te zien, waarom voor subsidieën voor stoomtramwegen een afzonderlijke wet noedig zou zijn. De heer Regoet be toogde, dat het baanvak Beek-Bunde voor een groot deel nog niet voldoende versterkt is, zoodat verlegging der baan alsnog gewenscht is. De heer Verheijen drong aan op voorzichtigheid bij den aanleg van een kanaal Drongelen- 's Hertogenbosch. De heer v. Lier be pleitte wenschelijkheid van de doortrek king van het Oranjekanaal tot de "VVeerdinger veenen, en met den heer Cremers de bevordering van den aan leg van een Noord Ooster lokaal-Spoor weg. De heer Breebaart bestreed het denk beeld van het opnemen van bepalingen in Rijksbestekken betreflende minimum loon en maximum-werktijd. De heer Sterk wees op gevaar aan het Station Hengelo. De heer Blijdenstein drong aan op wijziging der wetgeving opzich tens wateraftappingen en mijnonderzoe- kingen. De heer L. van Nispen was van oordeel, dat de Reg. vrijheid moet verkrijgen tot sluiting van den ouden Rhijnmond. De heer Fransen v. d. Putte betwistte, dat de subsidievoorstel- len voor stoomtramwegen voldoende zijn voorbereid, en dat er geen rekening wordt gehouden met de rechten en het vrije oordeel der Eerste Kamer. Hij advizeerde, evenals in 1870, de begroo ting af te stemmen, zonder eenige po litieke beteekenis. De heer Wertheim bestreed dat advies. Hij zou niet tegen deze begrooting stemmen, doch hoopte, dat de Minister voortaan suppletoire begrootingen voordit doel zou voorstellen. De Min. van Waterstaat enz. antwoord de op de verschillende gemaakte op merkingen. Wat de subsidieën voor de stoomtramwegen betrof, geen gemis aan deferentie voor de Kamer had hem bewogengeen wensch der Kamers was geuit tot een afzonderlijk voorstel. Deze Kamer had herhaaldelijk veel belang rijker werken bij begrootingspost gevo teerd. Nadat nog eenig debat was ge voerd werd Hootdst. IX aangenomen met 40 tegen 3 stemmen. Zaterdag werd behandeld het ontwerp II tot onteigening voor den verbindings spoorweg te Rotterdam. De heer Viruly kon zich bij de richting neerleggen, maar vond het financieel kadoo aan de Holl. Spoorweg maatschappij niet gerecht vaardigd, en achtte nieuwe financieele onderhandelingen gewenscht. De heer Fokker bestreed het ontwerp als strijdig met de letter der spoorwegovereenkom sten en de geheele geschiedenis der plannen eener verbindingsbaan, terwijl voor de toekomst geen zekerheid bestaat betreffende het medegebruik. De heer v. Gennep bestreed vooral de financi eele bezwaren. De f36000 voor libre- parcurs ontvangt de Holl. Spoorweg Maatrch. als de helft der uitgaven voor beheer van den spoorweg en heeft niets te maken met de rente. Door deze richting zal de Staat bij naasting gebaat zijn, en zullen Rotterdam's belangen, han del en scheepvaart niet worden geschaad. De heer v. Swinderen zou voor stem men, omdat hij bij deze onteigening niet wil ageeren tegen de spoorwegovereen komsten. De Min. van Waterstaat enz verdedigde de noodzakelijkheid, dat de Staat de verplichting tegenover de spoor wegovereenkomsten nakome, en het algemeen belang dezer richting ook in 't belang is van Rotterdam. Hij verwierp het denkbeeld, dat het verdeeliger zou zijn, als de Staat zelf de lijn zou maken, en verzekerde, dat het gebruik eenei toekomstige verbindingslijn van deze baan met de havenwerken te Rotterdam niet alleen aan de Holl. Maatsch. zou worden gegeven. De heeren Geertsema en Fransen v. d. Putten wezen op het hooge belang, dat het medegebruik voor de toekomst zij verzekerd. Het ontwerp werd aangenomen met) 25 tegen 14 stemmen. De Kamer is uiteengegaan. De dichter Heine gebruikte in een zij ner werken de uitdrukking: Den Hemel laten wij aan de engelen en den men- schen. Zeer stellig heeft hij nooit kun nen denken, dat door het citeeren van deze expressie eene Weener naaister eens zou aangeklaagd worden wegens beleediging ven den godsdienst, zooals thans heeft plaats gehad, anders had Heine de uitdrukking niet gebruikt. Te Berlijn wordt] veel (gesproken ovei' het plotseling verdwijnen van een Egyptischen prins, [die bij [de garde zij ne militaire opleiding zou ontvangen. De prins leefde op grooten voet en had da gelijks last van zijn schuldeischers. Tot teleurstelling zijner crediteuren is de prins plotselings verdwenen en, naar men vermoedt, teruggekeerd naar het Nijlland, van waar hij wel niets meer van zich zal laten hooren. Te Boulogne a/Seine is een stoom ketel gesprongen in een waschhuis, waar nog eenige vrouwen aan den arbeid waren. Daar de ketel in den grond was gevestigd, was de schok zoo hevig, dat het huis grootendeels instortte. Voor zoover toen bekend, verloren zes vrou wen bij deze ramp het leven. Toevallig waren van de 60 werksters de meesten afwezig, omdat het juist schafttijd was, anders zouden zeker nog meer personen zjjn omgekomen bij deze ramp, welke uitsluitend aan gebrek aan toezicht wordt beschreven. De jonge khedive van Egypte kon nog maar in het geheel zich niet ver zoenen met het denkbeeld, van steeds, door de bezettingstroepen der Engel- schen, onder Engelsche heerschappij te staan. In de vorige week heeft de khedi ve zich in een boozen luim zeer ongun stig uitgelaten omtrent de Engelsche officieren in het land. Dit hebben de Engelschen hem echter zeer kwalijk genomen en van hem vol doening geëischt, terwijl niet onduide lijk werd te kennen gegeven, dat, zoo hij weigerde hierin ter wille te zijn, men dan wel eens zijn eigenlijken patroon, den sultan van Turkije over het geval kon gaan raadplegen en hier tegen is het, dat de khedive nogal op ziet. Temeer doet zich dit gevoelen, als men zich herinnert, hoeveel moeite het kostte zijne aanstelling uit de handen van den sultan te krijgen De Khedive heeft thans in zijn staatsblad eene dagorder afgekondigd, waarin hij hulde brengt aan het Egyptische leger en overeenkomstig zijne reeds herroepen verklaring zijne tevredenheid betuigt over de goede houding en de krijgstucht der troepen Eveneens heeft de Khedive den eisch ingewilligd van Lord Cromer om aan zijn minister van oorlog Maher-Pacha een onbedaald verlof te verleenen. Lord Cromer zal later aanwijzen, wie Maller- Pacha zal opvolgen. De werkeloozen te Amsterdam trekken nog steeds huis aan huis, en vragen om werk. Onlangs ontving een groep 40. Maai de ontvangers achtten dit buitenkansje te groot, om het te deelen. Dit is door het comité ontdekt, en deze arbeiders zijn uit de organisatie geworpen Zij, die dronken langs den weg liepen, zijn eveneens buitengesloten. Thans hebben eenige gegoede inge zetenen voor het comité een loods ge huurd achter de z. g. Zaagbarrière, waar in het vervolg de bijeenkomsten zullen worden gehouden en waar de verschillende werklieden inde gelegen heid zullen worden gesteld de opgegeven karweien uit te voeren. Eenige patroons onder de werkloozen kunnen door de bestellingen met een paar knechts weer aan den gang gaan. Voor eenige jaren werd een tekort van eenige duizenden ontdekt in de kas van den ontvanger der gemeent West stellingwerf (Fr.), den heer W. v. E„ die uit zijne betrekking werd ontslagen en kort daarop naar Indië vertrok. Hij zelf kon het gtekort niet dekken en daarom sprak het gemeentebestuur de borgen aan, die ook niet tot dekking genegen waren. Een rechtsgeding tus- sclien gemeente en borgen volgde, dat in hoogste instantie werd doorgevoerd. De Hooge Raad veroordeelde de borgen tot betaling, met de verschuldigde rente. Thans is door de borgen die som aan de gemeente uitgekeerd, en dus die lang hangende zaak van de baan. Tegen eene weduwe te Leiden, die kamers aan studenten verhuurt, is op verzoek der directie der gasfabriek door de politie aldaar procesverbaal opge maakt, omdat bevonden is dat aan de gasleiding eene afzonderlijke leiding is aangebracht, tengevolge waarvan gas kon gebruikt worden zonder dat dit den meter gepasseerd was; alzoo op vermoeden van gasdiefstal. HAARLEM, 13 Februari 1891. In de laastgehouden Bestuursver gadering van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier, werd het adres besproken in zake het muil korven van honden, door eenige inge zetenen bij den Raad der gemeente ingediend. Een opzettelijk ingesteld onderzoek bij den Rijksveearts en bij eenige be kende hondenliefhebbers gat het Be stuur de overtuiging, dat het muilkor ven van honden in het algemeen niet kan beschouwd worden te zijn dieren mishandeling, wel, dat bij het gebruik van zeer afwijkende modellen, modellen die niet toelaten, dat de dieren o. a be hoorlijk kunnen drinken de honden er veel last van kunnen hebben. Voorop stellende dat zij, die zich op den openbaren weg bevinden, recht hebben op eene volledige bescher ming tegen de aanvallen van honden, meende men te moeten betwijfelen of de voorgestelde maatregel daartoe wel afdoende zal zijn. Kwaadaardige honden, vooral dezulke die met vleesch gevoed worden, zullen er, geplaagd met den muilkorf, onge twijfeld niet rustiger op worden, waar door de kans, dat kinderen bij het aan vliegen verwondingen bekomen, eer toe dan afneemt. Het vasthouden van deze dieren aan een koord of een ketting mag eene meer radicale maatregel ge acht worden. In verband hiermede stond de op merking, dat Art. 90 van onze alge- meene politieverordening aan den Bur gemeester nu reeds het recht verzekert, het muilbanden van enkele honden, die gevaarlijk zijn, te gelasten. Het voorschrift alle honden, groot en klein, gevaarlijk en onschuldig, den muilkorf te moeten aanleggen, zooals adressanten dat bedoelen, is in vele opzichten overdreven te noemenook mag daarbij gedacht worden aan den grooten last, welke een deel der bur gerij en de politie daarvan zouden ondervinden. Daar echter laatstgenoem de punten met de belangen en den werkkring van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren niet in verband staan, meende het Bestuur zich niet verder met de zaak te moeten inlaten. De zaak der valsche banbiljetten schijnt thans in een toestand van kalm te te verkeeren, die gunstig op de open bare meening werkt, wat betreft de zekerheid, dat de justitie met de noodige vooitvarendheid de zaak zal ontwarren. Van tijd tot tijd hebben nog aanhou dingen plaats van personen, die in de zaak betrokken schijnen. Er gingen geruchten, dat een dei- gearresteerden te Amsterdam van schaamte en schrik krankzinnig zou geworden zijn; dit blijkt bezijden de waarheid. Krausse gaat nog steeds voort aan de justitie alle gevraagde inlichtingen te verstrekken, waardoor de zaak in vele opzichten vergemakkelijkt wordt. De juffrouw op de Achtergracht te Amsterdam, die in nauw verband staat met den koffer, die te Utrecht is ge vonden, is gearresteerd Zij is met hare bekentenissen begonnen. Verschillende vermoedelijk medeplichtigen meest allen Duitschers hebben zonder nader adres ons land verlaten. Voor de door Burg. en Weth. dezer gemeente gehouden aanbesteding van het maken van rioleering en be strating in de Amsterdamstraat A. L. Dyserinckstraat Vooruitgang Tey- ler en Haarlemmerliedestraten alhier, zijn ingeleverd 13 biljetten. Het werk is gegund aan H. London aannemer alhier voor 8314. Door den Kantonrechter alhier is tot lid der commissie van aanslag in de bedrijfsbelasting, zitting houdende te Haarlem, benoemd de Heer J. H. Kool hoven en tot plaatsvervangend lid de Heer H. O. Tomberg. De aflevering van de lotelingen dezer gemeente van de lichting 1894, die voor den dienst bij de nationale militie zijn opgeropen, zal geschieden op Maan dag 12 Maart e.k. Ter verduidelijking der anonce ver zekering voor dienstboden, 11. Vrijdag in ons blad geplaatst, alsmede ook he den, dat zooals gebleken is velen heb ben gemeend het géén verzekering is slechts voor dienstboden, doch voor ieder die bij minstens 100 zich of de erven, wil verzekeren. Donderdag avond werd in de anonce genoemd voor dienstboden die zich willen aanmelden, omdat over het algemeen voor uitgaan dien avond is bepaald. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, voe rende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1871, blijkbaar be staande uit lood en waaraan het rand schrift ontbreekt. Bij den laatst gewoed hebbenden storm zijn in den nacht van 1.1. Zondag op Maandag te dezer stede een aantal dakpannen afgewaaid. Op het Staten Bolwerk is een zware boom omgewaaid die in zijn val een lantaarnpaal heeft verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Ongeveer 50 lantaarns zijn uitgewaaid. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 81/* tot 9Va uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 232 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers, grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, meubelmakers, wagenmakers,losse werklieden, houtza ger, schilders, smid, voorslaander, bank werkers, ketelmaker, ijzerboorder, blik slager, letterzetter, koetsiers, schoenma kers, zadelmaker, touwslager, parapluie- maker, boerenarbeiders, wijnkooper knecht, loopknechts, sjouwerlieden, stucadoor, rijtuigbankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, bors- telm, kleermaker schipper en katoen drukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v.d. WIJDE, Secretaris. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 9 Februari hebben zich de vol gende personen aangemeld 2 voor schilder. 5 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 13 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 2 voor naaister. 2 voor grondwerker. 2 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijlwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij dei» Administra teur, bureau Doelen. Markt van 12 Februari 1894. Boter. Aangev. 97, verk. 97 KG. L. pi'. 1.50, H. pr. 1.60,p. KJ Biggen. Aangev. 128, verk. 92 st. L. pr. 7.H. pr. '14.pr. st. Schrammen. Aangev. 84, verk. 62 st. L. pr. /15.—H. pr. 24.p. st. Aardappelen. Aangev. 162, verk. 162 HL L. pr. 1.80, H. pr. f2 50,p. HL. Appelen. Aangev. 72, verk. 48 HL. L. pr. 3.50, H. pr. ƒ6.p. HL. Peren. Aangev. 43, verk. 31 HL. L. pr. 3.50, H. pr. 4.50, p. HL. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktbericht van 12 Februari 1894. Witte tarwe ƒ5.25. 5.50. Haver 3.25. 3.75. Gerst 4.50. i> 5. Duivenboonen 6.20. 6.30. Paardenboonen 5.75. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Februari 1894, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROQEAMMA. 1Fantane 2. Adagio uit de 4c Symphonie..Mendelssohn. 3! Aria „Abendempfindung"Mozart. i Finale uit de SonateFink. 5'. StiindchenSchubert. 6. Marche funèbieChopin,

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2