CONCERT, FEESTCONCERT „Aschênbröder. Nieuwsberichten. AUVERTENTiEN. „Het Xederlandsch Tooneel," Donderdag 18 Januari 1894, Delotgevallenvaneen arm, jong Edelman. SOCITHT „VEREEM*" Gemeentelijk Muziekkorps op Woensdag 17 Jan. 1894, HAARLEMSCH GEMENGD KOOR. op Maandag 22 Jannari 1894, Ein Marchen. heil van het vaderland, kon bevorderd worden. Wie het voorrecht hadden den Spre ker te volgen in de verschillende toe standen van het oogenblik, zijn pakken de wijze van verzen zeggen op nieuw bewonderden, alleen zij weten te waar - deeren het waarlijk schoone van de voordracht. De van leven tintelende re deneeringen van den democraat Strada, wien slechts één heilig doel voor oogen stond, het welzijn van het vaderland; de taal de liefde van Guido en Rinal- da, en de tegenstelling van die dei- laatste met de klemmende betoogen dezer vrouw als zij zich tot het grootste in staat acht, wanneer ook in haar de geest der vrijheid vaardig wordten dan de liefde van Rinalda voor Rizzo en de aanhankelijkheid van dit kind voor zijne pleegmoeder en het aardige liedeke, waarmede de knaap door zijn voedster Orzola wordt in slaap gezon gen! Het deed ons genoegen op-nieuw te mogen constateeren, dat de hoorders in Weten en Werken een uitmuntenden Spreker weten te volgen en te waar- deeren. Hiervan moge de gespannen attentie, waarmede de Heer Goteling Vinnis gevolgd werd, een bewijs zijn. Ten slot gaf spreker nog eene om werking van Joh. van "Woude's Waar is Mama! Ook hier hadden wij i uimschoots de gelegenheid de heerlijke gaven aan den Heer Goteling Vinnis te mogen waar- deeren. De grootste diamant, die uitzijn rustige rust in de aardkorst ooit is te voorschijn gehaald, is de Excelsior. Men heeft dien gevonden in de mijnen van Jagersfontein, Kaapkolonie, en wel op Vrijdag den 30sten Juni van het vorige jaar. Die diamant moet, naar deskun digen zeggen, van het schoonste water en twaalf millioen gulden waard zijn. De gelukkige vinder was zekere kapitein Edward Jorganson. Bij het transporteeren van dezen eenigen steen is met groote omzichtig heid te werk gegaan. Een escadron van het 14de regiment lanciers begeleidde het voertuig naar De Kaap, waar de diamant werd aan boord gebracht van de kanonneerboot Antilope. Op het oogenblik ligt hij weer in het duister, in een der kelders van de En- gelsche Bank. Deze diamant weegt 971 karaat of 205.45 gram; hij is wit met een blauwe tint. De Engelsche regeering bood er den eigenaars, de hh. Breitmeijer en Bernheimer, een half millioen ponden sterling voor, maar dit bod werd niet aangenomen. Reeds vroeger bood een commissaris van de tentoonstelling, die van dezen grootsten steen der wereld een nattraction" had willen maken, er te vergeefs 171/2 millioen francs voor. Het Fransche tijdschrift La Nature zegt nu vernomen te hebben, dat de Duitsche keizer op het punt staat hem aan te koopen. Men meldt uit Vlaanderen: Bij eene 70 jarige vrouw, die in hare woning dood gevonden werd ten gevolge eener beroerte, is, niettegenstaande zij onderstand genoot van het Burgerlijk Armbestuur en verder al bedelende in haar onderhoud voorzag, ƒ600 gevonden in verschillende muntspeciën. Na ver zegeling heeft genoemd bestuur dit bedrag ouder zich genomen. De vrouw was weduwe en heeft ééne dochter, die tengevolge van oneenigheid, niet bij haar inwoonde. Een aantal schilders te Amsterdam heeft een schrijven gericht tot het co mité voor den wederopbouw van den stadsschouwburg, waarin wordt gezegd, dat de onderteekenaren vernomen heb ben, dat het comité het schilder- en decoratiewerk van den schouwburg door bnitenlandsche firma's wil doen uit voeren, en waarin gevraagd wordt, ook de te Amsterdam gevestigde schilders te laten mededingen. Aan burgemees ter en wethouders werd een schrijven verzonden, waarin verzocht wordt, de opdracht van bovengenoemd werk aan bnitenlandsche firma's niet goed te keuren. HAARLEM, 16 Januari 1891. De Gjunnastiek- en Schermver- eeniging „Concordia" alhier gaf Zater dagavond j.l. in de groote zaal der Sociëteit de Kroon hare eerste openbare uitvoering. Reeds bij den aanvang van hunne oefeningen viel het op dat de leden van Concordia zich de les sen en wenken van hunnen directeur, den Heer A. J. Meyerink, ten nutte gemaakt hebben. Er werd kranig gewerkt. Na de pauze werd door eenige der leden het Tooneelstukje „De Gymnastiek te Westerkerke" Tooneelspel met Zang in twee bedrijven, opgevoerd. Dit aller grappigste stukje gaf met zijn twee tooneelen, de Gemeenteraadszitting en het Schoolexamen, den aanwezigen ruim schoots stof tot lachen. De tooneeltjes werden zeer verdienstelijk afgespeeld. Meester van Diggelen had wel een zware,maar tevens een zeer dankbare rol; wij mogen hem een woord van lof niet onthouden. Na afloop der werkzaamhe den werd, onder eene hartelijke toe spraak van een der leden, den Heer Meyerink namens alle leden van Con cordia een tweetal kransen aangeboden als erkenning voor de vele moeite, die de heer M. zich getroost had om dezen feostavond goed te doen slagen. De Heer M. dankte de leden in korte woorden voor hunne blijken van sym pathie, er tevens bijvoegende te hopen, dat Concordia op den ingeslagen weg moge blijven voortgaan, waardoor zij steeds een waardige plaats onder hare zustervereenigingen zal blijven innemen. Concordia mag met voldoening op dezen feestavond terugzien. Het her haalde en luide applaus was ten volle verdiend. Een zeer geameerd bal besloot dezen feestavond. Commissie tot Uitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Maandag 15 Januari bediend, bedraagt 949 kinde ren en 342 volwassenen. Dinsdag 16 Januari, 1118 kinderen en 342 volwas senen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 16 Januari hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor schilder. 1 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 5 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 2 voor naaister. 2 voor grondwerker. 1 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 2 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8y2 tot 9ya uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 220 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers,grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, wagenmakers, losse werklieden, houtzager, schilders, smid, voorslaander, bankwerkers, ketel maker, ijzerboorder, blikslager, letter zetter, koetsiers, schoenmakers, zadel maker, touwslager, parapluiemaker, boerenarbeiders, wijnkooperknecht, loop knechts, sjouwerlieden,stucadoor,rijtuig bankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, borstelm, kleer maker schipper en katoendrukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v.d. WIJDE, Secretaris. vüBOADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 17 Januari 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Trekken afdeelingen. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Missive Raad van Administratie Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij in zake den par ticulieren overweg nabij de Leidsche straat. Idem leeraar middelbaar onder wijs O. Postma. 3. Voorstel B. en W.W. adres J. van Abs e.a. overbrugging Kinder hui ssingel. 4. Id. id. adres D. Merens Dz. ontslag huur grond Papentorenvest. 5. Id. id. rioleering en bestratingswer- ken gronden buiten de Amster- damsche poort. 6. Id id. wijziging reglement Burger avondschool. 7. Gasrapport over November jl. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van *s middags 12 tot 2ure voor de eigenaars terug t* bekomen zijn. Een sluitstuk eener gouden knip van een kerkboek. Een leesboekje. Een R. K. gebedenboekje voor kinderen. Een tijgerhond. Een portemonnaie met eenig geld en twee postzegels. Een kinderzak waarin een zakdoek. Een handschoen. Vijf diverse schaat sen. Een paternoster. Een paar kin- der handschoenen. Eene handmof. Een glacé handschoen. Een zijden das en een paar kinderhandschoentjes. Een klosje bloemendraad en twee stuk ken kunstbloemenstelen. Een muil korf. Een zakmesje. Een mantel kraag van een jongensjasje, Een schilderssorteerkwast. Een gouden medaillon. Eene hooivork. Eene schooltasch waarin leerboeken en cahiers Een insigne van den Nederlandsche» bond voor oud onderofficieren. Eene pélérine van een kindermantel. Eeni ge sleutels aan een touwtje. Eene sleutel. Markt vau 15 Januari 1894. Boter. Aangev. 167, verk. 167 KG. L. pr. ƒ1.30, H. pr. 1.40, p. G Biggen. Aangev. 128, verk. 128 st. L. pr. .8H. pr. 12.pr. st. Schrammen. Aangev. 67, verk. 67 st. L. pr. 12.—, H. pr. 16.p st. Aardappelen. Aangev. 93, verk. 93 p. HL. L. pr. 1.30, H. pr. ƒ2.25, p. HL. Appelen. Aangev. 34, verk. 28 HL. L. pr. ƒ4.—, H. pr. ƒ5.-, p. HL. Peren. Aangev. 17, verk. 13 HL. Voor 3.50, p. HL. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 15 Januari 1894. Witte tarwe t 5,75. 6.-. Rogge D 4.50. Haver 3.40. ji 3.55. Buivenboonen S 5.95. j> 6.25. Paardenboonen 5.25. j 5.60. Bruine boonen Jl 6.25, Groene erwten J> 5.25. Kanariezaad Jl 6.—. Sociëteit „VEREENIGING" CONCERT op Woensdag 17 Januari 1894 *8 avonds te 8 uren, door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Ouverture zu dem Schauspiele "Preciosa".Weber. 2. Dammerung aus den Sommer- tagsbildernReinecke. Des Tagea Fackeln verglüben. In's Thai bricht Dunkel hereim." 3. Prélude du De'lugeSaint Saëns. 4. „lutroductiou und Larghetto," uit het Concert voor Hoboë Lübeck- Uit te voerén door den heer P. Berendes. 5. Scènes PittoresquesMassenet. 1. Marche. 2. Air de Ballet. 3. Angelus. 4. Féte Bohème. 6. Ouverture «Der Schauspiel-Di- rector"Mozart. 7. a. -Kol Nidrei" Adagio nach Hebraischen MelodiënMax Bruch. b. -Arlequin," Maskeubal Scène v. violoncel-soloPopper. Uit te voeren door den heer Charles Blazer. 8. a. Ave MariaCheruhini. b. Sérénade BadineGabriël Marie. 9. Grande Fautaisie sur des mo tifs de l'opèra #Le Prophéte"Meijerbeer. Koninklijke Ver- eeniging: «iHMiiiirimwarniMWTBWi—n—M— Tooneelspel in 5 Bedrijnen, naar den roman van OCTAVE FEDILLET. Aanvang 7 y, uur. Bekende prijzen. 's avonds 8 uur, voor de Leden en hunne dames. HET BESTUOR. Beschermheer Jhr. ERNEST H. VAN LOON. Directeur: de heer CHR. P. W. KRIENS. ter gelegenheid van het VIJFJARIG BESTAAN, des avonds te 8 uur, in de Concertzaal der Sooieteit „VEREENIGING", met begeleiding van het geheele Strijkorkest van het Ge meentelijk Muziekcorps. Dicbtung frei naob C. D. Grabbe. Componirt von Heinrich Hofmann, met medewerking van Mej. JEANNE LANDRÉ, ConcertzangeresHaarlem, Sopraan (Eerelid der Vereeniging). Mej. CHRISTINE VELDMAN, Concertzangeres, Amsterdam, (Alt). Den Heer ARNOLD SPOEL, Leeraar aan de Koninklijke Muziek' school te 's-Gravenhage Baryton Den Heer J. K Lid der Vereeniging (Bas). Tot dit Concert hebben toegang: Donateurs met Dames, Kunstlieven de Leden met twee Dames, HeereD, niet-leden, ad 149, Dames, niet- leden, ad 0.99 en vreemdelingen ad 0.99, terwijl Donateurs en Sanstlievende Leden voor dit feest- ncert het recht van introductie hebben tegen bij betaling van 0,99 voor eene Heerenkaart en 0,49 voor eene Dameskaart. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Boekhandelaren LOOS J ES, Van der WILK, POST en MUL, als mede in de Haarlemsche Boek- en Muziekhandel. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering, van 103 uur. HET BESTÜDR.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2