Nieuwsberichten Het wrak van de te Satander gezonken stoomboot Caio Mackichaco zal men waarschijnlijk tegen het einde dezer week uiteen doen springen. De minister van binnenlandsche zaken zal zich naar Satander begeven om toezicht hierbij te houden. Te Santander is het nu rustig. Sommige familiën hebben de stad verlaten. Bij wijze van voorzorg zullen de huizen min of meer in de nabijheid vooraf worden gesloten. De bewoners zullen in eene tent in eene der buitenwijken onder gebracht worden. Indien de gevangenis niet veilig wordt geacht, zullen de gevangenen tijdelijk naar het stierencircus gebracht worden. De kanonneerboot Condor is te Santander aangekomen, om werkzaam te zijn bij de maatregelen om het wrak uiteen te doen springen. Hoewel de nieuwe Tower-brug te Londen eerst in Juni door den prins en de prinses van Wales formeel zal worden in gebruik gesteld, werd toch eergisteren reeds dit groote werk zoo goed als voltooid. Het is eene bascuul brug, met de verbazende breedte van 200 voet. Zij zal voorzien in eene drin gende behoefte, niet alleen door den weg voor het verkeer tusschen de beide Thames-oevers te bekorten, maar vooral ook door aan den ontzettenden stroom van vrachtwagens over de London bridge eene belangrijke afleiding te verschaften. Tegen het einde van deze maand verwacht men te Rome vierduizend geneeskundigen op het aldaar te openen Congres van geneeskundigen. Het is nog niet bekend of de Raad en het Volk van Rome finantieel betrok ken zijn bij die gebeurtenis. Bij den bekenden geldnood van Italië in het algemeen en van de stad Rome in het bijzonder is het niet te denken. Er was eerst sprake van, dat verschillende Ita- Jiaansche geneeskundigen van naam met het congres niet bijzonder waren inge nomen, doch dit ongerief schijnt zich hersteld te hebben, althans vijf en twin tig honderd van hen, waaronder twee honderd dokteressen, hebben met het congres hunne sympathie betuigd. De Engelsche bladen deelen eenige bijzonderheden mede betreffende de huis zoeking, welke de Londensche politie heeft gedaan bij een Nederlandsch anar chist, Wageman geheeten, die te Londen verblijf houdt. Hij woonde in Wkitfield- Street, maar was niet tehuis, toen de politie zich bij hem vervoegde. De politie stelde zich toen tevreden met het in beslag nemen van een aantal anarchis tische geschriften, o. a. eenige exem plaren van De Roode Duivel en de Anar chist, benevens eenige manifesten, welke de Londensche anarchisten gedurende den laatsten tijd hadden uitgevaardigd. In hoever Wageman schuldig is aan de jongste aanslagen der Londensche anarchisten, is toch dusver nog niet ge bleken. Dr. Carlin, secretaris van het Zwitsersche departement van buiten- landsche zaken, heeft geconstateerd, dat er in Zwitserland op de elf inwoners één vreemdeling inwonend is, eene ver houding, die zich in geen anderen Eu- ropeeschen staat voordoet. In het kanton Genève bestaat '/s der bevolking uit Frarschen, die er zich hebben neergezet en geen Zwitsersche burgers zijn ge worden. Ter voorkoming van daaruit voortvloeiend gevaar acht hij het noodig de verkrijging van het Zwitschersch bur gerrecht gemakkelijker te maken. In de Belgische afdeeling van de Antwerpsche tentoonstelling zal, naar de Independence verneemt, zeer de aan dacht trekken eene retrospectieve ten toonstelling der kunstverlichting. Van den harstachtigen boomtak, welke slechts een flikkerend en door dikken rook omhuld licht verspreidde, tot het elec- trische gloeilicht en de nieuwe gas branders naar het systeem-Auer zullen alle verlichtingsmiddelen van de tegen woordige en van vroeger eeuwen er zijn. Te Monceau-les Mines is in den nacht van Paasch Maandag op den bui tenkant van een venster van een huis, waar een openbaar bal plaats had, eene metalen doos gelegd, gevuld met mijn- gas en schroot. Omstreeks middernacht, volgde de ontploffing. Het mag een wonder heeten, dat niemand inde zaal die gevuld was met danslustigen, ge kwetst werd door de projectielen, die allerwege heenvlogen. Door de bloemisten te Zutphen is bij circulaire een beroep gedaan op de welwillende medewerking der inge zetenen om het daarheen te leiden, dat de Zondagsrust, voor hunne bedienden zoowel als voor henzelven, zooveel mo gelijk bevorderd worde. Zij meende dat, buitengewone gevallen uitgezonderd, be stellingen van bloemen, die op Zondag benoodigd zijn, zeer goed des Zaterdags kunnen worden gedaan en uitgevoerd, waardoor het verrichten van niet noo- digen arbeid op den wekelijkschen rust dag wordt voorkomen. Toen Zaterdag morgen de dienst in de Mozes- en Aaron Kerk te Amster dam zou beginnen, ontdekten de kerk gangers, dat dieven hier hun slag hadden geslagen. Alle offerbussen lagen geopend over den grond verspreidgeen enkele was ongeschonden gebleven. De inbre kers schijnen het dus in de laatste dagen meer op de kerken voorzien te hebben eerst de Luthersche kerk op den Singel, waar op brutale manier was huisgehouden. Een welgeslaagde uitvoering gaf Woensdagavond de dames-zangvereeni- ging „Excelsior" te Houtrijk en Polanen, directeur de heer H. Pielage van Haarlem. De dames Pielage (sopraan en piano), de heer I(tenor) en de heer A. van der Voort (viool) verleenden welwillend hunne medewerking; vooral laatstge noemde had een buitengewoon succes. De heer J. ter Hoffsteede te Bloe- mendaal is gekozen tot voorzitter van het bestuur van den Veenpolder onder Haarlem en Heemstede; tot lid van het bestuur van den Veenpolder onder Haar- lemmerliede c. a. de heer J. de Mol aldaartot idem van den Ouden Spaarn- dammerpolder de heer J. Willemse te Spaarndam. HAARLEM, 30 Maart 1894, Een groot getal belangstellenden was Donderdag avond opgekomen bij de lezing van Mr. A. J. W. Farncombe Sanders, op verzoek van eenige kiezers gehouden in de zaal van de Soc. de Kroon. De Heer Mr. A. C. Waller leidde den spreker in, door er op te wijzen dat men het niet meer dan behoorlijk ge acht had den Heer F. S. gelegenheid te geven zich te verbaren omtrent en kele punten betreffende de kieswet, af gescheiden van alle andere punten en dit te meer daar de Heer F. C., nu Haarlem gedurende acht jaren in de Kamer had vertegenwoordigd, men weet met welk succes, ook in zake onze waterleiding. De Heer F. S. hierna het woord voe rende, verklaarde zich te zullen bepalen tot het bespreken van de Kiewet. Het groote feit is de Kamerontbinding ten gevolge van verschil van beginsel tus schen Regeering en Vertegenwoordiging. De eerste zal wijs doen met haar ad vies aan de Kroon slechts ter kennis te brengen, wanneer er in de nieuwe Kamer naar gevraagd wordt. Handelt zij anders, dan stelt zij zich bloot aan allerhande kritiek, die thans tot niets leidt. De Minister heeft zich duidelijk uit gesproken in zake de ontbinding en wer kelijk gaf het bekende am. De Meijier aanleiding tot beperking, waarvan de gevolgen nog niet te overzien waren. Er wordt gezegd, de Kieswet was in strijd met de Grondwet. In tegenstel ling met andere landen, zegt Spreker, hebben de werklieden, waarvan velen met het am. buiten de kieswet zouden vallen, zich voorbeeldig gedragen; zij hebben ingezien, dat demonstraties in deze hunne zaak slechts benadeeld 1 zouden hebben. Omtrent Kiesbevoegdheid merkt Spre ker aan, dat het ontwerp de stembus openstelt van 8 tot 5 uur. Hij acht dien tijd te kort; ook in de avonduren wil hij haar bereikbaar doen zijn. Dan is er controle bij de stembus noodig van de zijde der kandidaten. Spreker is voor enkelvoudige kiesdistricten, om overvleugeling te voorkomen, maar te gen proportioneel kiesrecht. Men zegt ook dat het ontwerp in strijd is met art. 80 van de Grondwet en men stelt Grondwets wijziging voor. Spreker vindt het beter te roeien met de riemen die men heeft, dan den langen weg der wijziging te bewandelen. Waarschijn lijk zou de jvereischte meerderheid er toch niet voor te vinden zijn. er gaan een paar jaren mee voorbij en dan zijn we nog even ver als nu; eenmaal ge trouwd met eene vrouw met een bult, zal zij misschien nog beter ons huishouden doen dan eene zonder zoo iets. Bovendien bestaat bij ver schillende mannen van inzicht groot verschil omtrent de opvatting van het desbetreffende Grondwetsartikel. Het verbiedt volgens den een Algemeen Kiesrecht, volgens den ander niet. Prof. Buijs, geen voorstander van al gemeen kiesrecht, was ook de laatste meening toegedaan. Een kiezer moet voldoen aan zekere kenteekenen van welstandbedeelden zijn uitgesloten. Spreker zette hier uiteen, hoe dat Art. 80 zoo onduidelijk was geworden; in 1887 was min. Heemskerk genood zaakt zich in deze terug te trekken, doch dekte zijn aftocht met genoemde uitsluiting. Verder als men de geschikt heid heeft tot kiezer, waarom is dan nog welstand noodig? Sommige meenen, de Regeering gaat te ver; anderen beweren het gaat te snel en wijzen daarbij op trapsgewijze kiezersvermeerdering in Engeland, doch Spreker wijst aan dat in Engeland de vermeerdering eerst is toegestaan in de steden, later op het platteland. Doch Spreker neemt ze liever allen tegelijk. Vindt ge dat de Reg. te ver gaat, wees niet hardnekkig; over een paar jaar komt het er toch toe. Vindt ge dat de Reg. niet ver genoeg gaat, troost U, over een paar jaar komen ze toch. Spreker is voor uitbreiding van het Kiesrecht tot aan den uitersten grens der Grondwet, doch men dient te weten hoever men moet toegeven. Men noemt Kiesrechtuitbreiding ui terst gevaarlijk voor de regeerende Dy nastie. Nu gelooft Spreker, dat het grootste ongeluk wat ons land kan overkomen de Republiek zou zijn, doch in 1848 sprak men evenzoo; de veron derstelling bleek dus geen grond te hebben. Groote hulde heeft men- gemeend te moeten brengen aan de houding bij de ontbinding betoond door H.M. de Koning in Regentes. Spreker wenscht te consta- teeren dat H. M. een verstandig besluit nam en als de verkiezing niet uitvalt ten gunste der Reg. dan zal de schuld liggen aan de tegenwoordige kiezers. Ook is men bang voor omkooping van den vierden stand; doch deze is niet minder dan andere standen, terwijl bij het te volgen stelsel van verkiezing omkooping zoo goed als uitgesloten is. Men vreest voor onderdrukking der algemeene vrijheidgeen nood, vóór 1887 klaagde men ook over verdrukking van de minderheid; men zal dat blijven doen,terwijl het verliezen van den invloed der beschaafde standen van hen zelf zal afhangen, en zal zeker niet plaats hebben als zij zich niet onttrek ken aan de algemeene zaak. Verder beantwoordde Spreker eenige van buiten tot hem gerichte vragen. Samenvattend, verklaarde Spreker, dat naar zijne opvatting geneeskundige onderstand niet van kiesrecht uitsluit. Het kiesontwerp bedoelt geen census het zou dus ongemotiveerd wanbetalers uit te sluiten. De schrijfproef is geen waarborg voor genoegzame ontwikkelingen veroorzaakt bovendien noodeloos last en hinder. Als evenwel de aanneming der Wet er van afhing, zou Spreker, voor't geval hij in de nieuwe kamer zitting heeft, niet weten hoe te stemmen, doch zou het mogelijke doen om de schrijfproef te doen intrekken. Spreker zou niet stemmen voor een kiezersleeftijd beneden 23 jaar, doch zou om 25 jaar de wet niet afstemmen. Omtrent zijne houding in de toekomst verklaarde Spreker, dat als in de nieuwe Kamer de Regeering eene meerderheid heeft, hij met haar meegaat, mits de schrijfproef tot hare geringste afmetingen worde gebracht. Heeft zij voor de Kies wet geen meerderheid, dan weet hij nu nog niet te bepalen hoe hij zich zal houden. Betreffende zijne houding in het ver leden tot de Kieswet is hij altijd geweest een voorstander van uitbreiding en heeft hij ook in andere zaken steeds kleur be kend. Men rekene niet op hem om de Kieswet der Regeering tegen te wer ken. Verder verklaart Spreker te hebben gedaan wat hij in 1891 gezegd heeft en gezegd heeft wat hij deed. Meermalen werd de rede door applaus onderbroken. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den Heer Hofland. Daar deze het in geen opzicht met den Heer F. S. bleek eens te zijn, kunnen wij met de bloote vermelding van het feit volstaan. Het Jaarverslag der Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen te Haarlem door den Directeur, den Heer C. J. Vis, uitgebracht aan de aandeel houders, vermeldt het volgende: Van de eerste Serie van het aandee lenkapitaal, groot 200.000, was tot op 31 December '93 ingeschreven voor een nominaal bedrag van ƒ161.000, waarop 70% gestort. De balans geeft aan een saldo van ƒ6681.50. Hiervan wordt ge reserveerd 1% van het gestorte aan deelenkapitaal tot het vormen van een reparatiefonds, terwijl bovendien ƒ10. per aandeel afgeschreven is ter kapi- taaldelging. Het restant of ƒ3944.50, de netto winst, laat eene uitkeering toe van 24.50 op elk aandeel. Het debiet van het water was, dank zij de zeer gunstige attesten van geneeskundigen, steeds toenemende. Volgens het Verslag nitgebracht door Heeren Commissarissen en den Raad van Beheer beliep de totale verkoop gedurende het eerste boekjaar een cijfer van 128.000 flesschen water, terwijl het zich Iaat aanzien, dat de verkoop nog gunstiger zal worden. Commissa rissen zijn overtuigd dat, daar in vele badplaatsen het water als bijzaak wordt beschouwd en men het voordeel zoekt in het bezoek der badgasten, de eisch meer en meer op den -voorgrondt treedt om de verdere plannen der Maatschap pij, in het prospectus vermeld, uit te voeren. De voor gisteren avond aange kondigde Séance van den hypnotiseur en gedachtenlezer Dr. Wallner, had voor een slechts in gering getal opgekomen publiek plaats. De verrassende proeven van een en ander met personen uit het publiek slaagden in allen deele en vol deden algemeen. Volgens achterstaande advertentie geeft Dr. Wallner a.s. Maan dag eene tweede en zeker laatste soiree, waarvan een bezoek ten zeerste kan worden aanbevolen. Op het Museum van Kunstnijverheid worden thans preparatieven gemaakt voor twee tentoonstellingen die in de departementen Deventer en Hatlingen der Nederl. Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid zullen gehouden worden. Deze departementale tentoonstellingen zijn sedert verleden jaar aanzienlijk toegenomen en dragen er niet weinig toe bij om ook elders gereeden invloed op de ontwikkeling van het kunstam bacht uit te oefenen. De ledertentoonstelling die op het Museum alhier thans geopend is zal aanstaanden Zondag nog te bezichtigen zÏÏn- Des Zondags is de toegang vrij. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 22 Maart hebben aieh de vol- geilde personen aangemeld - 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 22 voor werkvrouw. 1 voor waschvronw. 5 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 5 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenechen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden by den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8ys tot 9Vs uur °P den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving vanwer- keloozen, die minstens 12 maanden in

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2