ÏÏAARLEISCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Wo. 2?. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. met AM8TERDAM. van ZATERDAG 17 Maart 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 18 Maart 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TIUPHOOKHUMMII TEIiBPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT —,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels £5 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 oenten per stuk. meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VEBSOHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VEETDAG des middags ten 18 ure, dis alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Avondmaal, Nam. 2 ure, Ds. van Lennep. Doopsbediening. *e Avonds 6 ure, Ds. Veen. Dankzegging. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Swaan. Voorbereiding. Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Avondmaal. Jans-Eerk. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. 22e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Avondmaal. Eglise Wallonne. Dii heures, Mr. Debry, past, a Amsterdam. Reception des oatéchnmènes. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs nre, de heer J. Vrolik, van Soheveningen. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 'e av. 5Vs ore, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Wisse, pred. te 's-Hage. Lntkersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. Bevestiging van nienwe leden, 's Avonde 6 nre, Ds. Poolman. Voorbereiding. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. Avondmaal, 's Avonds 6 nre, Ds. Craandijk. Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Bevestiging van nienwe leden. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, A. Landwehr, Lntb. Zendingleeraar. 's Avonds 6 nre, Ds. Weiss. Met koorzang. Maandag 's av. 8 ure, Ds. Weiss. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Weiss. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Weiss. Voorbereiding. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. Weiss. Met koorzang. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer Heybrock. Bijbellezing. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nnr Ds. J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. K. A. Gonlag, Bevestiging van Lidmaten. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp, Doopsbediening. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. H. H. Burger. Nam. 2Vs ure, Ds. H. H. Burger. Heemstede. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2i/s nre, Ds. J. Kuylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. K. van Druten, Pred. te Rhijnsbnrg. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/2 ure Ds. J. Kuylman, Pred. te Heemsstede. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. T. Hoog, Avondmaal, 's Avonds 7 ure, Nabetraohting. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. K. Loggers, 'b Avonds 7Vs ure, Ds. K. Loggers, op de Heide. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. C. Barneveld, Bevestiging van Lidmaten, 's Avonds 61/2 ure, 6'. Barneveld, Voorbereiding. Zang en Vriendschap. Onze Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap heeft voor het seizoen 1893-94 een concertseizoen, dat ongemeen rijk is geweest aan schoone muziekuitvoeringen in de concertzaal van de sociëteit Vereeniging het laatste woord gesproken, of liever, de laatste noten gezongen. Na de uitvoering van Woensdagavond worden aldaar, dezen winter, geen con certen meer gegeven en zal met de verbouwing der sociëteit een begin worden gemaakt. Hopen wij, dat de veranderingen ook den concertbezoekers ten goede zullen komen en menig on gerief zal worden opgeheven. De uitvoering van Zang en Vriend schap heett ons en, te oordeelen naar de luide bijvalsbetuigingen, zeker heel het talrijk auditorium bijzonder veel genot geschonken. Niet dikwijls slaag de een concert van de liedertafel in alle opzichten zoo voortreffelijk, als deze tweede uitvoering. De Zangvereeniging heeft zich in de laatste jaren bij haar optreden van een uitnemende zijde doen kennen en be bewijzen van geoefendheid in den zang gegeven, die belangstelling en waar deering afdwingen. Aldus voortgaande zal Zang en Vriendschap den mannen- zang mede verheffen tot een der nobelste kunstuitingen op muzikaal gebied en in de aloude geschiedenis der liedertafel eene periode ontsluiten van machtigen vooruitgang. Zonder onderscheid werden al de nommers van het programma recht mooi gezongen. Overvloedig boden zij den hoorders gelegenheid, zich te ver lustigen in den schoonen klank en de beschaafde, vrije voordrachtswijze. Het in het bijzonder de aanwezigheid van deze twee hoofdfactoren, die aan de verrichtingen van het Koor hare be- teekenis geeft. Ongetwijfeld dankt de liedertafel verder een deel van het behaal de suecès aan de soort van liederen door haar gezongen deze leiden er ais van zelf toe, veel werk van de voordracht te maken en de eischen van het mooi zingen steeds voor oogen te houden. Tot de mooiste koren van den avond brengen wij, de Rhapsodie van Brahms, Vom Rhein van Max Bruch en Der Rose Begriibniss van Dregert. Het eerste werk, met een omvang rijken altsolo, verraadt door schoonen bouw en diepen inhoud den adel van zijn afkomsthoewel voor orkest be werkt, voldeed het met klavier begelei ding zeer goed, vooral nu deze was toevertrouwd aan den heer Schlegel. Mejuffrouw Lunmg zong de solo-partij heerlijk mooi; hare volle, sonore stem deed in verbinding met het mannen koor eene klankcombinatie ontstaan van meesleepende kracht en aangrijpen de werking. In de vertolking van Brahms lag ongetwijfeld het glanspunt van de uitvoering. Vom Rhein van Bruch klonk frisch en bood den Zangers gelegenheid, te woekeren met het orgelachtige klank volume, waarover de zangvereeniging thans beschikt. Der Rose Begriibniss is een poëtisch stukje muziekliet mocht zich in eene even fijne als innige ver tolking verheugen. Het bariton trekje schijnt nog al bezwaren op te leveren; de beide malen, dat wij het nommer mochten hooren, zagen we het vrijwel mislukken. De overige koornummers waren Spinn Spinn van Jiingst, WiegenliedvanBrnhms, een weinig pakkende compositie van Koschat, 's Röserl von Wortliersee en Broederliefde van Gevaerts. De uitvoering van al deze 'zaken vol deed uitstekend en had tengevolge, dat het Koor door het publiek met warmte werd bejegend. De heeren Zangers en niet minder de in dezen kring zoo ge- achten Directeur, de heer Robert, zagen hun moeizaam streven alzoo naar waarde beloond. Met de solisten trof Zang en Vriendschap het bij deze tweede uitvoering bijzonder. Mej. Luning handhaafde volkomen den goeden naam, welke zij zich onder ons zoo snel heeft weten te verwerven. Met het meeste genoegen luisterde men naar de kostelijke stem, waarover deze hoogst ontwikkelde zangeres beschikt. Hare liederen vermochten niet minder indruk te makendan de altsolo in het genoemde werk van Brahms. Yooral bij de vertolking van grootsche zaken schijnt Mej. Luning in haar element te zijn. Welk een contrast vormen dan die tengere leden met dat machtig, al les omvattend orgaan. De violiste, mej. Canter, élève van den heer Kes, mag over hetsuccèsvan haar eerste optreden tevreden zijn. Zjj deed zich kennen als een jeugdige ar tiste, die veel van de natuur heeft ont vangen en die de haar toebetrouwde gaven niet ongebruikt heeft laten lig gen. Haar vloeiend, gemakkelijk spel openbaarde de aanwezigheid van veel temperament het hoogste in dem kunstenaar en miste voorzeker zjjne bekorende werking niet. Dat de zuiver heid in het Viool Concert nu en dan te wenschen overliet, zal het ontwik keld oor niet zqn ontgaan. Aangemoedigd door het succes voeg de mej. de Canter de bekende Cavatine van Raff aan haar programma toe. Het concert opende met een couplet van het Wilhelmus naar de oude zet ting een subliem idéé van eene ver eeniging, welke zich beroemen mag op het predicaat koninklijk. B. Een aanvoerder derMatabelen, die ooggetuige was van den dood van dea wakkeren Majoor Wilson en diens hand vol Britsche soldaten, heeft nogeenige treffende bijzonderheden medegedeeld, omtrent het sneuvelen dier dapperen. De kleine troep, nog geen veertig man, was omsingeld door 2500 a 3000 inlanders. Zij schoten aanhoudend, en hun geweervuur verflauwde alleen, toen er velen gewond waren en de ammu nitie opraakte. Het gevecht duurde drie uren. Wilson stond, op verscheidene plaat sen gewond, met bloed overdekt, ge weren af te schieten, welke eem ander gewonde laadde en hem aanreikte. Op het laatste oogenblik gingen de weinige Engelschen, die nog overeind konden komen, naast elkander staan en hieven, met ontblooten hoofde, een lied aan, hetwelk het stamhoofd aan duidde als een lied, dat hij wel door de zendelingen voor de inlanders had hooren zingen waarschijnlijk het God save the Queen. Ieder blanke man dus besloot het hoofd of Induna heeft wel acht Ma tabelen gedood, en als gras lagen de zwarten om de lijken der blanken. In weerwil van de ernstige te genspraak op dit punt is gebleken, dat Gladstone toch werkelijk besloten had ontslag te nemen als premier. Al thans nu wordt gemeld, heeft de Ko ningin het ontslag van Gladstone aan genomen en heeft hij haar lord Rose- berry als opvolger aanbevolen. Deze zou door de Koningin op Windsor zijn ont boden. Naar men zegt, zou hij die be trekking aannemen. Men gelooft, dat het Kabinet slechts twee wijzigingea zal ondergaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1