I Y"' M8H»^ de concertzaal verliet, alsmede zijn af keer tegen journalisten die zich over een en ander vroolijk maakten. -Er worden thans in Duitsch New Guinea maatregelen genomen tegen de algeheele uitroeïng der paradijsvogels. Eene nieuwe wet, in vijf artikelen vervat, eischt eene bijzondere vergun ning voor het schieten van deze prach tige vogels, en het is waarlijk te hoopen dat men er door deze gerechtvaardigde bescherming in zal slagen, de geheele uitroeiing van deze vogelsoort te voor komen. Het is verder de taak van het Engelsche en Nederlandsche goeverne- ment, om in de andere gedeel ten van Nieuw-Guinea dergelijke maat regelen te nemen, ten einde op den duur de prachtige sierveeren aan de industrie niet te ontnemen, Het is eene zaak die spoed vereischt; want het kwaad zal weldra zonder geneesmiddel zijn, als men het beoordeeld naar het onnoemelijk groot aantal veeren en vogels, dat sedert jaren aan handel ge leverd wordt. De ondervinding beeft zelfs geleerd, dat de qualiteit er gere geld minder op wordt, al neemt de hoeveelheid steeds toe. De grenzelooze begeerigheid, waarmee men jacht op de vogels maakt en het volslagen ge brek aan toezicht zijn er werkelijk de oorzaken van. Men kan zich tegenwoor dig die prachtige volwassen exemplaren met volmaakten vederdos van vóór lö. jaar niet meer aanschaffen, en weldra zullen de musea niet meer weten, tot wien zich te wenden, em hurne bedor ven exemplaren door anders te doen vervangen. De vogels, die tegenwoordig de markt van Parijs overstroomen, zijn vootnamelijk jonge vogels in hun eerste vederkleed, zonder glans en gloed; ze hebben dientengevolge eene groote waar toe voor de industrie. Als men op deze wijze voortgaat, om jonge vogels te dooden, zal de soort weldra geheel uit gegroeid zijn. De straatweg van Beesterzwaag naar Beets, die tevens als waterkee- ring dient is Woensdag op 5 verschillen de plaatsen doorgebroken. Over eene lengte van meer dan 800 M. was de straatweg grootendeels vernield en is het rijtuigverkeer geheel gestremd. Da delijk werden vele arbeiders aan het werk gezet om den weg weer in orde te maken onder toezicht van drie op zichters. De weg behoort in onderhoud tot de gemeente Opsterland, zoodat zij de schade lijdt. Gelukkig zijn bij deze doorbraak geen menschenlevens te be treuren wel moesten vele gezinnen hunne woningen verlaten, omdat het water er binnendrong. Zij werden met vaartuigen afgehaald en voorloopig bij andere ingezetenen gehuisvest. Toen de doorbraak plaats greep, stond het water 135 M. boven zomerpeilde oudste verveners herinnerden zich zulk een hoogen stand niet. De nieuwe werken voor de inpolde ring, dit jaar uitgevoerd en achter het punt van doorbraak gelegen, hebben weinig geleden, Waarschijnlijk zal dit de laatste maal geweest zijn, dat de straatweg het boezemwater heeft moe ten keereu, want dit jaar zal 20 mi nuten zuidwaarts van dezen straatweg een dijk gelegd worden, die dan niet zoo hevigen golfslag te verduren zal hebben, als de straatweg. Verschillende verlaten woningen heb ben schade geleden door het water; hier zijn gevels, daar daken ingestort, terwijl houten keeten op de baren rond drijven. Een bediende van de „Crediet- vereeniging" ontving te Amsterdam bij eenen kruidenier in de zg. Nieuwe buurt een bankbiljet van 100. Bij onderzoek bleek het valsch te zijn. De winkelier verklaarde het biljet te hebben ontvan gen van een paar „dames", die bij hem op gemeubileerde kamers wonen. Naar wij vernemen, worden flinke toebereidselen gemaakt om de Neder landsche afdeeling op de tentoonstelling te Antwerpen goed te doen slagen. Vooral uit Indië komen talrijke aanvra gen tot expositie, zoodat de koffie, tabak, kina, houtsoorten en andere koloniale producten eene rijke verzameling, uit onze koloniën bijeengebracht, zullen te zien geven. Het hoofdbestuur in Antwerpen heeft met het oog op deze belangrijke toe zegging verschillende concessies aan de Nederlandsche commissie gedaan, zoodat Nederland eene plaats heeft verkregen, welke den eenigen toegang vormt t t de machinegalerij en dus een belang rijk bezoek aan de Nederlandsche af deeling te wachten is. Ook op het marktplein, datoud-Ant- werpen zal voorstellen, zullen verschei dene huizen door Nederlandsche firma's worden betrokken. De Amsterdamsche diamant industrie maakt, naar men mag jj verwachten, toebereidselen om zich eene waardige plaats te verschaffen- De ter- j mijn van aangifte is eveneens verlengd tot 25 Februari a. s., tot welken ter- mijn bij den secretaris, Heerengraoht 127 te Amsterdam, inschrijvingsbiljetten werden aangenomen. Dinsdag is te Rotterdam een Hol- landsch zeeman aangehouden, die er zijn werk van maakte waardelooze Amerikaansche twintig dollar stukken ■uittegeven. Bij twee sigarenwinkeliers was dit hem reeds gelukt. De dader had het papier uit Ameri ka medegebracht en het kon nog zijn, dat hij zelf niet wist dat het niet meer als betaalmiddel kon dienen als men thans niet zijn medeplichtige had ont dekt. Een stalhouder te Arnhem ver voegde zich voor een paar dagen bij de politie met de mededeeling, dat hem door een Duitscher een rijtuig te koop was aangeboden. Bij onderzoek bleek, dat de verkooper aan zijn logement ook twee paarden had gestald en toen men een weinig dieper in de zaak doordrong kwam men tot de kennis dat rijtuig en paarden te Dusseldorf waren gestolen. Uit goede bron verneemt men, dat de minister, begaan met de dik wijls treurige geldelijke omstandigheden van zoovele kamerverhuursters, naar aanleiding van hare gewoonlijk hooge personeele belasting, de ontvangers heeft gemachtigd, in voorkomende gevallen geheele of gedeeltelijke opheffing voor te stellen, bijaldien het verhuren de eenige kostwinning is. Deze prijzenswaardige, milde toepas sing van de wet is niet van voldoende algemeene bekendheid. Wij brengen het bovenstaande daarom onder de aan dacht van belanghebbenden. Deze laatsten behooren zich per ge- ji zegeld adres (zegel van 22i/j cent), tot den minister te wenden. HAARLEM, 16 Februari 1894. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Haarlem (buitengemeenten) de heer T. A. Motké, ontvanger der zelfde middelen te Heusden c.a. De aandacht wordt gevestigd dat de Voordracht van den Heer W. J. Rooyaards, te houden in de buitenge wone vergadering van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, niet zal plaats hebben op Dinsdag 20 Februari, maar op Don derdag 22 Februari. Zooals bekend is de tentoonstel ling van versierde lederwerken op het Museum van Kunstnijverheid, alhier ge opend. Nog verschillende inzendingen werden deze week opgenomeu. Zoo o.a. die van Jhr. V. de Stuers, waaronder 3 kistjes met vergulde stempels en eeni ge boeken uit de 16de eeuw en van de Heer Loeber te Leiden eenige door hem ontworpen en in boogstempel uitgevoer de boekbanden. Zoowel om een overzicht van de oude lederversieringskunst te verkrijgen, als van de hedendaagsche lederindus trie in ons land, is deze tentoonstel ling belangrijk te noemen en een be zoek overwaard. Heden, Vrijdag is door den heer R. Duijm alhier in perceel No. 6 in de Keizerstraat eene apotheek geopend, zijnde de eerste inrichting van dien aard in het nieuwe westelijk deel der gemeen te, hetgeen voor vele bewoners aldaar zeer geriefelijk zijn zal. De apotheek is ingericht volgens het plan van den bouwkundige Jz. v. Cam- penen ziet er inwendig zeer net uit. Ook stelt de heer Duijm zich voor, om binnenkort scheikundige en miscroscopi- sche onderzoekingen van voedingsmid delen, handelswaren enz. tot uitvoering te brengen. Door de rechercheurs Ver kerk en van Halst is dezer dagen bij een opkooper in beslaggenomen eene groote koperen kraan benevens velschil- lendenstukken koperen pijpen, afkomstig van eene machine, waarvan zij den ver kooper hebben opgespoord, zijnde G. V. oud 30 jaar, rijtuigbankwerker bij de H. IJ. S. M. die den diefstal heeft be kend. Hij is naar het huis van bewa ring overgebracht. Door genoemde politiebeambten is ook aangehouden de spoorwegwachter W, verdacht dat hij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren cylinderhorloge ten nadeele van een persoon die in beschonken toestand in zijn wachthuisje aan het Kenaupark had zitten slapen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8Vs tot 9i/s uur op den Doelen, waar ge legenheid .is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 232 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers,grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, meubelmakers, wagenmakers,losse werklieden, houtza ger, schilders, smid, voorslaander, bank werkers, ketelmaker, ijzerboorder, blik slager, letterzetter, koetsiers, schoenma kers, zadelmaker, touwslager, parapluie- maker, boerenarbeiders, wijnkooper knecht, loopknechts, sjouwerlieden, stucadoor, rijtuigbankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, bors- telm, kleermaker schipper en katoen drukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v.d. WIJDE, Secretaris. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „ITFjRKVERSCHAFFING Van 1 Nov. tot 15 Februari hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 7 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 15 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 3 voor naaister. 2 voor grondwerker. 3 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoen maker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand! aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bns Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en vai 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. UUROEKLf JH.Ë STAND. ONDERTROUWD. 9 Febr. R. Stringer en J. P. van Zweden. 14 Febr. JE. Lijuzaat en ASteenkist. - P. C. Holleman en P. T. van Egmond. P. Metse laar en L J. van Veldhuizen. C. Ruis en C. Schipper. A. A. P. Grandia enG van Andel. 15 Febr. J. W. Roelof!'- en H. J. Stroobach GETROUWD. 14 Febr. G. T. Nieuwenbuizen en A. E. Vee ring. L. Pleijsant en G. Broekman. G.P. ZwaanswijkenC. Kipperman. A. de Vos en M. C. J. vanBnuren. L. Hendrikse en J. J. Wijkhuizen H J. van den Broek en J. M. Meijer. 15 Febr. L. F. Lous en C. van der Werff. C. J. Kikkert en E. C. Roelants. GEBOORTEN. 8 Febr. J. van der Weiden geb. Peper z. G J. F. Andriessen geb. Vester z. - O.Welage geb. Kuiper z. T. M. Edelman geb. Veensira d. 9 Febr. H. J. Kroonsberggeb. Nederkoorn d. M. M.Dielemansgeb.deBeid lOFebr. C. A. Blaas geb Eijndthoven d. M. W.Wall- brink geb. Hofman z. C. Luijten geb. Ser- vaas z. - T. Wevers geb. Reenz. C. J. M. van Berloo geb. Radix d. A. Kamp geb. Spanjaard d. 11 Febr. M. Schild geb. Daane z. G. Wijkhuizen geb. Klinkenberg d. Avan den Berg geb. van Erken Calandt z. E. Lelieveld geb Geilvoet z. L. H. Loman feb. Gillet d. J. C. Becker geb. Klaassed. 2 Febr. M. Scheen geb. Tork z. G. van den Berg geb. Jansen d. G. Oostergo geb.van den Vijver z. en d P. W. C. Surendonk geb. Slegt d. W. S. Kohier geb. Surendonk z. 13 Febr. D. Bot geb. Schoon z. H. Baars geb. de Langen d. E. Steffers geb. Rijbroek z. W. Janus geb. Leuven z. A. G Uter- mark geb. de Witz. 14 Febr. W. M. Hulse bosch geb. de Graaffd. B. K. Kuvenergeb. Bottema d. OVERLEDEN. 7 Febr. H. Kaplein 3 j. z. van Mammstraat. 8 Febr. AW. F. van der Wiel 8 m. z. Ane- pang. E. Herding 85 j. Scboterweg. M. G. P. Evers 8 m. d. Brouwersvaart. JC. van der Star geb. Daniels 55 j. Nieuwe Gracht. H. van der Wal 55 j. Koolsteeg. W. Groenewoud geb. Cavaljé 80 j Jansstraat. 9 Febr. M. Knijf 47 j. Nieuwe Gracht. A. J. van der Meer 3 j. d. Ged. Zijdgracbt. 10 Dec. D. Blokker 10 m. d. Brouwerstraat.A. J, Hoogendoornl m.z. Antbonieslraat.— II Febr. H. Stotman geb. van Amstel63j W.Gelde- loozepad. 12 Febr. W. F. Sariemijn 1 m. z. Jan Steenstraat. 13 Febr G. Alewijn 6 j. z. Heerensingel. 14 Febr. P. M.Bosch4j.d. Caiuphuijsstraat. 14 Febr. G. Bouwman 14 j. z. Jan Steenstraat. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van De~ cember, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd Brieven. T. Kuhneman, Jr. den Berg, W. v Dijk, J Tribeis, allen Amsterdam; Evers Rheden (Die ren); P. de Graaf, Gemert; A. Boveman, B. W. Werjera, M. Schaap, allen 'a-Gravenhage; P. Pijn appels, HaarlemmermeerSwaan en Oldenborg, 'a-Hertogenbo chGeerlings, Koog aan de Zaan; W. Braam, Rotterdam; J. II. Kolder, Rotterdam; Koper-Groen, Zaudvoort. Briefkaarten. Wed. F. D. Veenstra, M. Diest, Jr. Doesburg, A. v. d. Steen, Wed. Speet, Roos. allen Amater- dam; Nuijen, 's-GravenhageG. Bos, Haarlem; J. Jansen, Haarlem. Buiten ljandsche Brjieven. A. Kramer, Cobblenz; J. Anderson, Hamburg; P. v. d. Hoeven, Steinbacb, gllen Dnitscbland; Doxford, Bagton, Rokdetcb, EngelandVon Gotsch, Nice. H. Bottema, Parijs. Voorwarpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug t» bekomen zijn. Eene pet. Een ledig petroleumfust. Eene vrouwenpantoffel.Een meta len kokertje waarin een pennenhouder, een potloodhouder en een radeermesje, Een fantasie haarkam. Eene por- temonnaie waarin eenig geld, twee sleutels en een stuk gom-elastiek. Een bord van een wagen. Een zilve ren armband, Een zinken schoor steenstuk. Twee zinken schoorsteen pijpen. Een dames schoen. Een zwart strooien meisjeshoed. Eene gouden oorbel. Vier kaartjes eener buitenlandsche Spoorweg-Maatschappij. Eene geruite zijden das metrooden rand. Een zwart kinderwantje. Een pakje vuil waschgoed.Een pa ternoster. Een taschje met haarwerk. Een dubbele decimeter. Een stuk zinken plaat, Twee kinderschoentjes. Eenige sleutels. KAASMARKT van 14 Februari 1894. Aangev. en verk. 16 stapels uitma- dende 1730 kazen, wegende 3429 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 30.50. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. 5e CONCERT op Dirsdag 20 Februari 1894, 's avonds 7% uur, in de Muziekzaal der Sooie- teit „VEREENIG1NG," met medewerking van Het Orkest van het Concertgebouw te Amster dam, onder leiding *an den Heer W. Kes, Here' lid der Bachvereeniging. Sulisten: SOPHIE SCHRöTEK, Concertzange res uit Bonn. Mej. G. W1NZER uit Amsterdam (HarpDe Heer T. DEMONT uit Amsterdam (Fluit.) PROGRAMMA. 1. Symphonie No. 2 (C dur). ...R. Schumann* a. Sostenulo assai. Allegro ma non troppo. b. Scherzo Allegro Vivace. Trio I Trio II. c. Adagio espressivo. d. Allegro molto Vivace, 2. Aria van „Fides" uit de Pro pheetMeyerbeer. 3. Twee dcelen uit het Concert voor Harp en FluitMozart. a. Andante, b. Allegro. 4. Muziek voor Bjömsou's tooneel- spel „Segurd Jorsalfar"Grieg. a. Vorspiel: In der Königshalle. b. Intermezzo: BorghiUs Traum. c. Hnldignngsmarsch. 5Liederen (In het teksthoelqe nader op te geven.) 6. Ouverture „Oberon". Weber. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 Februari 1894, des namiddags van X2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1 Preludium en FugaJ. S. Bach. 2 Choral-AndanteJ. G. Bastiaans. 3. Souate No. 2A. Guilmant. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro. 4. Aria 'Lob der TbranenF. Schubert. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2