In verband met dit ontslag heeft I Gladstone bijna een geheelen dag op het kasteel te Windsor doorgebracht en vervolgens het middagmaal bij de Ko ningin gebruikt. Over 't algemeen beklaagt men zich j niet over zijn aftreden. Volgens een der regeeringsleden zou hij als nalaten schap aan zijne opvolgens eenige belang rijke twistpunten ter beslissing gele gateerd liehben. In Brazilië schijnt thans de bur geroorlog geëindigd, hebbende de ad miraal Da Gama zich aan president Peixoto overgegeven. Toen het nieuwe Braziliaansche es kader Zaterdag de baai van Rio de Janeiro had bereikt, werd Da Gama terstond gesommeerd zich over te geven. De admiraal weigerde echter gehoor te geven aan deze opeisching en maakte zijn schepen gereed alsof hij bereid was den laatsten strijd te aan vaarden. Zondag ochtend heerschte er groote beweging, niet alleen in de baai, waar alle schepen zich gereed maakten voor den strijd, maar ook in de stad, waar men den uitslag van het gevecht met groote belangstelling tegemoet zag. Te midden van deze toebereidselen werd door Da Gama de wite vlag geheschen. Onmiddellijk daarna werd een stoom- sloep uitgezonden, welke zich begaf naar de plaats, waar de eskaders der buitenlandsche mogendheden zich be vonden. Deze sloep bracht het bericht, dat admiraal Da Gama zich wilde over geven, mits hem een schuilplaats werd verleend aan boord van het Portugee- sche oorlogsvaartuig, hetwelk zich bij het eskader bevond, President Peixoto heeft het voorstel van Da Gama geweigerd, maar ook al mocht de president andere voor waarden stellen, kon toch de langdu rige strijd in de baai van Rio de Ja neiro als geëindigd worden beschouwd. Den president blijft dan nog slechts over admiraal De Mello en zijn schepen te Desterro tot overgave te dwingen.- Indien ook dat is gelukt, zal eveneens de opstand in de provincie Rio Grande do Sul, welke nu reeds terrein verliest, allengs wel bedwongen worden. Voor Brazilië zal dan eindelijk eens weer een tijdperk van rust aanbreken, en men kan dus met zekerheid aannemen, dat de hoofdleider der opstandelingen zich op genade en ongenade heeft over gegeven. Den 5den Sept. van het vorige jaar begon de strijd, doordat de minister van marine, admiraal De Mello, met behulp van de marine openlijk in ver zet kwam tegen de regeering van pre sident Peixoto. Eenige maanden later sloot admiraal Da ©ama, de leider dei- monarchisten, zich bij den opstand aan, in de hoop, dat aldus wellicht hersteld der monarchie mogelijk zou worden. Zoolang president Peixoto geen oorlog schepen te zijner beschikking had, moest de hoofdstad zich den last ge troosten, dien de blokkade van de haven door de vloot veroorzaakte. De presi dent liet toen te New York een eska der uitrusten, dat nu eindelijk voor Rio is aangekomen en den strijd heeft beslist. Vermoedelijk zal nu ook admiraal De Mello, die zich nog met eenige schepen te Desterro bevindt, weldra gedwongen worden het hoofd in den schoot te leggen. Het is te hopen, dat dan ein delijk voor Brazilië weer een tijdperk van rust zal aanbreken, waaraan het door den oorlog zoo ernstig geteisterde land inderdaad groote behoefte heeft. Inmiddels verneemt men van De Mello niets. De in den laatsten tijd te Rotter dam herhaaldelijk gepleegde diefstallen hebben de politie de overtuiging gege ven, dat verschillende clubjes de stad bij avond en nacht doorkruisen om in woningen, bij dag door hen opgenomen, met valsche sleutels binnen te dringen. Bij voorkeur hebben zij het gemunt op die wijken, waar bij avond weinig of haast geen verkeer is, en op de hofjes die door werklieden bewoond worden. Van deze woningen staat in den regel dag en nacht de gemeenschappelijke straatdeur open, of wel die deuren zijn slechts van zeer eenvoudige sluitingen voorzien, waarop vele sleutels passen. Het gestolene is gewoonlijk van weinig waarde en menigmaal zoo onbeduidend, dat de bestolene, ter voorkoming van tijdverlies en veel geloop, er zelfs de politie geen kennis van geeft. Velen, bij wie gestolen werd of pogingen daar toe werden aangewend, hebben op aan raden der politie zich van veiligheidsslo ten en van knippen op de deuren voor zien. Eene vrouw, of meisje, dat in eene zaak deze week bij de recht bank te Assen behandeld, getuigenis der waarheid had afgelegd, was later zoo beschonken, dat de politie het noodig oordeelde haar eene poos „op te ber gen." Eenigen tijd voor dat dit geschied de, lag zij bij eene herberg op den grond. Haar vader, die haar wilde hel pen opstaan, bleek hiervoor niet in staat, mede door het veelvuldig gebruik van „Schiedam." Hij rolde althans over haar heen en kwam zoodanig met het hoofd tegen een pomp, dat het inroepen van heelkundige hulp noodzakelijk bleek. Eenige dagen geleden werd de dienstbode van den Burgemeester van Haarlemmermeer des avonds in de na bijheid zijner woning door een onbe kend persoon aangerand en van het in haar bezit zijnde geld, ongeveer 10 gulden, beroofd, zonder het der politie is mogen gelukken den dader te ont dekken. Maandag morgen vond men in eene der buiten vensterkozijnen bij den Burgemeester liggende de gestolen por- temonnaie met het ontroofde geld en een schriftelijk bericht er bij, dat de dienstbode een volgende keer op hare hoede moet wezen. HAARLEM, 16 Maart 189é. Wie de gave bezit het publiek eenen lach op het gelaat te dwingen, kan verzekerd zijn succes te behalen; hij is onmisbaar in de samenleving waar het geldt eene enkele maal de zorgen en moeilijkheden des levens te doen vergeten. Tot deze zeer gevierde categorie be hoort de Heer Jaques de Boer, lid van de Koninklijke Vereeniging Het Neder- landsch tooneel, die den 20 Maart a.s. hier ter stede zijn vijf en twintigjari ge tooneelloopbaan herdenkt. Het aan afwisseling rijke leven van dezen artist tooneelspeler noemt hij zich het liefst levert menig merk waardig moment. In 1848 geboren, bewoog hij zich reeds op vijfjarigen leeftijd op het too neel; zijn vader was soufleur. Na het; verlaten van de school wenschte hij zich aan te sluiten bij een tooneelge- zelschap, doch vader vond het noodig, dat de knaap eerst een beroep leerde en hij werd kapper. Doch de oude trek tot het tooneel kwam sterker en ster ker boven en zoo verbond hij zich bij het gezelschap Morrien om dit na korten tijd te verwisselen met een emplooi hij Driessens, den loenmaligen directeur van het Salon des variétés te Amster dam, waar hij zijn natuurlijken aan leg tot het komische verder ontwikkel de, en kwam laier aan het gezelschap van Albregt en van Olffen te Rotter dam. In 1876 verbond de Heer De Boer zich aan de Koninklijke Vereeniging, waar hij in ongelooflijk korten tijd de lieveling werd van het publiek. Wie herinnert zich niet de Boer, als koetsier Lubowsky in Dokter Claus, zijne komische rollen in De Bibliothe- karis, Fijne beschuiten, De Buren, Groo te Stadslucht en anderen, waarin tel kens zijne kostelijke typen, door het publiek dankbaar werden toegejuicht. De heer De Boer zal den 20 Maart ter herdenking van zijn zilveren feest optreden als Perrichon in het blijspel Het zomerreisje van mijnheer Perrichon. Uit den aard der zaak wordt deze voorstelling in de aandacht van de vrienden van den Heer de Boer in het algemeen en in die van de liefhebbers van een goed blijspel in het bijzonder, aanbevolen. De Dames-Gymnastiekvereeniging Olympia onder leiding van den heer A. J. Meijerink gaf gisteren avond in de groote zaal van Felix Favore een al leraardigste soiree voor de werkende dames leden en vele genoodigden. Het programma daarvoor samengesteld be- vatte naast verschillende nummers voor dames-gymnastiek, [eenige litteraire- en muzikale voordrachten, en werd in alle opzichten keurig afgewerkt. Hoeveel dit feestavondje in hoofdzaak als een onder onsje moet worden be schouwd, mag aan het organiseerend talent der dames, daarbij gesteund door den heet Meijerink, openlijk hulde wor den gebracht. De heer Joh. Steenman gaf Dins-j dag avond zijn derde of laatste Soiree Musicale op de bovenzaal van de Socië teit Fereeniging, met medewerking van mevrouw S. Bosmans-Benedicts (piano) en den heer Joh. Messchaert. Het programma bevatte de navol gende werken. 1. Récitativo et Adagio 6e vioolconcert van L. SpohrAdagio et Allegro. Op. 70 van R. Schumann; 2. Liederen van Beethoven Wonne der Wek- muth, Andenken en Lied aus der Feme 3. Sonate Op. 110 As maj voor piano van Beethoven4. Zes liederen van Chr. SindingMaria Gnadenmutter, Wie genlied, Staubwolken sleigen, Nirwana, Allmutter, gut nnd gross en Fin Weib. De drie uitvoerenden vonden in de vertolking van deze hoogst belangrijke zaken ruimschoots gelegenheid, hunne talenten ten toon te spreiden en de aan wezigen eenige oogenblikken dankbaar te boeien. Zonder ook maar in het minst af breuk te willen doen aan de verdien sten der anderen mag worden vermeld, dat de heer Messchaert bijzonder mooi zong dezen avond en de nieuwe liede ren van Sinding, welke aan de voor dracht Je hoogste eischen stellen, hem veel succes bezorgden. De groote opkomst aan deze en de vorige Soiree's aan den heer Joh. Steen man ten deel gevallen, bewijzen, hoe zeer muziekuitvoeringen in dezen vorm in den smaak vallen. Eene hernieuwde auditie in het seizoen 9495 zal zeer zeker den muziekliethebbers welkom zijn. De met 1 Maart geëindigde curcus aan de School voor bejaarden van het De partement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd bezocht door 30 mannelijke en 12 vrouwelijke leerlingen. Daarvan waren 21 Roomsch Katholiek, 16 Ned. Hervord, 3 Luthersch en 2 Doopsgezind; 21 waren in Haar lem geboren terwijl de overige 21 van el ders in deze gemeente zijn komen wonen. De leeftijden der leerlingen liepen uit een van 18—53 jaar. Over het algemeen droeg het onder wijs, dank zij den ijver en de getrouwe opkomst, goede vruchten. De vrouwe lijke leerlingen gaven, wat het gere geld komen betreft, in het bijzonder reden tot tevredenheid; bij meer dan een harer zijn de vorderingen in het lezen en schrijven dientengevolge be langrijk te noemen. De goede zorgen van de dames voor hare dienstboden, de welwillendheid om deze laatsten van het onderwijs te doen profiteeren, ver dient te worden op prijs gesteld. De ondervinding heeft aan de h. h. onderwijzers der school opnieuw ge leerd, dat een achtereenvolgend bezoek van vier cursussen (vier winters) vol doende is, om de gewenschte vaardig heid in bovengenoemde vakken lezen en schrijven te verkrijgen. Velen, wien het werkelijk ernst was, in te halen wat zij vroeger verzuimden te leeren, verlaten telken jare dankbaar deze uiterst nuttige stichting. Het onderwijs aan de school voor bejaarden werd gegeven door de h. h. M. Sterk, Hoofd van School D en A. J. Beauchez, onderwijzer; harecommis- bestaat uit de heeren, F. J. Poutsma (Voorz.), Dr. E. van der Ven (Secr.), P. Dyserinck (Penningm.) en P. Loosjes. Op het museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag de engelsche, en fransche prenten nog tentoongesteld blijven. De tentoonstel ling van lederen voorwerpen en boek banden blijft steeds de aandacht trekken. Naar wij vernemen, is door de Operette-Vereeniging „Con Amore" alhier, voor de eerstvolgende uitvoering in studie genomen, de oorsponkelijke Nederlandsche Operette „Marijke van Scheveningen." „Marijke", van den Deventer compo nist A. J. Coldenweg (woorden van Dr. H. ter Haar Bzn.) is reeds in verschei dene plaatsen van ons land met zeer veel succes opgevoerd. Den kunstlievenden leden van „Con Amore" wacht weder een genotvolle avond. BHRHEKL1JHE STAND. ONDERTROUWD. 14 Mrt. D. Kruijd en S. Faber. V. N. R. van Hout en W. C. Broekmeijer. J. H. Hom en P. Sieraad. J. H.Vieselman en C.Roosen daal. G. van Honschoten en E. Metselaar. GETROUWD. 14 Mrt. P. Heilig en C. van Holij Neuren berg. H. van Cittert en G. de Ridder. P. J. Luiting en J. Ott. F. W. Posthumus en P. H. C. van 't Hof. 15 Mrt. K. Hoestergen en M. S. Sostman. GEBOORTEN. 8 Mrt. T. Herschoe geb. van Dijk z. J. M. Hartack geb. van der Waarsenburg z. E. C. Mes geb. Ducro z. A. van Gemert geb. Ver hagen z. C. van Slipriaan geb Krap z. E. H. Albers geb. Boester 2 d. N. Schueh- hard geb. Hes d. M. M. Velthuis geb. van Kesteren z. 9 Mrt. C. Warmer geb-Leeg- gangers d. A. M. H. van Vlijmen geb. van der Pavert d. J. Sikkink geb. Wapens d. M. C. de Vos geb. de Lang z. M. W. K. Biesbrouek geb. Droglrop z. 10 Mrt. A. Flasehwinkel geb. Groen z A. P. Achtien geb. ten Berge d. M. T. Cramer geb. van Straelen z. W. van Mackelenbeig geb. Lee mans z. 11 Mrt. P. C. van Brouwershaven geb. van Erken Calandt z. N. Luitze geb. Bakker z F. Hoogkamer geb. Brussel d. E. M. van Gennip geb. Aijssen z. H. ten Brugge geb. Bruinier d W. van den Berg geb. Kamerbeek z. S. D.Huijhoomgeb.Smit z. 12 Mrt, A. Bos geb van der Oord z. G. Eterman geb. Willemse d. A. Wittgrefe geb. van Houten d. G. Metselaar geb. van Honschoten d. A. fluijbens geb. Sloten maker d. C. van Wees geb Wajerd. A. Koopman geb. Sman z. 13 Mrt. J. Jansse geb. Peper d. JMAGerrits geb. Broese z F. Poulen geb. Kuijper d. F. G.van Veen geb. Gosewehr z. A. E. Veen geb. lnpijn d. J. van Es geb. van Aba d. OVERLEDEN. 7 Mrt. G. N. van der Linden 38 j. Anthonie- straat.J. Wil!emse3d.z Esschilderstraat. C. J. Kirchoff 73 j.Z.Polderstraat. 8Mrt. T. J. Koster l m. z. Hagestraat. T. Metse laar 11 j. d. Zomervaart,J. Schol ten 31 j. Tulpenstraat. C. van Maas geb. Mulder 78 j. Jansstraat. J. Bijster geb. Prose 38 j. Krom. 9 Mrt. F. A. Reuther 72 j. Jacobijnestraat. J. van Bruggen 69j. Zomervaart. J.T. Kerkvliet 2 j. z. Hagestraat. H. Wielart 53j. K. Hofstraat. 10 Mrt. H. Spee geb.Zomer dijk 87 j. Burgwal. J. S oelman 16 m. z. L. Wijngaardstraat. D. Kabel 6 j. z. Ged. Oudegracht. C. A. de Droog 4 m. d. Minder- broedersteeg F. B. J. A. Hafkensckeid 6m. z. L. Veerstraat. 11 Mrt. J. Nieuw veen 5 j. z. Leidsche straat. ATesselaar geb. Bakker 50 j. Bakkerstraat. F. Mabé 33 j. Helmbre- kersteeg. 12 Mrt. R. Mok geb. Drieduiten 60 j. Smedestraat. G. M. E. Smit 2 j.d. L. Raamstraat. P. J. van Goor 68 j. Brou werstraat. M. M. Schouten 53 j. Gasthuis- vest. S. L. Wageningen geb. Hermien 75 j Raamv'est. C. M Broekmeijer 53 j. Magda- lenastraat. 13 Mrt. M. C. Zwart geb. van Petten44j. Kerkhofstraat. —J.L.Wijkhuizen 13 m. z. van Marumstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks uitgezonderd des Zondags van 's middags 12 tot 2 ure voor do eigenaars terug te bekomen zijn. Eene koekoeksveeren kip. Eene portemonnaie waarin eenig geld. Eene jongensmuts. Een zakmes. Een pa ternoster met zilveren kruisje in étui. Een botervaatje. Een boezelaar. Een zilveren broche. Een notitie boekje. Een zak met koffieboonen. Een waschboender. Een lap blauwe stof. Eene parapluie. Eene vijl. Eene lederen portemonaie inhoudende eenig geld. Een jongens-winterjas. Eene portemonnaie met zilveren beugel waarin Vs cent en een xV 'ot van de thans trekkende Nederlandsche Staats loterij. Een zweep. Een sleutel aan eene ketting. Eenige sleutels aan een ring. Eenige sleutels. PAARDENMARKT 16 Maart 1894. Aangevoerd. Prijs. 43 Paarden f 40. ƒ200. meest al Inlandsche werkpaarden de handel matig. KAASMARKT van 14 Maart 1894. Aangev. en verk. 4 stapels uitma kende 503 kazen, wegende 986 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 30.50 VEEMARKT 14 Maart 1894. AangevoerdPrijs 119 N. Kalveren 3.—ƒ12.-. 72 Schapen 13.20. 19 Paarden ORGELBESPELING ill de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 Maart 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. Largo... ..Handel. 3Allegro Moderato uit de 4e So nates- ie Lange. 4. MeditationGuilmant. 6. Aria nit de ScheppingHaydn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2