7>;v'~V-" het am v. d. Feltz kan de Reg. zich wel vereenigen; in dien geest zal de woningeneisch versterkt moeten wor den. Het am. Levy op de derde alinea {onderstand) bestreed de Min.tegen het am. Tydeman bestond minder bezwaar, otschoon het weinig verder brengen zal. Ook het am. Roëll {geneeskundige hulp als onderstand te beschouwenwerd door den Min. bestreden. Met het am. Mac- i kay op de vierde alinea {uitsluiting we- gens bedelarijlandlooperij of plaatsing in eene werkinrichtingkan hij méégaan. Het am. Viruly Verbrugge uitsluiting tan dronkaardsbestreed hij stellig. Wat de 5de alinea betreft {uitsluiting toegens veroordeeling tot gevangenisstraf boven de 4 jaar), de Min. zou door eene wijzi ging aan het verlangen van den heer Land trachten te voldoen. Het am. Ger ritsen bestreed de Min. Betaling van de verschuldigde belasting is een nood zakelijk vereischte, terwijl de Min. de schrijfproef krachtig bleef verdedigen als een eisch reeds een eeuw geleden door de Nationale Vergadering in deze zelfde zaal in de Grondwet opgenomen, en die aan elk kiezer kan en mag wor den gesteld. De Reg. zal hare begin selen handhaven, maar is bereid te ge moet te komen aan de oplossing van bezwaren. Moge de Kamer ook harer zijds medewerkenIn geen geval zal de Min. voldoen aan het verzoek (door- den heer de Beaufort gedaan) om nu in te dienen een ontwerp gegrond op beginselen strijdig met die, welke tot dusverre verdedigd zijn. Als hij dit deed, zou de Min. handelen tegen zijn plicht. De heer v. d. Feltz wijzigde zijn am. in dien zin, dat niet als wo ningen worden aangemerkt beweegbare en verplaatsbare woningen en gebouwen van één vertrek, logementen en slaap steden voor tijdelijk verblijvenden en schepen van minder dan 25 ton. De heer v. d. Kaay bleef zijne bezwaren vol houden. Hij konstateerde, dat de Min. uitdrukkelijk verworpen heeft het door den heer Borgesius aangenomen begrip van welstand, 's Ministers begrip van welstand is eigenlijk: ik leef en word niet bedeeld. Dus zal ieder kiezer wor den, die niet valt in de grondwettelijke uitsluitingen. En zoo zijn wij feitelijk teruggevoerd tot het eerste, oorspron kelijke ontwerp. De heer de Kanter verdedigde nader zijn am. om dronkaards uit te sluiten en betoogde met warmte de noodzake lijkheid van deze wet als rechtvaardig, getuigende van vertrouwen in de natie, en reikende de hand der verzoening. Hij drong er bij de antirevolutionaren op aan, de schrijfproef niet te laten vervallen, daar zij dan den schijn op zich laden van analphabetische kiezers te begeeren, en hij verzekerde den Min., dat het vervullen van de schrijfproef door hem met een bloedend hart zou worden aangezien. De heer van Houten bestreed ernstig art. 4 als missende de kenteekenen, welke de Min. zelf wil zien aangenomen. Hij is een groot voorstander van art. 3, dat met een impozante meerderheid is aangenomen. Nu heeft de Min. wel beweerd, dat art. 4 voldeed aan de eischen, door den heer v. d. Kaay gesteld als uitwer king van art. 3. Maar in 't geheêle artikel is geen bewijs van kleeding of verwarming. Zelfs ten aanzien van de voeding bevat het art. niets dan de zekerheid dat men niet bedeeld wordt. Spreker noemt art. 4 een vaartuig, dat door eigen gebrek zal te gronde gaan. Het voldoet niet aan de eenvoudigste eischen. Spreker heeft geen toenadering bij den Min. waargenomen ten aanzien van het systeem. De Min, kan wel met zijn systeem te gronde gaan, maar de toeschouwer zal zeggenCest beau, mais ce n'est pas de la politique. Maar daar- meé krijgen we geen uitbreiding van kiesrecht. Indien de Min. meent, dat de niet tot standkoming van de wet ligt aan de fractie v. d. Kaay, dan zegt spreker „Neen, met deze Kamer is wel eene goede kieswet te maken, maar dit wordt alleen belet door het vasthouden aan uwe meening, dat noch huurwaarde, noch bewijs van bezit in aanmerking mag komen als kenteeken van voorziening in eigen levensonder houd." Spreker zal het art. afstemmen, als de Reg. niet op haar standpunt terugkomt. Mocht dit gebeuren, dan wordt aan de Reg. nog gelegenheid gegeven een beter art. 4 voor te stellen. Niets verbiedt haar dat te doen. Of eene Reg. dat wil doen, of niet, is voor hare verantwoordelijkheid. Zoolang de Reg. zegt Spreker onze tegemoetko mende hand blijft afwijzen, kunnen wij geen amendementen voorstellen. Waar toe zou het dienen, als de Reg. toch verklaart op dien maatstaf niet te willen medegaan. In elk geval, wordt samen werking niet verkregen, de schuld daarvan ligt niet aan ons, maar aan de Reg. De heer de Savornin Lohman verdedigde zijn houding bij de grond wetsherziening en toen hij minister was. Hij was steeds overtuigd, dat geen uitbreiding van kiesrecht, die naar al gemeen kiesrecht zweemt, met art. 80 der Grondwet mogelijk was. Hij lichtte zijne stem omtrent verschillende amen dementen toe en bleef de schrijfproef bestrijden. Al stond hij alleen, hij zou evenals Keuchenins tegen de grondwets herziening stemde, stemmen tegen art. 4, wanneer het aan de grondwettelijke eischen niet voldoet. In 1897 loopt het contract af tusschen de gasmaatschappij en de ge meente Amersfoort. De concessionaris sen hebben zooals men wel meer ziet plaatshebben veel zin om ook na dien tijd aan de gemeente gas te leve ren en hierdoor ook aan de ingezete nen. Hiertoe biedt de maatschappij aan, voor de gemeente verlichting aan te brengen waar dit verlangd, wordt tegen betaling van een cent per pit en per uur. In hoeverre ook voor partikulieren gunstige bepalingen worden aangebo den wordt niet medegedeeld. Uit Rome wordt gemeld, dat pas toor Kneipp, op verzoek van den Paus onlangs derwaarts gegaan, dezen vol gens zijne methode behandelt. Leo XIII wordt eigenhandig door hem gewas- schen. Eveneens wordt kardinaal Monaco la Valetta dagelijks door pastoor Kneipp behandeld. HAARLEM, 9 Maart 1894. Het concert van gisteren avond, door Madame Cognault met medewerking van den heer en mevrouw Bosmans in den Nieuwen Schouwburg gegeven, heeft zich niet mogen verheugen in zeer veel belangstelling. In het balcon en de stalles vormden de toehoorders enkele groepjes in de loge's, parterre, enz. trof men sporadisch hier en daar slechts enkelen aan De afwezigen hebben daardoor, voor zooverre zij madame Cognault niet uit de Fransche opera kennen, de kennis making gemist met eene even sympa thieke als talentvolle zangeres en tevens zich het genot ontzegd, dat de door-en door muzikale voordrachten van het echtpaar Bosmans Benedicts steeds den aandachtigen hoorder aanbiedt. Te zoeken naar de oorzaken van zulk een slechte opkomst, bij zooveel wezen lijk artistiek genot, zou een vruchteloos en tevens overbodig werk zijn. Niet on mogelijk is het aantal uitvoeringen op litterair- en muzikaal gebied wel wat groot in verhouding tot het uitgaand publiek. Hoe dit moge zijn, met genoegen kan worden medegedeeld, dat de ge- getrouwen, die aanwezig waren, in de afwisselende voordrachten een rijke bron van genietingen mochten vinden; dat madame Cognault de harten won door de brillante wedergave van eenige stuk ken van Herold, Nicolo, Mozart en Victor Massé en de heer en mevrouw Bosmans gelij ke waardeering vonden in de dieper liggende uitingen van hunne kunste naarsgaven. Naast de Tentoonstelling van lederwerken en boekbanden, die voort durend de aandacht blijft trekken, is op het museum van Kunstnijverheid eene kleiie verzameling fransche, en- gelsche en hollandsche gravuren, uit de verzameling van Jhr. Mr. J. W. M. Schorer tentoongesteld, die niet alleen door het humoristische karakter hunner voorstellingen uitmunten, doch vooral ten opzichte der 17e en 18e eeuwsche costumes zeer interessant zijn. De aandacht wordt gevestigd op het fraaie modemagazijn, Kruisstraat 18, dat in het nieuw verbouwde perceel aldaar 13 dezer wordt geopend. Zaterdag wordt er tentoonsteling gehouden van de verschillende artikelen. Er wordt op een druk bezoek gerekend. De levering voor politie laarzen en schoenen, is door Burg. en Weth. gegund aan L. F. Keyser, laarzen voor ƒ4.33 het paar, aan II. J. v Deurzen schoe nen voor ƒ2.25 het paar. „Weldadigheid naar Vermogen". Afleeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 9 Maart hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenrnaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 17 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 4 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 2 voor grondwerker. 5 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoen maker. 3 voor schrijlwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 Mrt. J. Duk en J. C. Heijmans. E. K. Talsma en S. Sannes. H. C. L. Hock en 3 de Ridder. H. van der Pligt en W. Rusten burg. J. Heijboer en A. Stokhof. 8 Mrt. Dr. H. Brongersma en J. M. de Vries Robbé. GEBOORTEN. 28 Eebr. E. S. Serné geb. de Wilde d. 1 Mrt. J. H. Zorerdijk geb. Bijsterz. R. van den Berg geb. Hoevenberg z. G. K.Velt- hnijsen geb. Wolters z. 2 Mrt. W. P.C. Heil geb. Rahder z. A. Oosterom geb. Starren- burg z. J. 3Brakel geb. Schouten z. J. P. Smit geb. Okhugsen d. N. Schinkel geb. Klaver z A. Kales geb. Castricum d. J. M: Koeijers geb. van Luin d. A. Mulder geb. Zeilmaker z. B. van der Goes geb. Ger mans d. W. E. Hoenderdos geb. Beaumont d. (levenl.) 3 Mrt. J. P. Eioole geb.van Dijckz A.M. Dreijer geb. Kookelkoren d. G. Buurman geb. Duits z. S. van Welt geb. Hesssels d. M. M. Kenbeek geb. Ademmer 2 z. J. M. Ratelband geb. Maalderink d. C. Willemse geb. Klingers z. G. S H. Mul ler geb Philippo d. 4 Mrt. P. Staal geb. Aerts z. J. H. Damiaans geb. van Til d. M. H. van Damme geb Coeree d. S. M. El ferink geb. van der Riet d. C. P. Brouwer geb. van Os z. JOerlemans geb.van Roosen beek z A. M. Tbeijs geb. Wesker d. A. M P. Maas geb. Siewe z. 5 Mrt. A. L. Kokkelkoren geb. de Wilde z. E. van Woo ning geb. van Roon z. A. G. Bijster geb. Niemann z. E. Handgraaf geb. Tiènhoven z. 5 Mrt. A. J. Negrijn geb. de Roojjen z. J. M. van Kipshagen geb. Steeman d. A. M. van Ke-sel geb. Mulder d. (levenlG. Mes geb. Luiting d. 7 Mrt. M. C. Dekker geb. van Oploo z. M. Erdtsieek geb. Kater d. 8 Mrt. E, Puts geb. Stornebrink d. OVERLEDEN. 28 Eebr. S. M. Westenenk 75 j. Gasthuis- singel. J. Klabou 46 j. de Haasstraat. C. van Aken 5 j. d. Rozenpricëlstraat.M. J. Klein 4 m. d. Raamsteeg. 4 Mrt. J. G. van Veggelen 47 j. Gasthuisvest. M. S. Mose man 2 m. d. Z. Polderstraat. B. Roosen 6 j z. Vooruitgangstraat. 2 Mrt. L. Tieskens 4 m. z Ged Voldersgracht, J. P. Hartel 7m. d. Breestraat. R. Mok8m.d. KI. Houtstraat. J. M. E. Steenbergen 17 j. Spaarne. W. van Ommeren 76 j. L Heerenstraat. 3 Mrt. G. H. van Dam 16 m. Nassaustraat. H. M. Ton 1 m. z. L. Vlamingstraat. W. Oostergo 19 d. Leidsche straat. 6 Mrt. G. Stammers 75 j. Kinderhuisstraat. C. A. de Haan 71 j Parklaan. G. Sautarell 64 j. L Veerstraat.— JVermeer 2 j. d. Krom. 7Mrt. AM. Bijns- dorp 14 dg. d. de Clercqstraat. M. Bugtel 4 m. z. Spaarnwouderstraat. J. Bruseker geb. Schaar 26 j. Leidsche straat. J. Dijekgeb. Vermeer 78 j. deWitstraat. J.A. Verkerk 1 m. z. Gr. Heiligland Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van De cember, welke stukken thans door de Afzenders 1 kunnen worden teruggevraagd. Brieven. H. W. Verkerk, W. T. v. Porerenr, J. de Ruiter, Stiel, B. Klers, W. T. Brnggeman, allen Amsterdam; Wed. Vermeulen. Domburg; Mohr, Haarlem; Mevr. Werner, Haarlem; D. Albers Wijn, Zeist. Briefkaarten. G. Meijer, Mevr. De Kanter, C, H. Cosijn, Mevr. v. d. Mugzenburg, C. Lindenaar, C. Wil- lemscbe, allen Amsterdam; Wed. van Egmond, Halfweg. Bnitenlandsche Brieven. Gijsbeek Molenaar, New Jersey, Amerika; W. Koelewijn, Nortb. Kinssela; H. Schoene, Berlijn; Thyladus, Londen, Engeland; J. Hill, Willerdon. Junction. Engeland; Mevr. W, Hill, Titton. Engeland; H. Insinger, Parijs. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug t' bekomen zijn. Een mesje in scheede. Een' pak waarin eene hoeveelheid oude gekleur de wol. Eene litermaat. Een heeren handschoen. Een notitieboekje. Een gouden oorbel. Een boezelaar, Eene bonten muts, Een oud blauw- geschilderd visschersschuitje. Een zwartkoralen paternoster. Een hand- slot. Een ijzeren ketting met hals- slot. Een knipmes. Een kinder schoentje. Eene ledige kist. Een schaartje. Eene broodkaart van de Vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen". Een witte zakdoek. Een kinderboezelaar met rood veterband af gezet. Een zeer jong hondje. Een nieuwe kinderpop. Een knip mes. Eenige sleuteltjes aan een r ng. Eenige sleutels. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Feb. 1894. Boter. Aangev. 511, verk. 474 KG. L. pr. ƒ1.50, H. f 1.70 p. KG. Biggen. Aangev. 594, verk. 525 stuks. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ14.— p. stuk. Schrammen. Aangev. 280, verk. 239 st. L. pr 12.—, H. pr. 24. p. st. Aardappelen. Aangev. 389, verk. 377 HL L. pr. ƒ1.50, H. pr. 3.00, p. HL. Appelen. Aangev. 391, verk. 273 HL. L. pr. 3.H. pr. 6.p. HL. Peren. Aangev. 165, verk. 107 HL. L. pr. 3.—, H. pr. 4.50, p. H.L. Markt van 5 Maart 1894. Boter. Aangev. 194, verk. 161 KG. L. pr. 1.30, H. pr. 1.40, p. Ki Biggen. Aangev. 172, verk. 172 st. L. pr. 9. H. pr. 14.—, p. st. Schrammen. Aangev. 92, verk. 92 st. L. pr. 18pr. st. Aardappelen. Aangev. 121, verk. 121 HL L. pr. 1.50, H. pr. ƒ2 50,p. HL. Appelen. Aangev. 78, verk. 65 HL. L. pr. 3.H. pr. ƒ6.00, p. HL. Peren. Aangev. 32, verk. 19 HL. L. pr. 3.50, H. pr. 4.50, p. HL. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 5 Maart 1894. Roode tarwe 4.75. 5. Witte tarwe 5.40. 5.50. Rogge 4.50. Haver 3.50. 3.75. Duivenboonen 5.75. 6. PAARDENMARKT 5 Maart 1894. Aangevoerd. Prijs. 244 Paarden 30. ƒ500. meest allen Inlandsche werkpaarden en van gemengd ras. VEEMARKT 7 Maart '1894. AangevoerdPrijs 1 Koe 135. 103 N. Kalveren 6.9. 64 Schapen 12.23. 7 Paarden KAASMARKT van 7 Maart 1894. Aangev. en verk. 6 stapels uitma kende 658 kazen, wegende 1304 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ29. CONCERT door de Koninklijke Liedertafel «Zang en Vriendschap", op Woensdag 14 Maart 1894 's avonds 7Vs uur> de Muziekzaal der Sociëteit «Vereeniging." Solisten: Mej. Marie Luning, Alt) van Rotterdam, Mej. Betsy Canter, Fioolvan Am sterdam Begeleiding van den Heer L. Schlegel, {Lid v. Verd. der Vereeniging PROGRAMMA. 1. Vom Rhein (koor)Max Biuch. 2. Der arme Peter (alt)Rob. Schumann. 3Vioolconcert (G Moll) le en 2e gedMaxBrnch. 4. a. Spinn! Spinnig)H. Jüng&t. b. Wiegenlied jJoh. Brahm9. Beide op vereerend zerzoek. B. Rhapsodie (alt en koor)Joh. Brahms. 6. a. Der Rose Be- grabniss (Wal-i u j .Alfred Dregert. kyrensang) J V-S"" T°n' Thomas Koschat. Worthersee 7. a. Ganymed Pr. Schubert. b. Mondnacht^'Max Rothen. c. Zonnelied Cath. v. Rennes. 8-b.Mest!lj 9. Broederliefde (koor)Gevaert. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 13 Maart 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantasieA.^Hesse. 2. Andante en Finale oit de 7e SonateRheinbergér. 3. AdagioHnydn. 4. HoaannabLemmens. 5. Ave MariaSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2