HAARLEMSCH Eerste Blad. Uitgave van DE EH VEIN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 21 Februari 1894. Nieuwsberichten. LNO 15. TKLEPHOON NUMMER TBLBPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Psr drie maanden,21». franco p. poet —,40. Afionderlijke nommers 3 oenten per stak Frtjs per Acpertenti» pan 1 tot 6 regels 26 cents, elke regel meer 6 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- sn Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter beziohtiging te verkrijgen bij Dn erven Loosjes, te Haarlem. BALEN (J. HENDRIK VAN) Older de Daj&klters Geïll. door Wm. Steeliok. 1.90. HOEKSTRA Bz (Dr S.) Zedenleer II. 4.60. Overdenkingen Redactie Prof. Dr. P. D. Chantepie de la Sanssaye, Prof. Dr. J. J. P. Valeton Jr. Tweede Jaar gang le Bundel. PrjjB per jaar gang2.90. Neerland, leger. Inlichtingen voor al len, die in betrekking staan tot, of zich verbinden willen aan het Neder- landsche leger hier te lande of in on ze kolooien. Veertiende nitgave1. STOK (Dr. J. A. VAN DER) De ziekte van 'i homeen beschouwd uit het oog punt van geschiktheid of ongeschikt heid voor den Militairen dienst en van de gerechtelijke geneeskunde1.60. KRABBE (Mr. H.) De werkkring van den Staat. Redevoering bjj de aanvaar ding van het Hoogleeraarsambt aan de Rijks-Universiteit te Groningen, den 10 Februari 1894 uitgesproken.60. HBRNANI. Drama in vjjf bedrijven, van Victor Hugo, vertaald door L. B. J. Moor1.60. Tabel der laagste en hoogste koersen enz. Uitgave van de Nederlandsche financier,dageljjkschebenrscourantl893 - 1.- Buiten landsehe nieuw verschenen werken 9CHULTZ (I). HERMAN) Graodrise der christlichen Apologetik Zum Ge- branche hei akademischen Vorlesun- 1.46. Pharmacopoea helvetica. Editio tertia Deutsche Ausgabe3.25. SCHR6DER (Dr. VV.) Diat und Wegwei- ser fiir Zuckerkranke. Drittes und vier- tes Tausend,66. BERGER (Dr. PAUI.) Diat und Weg- weiser für Biutarme. Drittes und vier- tea Tausend.66. LANGE (Dr. A.) Diat nnd Wegweiser für Herzkranke Drittes und viertes Tanaend.65. BECKURTS (Dr. H.) Jahresbericht fiber die Fortschritte in der Untersnchnng der Nahrnngs-und Gennssmittel. 2 Jahj- g*n|? 18922.35. ÏRHARDT (FRANZ) Metaphysik. Erst- er Band. Erkenotnistheorie7.80. ÏTCK (AUGUST) Vergleichendes Wör- terbueh der IndogermaDischen Sprach- en. Vierte Anflage bearbeitet von Adalb. Bezzenberger, Aug. Fick uud Whitley Stakes. Zweiier Theil Wort- schatz der Keltischen Spracheinheit voa Whitley Stakes nnd Adalbert Bes- zenberger5.60. ALONE (F.) Henri René1.65. Primavera, par l'autenr d'Amonr on pa- trie-1.90. Bulletin huguenots, wallons, réfugie's vandois, biographic, généalogie, biblio graphic, hiotoire, documents inédits lie série. Tome Ier. Vie de la col lection. Premie e livraison1.60. BADENOCH (L. N.) Romance of the insect world. With illustration- bij Margaret J. D. Badenoch and others. cloth - 3 90. Bovenstaande werken zij n voorbanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes. Welen en Werken. Vóór de Spreker van den avond, de Heer Chappuis zijne voordracht begon, vertelde ons het Bestuurslid de Heer Dr. Kruseman, dat een der toehoorders even het woord verlangde en dit hem was toegestaan. Het was een werkman van de Firma D. P. Graafïj P. van El, die ons toesprak als volgt: Mannen van Weten en Werken Aan ons geacht Bestuur had ik de vrijheid voor eenige oogenblikken het woord te verzoeken, wat mij welwillend is toegestaan. Gij weet allen, welke slag eenige weken geleden Weten en Werken trof door het overlijden van den EereVoor- zitter, den Heer W. M. Logeman. Ge weet ook allen hoe zijn streven om den werkman te ontwikkelen en daar door te verheffen, vruchten heeft ge dragen; dit is bewezen door de druk bezochte Maandagavond bijeenkomsten, door den goeden toon, die er steeds heerscht. Dat het streven van den waardigen overledene door ons gewaar deerd werd, daarvan was het ons ver gund reeds bij zijn leven blijk te geven. Toen eenmaal de slag gevallen was, gingen er in ons midden stemmen op, die den ontslapene op zijn eenzaam graf gaarne eene kleine hulde wilden brengen. Overeenkomstig den wil van den Heer Logeman, kon dit niet plaats hebben in het openbaar; slechts langs een on- weg konden wij dit doel bereiken, en nog hadden wij dit niet bereikt als het Bestuur van W. en W. niet met woord en daad ons had bijgestaan. In de eerste plaats dus onzen welgemeenden dank aan het Bestuur voor de betoonde be reidwilligheid. Maar niet minder komt dank toe aan U allen, die hebt medegewerkt om op het graf van onzen vriend een onver- welkbaren krans te plaatsen, die spre ken zal van het feit, dat de werkman zijne vrienden waardeert. Uit de verschillende kleine bijdragen en nog wat welwillendheid is de prijs voor het huldeblijk betaald. Maar de lijst, waarop de deelnemers hunne naamteekening plaatsten, wij weten, dat die eene plaats zal krijgen in het archief van Weten en Werkeu en onze nazaten zullen uit de thans gebleken samenwerking nog wat kun nen leeren. Met den wensch, dat de goede ver standhouding tusschen Bestuur en Be zoekers tot in lengte van dagen moge voortduren, eindig ik. Voor den dank aan het Bestuur zeg de Heer Kruseman dank en toen was het woord aan den Heer Chappuis, met een luimig stukje getiteld Socialistische Woelingen. Het tooneel der handeling was het plattelandsstadje Berkensteen, een dood stedeke met achtienhonderd zielen, en eigenlijk zou het een aardsch paradijs geweest zijn, als er geen dienst boden geweest waren. Wij maken ken nis met een paar families, als die van de zusters Fiese, die van den burge meester en de notarisfamilie. Een kleine gebeurienis bracht wat leven in den kring der dienstboden; het was, toen een detachement soldaten op het naburig fort gezonden was en de manschappen natuurlijk kennismaak ten met de meisjes, maar meer leven kwam er, toen de dienstboden op zeke ren Zondagavond bij vrouw Sloof bij een waren en natuurlijk bij gebrek aan stof hunne meesteressen over den hekel haalden en hoog opgaven van al het geen zij zeiden en deden en zich erg beklaagden over hun lot. De zoon van vrouw Sloof vertelde de meisjes, dat al hun lijden hun eigen schuld was, dat zij zich moesten vereenigen, hunne voorwaarden stellen, en niet toegestaan, zij strike moesten maken. En zoo ge schiedde hetop een gegeven oogenblik zaten de meidenhoudende Berkenstee ners zonder dienstboden, terwijl boven dien de Truitjes en de Saartjes er eens een dagje van namen. Het eind van de pret was, dat de meisjes met hangende pootjes in hunne diensten terugkwamen, en allen in genade werden aangenomen, behalve Saartje van de dames Fiese, die dus het eenige offer van de Ber kensteensche dienstboden-werkstaking werd. De Heer Chappuis gaf ten slotte nog een stukje, Slecht Logies. Het be vat het vermakelijke verhaal van iemand die nooit weer wilde deelnemen aan het Karnaval, omdat hij er eens leelijk in- geloopen was. De man had in een verliefde bui de dame van zijn hart zijne liefde willen verklaren, doch was door de onverwachte thuiskomst van papa hierin gestoord en gevlucht door eene deur van zeker onmisbaar kabinet. Die deur was niet meer te openen, wat hem noodzaakte den dag in het minder aangename loogeerkamertje af te wach ten. Toen de arrestant nu nog eens beproefde de deur te openen, bleek dat de deur, die hij naar huiten had willen openen, juist naar binnen opende. Ta bleau, en eene uitbarsting van pret van de toehoorders. De Heer Chappuis draagt zijne pen- nevruchten voor de vuist voor, wat zeer zeker de levendigheid der voordracht zeer ten goede komt. In de Vereenigde Staten heeft de storm echt Amerikaansch huis gehou den. In geen 20 jaren heeft het zoo lang aaneen zoo hevig gewaaid. Uit verschillende steden komen de berichten van zwaren sneeuwval, scherpe koude, van treinen die niet konden vertrekken en andere die onderweg bleven, van omgekomen menschen en verwoesting. De Western Union Telegraph Company berekent, dat zij meer dan een millioen dollars schade aan hare lijnen heeft ge leden. Te New York werden eenige menschen onder het puin van ingestor te huizen gedood. De sneeuw lag 14 Eng. duim in de straten. Langs de kust kwam veel wrakhout vertellen wat de storm op zee had gedaan. Te Chicago hield twee dagen nage noeg alle verkeer in de stad en naar buiten op. Een zeventigtal werklieden, aan den arbeid op de krib, die drie mijlen in het meer uitsteekt, werd door de sneeuwjacht van den oever afge sloten. Men vreest dat velen al bezwe ken zijn. In Ohio zijn twee goederentreinen op elkaar geloopen. De machinisten konden de seinen niet meer zien. Vier dooden en een aantal gewonden. Te Topeka, Kansas, zijn op weg naar school zeven kinderen in de sneeuw geraakt en doodgevroren. Vreeselijk moet de toestand zijn in Oklahnma, waar een groot aantal menschen, die nog geen woning hadden, van koude zijn omge komen. En zoo gaan de berichten uit de meeste staten voort. De optochten en wandelingen der zoogenaamde werkeloozen te Londen, aldus wordt medegedeeld, beginnen al meer en meer het karakter van loutere opruiing aan te nemen. Maandag trok weder een troep, onder aanvoering van zekeren Williams, van Tower hill naar het West end en veroorloofde zich on derweg demonstraties onder de vensters van verschillende ingezetenen. Op het Oxford-circus werden vivats aangeheven voor de „sociale revolutie" en elk voor bijkomend rjjtuig werd begroet met ge- jouw. Williams verklaarde dat een der gelijke marsch dagelijks zou worden herhaald, en sprak voorts de meening uit, dat het „een goed ding" zou wezen, indien de hertog van Westminster en andere van zijne klasse behandeld wier den zooals indertijd de Fransche boeren Foulon behandelden. Zij behoorden na melijk opgehangen te worden met gras in hunne monden. Tegen zulke uitspra ken is natuurlijk geen redeneeren. Het schijnt, dat de aanvoerders door telkens krasser uitdrukkingen hun prestige moeten bewaren. Na den aanval van den anarchist Henry te Parijs, hebben, naar men mededeelt, verschillende anarchisten Parijs verlaten, en zijn naar Londen vertrokken, om den kans van arrestatie te ontgaan. Een van hen werd in het park te Greenwich het slachtoffer van eene helsche machine, die hij bij zich droeg. Men veronderstelt, dat de man, een dertigjarig persoon, voorover ge vallen is, althans na de ontploffing die zeer hevig moet geweest zjjn vond men zgn afschuwelijk verminkt lichaam, ba dende in bloed. Verschillende aanwijzin gen, die bij hem gevonden zijn, toonen aan, dat hij een man van gewicht in zijne partij was. Er gingen geruchten dat het doel van den aanslag de ster renwacht ie Greenwich was, maar dit is nog niet nader bevestigd. De ver- slagene blykt een Franschman te zijn. Werd deze man een offer van zijn streven om langs den weg van moord en vernieling de wereldsche zaken tot een beter peil te brengen, ook in San Francisca werd een offer gebracht aan het beroep. Het was een leeuwentemmer, die, terwijl hij het publiek vergastte op zijne kunststukken met drie leeuwen, door de dieren werd aangevallen en vreeselijk verwond werd te voorschijn gehaald. De man leeft nog. Of de we reld er bij verliezen zal, als hjj het hoofd neerlegt, wordt betwijfeld. Meer zal de maatschappij yerliezen aan de offers die de gele koorts eischt te Rio- Janeiro. Er wordt bericht dat daar dagelijks ongeveer veertig sterfgevallen aan die ziekte zijn. Nu wg het ïoch over slachtoffers hebben, wijzen wjj nog op iets van dien aard te Amsterdam. In een der dicht bevolkte sloppen van de Nieuwe Kerk straat aldaar ontstond brand De brand weer verscheen ten allerspoedigste, maar moest zich eerst ruimbaan maken van wege de handkarren, aldaar geplaatst. In dien tusschentijd waren ee»e vrouw en een kind verbrand; zg werden dood uit de woning weggedragen. Twee an dere kinderen uit dezelfde slop be zweken in het Israëlietisch ziekenhuis aan toen bekomen brandwonden, ter wijl bovendien een knaap, uit het raam gesprongen om den brand te ontkomen, zoo verwond werd, dat men aan zijn leven wanhoopt. Als men eens kalm deze treurige historie overdenkt en een en ander met elkaar in verband brengt, is het moeielijk uit te maken waarvan dit ongelukkige vijftal eigenlijk deslacht- offers zijn. Wie het weet uit te maken, het met ronde woorden durft te zeggen en bo vendien herhaling weet te voorkomen is een knap man.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1