans. M. Roeske en J. G. Pieper. H. C. Koster en H. A. de Haan. J. L. van Kordelaar en S. M. van der Landen. 4 Jan. J. G. van der Valk en G. Roosekrans. GETROUWD. 3 Jan. E. J. Lucas en W. de Lugt. 4 Jan. H. van den Bosch en A. W. Ebert. C. G. Koen en B. G. van der Wijst. G. Kruseman en J. Bosch. E J. Bruggemann en D. Bus. GEBOORTEN. 27 Dec. A. C. Schornagel geb. Prinsen z. N. Dasberg geb. van Coevorden z. 28 Dec. M. C.von Saher geb. Hauscbildt d. H. Hoo- gerbeets geb. Bakker d. (levenl.) 29 Dec. C. E. W. Blesgraaf geb. Kahlenberg d. A. P. Tijken geb. Grossouw z. A. M. Verzeilberg geb. Leuven d. M. L. Eortgens geb. Sehous d. 30 Dec. M. Orval geb. van der Grift d. (levenl.) W. de Bie geb. Prinsend. J. Cramer geb.van Donselaar d. A. G. Mus geb. Loerakker z. E. van Maas geb. Bosch d 31 Dec. M. M.C.vanderKroftgeb.vanderVen z. C. C. Korporaal geb. de Roo d. A Nibbering geb. van Steijnen d. E Klabou geb. Kockelkoren d. A. G. E. Koning geb. Hartgers z. M. Gaarkeuken geb. Keizer d. 1 Jan. G. Straver geb. Kraan z. M. W. Dingjan geb. Kroon z. H. Marbus geb. Rip z. 2 Jan. A. M. H. Korenstra geb. Janssen z. A. C. van der Aart geb. van der Engb z. W. Kollaart geb. Woudenberg d. M. H. Evelein geb. Evelein z. 3 Jan. E van derTol geb. van Leeuwen d. JC. Antoniesen geb Baas d. M. C. Kolder geb. Giesen z. M. Blom geb. van der Molen z. OVERLEDEN. 27 Dec W. Schraal geb. Broeks 65 j. Camp- huijsstraat. J. Bogaart 14 m. z. Ursulasteeg. 28 Dec. J. Witteman 20 dg z. Assendel ver laan D. H. Jarigse 10 m. d.W. Heerensteeg. J .van W ees 60 j. Kennemerstraat. 29 Dec. H. D van den Hoff57 j. Gasthuislaan. A.de Vries 65 j. Ruijckhaverstraat.— E.vanBommel geb. Verkruijsen 78 j. Ceciliasteeg. J.D. Toebes 10 m. z. KI. Heiligland. C. J. Ver meulen 53 j. Valkensteeg. 30 Dec. M. C. Oly geb. Anthonisse42j. Brouwersvaart.— JL. M. van den Berg 2 j. z. Spaarne. J. van der Nat 6 m. z. Burgwal. P. Bakker 5 m. z.Barteljo- risstraat. G. Scbreuder 10 m. d. Amsterdam straat. D. Bruinier 5 j. z. Ruijsdaelstraat. C. T. M. Boots 3 m. d. Burgwal. 31 Deo. J. W. A. Staphorst 6 m. d. Wagenweg. J.W. Kollerie 2 j. d. Tulpenstraat. W. Bobnensieg geb. Huber 69 j. Kampersingel. J. P. J. Nie ten 12 m. z. Zijlstraat. A. S. A. Eman geb. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commies aria at van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekoman zijn. Een zwart polsmofje. Een paar kinderschoentjes. Een paar polsmof jes.Een R. K. kerkboekje. Eene want.Een doeshond.Een hand schoen. Eene portemonnaie met geld. Eene ledige portemonnaieEe« duimstok. Een lampenkap.Eene oude parapluie. Een zak waarin eeni ge kleedingstukken. Een zijden da mesdoek. Een dolk. Een gladharige hond.Een staal tapijtgoed.Ee» manchet met knoopje, zijnde een Bel gisch geldstuk. Eenige sleutels. STAAT van verkochte hoeveelheden en van middenprijzen van granen en zaden, en van kaas, in 189# te Haarlem ter markt gebracht. Artikelen. Hoeveelheid. Middenprijs. Roodetrwe 1011 ƒ5.424 Witte tarwe 4789 6.22 Rogge 2385 5. Haver 10484 t 3.82 Gerst 2080 4.86 Duiveboonen 2994 6.48£ Paardeboonen 1617 5.52 Bruine boonen 40 6 50 Groene erwten 1674 7.54 Capucijners 277 i 7.35 Kanariezaad 209 6 49 Bruinmosterdzaad 232 »2137' Geel mosterdzaad 27 s 13.33 Koolzaad 374 8.38 Maanzaad 20 nl3.25 Karweizaad 37450 K.G. »15.65 Kaas 252800 stuks, zijnde 2024 stapels, wegende 479254 kilogram. De midden- prijs was 28.46. GRAAN- EN ZAADMARK T„ Marktbericht van 2 Januari 1894. Rogge Haver Gerst Duivenboonen Paardenboonen Groene erwten 4.50. 3.30. d 4.60. 6.10. 5.50. 8. 4 60. 3.50. 5.10. 5.65, Markt van 2 Januari 1894. Boter. Aangev. 66, verk. 66 Kilog. L. pr. f 1.50, H. pr. ƒ1.60. Biggen Aangev. 94, verk. 94 stuks. L. pr. ƒ8. H. pr. /12. Schrammen. Aangev. 42* verk. 36 stnks. L. pr. ƒ12.—H. pr. ƒ16. Aardappelen. Aangev. 20 HL. Appelen. Aangev. 15, verk. 15 HL. L. pr. ƒ3.50, H. pr. f 4.50 p. HL. Peren. VEEMARKT 3 Januari 1894. Aangevoerd 9 N. Kalveren 8 Schapen 6 Paarden Prijs f 9.ƒ12.-. 18.21. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. 4e CONCERT op Dinsdag 9 Januari 1894, 's avonds 7% uur. in de Muziekzaal der Soein- teit .VEREENIGING Solisten: Mej. Elisabeth Reynolds uit Dublin {Piano) Mej. Emma Flüddeman, Concertzangeres uit Breslan. de heer Anton Hekking uit Berlijn, Violoucel. PROGRAMMA. 1. Sonate voor Piano op. 53...Beethoven. 2. Vier liederen. a. Es blinkt derThauA. Rnhinsteinz b. Die Einsame Jnl. Schaeffer. c. Ach nur ein Viertelstimdchen. J Clauves. d. Solvejs LiedGrieg. 3. Conoert voor violoncel, A mol. op 14A. Gultermnn. 4. a. Nocturne Chopin, bWaldesrauschen (v00r PiaD0jLiszt 5. a. Nocturne J .Chopin. bTraumerei .v,oor 'Schumann c. Polanaise D mol vl° once \a. Hekking. 6. Vier liederen. aWohl über NachtJulSchaeffer. b. MondnachtSchumann. cDas VielcheD-Mozart. dVergebliches StandoliënBrahms. 7. a. Romanze Rubinstein. b. Polonaise f Liszt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2