HAARLEMSOH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN £>o 14. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, ''i>*dzmptc Oudegracht 86. S.1ES, L- 144. Zestiende Jaargang. van ZATERDAG 17 Februari 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 18 Februari 1894. Nieuwsberichten. TELEPHOONNÜMMEi'. TELEPHONISCHE VEEBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJSA tid D n A m in i Par drie maanden. t ,25. franco p.post ,40, Prijs per Advertentie ran I tot 5 rogek S3 cents, el&e regel Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plasisraitiite., VERSCHIJNT: Dinsdag- sn Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middagt ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. ttroote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. 9e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Vs. Swaan. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. van hennep. 10e Lijdenstekst. Maandag 's av. 71/2 nre, 42e Openbare vergadering van het Hnlp-Zendeling- genootscbap „de liefde van Cbristns dringt ons", met medewerking-van de Christelijke Zangvereeniging „God is mijn lied". Verslag door den Direoteur Ds. J. W, Knottenbeltfeestrede door jDr. J. II. Gunning J.Hz., pred. te Leiden. Vrije toegang en vrije plaatsen. Collecte voor de zending. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. 9e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. 9e Lijdenstekst. Woensdag 's av. 7 nre, Ds Keen. Verslag van den arbeid der Zendingsafdeeling Haarlem en ometreken. De heer de Haan van 's Gravenhage zal mede- deelingen doen over zijn arbeid in de heidenwereld. Bij het uitgaan zal ge- oollecteerd worden voor de Ned. Zend. Vereeniging te Botterdam. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. 9e Lijdenstekst. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. Brunei, pastenr a St. Lanrent dn Cros. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag 'sav. 8 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5i/s ure, Ds. C. Stadig, pred. te Nieuw-Vennep. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Christelijk Gereformeerde Kerk. Gebouw Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 5'/s ore, Godsdienst oefening. Donderdag 's avonds 8 nre, Godsdienst oefening. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Donderdag 'e avonds 7Vs ore, Ds. Helper Sesbrugger, Lijdensprediking. Kerk derV ereenigdeDoopsgezindeu Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. 's Avonds 6 nre, Ds. Craandjk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. E. Laurillard, pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Weiss. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Veen. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht bij de Turfmarkt. Donderdag 'sav. 8 nre, de Heer J. Klein. Bijbellezing Galaten 3 1 v.v. Ds. Moeton kan Dinsdag a.s. des na middags ten 1 nre en ten 4 ure zijne leerlingen niet afwachten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth van Wijk. Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. ten Bruggehate, Cand. tot den H. Dienst. Nam. 1 nre, geen Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. A. D. Kempe, Luth. Pred. te Alkmaar. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. H. H. Barger. Nam. 2Vj ore, Ds. H. H. Barger, Heemstede. Voorm. 10 nre Ds. J. Kuylman. Nam. 2Va ore, Ds. J. Kuylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. van Walsem, van Noordwijk a/zee. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/3. ure,Ds. J. van LoenenMar tinet. Pred. te Santpoort. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Avonds 7 nre, Ds. J. van Loenen Mar tinet Spaarndam. Voorm. lö nre, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. K. Loggers 's avonds 1% uur in lokaal voor Chr. belang Ds. K. Leggers. Donderdagsavonds 71/» uur Bijbellezing in 't lokaal voor Cbr. belang, Ds. K. Loggers. Zaterdags avonds 71/3 uur Bijbellezing op de Heide, zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. C. Barneveld. 's Avonds 6% nre, Ds. C. Barneveld. Tweede Kamer. In eene Dinsdag ge houden zitting werden tot voorzitters der afdeelingen gekozen de heeren jE. Mackay, Rutgers van Rozenburg, Roëll, van Houten en Schaepman, en tot on dervoorzitters de heeren v. d. Kaay, v. Delden, Schepel A. v. Dedem en Brant- zen van de Zijp. Door de Centrale Af deeling werd besloten den volgenden dag in de afdeelingen te onderzoeken ver schillende wetsontwerpen (waaronder de wijziging der wet op de personeele belasting). Op voorstel des voorzitters werd besloten Dinsdag 20 Febr. te I hervatten, het debat over de Kieswet. Allereerst komen de art. 35, en dan 1 en 2 in behandeling, met bet doel om de bepaling van den leeftijd aan te houden tot na art. 5. De heer A. van Dedem wilde, dat de beslissing over de velgorde nog moest worden aangehou den. De Voorzitter achtte dit onnoodig, en zijn voorstel werd goedgekeurd. De Voorzitter stelde voor de vroeger ingediende amendementen als vervallen te beschouwen, daar sommige niet of gedeeltelijk op het gewijzigd ontwerp passen. Alle voorstellers blijven vrij ze opnieuw in te dienen. De heer Gerrit sen opperde daartegen bedenking, wat betreft de amendementen, die veranderd kunnen blijven. De Voorzitter hand haafde zijn voorstel, dat daarop werd goedgekeurd. Uit Parijs werd Dinsdag een aan sleg bericht in een café op een der drhkste punten der stad, door middel van een bom. De dader, een twintig ja rig jonkman, Breton geheeten, trachtte zich door de vlucht te redden, schoot hierbij een politieagent door de zijde en loste nog vijf schoten voor men hem in bewaring kon nemen. In het café zelf werd een persoon gedood en vier kelners bekwamen verwondingen. De schade aan het materieel is niet groot. De dader was pas aangekomen uit Marseille. Hij bekwam ook eene wonde, en verklaart naar Parijs te zijn geko men om den dood van den anarchist Vaillant te wreken en betoont zich zeer kalm. Zeer natuurlijk veroorzaakte hel ge val groote onsteltenis en men begint opnieuw te vragen verscherping van de wet omtrent aanslagen tege» de openbare veiligheid. Verder ontvangt men omtrent den bommenwerper geen licht.. Naar zijn naam gevraagd, geeft hij telkens een anderen op. Bij het graf van den onthoofden Vaillant hebben dagelijks manifestaties plaatsdeze zullen in het vervolg belet worden, aangezien ze slechts tot zieke lijke overprikkeling aanleiding geven. Zooals men zich herinnert, was voor Vaillant gratie verzocht en had een gedeelte der pers zich hierbij aangeslo ten. Van andere zijde wordt thans er op gewezen, dat voortaan elke welwil lendheid en zwakheid gelijk staat met het plegen van verraad. De agent van politie Poisson, die tot de arrestatie zeer heeft medegewerkt en gewond is, is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. De mededee ling hiervan is in de kamor met toe juichingen ontvangen. Tegelijk met het overhandigen van het eereteeken ont ving de vrouw van de regeering eene som van vijfhonderd francs ter besrij- van de verpleegkosten. Nader verneemt men dat de dader Emile Henry heet en te Barcelona uit Fransche ouders is geboren. Zijn vader was een uitgeweken commune-man uit Parijs. Italië schijnt van plan zijne fi- nantiën te gaan regelen, althans de ministerraad komt bijeen tot onderzoek van een voorstel in deze. Er is geïn formeerd of Italië de renten van zijne schuld zal betalen en op hoogen toon is deze vraag bevestigend beantwoord. Men mag dus aannemen, dat het waar is. De beruchte Panama man, Dr. Herz,die tot heden een raadsel blijft waar het geldt zijn verleden te kennen, was zooals men zich herinnert naar Engeland uitgeweken en daar, werkelijk of in schijn ziek ge worden. Over allerlei booze stukjes laster natuurlijk wenscht de Fran sche regeering hem te spreken en om dat zijn gezondsheidstoestand wat gun stiger schijnt te zijn heeft de Fransche regeering zijne uitlevering gevraagd, hiertoe aangezet door eenige bedreigin gen en onthullingen door Herz in een der Fransche bladen. Voor de rust van hon derden Franschen, ware het beter ge weest als Herz maar gezwegen had, De Fransche regeering is in de Kamer geïnterpelleerd omtrent den toe stand der marine. De interpellant toonde aan, dat de zeemacht van het drievoudig verbond veel sterker is dan van Frank rijk en dat daarin verandering behoort te komen, vervolgens deugen de Fran sche oorloghavens niet en dan nog bestaan bij de marine misbruiken, die behoorlijk dienen onderzocht te worden. De volgende motie werd nu door den spreker ingediend „De kamer noodigt den minister van marine uit haar, tegelijk met de toe komstige begrooting, de maatregelen voor te stellen, die hij noodig acht ter verdediging der kust, en belast de gj^lementaire commissie voor de marine met het instellen van een onderzoek over den toestand der Fransche marine. Weer is een nieuw ontploffings middel uitgevonden. De uitvinders, de gebroeders Sclinebelin, de eene abt, de andere luitenant in Franschen dienst, hebben de stof schnebeliet genoemd. Men heeft er proeven mee genomen te Argenteuil in eene steengroeve, waar bleek dat er flinke resultaten mee kon den bereikt worden, terwijl het nog boven dynamiet vóór heeft, dat het minder gevaarlijk in de behandeling is en de rook ervan minder sterk en minder nadeelig is dan van dynamiet. Een luitenant-kolonel van het Russische leger is ter dood gebracht wegens het verraden van dienstgeheimen. Bij eene huiszoeking vond men eene correspondentie met eene vreemde mo gendheid, terwijl bleek, dat hij van deze jaarlijks eene ruime betaling kreeg. Na zijne schuldigverklaring werd hij ver oordeeld om opgehangen te worden welk vonnis te Odessa aan hem is vol trokken. Uit Kaïro ontvangt men het be richt van overlijden van den beroemden pianist Hans van Bülow. Hij was daar heen vertrokken tot herstel van zijne geschokte gezondheid, welke evenwel nog niet een zoo spoedig einde deed verwachten. Hij had den leeftijd van vier en zestig jaren bereikt. Yon Bülow, hoewel een groot kunste naar, had zijne eigenaardigheden, die hem als mensch niet aangenaam maak ten. Men herinnert zich zijne heftige uitvallen tegen het publiek, dat te vroeg

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1