Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 1 Maart 1894. Nieuwsberichten, No 20. TELEPHOONNUMMKB HAARLIMBCH TELEPHONISCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLÜÏ ABONNEMENTSPRIJS: 7Arppnn»/> in uTTTTTa van ZATERDAG 10 Maart 1894 w-^Qmrrrwr P»r drie maanden—,26. VERSCHIJNT: franco p. poat —,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 6 regels 26 cents, elke regel Dinsdag- sn Vrijdagavond Afzonderlijke nommers 3 eenten per stnk. meer 6 cents, groote letters naar plaatsruimte. Adverientiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht hij de Turfmarkt. Vonderdag 's av. 8 ure, de Heer J. Klein. Bijbellezing Galaten 4 1 v.v. Maandag 8 ureVergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente in de Janskerk. Kollekte voor het Godsdienstonderwijs in alle benrten, behalve de Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. Hoog. 20e Lijdenstekst, 's Avonds 6 nre, De. Barbas. Bevestiging van lidmaten en Doop. Vrijdag 's av. 8 nre, Ds. Knottenbelt. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Srnaan. 20e Lijdenstekst. Jans-Kerk. 's Avonds 6 nre, Ds. Moeton. Bevestiging van lidmaten en Doop. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Veen. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. N. Nardi, past. k Leyde. Gereformeerde Kerken. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek- Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth van Wijk. Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nre, geen dienst. 's Avonds 7 ure, Ds. J. Boon. Geen Zondagsohool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. H. H. Barger. Nam. 2Vs nre, Ds. H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre De. J. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. E. C. von Baerle, Pred. te Warmond. Houtrijk en Folanen. Voorm. 9Va nre, Ds. J. O. Boon, Pred. te Beverwijk. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. J. van Locnen Mar tinet Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. T. Hoog. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5Va nre, Vs. A. de Vlieg, pred. te Éenknm. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Zanghout. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Zanghout. Velsen Voorm. 10 nre, Ds. K. Zoggers, 's Avonds 7y» nre, Ds. K. Zoggers, in 't lokaal van Ghr. belang. Donderdagsavonds 7 Va uur Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Zoggers. Zaterdags avonds 7Va nur Bijbelezing op de Heide de Heer van Zweden. Christeiyk Geref. Gemeente. Weten en Werken Voorm. 10 nre, Godsdienstoefening. Ridderstraat 24. 'sAv. 5Va ure, Godsdienstoefening. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Bidnnr voor het gewas. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. Donderdag 'sav. 7Va ure, Ds. Poolman. Lijdensprediking. Kerk derV oreenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. Doopsbediening. '«Avonds 6 nre, Ds. de Vries. Voorbereiding. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Maandag 's av. 8 ure, Ds. F. Fliedner. Over de Evangelisatie in Spanje. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Weiss. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. C. Barneveld. 's Avonds 6 Va ure, de Heer Karmelk van Amsterdam. Colleote voor de ZendiDg. KRONIEK Voor de raadsvergadering van Woens dag bevatte de agenda negen punten. Afgezien van de mededeelingen en in gekomen stukken, welke trouwens niet zoo heel belangrijk waren, bevatte punt één een schrijven van onzen Wethou der Mr. H. Enschedé waarin aan den Raad mededeeling wordt gedaan, dat hij al zoodanig tegen 1 April ontslag wenscht. De Voorzitter liet het niet bij de mede deeling van het stuk, maar voegde er een hartelijk woord aan toe, dat door de Raadsleden met applaus werd ont vangen. Met punt twee was aan de orde de Spaarndammer sluis. raB Men herinnere zich, dat de Raad ten vorige jare besloot eene nieuwe sluis te bouwen voor rekening der gemeente en daarvoor hoogstens 210 000 beschik baar te stellen, mits de helft ervan door het Rijk aan de gemeente werd ver goed. Het verdere beloop van deze zaak was blijkens schrijven van B. en W. ajs volgt: Aan den Minister was ver zocht het subsidie van het Rijk te be vorderen, doch de minister wenschte eerst te weten of het Hoogheemraad schap van Rijnland voor het uitvoeren van het werk vergunning gaf, en op welke wijze de sluis verder zou worden beheerd. Dit gaf aanleiding tot eene briefwisseling tusschen het Gemeente bestuur en genoemd college van Rijn land, dat ter kennis gebracht werd van den Minister, die toezegde, nu bij de staatsbegrooting van 1895 het verlangde subsidie te zullen aanvragen en naar aanleiding van een en ander kwam een concept-ontwerp tot stand, dat thans den Raad ter bekrachtiging werd aan geboden. Ter aanbeveling vestigen B. en W. er de aandacht opdat de Kleine of Haarlemmersluis zal worden opge ruimd de bestaande sluis zal worden veranderd in eene van grooter afmetin gen; de meerdere opbrengst der sluis- gelden van schepen, grooter dan die thans daar kunnen geschut worden, komen ten bate van de gemeente; de kosten van onderhoud komen ten laste van Rijnland; Rijnland het werk uit voert. Bij de in deze in den Raad gevoer de discussies voerde het eerst de Heer Rethaan Macaré het woord. Met inge nomenheid had hij het voorstel begroet, hij zag erin de voortzetting van de his torische lijn in Haarlems geschiedenis. Wij bouwden in 1519 de sluis ter be tere communicatie met het Y en Am sterdam, thans heeft men het recht- streeksch verkeer met de Noordzee op het oog. Maar de opbrengst der sluisgelden komt voor een groot deel aan Rijnland en wie bepaalt het deel dat der gemeente toekomt? De Voorzitter antwoordt, dat onder de verschillende punten, die later nog geregeld moeten worden ook de sluis gelden begrepen zijn, doch de eerste spreker was de meening toegedaan, dat de sluisgelden nu moesten geregeld wor den, wat de Voorzitter niet toegeeft. De Heer Leupen merkt aan, dat de nieuwe sluiskolk een diepte zalhehbeu van zes meter en het Spaarne vier meter diep is en hij vraagt of nu het Rijk plan heeft de geul van het Noord zeekanaal ook op zes meter te brengen. De Heer Figee zegt, dat het Noordzee kanaal diep genoeg is en dat als ver dieping van het Spaarne noodig is, dit ook wel zal geschieden, misschien wel buiten kosten der gemeente, want, richt men gebouwen voor handel of nij verheid op aan het Spaarne, dan heeft dit plaats in polderlanddit eischt vooraf ophooging en deze kan geschie den met het overcompleet uit het Spaarne. Misschien voert men dan dit werk wel uit zonder vergoeding, De Heer van Styrnm deelt mede, dat omtrent de slotclausule der ontwerp overeenkomst drie opvattingen bestaan en wil de juiste beteekenis weten en de Heer Figee vraagt of gedurende het werk de vaart zal gestremd zijn, wat de Voorzitter toestemmend beantwoordt. Bij de bespreking der drie afzonder lijke punten van de overeenkomst voer den nog verschillende Heeren het woord en ten slotte werd zonder hoofdelijke stemming de ontwerp overeenkomst bekrachtigd, zullende inlichting ge vraagd worden op de besproken clau sule, welke bedoeling dan ook wel om schrijving noodig heeft. Na dezen be langrijken eersten stap in de goede inrichting voor de toekomst van Haarlem komt zeer zeker den Raad een woord van hulde toe voor de loyale behande ling van deze delicate zaak en voor een groot deel blijk geeft van vertrou wen op Rijnlands bekende welwillend heid. De volgende zeven punten werden in betrekkelijk korten tijd en zonder dis cussie afgehandeld. De Raad bekrachtigde den aankoop,. van een terrein aan den Kampersingel tot den bouw van eene nieuwe Stads apotheek met bovenwoning, tot een be drag van bijna elfduizend gulden stond f 375 toe voor het aanschaffen van twee toestellen ten dienste van het begraven in het Mausoleum; verkocht aan C. Rol eenigen grond buiten de Amster- damsche poort a 5.per M3 keurde goed een staat van af- en overschrijving en eene aanvullings begrooting voor 1893 van de Stads-Apotheekstelde vast de verschuldigde recognitie dooi de gasfabriek voor verbruikt gas op f 796.93 stelde eene onder wijs-regeling vast met de gemeente Uitgeest en nam het gasrapport over Januari aan voor kennisgeving. De Heer de Haan Hugenholtz had echter vóór het uiteengaan nog wat op 't hartIeder kent het huisje aan de Baan. Nu, de Heer Hugenholtz vroeg of B. en W. met onze Haarlemsche politie-verordening in de hand de eigenares niet eens zouden herinneren, dat het toch niet aangaat het perceeltje in dien vervallen toestand te laten. De Voorzitter beloofde onderzoek en sloot de vergadering. In de zitting van Donderdag was de Mjn. van Binnenl. Zaken het eerst aan 't'woord. Hij zou zich bepalen tot art. 4 en de daarop voorgestelde amende menten. Het art. verdedigende, hield hij staande, dat het juiste logiesche ken merken bezit van het beginsel in art. 3 heslist. De Kamer had beslist, dat voorziening in eigen onderhoud het ken- teeken van welstand en geschiktheid zal zijn, en met dat feit dient rekening gehouden. De wetgever moet het kies recht regelen binnen de grenzen, naai de letter en den geest van art. 3. Som mige kenmerken vallen van zelf buiten het kader, zooals belastingcensus, huur waarde, bezit van zeker eigendom. Maar art 4 eischt van den kiezer: vaste wo ning, voorziening in eigen levensbe hoeften, vervulling van staatsplichten en kennis van lezen en schrijven. Het am. van den heer Hoffmans op de eerste alinea in naam der logika voorgesteld is volgens den Min. ten eenenmale on- logiesch. Voor het onderscheid door den heer Mackay voorgesteld in zijn am., dat aan meergegoeien de eisch van be woning wordt ontnomen, terwijl voor de minder gegoeden een jaar verblijf wordt geëischt, ontbreekt de rechtsgrond. De Min. gaf hem in overweging te bepa len, dat voor alle kiezers zal gelden, dat zij in het burgerlijk jaar niet of hoogstens tweemaal zijn verhuisd. Met

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1