sen der komeet de aard-atmosfeer zullen vergiftigen. In elk geval kan men dan, zegt hij, op dien dag prachtige natuurverschijn selen waarnemen. Men behoeft zich dus waarschijnlijk nog niet erg ongerust te maken, de professor zal misschien nog wel wat van zijn oordeel laten vallen, terwijl bovendien eene kleine misreke ningieder kan fouten maken of eene kleine storing in de baan van den ko meet, de geheele berekening in de war kan sturen. Met de opening van het kanaal van Manchester heeft de havenstad Li verpool het zwaar te verantwoorden en toch is het tot stand komen er van te wijten aan Liverpools onverzettelijkheid, althans volgens de meening van een der Engelsche bladen. De onderneming, zegt dit blad, zou geen kans op slagen heb ben gehad, indien de fabrieksteden door de havensteden billijk waren behandeld. De beide Fransche officieren, die op last, of althans met medeweten van hunne superieuren zich aan spionage ten opzichte van Duitschland hadden schul dig gemaakt, zijn geïnterneerd in de vesting Glatz. Zij hebben 't in hunne gevangenis niet kwaad, maar zijn zeer streng van de buitenwereld afgesloten. Voor hunne voeding is anderhalve mark per dag bepaald, waarvan zij de helft zelf moeten betalen. Zonder geleide ko men zij niet in de buitenlucht en hun eenige bezigheid bestaat in lectuur. Doch met dit al zij zijn hunne vrij heid kwijt, wat stellig voor beschaafde mannen als zij zijn een harde slag moet zijn. De keizer van Oostenrijk heeft te genwoordig heel wat te stellen met zijne Czechische onderdanen. Tot elke» prijs willen deze de volkstaal in de scholen onderwezen hebben, met algeheele uit sluiting van het Duitsch. In den ge meenteraad van Praag is het voorstel gedaan om de gelden, bestemd voor het onderwijs in de verachte taal, van de begrooting te schrappen, doch het is verworpen. In diezelfde vergadering trad j[ men ernstig op tegen de voortgaande germaniseering van het land, ten koste 5 van de nationaliteit. De Fransche pers evenals menige andere belust op het verspreiden van dingen die eigenlijk gezwegen moesten worden, had de vorige week de lijst bekend gemaakt van de zes en dertig personen uit welke de twaalf juryleden moeten benoemd worden, die uitspraak moesten doen in de zaak Vaillant. Na tuurlijk werden die bladen, door de redacties van degenen die het niet deden, hierover tamelijk uitgeveterd. En te recht! Wat heeft men aan de namen en bovendien zullen de vreesaanjagingen van anarchistische zijde nu pas goed een aanvang nemen. Een jurylid behoort volgens eer en geweten te oordeelen en niemand mag in de gelegenheid zijn, hem deswege hard te vallen, maar dan mag ook niemand in de gelegenheid zijn hem door bedreigingen van het rechte pad af te leiden. Bij het opsporen van de oorzaak der ontploffing te Middelburg is men tot de ontdekking gekomen, dat een verlaten gasbuis, uitmondend in een ri ool, een lek had bekomen en het gas nu vrijelijk daarin stroomde en ver mengde zich met het riooolgas. Toen de drukking te sterk werd verspreidde het zich in de kleinere leidingen en nu was zeer waarschijnlijk eene geringe aanleiding voldoende om het bekende resutaat teweeg te brengen. Te Amsterdam is een man in arrest genomen, die er zijn werk van maakte in de Universiteitbibliotheek aldaar jassen, paraplu's en wandelstok ken te stelen. Ook eergisteren middag ging hij weder aan den haal met eene jas, doch werd achtervolgd en gegrepen. De politie herkende in hem zekeren C. B., een man, die dikwijls vluchtige bezoeken aan de bibliotheek bracht zon der ooit boeken te halen. Hij kwam dan maar even den catalogus inzien en verdween met.een jas. Donderdag is een man te Krui- ningen de beide handen tot aan de polsen afgezet. De ongelukkige was de vorige week Donderdagavond, door deduisternis misleid, in eene bevroren sloot gevallen en vóór hij er uit gehaald kon worden, waren zijne handen bevroren. De indertijd veelbesproken ge welfschilderingen uit de kerk te War- menhuizen, zijn thans zooals men weet gerestaureerd in de Gothische kapel van het Rijksmuseum ter bezich tiging gesteld. Men heeft den goeden inval gehad een schetsteekening te zien te geven, waarin de toestand wordt aangewezen waarin het werk zich bevond voor de restauratie. Buiten verwachting bleef de dooi aanhouden en in de grootere wateren om Haarlem is weinig ijs meer te be speuren. De bekende Haarlemsche stoombooten, directie Bus. maakten reeds Maandag de reis door Spaarne, Zij - en Noordzee kanaal naar Amsterdam en werden Dinsdag gevolgd door die van het kaar selade veer. Donderdag kwam ook de „Dolphijn" (Amsterdam-IJmuiden) in de vaart en werden de diensten om en in de ring vaart van den Haarlemmermeerpolder hervatdien dag kon ook de overtocht aan de Rijks-pontveeren in het Noord zee- en zijkanalen met pont en boot weder geregeld plaats hebben. Heden is dan ook de scheep vaart in de groote wateren heropend. Sedert Woensdag zijn Rijnland's stoom gemalen te Spaarndam en Halfweg en bijna alle watermolens in den omtrek in beweging. Te Spaarndam is tot tijdelijk ge meente-geneeskundige benoemd de heer la Lau te Sandpoort. Sedert eenigen tijd worden te Houtrijk en Polanen pogingen aange wend tot oprichting van een Christe lijke schooleene commissie heeft zich tot dat doel gevormd, terwijl inde kerk der Gereformeerde gemeente enkele le zingen werden gehouden. Om echter de bestaande meening te doen ophouden, als zoude de op te richten school op grondslag der Geref. beginselen berus ten en door of van wege dit Kerkge nootschap worden bestuurd, heeft de commissie zich gewend tot de kerkvoog den der Ned. Herv. Kerk om ook in dit kerkgebouw voor dit doel een of meer lezingen te mogen houdendit vdlzoek is toegestaan, zoodat a. s. Woensdag avond Ds. de Munnik van Zaandam daarin hoopt op te treden. HAARLEM, 19 Januari 1894. De Zangvereeniging, Haarleoisch Gemengd Koor beschermheer Jhr, Ernest H. van Loon, directeur de heer Chr. P. W. Kriens, viert a.s. Maandag in de concertzaal van de sociëteit \er- eeniging haar vijfjarig bestaan. Zij zal dat doen op eene alleszins waardige wijze, met de uitvoering van een om vangrijk oratorisch werk Aschenbrö- de Aschepoestervan Heinrich Hofmann voor koor, Solostemmen en Orkest. Verondersteld mag worden, dat het de jeugdige vereeniging op dien avond niet aan belangstelling zal ontbreken. Het is dan ook minder, dat wij op dien feestavond zelf nogmaals de aandacht willen vestigen, dan wel op de gele genheid, welke voor stadgenooten, niet kunstlievende leden van Haarl. Gemengd Koor bestaat, de uitvoering van Zondag avond te kunnen bijwonen. Geheel in dezelfden geest, met het Orkest en de bezetting der solopartijen door de dames Jeanne Landre (sopraan), Christine Veltman (alt) en den heer Arnold Spoel (bariton), als dit Maan dag avond zal plaats hebben, wordt het werk ook Zondag ten gehoore gebraeht. De zeer bijzondere gelegenheid, aldus een avond van wezenlijk kunstgenot te kunnen smaken, zal zeker gretig wor den aanvaard. De gewenschte inlichtingen betref fende beide avonden, vindt men onder de annonces in dit blad. Aan de verpleegden van het ge sticht „Meerenbosch" onder Heemstede (inrichting tot verpleging van lijders aan vallende ziekte), was gisteren avond eene aangename verrassing bereid. De heer H. M. J. van Lennep van Haarlem hield hen eenige uren bezig met ver tooningen door middel van een Sciop- ticon. Verschillende tafereelen uit het Oude Testament, de geschiedenis van Klein duimpje, dieren uit artis naar genomen photographieën, maakten den hoofd schotel uit. Tot slot werd weergegeven eene pho- tographie, genomen bij het bezoek der Koningingen aan de hoofdstad. De on geveer 70 verpleegden amuseerden zich blijkbaar kostelijk. Voor het jaar 1894 zijn benoemd tot voorzitter van het college van cu ratoren over het Gymnasium de heer Mr. J. Enschedé en tot secretaris de heer A. G. H. van Genderen Stort, alsmede tot voorzitter van de Plaatselijke com missie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs de heer P. C. Kool en tot secretaris de heer Mr. F. H. de Veije. De Kegelcluh «Hard gaat ie," al hier heeft besloten van 25 Februari tot en met 8 April a.s. een grooten kegel wedstrijd te houden, die verdeeld zal zijn als volgt: a. Korpswedstrijd voor clubs, die nog nimmer eene eerste prijs behaald hebben; b. Korps wedstrijd c. Personeele wedstrijd; d. Vrije baan. Op het Museum van Kunst nij verheid alhier is de verzameling van oude heften en messen, als ook die van inlegwerken in hout nog tentoongesteld, terwijl de photografische reproducties der Nederlandsche sectie op de tentoon stelling te Chicago en de werkstukken der leerlingen van de school voor Kunst nijverheid nog eenige dagen te bezich tigen zullen zijn. Commissie tot TTitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Woensdag 17 Januari bediend, bedraagt 1149 kinde ren en 318 volwassenen. Donderdag 18 Januari, 1088 kinderen en 319 volwas senen. Vrijdag 19 Januari, 1016 kin- dered en 314 volwassenen. Ingekomen zijn de volgende giften: Bij den Heer Andréa ouder letter C. H. f 5.bij den Heer Guskens, onder letter D. 10. bij den Heer Kolkmeijer, onder letter W. V. f 25. bij den Heer B. Serné Wz. onder letter P. B. 2.50.Zangvereeniging D. S. B. R. f 5.-; en W. F. B. ƒ2.50. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdseling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov.lot 19 Jannari hebben zich de vol- gende personen aangemeld: 2 voor schilder. 3 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 7 voor werkvrouw. 1 voor waschvronw. 1 voor naaister. 2 voor grondwerker. 2 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoen maker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8V2 tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 220 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers, grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, wagenmakers, losse werklieden, houtzager, schilders, smid, voorslaander, bankwerkers, ketel maker, ijzerboorder, blikslager, letter zetter, koetsiers, schoenmakers, zadel maker, touwslager, parapluiemaker, boerenarbeiders, wijnkooperknecht, loop knechts, sjouwerlieden,stucadoor,rijtuig bankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, borstelm, kleer maker schipper en katoendrukkers. II.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v.d. WIJDE, Secretaris. «ERGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Jan. H. van der Oosterkamp en A. M Kluit. P. J. -1. Prijden en G. Corsten. P. A. van den Boogaard en G. Zljlstra P Grootenboer en J. M. Graal. J.KokenJ van der Marei. 18 Jan H. C. Caalen en H. Stol. E. Laag en H. G. Verbeek.: - GETROUW 1). 17 Jan. J. van der Sluis en A A. Corsten. H. C. Koster en H. A.deRnau. J.L. van Kordelaar en S. M.. van der Landen. 18 Jan. J. G. N. Mossinkoiïen W. G. M.. Sonnemans. GEBOORTEN. 11 Jan. J. Ploeg geb. van Bilderbeekd. W. de Jongh geb. Huisken z. J. Wesseling geb. Boerrigter d. C. G. A, Meijer geb. Boo gaard d. D. Hoog geb. Nieuwenliuisen z. 12 Jan. S. Meijer geb de Witte d H.S.P. Wijers geb. Swaanswijk rt. J. M. Jacobs geb. Hopmans d E. van der Meij geb. Roo- senbart d. 13 Jan. C. H. Groenveld geb. van Veen d. E. C. Govers geb. Pietersed. E. M. van Zutphen geb. Strengere d. en z. G. M. Lommerse geb. Piët d. A. Cörvers geb. Zwart d. 14 Jan. J. A. Rooij geb. Bloemers d. G. Memelink geb. Barink d. K. K.Ple vier geb. Asma z. H. J. Leenslag geb. van der Rliee d. T. Voous geb. Hartogd. 15 Jan. G. van Aken geb. van Franken d. C. van Dijk geb. Kluijtd. T. Timmer geb. Plevier z. 1(5 Jan S. M. P. Pörtzgen geb. Wesselingh d G. Thuis geb. de Rooij i. 17 Jan. J. Boogaard geb. Teeuw d. A. Meijer geb. de Goede z. C. S. Stap geb. van der Sluijs z. 18 Jan. A. E Phiiippo geb. de Zwaan d. OVERLEDEN. 9 Jan. J. Wezelenburg 71 i. Molensteeg. 10 Jan. B. Hagebout, 70 jLeliest raat. J .van Bruggen 65 j. Zomervaart. H. L. Wennekes geb. Kornlein 59 j. Papentorenvest. 11 Jan. A. van Bockhooven 75 j. Bakenessergracht. J. H. Verbeek geb. Tander 65 j. Koksteeg. A. Slotemaker 8 m. d Oranjeboomstraat. M. A. D. Tomhe geb. de Virieu 73 j. KI. Hout straat. A. Vrijenhoek 7 m. z. Delftstraat,. 12 Jan. H. Figée 81 j. Leidfehe vaart.W. C. Fredriks 70 j. Spaarne. AJ. Coeree61 j. Luilensteeg. M. C. Bakker geb. Herzog 79 j. Leliestraat.. 13 Jan. J. J. Severijnse 63 j. Zuiderstraat. H. Huijkman 73 j. O Groen markt. J. W. Huijkman geb. Topsvoort 56j. P. Kiesstraat. C. Wal geb. Schoon 71 j. L. Raamstraat. P. Brouwer73j. Nassaulaan. A. P. Brouwer 55 j. Ged. Haamgracht. M. Elfers geb. Schous 74 j. Cornelissteeg. M. Bakker geb. Peddemos 71 j. Gastliuislaan. H. C. Helmer 21 j. N. Schoolsteeg. 14 Jan. M. E. Meine 2 j. d. Omvalspoort. 15 Jan. H. Stegeman73 j. Hagestraat. J.van Zanten 76 j. Jansstraat. H. Termeulen 72 j. Hage straat. B. Megroot geb. van der Meij 68 j. Tulpenstraat. F. Reijndersil j. L. Hofstraat^ J. G. Buijs geb. Mulders 74 j. Kampersingel. A. Kees 11 m. z. Hondensteeg. 16 Jan. E, van der Meij 20j. Kinderbuissingel. S. P. van Gulik geb. Berkhout79j.Zijlstraat. E. Danebrock geb. de Ridder 63 j. Ged. O. Gracht. S. Heiloo -22 m. d. Zijlvest. 17 Jan G.H. Thom 67 j. Zuiderstraat. M.E.vanDam78 j. Kampervest. Postkantoor Haarlem. OP Cr AVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van De. cember, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. E. Roomeijcr, Kouveld, J. Quemer, Jj. Meijer, Wed van Eesbeek, allen AmsterdamGebr. Bakker, Dordrecht; R. Troost, Leiden; Tichelman, Rot terdam; J. Korlevink, Sandpoort; S. Berman, SchagenL. Boom Briefkaarten. Van Tuinen, AmsterdamJ. Langendijk, Am sterdam; P. de Ruoy, Haarlem; D. Pronk, Wor- knm, Buitenlandsche Brieven. H. E. Bockholt. Amerika, Chicago; Van Rhe- den v. Oudshoorn, Brussel; E. Breeman,Brussel, J. Smit, Parijs; A. T. Prins, Parijs ;D. Verhagen, Roubaix. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug t bekomen zijn. Een notitieboekje.Eene wollen muts. Twee portemonnaies met eenig geld. Een paternoster. Een taschje met visitekaartjes ten name van mej. Pau line E. C. van der Schoot. Een wan delstok. Een tandenborstel. Eene oorbel. Een onderstuk eener gouden oorbel. Eene ledige portemonnaie. Een blauw geruit zakje. Eene zweep. Eenige sleutels. VEEMARKT 17 Januari 1894. AangevoerdPrijs 1 Koe f 150.— 1 Stier 60.— 5 Pinken 46. 11 N. Kalveren 7.f 10.- 7 Schapen i> 11. 8 Paarden

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2