Eerste Blad. Ha 27. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES,' Gedempte Oudegracht 86 Zestiende Jaargang. van vVOENSDAG 4 April 1SJ4 vTPRRffRTx,,Jrr* Nieuwsberichten. TKLEPHOONNBMMEX Ljg A A 'jfe^ S3. jCï TBLBPH ONISCHï YEKBINDIN8 144 JL*L «O. AlA».« =1-4 aUJs W «&-JL met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: nrmiMon a rs A -I ïorn Per drie maandenT,25. VERSCHIJNT. franco p. post —,40. Prijs Per Advertentie van 1 tot 5 regels g5 cests, elke regel Dinsdag- an Vrijdagavond Afeonderlijke nommers s «enten per etnk, meer 5 cents, groete leitffi's naar plaatsruimte, Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten IS ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. ALT (MARIE) Een juweel3 20. SCHAEPMAN (H J. A. M)Aya Sofia. Derde druk geb1.90 HOEKSTRA (Dr. P.) Blijspelen van Te- rentius. Met inleiding en aanteekenin- gen uitgegeven. Eerste druk. Andria Heauton timornmenos1.10. VARLEIJ (HENRY) De vloek der on- kuiechheid. (The curse of manhood). Tweede druk.60. SCHöTTELNDREIER. (C. F.) Eene ernstige waarschuwing en een groot ge vaar. Een woord tot knapen en jonge lingene.60. KORNIG (Dr. ThHandboek voor den omgang met zenuwachtigen.60. HIRSCH (Dr. J De diphtheritis. (Be smettelijke keelziekte) en hare behan deling met bizondere vermelding van eene door den schrijver toegepaste ge neeswijze. Vrij bewerkt naar het Duitsch door een Cand. Arts.60. STOLLE (ROSE). Slavenketenen der vrouwen.60. De ontbinding: een staatsgreep, door Verax.05. JONG Jr. (S. DE) Eind-examens van gymnasia 1892. Opgaven, die aan de candidaten ter schriftelijke beantwoor- ding zijn opgegeven. Je stukje: wis kunde .50. Buitenlandeehe nieuw versohenen werken ALLERS (C.W Unser Bismarck. Text von Haü9 Kraemer. Lieferung I.Voll- st'andig in 14 Lfrg 1.30. ZUELZER (Weil Prof. Dr. W.) Kli- niscbes Handbuch der Harn- nnd Sexual- organe. Redigirt von F. M. Oberlan- der Zweite Abtheilnng6.50. PO PO FF (DEMETRIUS) Die Dotttr- sack-Gefasse des Huhnes*17.65. DETAILLE (EDOUARD) 1'Armee Russe. Souvenirs dn camp de Kra9noë-Sélo. Etudes et croquis1.75. i Napoléon. 1.10. Marie-Antoinelte1.10. Bovenstaande werken zgn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes In Oost-Pruisen, vooral in de districten Koningsbergen en Dantzig, heerscht in de laatste maanden op ver schillende plaatsen de vlektypus. Naar uit bulletin van het Kaiserl. Gesandheilsambt te Berlijn blijkt is de ziekte in het district Koningsbergen vermoedelijk door landloopers ingevoerd in enkele herbergen, en heeft zij zich van daar uit, ten gevolge van vasten avondvieren, verspreid in verschillende dorpen, zoo o. a in Mühlhausen en Frisching, in welk laatste dorp een twintigtal gevallen zijn waargenomen. In het district Danzig is vooral in het einde der vorige maand het aantal gevallen zeer toegenomen en worden de zieken vooral in het diaconessenhuis te Marienburg en het ziekenhuis te Elbing verpleegd. Het aantal zieken bedroeg daar op het einde der vorige maand 70 tot 75, waarvan toen reeds 14 doodelijk waren verloopen. Van het eiland Mauritius komt het bericht, dat bij den jongsten storm een trein bij een valwind in de rivier Saint-Louis is geworpen, en dat vijftig personen bij dit onhiel gedood of ge wond zijn. -De stad Colmar zal spoedig ver rekt worden met een collectie voor werpen van oudheid en kunst voorna melijk betrekking hebbende op den ouden Elzas, en die een ongekende waarde vertegenwoordigen. Deze verza meling behoort aan den heer Fleiseh- hauer, en is ten geschenke gegeven on der voorwaarde dat er eene plaats voor werd aangewezen in het Kaufhaus. Te dien einde heeft het gemeentebestuur eene belangrijke som uitgetrokken om de oude Beurs van Colmar, indien men dit Kaufhaus uit de XVe eeuw zoo mag noemen, te doen restaureeren. Ook zal daarin dan geplaatst worden de collectie Chauffor van 1879, bestaande uit een bibliotheek en een verzameling schilde rijen. De ItaliaanSche financiën hebben een tekort van honderd millioen francs te dekken door de opcenten op de grondbelasting te verhoogen, belas ting op het inkomen, verhooging op de belasting staatschuldrente op het zout en op het roerend vermogen. De financieele commissie is het hiermee niet eens; weigert 58 millioen, neemt een paar belastingen over en wat er dan nog te dekken is wil zij dekken door bezuiniging op oorlog en marine. De kamer heeft de beslissen tusschen de twee partijen. In Engeland werd onlangs een leeuw in een reizend beestenspel mis handeld; tegen den schuldige werd van wege de Vereeniging tot Dierenbescher ming eene vervolging ingestelden zoo ontstond voor den rechter de vraag, of een gekooide leeuw al dan niet een huisdier is. De beslissing luidde, dat de koning der dieren, zelfs in gekooiden toestand, geen huisdier kan worden ge acht, maar niets beter is en blijft dan een wild beesten uit dien hoofde viel de vervolging in het water. Doch die ééne rechtsquaestie baarde er andere, en wel ten opzichte van een mishandeld vlasvinkje en van eenen mishandelden aap. Nieuwe vervolgingen tegen de ont aarde martelaars dezer dierenen hier op van den rechterstoel de uitspraak, dat een vlasvink en een aap wél huis dieren zijn. Men voorziet dat het hierbij nog niet blijven zal en dat op deze wijze liet halve dierenrijk in de gerechts zaal zal dienen te worden gequalifi- ceerd. Men vond Zaterdag in een hotel nabij Greenwich een flesch in een me talen hulsel gevuld met spijkers enz. Zij was voorzien van een brandende lont. De eigenaar doofde haar en bij onderzoek bleek men te doen te hebben met een gevaarloos voorwerp, waarschij n- lijk neergelegd met het doel om schrik aan te jagen. Keizer Wilhelm schijnt zich te Ab- bazia nogal te vermaken. Zaterdag speel de hij op het publieke lawnten nis veld aldaar eene partij, wat honderden toe schouwers wekte. Door inlichtingen van de Neder- landsche politie zijn te Triest eene vrouw en een jongeling gearresteerd wegens het verkoopen van valsche Rus sische effectenvoor een dusdanig geval was te Amsterdam zekere Karl Pfeilfer gevangen genomen. Aan de Salford Iron works, En geland, is de achturige werkdag sedert een jaar ingevoerd bijwijze van proef neming. Het parlementslid Mather heeft de resqltaten van deze proef medegedeeld als volgt Niettegenstaande de vermindering der werkuren van 54 tot 48 's weeks, is het afgeleverde werk feitelijk nog iets grooter geweest, terwijl een klein defi cit op de exploitatie, toe te schrijven aan de ongunstige tijden voor de ijzer industrie, juist gedekt werd door eene besparing in slijtage, brandstof, ver lichting enz. Kortom, de arbeid leed geene schade, en de verbeterde stemming der arbeiders bleek uit eene ongeken de vlugheid, willigheid en welgezindheid. De firma heeft besloten, met het stelsel van 48 uren 's weeks voort te gaan. En dit niet alleen. Zóó klaar heeft de heer Mather den goeden uitslag van dit experiment onder de oogen weten te brengen van de Regeering, dat deze terstond besloten heeft het ook in het arsenaal te Woolwich en op de marine werven in toepassing te brengen. Aan den rechteroever van de Ou- banghi (Afrika) heerscht het gebruik van menscheneten nog in volle wreed heid. In een brief van den Bisschop van Oubanghi, den Heer Angouard, aan kardinaal Lodochowski, wordt daarvan het volgende verhaald. De slaven worden op de markt ge bracht en wie geen geheelen slaaf kan koopen kiest een of ander deel van het lichaam uit, een arm of been b. v. Daar wordt dan een merk opgezet. De kooper wacht tot er ook liefhe bbers voor de an dere lichaamsdeelen komen. Zoodra die gevonden zijn wordt de slaaf onthoofd, verdeeld en opgegeten. De bestuurbare luchtballon op de tentoonstelling te Antwerpen zal een inhoud hebben van 14.000 kub. meter en 25 a 30 personen te gelijk kunnen vervoeren op een luchtvaart boven de de stad. Hij zal, gelijk men weet, voortbewo gen worden door een electrischen motor, welke door machines op den vasten grond langs een kabel van de noodige electrische kracht wordt voorzien. De onttroonde koning van Daho mey, Behanzin, is St. Pierre, de hoofd stad van het eiland Martinique in West-Indië aangekomen. Behanzin, door vier zijner vrouwen, een zijner kinderen en vier bedienden vergezeld, werd door de korvet Segond naar zijn verbanningsoord overgebracht. Den negervorst, wien een jaarlijksche toelage van 12.000 frs. is toegestaan, zal een verblijf worden aangewezen in het fort Partenson, waar hij zijne overi ge levensdagen zal kunnen doorbren gen. De Fransche regeering heeft besloten den onttroonden koning een verblijf plaats aan te wijzen, zoo ver verwij- van zijn voormalig rijk, ten einde elke kans te vermijden, dat Behanzin soms mocht ontvluchten en naar Dahomey terugkeeren. Waarschijnlijk heeft de regeering hierin het oog gehad op de ontvluchting van zeker Fransch poten taat, die de kunst van uitbreken uit muntend verstond. Trouwens was dit in die familie een erfelijk kwaad. Als nu het negerpotentaatje zich maar niet gaat verbeelden, door dege lijkheid van lotsbedeeling met be beide Napoleons gelijk te staan. Sedert jaren bestond in Denemar ken strijd tusschen de Regeering en de Volksvertegenwoordiging. Het ver schil liep over uitgaven waaraan de Vertegenwoordiging hare goedkeuring weigerde. Thans is door eene overeenkomst aan den toestand zoo goed als een einde gemaakt. Bij het personeel der gasfabriek te Weenen is Vrijdag eene werkstaking uitgebroken, wegens het door de directie ontslaan van eenige werklieden. Bevreesd voor de gevolgen, begon men reeds zich van petroleumlampen te voorzien, toen bleek, dat de fabriek door hulppersoneel in de behoefte aan gas kon voorzien. De directie gaf aan de overheid te kennen dat de strijd zou volgehouden worden, als het hulp personeel tegen de werkstakers werd in bescherming genomen. Den voorraad dynamiet in het Santander gezonken schip heeft men Vrijdag laten springen, door middel van electriciteit. De bewoners der stad waren voor een goed deel vertrokken. Alles is zonder ongelukken afgeloopen, natuur lijk de rampen, vroeger er door veroor zaakt, er buiten gelaten. Na alles schijnt afgeloopen beginnen de ingezetenen weer hunne woningen te betrekken. In eene Steenkolenmijn bij de Russische stad Kaszelelf is een der schachten ingestort. Al de daarin ar beidende personen zijn omgekomen. Reeds zijn elf lijken en eenige zwaar gewonden gevonden. Te Parijs had Donderdagmiddag op het Louvreplein een gasontploffing plaats tegenover de welbekende kerk van St.- Germain l'Auxerrois, waardoor deze ge- heele wijk in opschudding werd gebracht. Het geluid van den knal was zoo sterk, dat het tot op den Oapucijnenboulevard gehoord werd. De ontploffing werd ver oorzaakt doordat een der bestraters met met zijn houweel een lek had geslagen in de hoofdbuis der gasleiding en dit waarschijnlijk met vuur genaderd was. Alle glasruiten in de nabijheid spron gen stuk, ook die van het Louvre en de ruiten der kerk werden ingeslagen. Een omnibusstation in de nabijheid werd zwaar beschadigd evenals een dagblad kiosk. Nauwelijks waren de omstanders van hun schrik bekomen, toen een tweede ontploffing plaats had, terwijl nog voort durend een onderaardsch gerommel werd gehoord. De inmiddels aangerukte brand weer wierp stroomen water door het lekgat, zoodat spoedig alle gevaar ge weken was. In hoeverre het ingeworpen water aan de ontploffingen een einde maakte is niet recht duidelijk. De nieuwbenoemde civiele gou verneur van Madrid heeft niet direct een naam die alle dagen voorkomt. Hij luidt als volgtDon Jose Angel Mena del Barco y Gayose de los Cobos Pando Tellez Giron Godinez de Paz, duque de Tamames. Uit Cannes bericht meer weer het verongelukken van een luchtreizi-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1