waartoe de keizer het eerst de hand had toegestoken en welke onmiddellijk door Bismarck was beantwoord met een bezoek bij zijnen voormaligen meester ter gelegenheid van diens vijf en der tigsten verjaardag. De werkstaking der wevers aan de bontweverij Insulinde te Hengeloo duurt voort. De directie moet niet van plan zijn aan de eischen der arbeiders toe te geven. Deze van hunne kant blijven ook halsstarrig, tenminste de meeste hunnereenigen moeten echter van plan zijn weder aan het werk te gaan. Eene hoofdgrief der wevers moet, naar men algemeen hoort, een wevers baas zijn; deze toch houdt eenen win kel, hetgeen in andere fabrieken alhier ten opzichte der bazen niet toegestaan wordt, daar dit allicht eene ongewensch- te verhouding tusschen bazen en werk lieden in het leven roept. Te beginnen met 1 Februari zullen de Burgemeesters in Hollands Noorderkwartier uitvoering geven aan het provinciaal reglement, dat aan be stuurders vau rij- e» voertuigen het uithalen „rechts" (van de hand) voor schrijft. Het plan bestaat om door het plaat sen van houten borden, waarop met duidelijke letters de woorden „rechts uithalen", de aandacht van belangheb benden op dit nieuwe voorschrift te vestigen. Naar uit Amsterdam wordt ge meld, is het bericht van het Handels blad over het terechtstaan van H. dejong enkel wegens oplichting ten nadeele van de verdwenen Maria Schmitz en hare zuster, onjuist. De instructie be treffende de vermiste vrouwen is nog niet geëindigd. In een plattelandsgemeente van de provincie Noord-Holland heeft zich voor de nationale militie een persoon aangegeven, wiens geboorte nimmer is ingeschreven. Zijn vader had indertijd voor het vei'zuim van aangifte terechtgestaan en 11 weigert alsnog om der rechtbank te verzoeken een inschrijving in de ge boorteregisters te gelasten. Het betrok ken gemeentebestuur staat nu voor de vraag, hoe te voldoen aan het voorschrift, om zich van het juiste tijdstip der ge boorte te overtuigen uit een over te leggen geboorte-akte. De vorige week deelde een der bladen mede, dat een contract was aangegaan tusschen de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel en de Schouwburgmaatschappij van den nieuwen Stadsschouwburg té Amster dam. Men meldt thans dat het contract nog niet is geteekend. Voorloopig is er sprake van het bespelen door genoemde Vereeniging vier avonden per week gedurende tien maanden. Ter voorbereiding van de heffing der bedrijfsbelasting moeten dezer dagen door de rijksontvangers opgaven worden verstrekt o. a, betrekkelijk de personen, die een beroep, bedrijf, waardigheid, be diening of betrekking uitoefenen ofbe- kleeden, vrij voor het patentrecht, maar onderworpen aan de bepalingen der wet op de bedrijfs- en andere inkom sten, alsmede de personen die wacht geld of pensioenen genieten. Tevens zijn gegevens ingezameld nopens com manditaire vennootschappen op aandee- len, coöperatieve of andere vereenigin- gen en onderlinge verzekeringsmaat schappijen, als bedoeld in art. 1, letter 6, van gemelde wet. Dezer dagen heeft zich in hei garnizoen te 's Gravenhage het geval voorgedaan, dat een onderofficier, die eenige soldaten op straat eene opmer king maakte over hun onbehoorlijk ge drag, door dezen en eenige burgers werd beleedigd en uitgejouwd Het is mogen gelukken de schuldigen te her kennen. Naar aanleiding hiervan heeft de ko lonel, plaatselijk commandant aldaar, bij garnizoensorder zijne ontevredenheid over het gedrag dier militairen betuigd en den officieren en het kader verzocht, met gestrengheid tegen alle buitenspo righeden op te treden, opdat de daders gestreng kunnen worden gestraft. HAARLEM, 30 Januari 1891. Het Wapenfeest, aangeboden dooi den Heer A. J. Meyerink, heeft Zaterdag en Zondag j.l. plaats gehad in de groo- te zaal van „Felix Favore" Zaterdag middag ten 1 ure vingen de Wedstrij den A. en B. aan. Des avonds was er Schermwedstrijd tot 9 uur, waarna men uiteen ging om des Zondagsmorgens ten 10 uur de wapens weder ter hand te nemen tot voortzetting der wedstrijden. Tot ons leedwezen was het ons niet mogelijk vóór Zondagavond ooggetuige te zijn van de vaardigheid der Scherm- vereenigingen Thor, Unitas en Concordia in hethanteerender verschillende wapens. Om alle nummers van het program ma afzonderlijk te behandelen, ont breekt ons de plaatsruimtewij willen echter bij een viertal ervan even stil staan omdat wij vermeenen met zeker heid te kunnen zeggen, dat het de glanspunten van den avond waren. Wij zullen de nummers noemen zooals ze op het programma voorkomen. No. 3 Colonne geweer (Thor) onder leiding van den Heer H. F. Maks. No. 5 Colonne geweer en sabel (Unitas en Concordia) onder leiding van den Heer W. van den Eijnde. No. 9 Carré lange stok (Thor). No. 11 Colonne geweer (Unitas) Waar we echter spreken van glans punten mogen we de vroolijke voordrach ten niet vergeten die zeer in den smaak van de aanwezigen vielen en waardoor niet weinig weid toegebracht aan de feestelijke stemming, waarin allen ver keerden. De uitreiking der prijzen, die later plaats had, gaf ons de verzekering dat de drie Raarlemsche Vereenigingen het zwaar te verantwoorden hebben gehad, maar toch deed het ons goed te hooren dat niet alleen alle tweede en derde prijzen, maar ook nog een paar eerste prijzen bemachtigd zijn door leden dezer drie jeugdige Haarlemsche Vereenigin gen. De zaal, voor deze gelegenheid toe passelijk versierd door den Heer de Jager, bood na afloop van het programma gelegenheid tot dansen aan waarvan flink gebruik werd gemaakt. Nog dient te worden vermeld, dat onder de feestelijkheden van Zondag avond behoordede onthulling van den banier, der Haarlemsche Schermvereeni- ging. „Thor" welke onthulling plaats M ^eaê^srainWem-wrw: Jager Gerlings, beschermheer der Ver eeniging. Vóór het begin van den nieuwen cursus op 1 Februari, gaf de Muziek school van de Maatschappij lot bevor dering der Toonkunst in de concertzaal Zaterdag avond eene uitvoering met een gedeelte van de leerlingen der en semble klassen. De welwillende belang stelling, welke men gewoonlijk zoo gaarne schenkt aan de verrichtingen van kinderen en jongelieden, viel ook aan deze uitvoering ten deel. De num mers van het uitgebreide programma, zoodanig samengesteld dat het een vrij nauwkeurig inzicht kon geven van den leergang, welke aan de school wordt gevolgd, waren blijkbaar met zorg in gestudeerd, zoodat in het algemeen de voordrachten reden tot tevredenheid konden geven. De piano leerlingen trokken in het bijzonder de aandacht door hun nauw keurig en rustig spelde voorgedragen stukken waren van goed gehalte, wat ongetwijfeld aan den smaak der jeugdi- de executanten voor degelijke muziek ten goede zal komen. Gaarne zouden wij de zangklassen, die overigens eenige welgeslaagde proeven van stemontwik- keling en voordracht gaven, wat talrij ker bevolkt zien. omdat naar onze meening een degelijk zangonderwijs den grondslag dient te zijn voor de muzikale ontwikkeling van eiken leerling in het bijzonder. Al te stiefmoederlijk wordt in onze stad in het algemeen het on derwijs in het vocale gedeelte dermu z kale kunst behandeld. Het kan niet in onze bedoeling lig gen de uitvoering verder in bijzonder heden te bespreken. Trouwens, de ouders der leerlingen zullen over de resultaten van het onderwijs zeiven wel het best kunnen oordeelen, waarbij zij dan het oog hebben te houden op den leertijd, den aanleg en den lust tot eigen oefe ning. HedenDinsdag avondheeft de uit voering plaats van de élèves der solo klassen. Zaterdagavond hield de Vereeniging „Het vliegend Wiel" eene buitengewone vergadering met dames in den nieuwen Schouwburg. Bij inzage van het pro gramma merkten wij op, dat onze lachspieren danig bezig zouden gehou den worden. De voordracht „Onze Schutterij" is zeer komisch en werd verdienstelijk voorgedragen één ge brek heeft ze echter, dat ze veel te lang is en daardoor heel wat van hare aantrekkelijkheid verliest. „De lastige Schoonpapa" (Komische scène) werd door het uitvoerende drietal goed afge speeld, vooral de „Schoonpapa" vatte zijn rol flink op en toonde hoe onaan genaam het is voor een huwbare dochter, wanneer de vader zich tusschen haar en de keuze van haar hart plaatst terwille van het slijk der aarde. Nadat papa het huwelijk zijnerdochter met den ietwat stotterenden beminde had goedgekeurd, kwam „De familie Sammels (ook weder eene komische scène) aan de beurt. De Heeren waren zeer goed gegrimeerd en zongen, bij gestaan door de dames met hunne nette costumes en heldere stemmen, de be kende joodsche liedjes. Na de pauze werd nog een kluchtspel met zang in één bedrijf getiteld „De Zuster van Jocrisse" voor het voetlicht gebracht. De Joerisse-rol was in goede handennooit zag men grooter domoor als huisknecht fungeeren, gelukkig voor den jongen, dat ook zijn zuster Char lotte bij denzelfden heer als huishoudster in dienst is. Zij kent de domme streken van haar broeder en weet telkens door een of ander voorwendsel de schuld op zich te nemen, anders ware hij reeds lang door zijn heer en meester de deur uitgejaagd. Het slot van de geschiedenis is, dat de Heer Duval, die tot nog toe dooreen samenloop van omstandigheden, en ook weèr door begane domheden van Jocrisse, vrijgezel is gebleven, zijn hart en hand schenkt aan Charlotte zijn huishoudster, waardoor Jocrisse verzekerd is, dat hij in zijn dienst kan blijven en men zijn domheden een weinig door de vingers zal zien. „'t Vliegend "Wiel" heeft zijn ledenen genoodigden een gezelligen avond ver schaft en waar men eenmaal gezellig te samen is spreekt het van zelf, dat men nog geruimen tijd bijeen bleef, vooral omdat er „bal" na was. Zooals in dit Blad nader wordt aangekondigd, geeft de Veteraan der Nederlandsche tooneelspeelkunst,de oude doch nog immer krachtige Heer L. J. Veltman, op Vrijdag 2 Februari ter zijner benefice en tevens ter herinnering aan zijn 76sten verjaardag, Nathan de Wijze, waarin hij zelf de titelrol vervult. Gelijk bekend, is behoort dit stuk tot eene zijner beste creaties en is het dan ook te verwachten, dat Haarlems publiek door eene talrijke opkomst, den grijzen kunstenaar eere. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen treedt het goed bekende Gezel schap der HH. J. C. de Vos en W. v. Kor laar Vrijdag den 9den Februari in den Schouwburg op met „de Tante van Charley." In de zoogenaamde bruidenbus ten stadshuize is in het jaar 1893 in gekomen aan giften een bedrag van ƒ498.65'. „Weldadigheid naar Vermogen". Af feeling„WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 30 Januari hebben zich de vol gende personen aangemeld 2 voor schilder. 5 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 9 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 1 voor naaister. 2 voor grondwerker. 2 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tol het Bestnur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dngel£ks van 9-1 en vaa 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8V2 tot 9y2 uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 1 2 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij. een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 232 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers,grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, meubelmakers, wagen makers,losse werklieden, houtza ger, schilders, smid, voorslaander, bank werkers, ketelmaker, ijzerboorder, blik slager, letterzetter, koetsiers, schoenma kers, zadelmaker, touwslager, parópluie- maker, boerenarbeiders, wijnkooper knecht, loopknechts, sjouwerlieden^ stucadoor, rijtuigbankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, bors- telm, kleermaker schipper en katoen drukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v.d. WIJDE, Secretaris. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Jan 1894: in de Gouden Leeuw'' te Haarlem. 1. Eene voor weinige jaren naar de eischen des tijd8 gebouwde VILLA roet SOUSTERRAIN, aan het Kenaupark. Achter eu voor de villa een groo- ten TUIN. No 3, 14100, J. F. von Glahn. 2. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan de Nassaulaan. No. 46, f 5050, J. Klimbie, 3. Een HUIS en ERVE, aan de Nassaulaan. No. 33, 3075, P. Hoogeveen qq. 4. Een ERF met daarop^taand PAKHUIS,, waarin handel in Bouwmaterialen, alsmede een HUIS en EVRE nevens elkaud r, aan de Har- menjansstraat. No. 57o, f 4035, A J. Stoel. 5. Een HUIS en ERVE, aau de Oranjeboom- straat. No. 159. 6Eeu in tweeën verdeeld PAKH UIS waarboven Zolder en een PAKHUIS met Plaats daarachter en ERVEN, aau de Zuid-Brouwerstraat. No. 32. Be perceelen No. 5 en 6 gecombineerd ƒ2350. A Evers. 7. Een HUIS en ERVE, waarin de Meubel makersaffaire wordt uitgeoefend, met TUINTJE, aan de Ceciliasteeg. No, 9, f 3300, P. Hooge veen. 8. Een HUIS en ERVE, aan den Landweg en Jan-Gijzenvaart onder Veisen, 1180. opgeh. 9. Een ZOMER- eu WINTERVERBLIJF, ge naamd Voorhoutmet Paardenstal en ERV E, in den Haarlemmerhout, onder de gemeente Heemstede, met uitgang iu de Meesterlottelaan^ No. 38, A 8100 Franken. 10. Een onlangs nieuw gebouwd ruim MANE- GEBOTJW on ERVE, in <Ton Haarlemmerhout onder de gemeente Heemstede naast het vorgaan- de. No. 38rood, f 3725, A. Glaser qq 1L. Een onlangs nieuw gebouwd KOETSHUIS met STAL en ERVE in den Haarlemmerhout onder de gemeente Heemstede naast het voor gaande. 5300, P. Hoogeveen. Bc perceelen No. 9 en 10 gecombineerd. 12. Eeo HEERENBUIS en ERVE met TUIN» aan de Nieuwe Gracht bij den Jansweg. No. 62». 6200. M. Mok. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft van De cemberwelke stukken thans door de Afzender# kunnen worden teruggevraagd. Brieven. L. Kramer, Mevr. Baks, L. de Boer, allen Amsterdam; J, Broers, Alkmaar; O. G. Sandrok, Apeldoorn; Mevr. van Bronkhorst, Apeldoorn; J. Stekelburg, Arnhein; Mevr. van Waard, Bre da; Steegeman, Beventer; J. Kalwijn, den Haag; E. Suellemau, dea Haag; Mevr. J. v de Straten, deu Haas; Steven Meijer, de Clerk, J Koper, Gebr. Volcker, de Gruyter, allen Haarlem; Wed. Arks, hoek Leiden; E. A. Struve, Utrecht; J. Asserman, Zosterwoude; P v. Tiene, Zwolle. Briefkaarten. K. Hartgens, N. Zandwijk, N. J. Holsf, _A.de Vries, Wed. de Vos, J P. Biian, allen Amster dam; H. van Hafm, Dea Haag. Bnitenlandsche Brieven. Mevr. Bates ten Kate, Buenos Aireo, Amerika J. Corver, Bata/ia; A. J. G. Timmers, Batavia Markt van 29 Januari 1894. Boter. Aangev. 139, verk. 139 KG. L. pr. f 1.50, H. pr. 1.60, p. KG Biggen. Aangev. 164, verk. 164 st. L. pr. ƒ.7H. pr. 11.pr. st. Schrammen. Aangev. 93, verk. 93 st. L. pr. ƒ12.—, H. pr. 17.p st. Aardappelen. Aangev. 170, verk. 121 HL L. pr. ƒ1.75, H. pr. ƒ2.50, p. HL. Appelen. Aangev. 131, verk. 78IIL. L. pr. ƒ3.—, H. pr. ƒ5.00, p. HL. Peren. Aangev. 74, verk. o3 HL. L pr. ƒ3.—, H. pr. 4.00, p. HL.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2