HAARLE1SC1 Eerste Blad. No. 33. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudejracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 25 April 1894 Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMBS TULBPHONISCHE VEKBINDINfl met AMSTEBDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post—,49. AWonderlijke nommerg S center per «tuk Pr^'s per Advertentie vsa 1 tot 5 ragela 25 cents, elke regel racer 5 cents, groet® lettere naar plBstgraimte, VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bij Db erven Loosjes, te Haarlem. LUTTEL (LEO) Een professorsvrouwtje. Ing. f 2.26. geb, 2.75. HENTY (Gr. AAls nihilist naar Si berië1.90. Koord en Zuid. Tijdschrift ten dienste van onderwijzers bij de studie der Ne- derlandacbe taal- en letterkunde, onder redactie van T. H. de Beer en C. H. den Hertog. Zeventiende jaargang. No. 1. Prijs per 6 afleveringen van 6 vel. 5.50. De Examinandus. Tijdschrift voor aan komende onderwijzers en onderwijze ressen onder redactie van S. de Jong Ja. Eerste jaargang. Aflevering 1. Prijs per jaargang van 6 afleveringen 1.60. Denk aan mij. Kalender voor veijaarda- gen.60. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken WALLOTH (WILHELM) Narren der Liebe. Novellen2.60. HERWIN (PETER) Ein Primaner Proletariër und andere soziale Seelen Dramen1. TRENT (A. G.) Die Seele und die Ster ne. A us dem Englischen übersetzt von Dr. C. Vopel66. QUI DDE (L.) Caligula. Eine Studie über römiacbeu Casurenwahnsinn...-.35. BRANDES (GEORG) Nationalgefühl.—.85. HARLAN (WALTER) Sein Beinf. Schau- apiel1.30. BERGH (Dr. R. S) Vorlesnngen iiber die Zelle and die einfachen Gewebe des thierischen Körpers. Mit einem Anhang: Technische Anleitung zu einfachen histologischen Untersucbun- gen. Mit 138 Figuren im Texte4.55. FONT (AUGUSTE), Favart l'opéra co- mique et la comédie vandeville anx 17e et 18e siécles5.50. PATTINSON (J. PEARSON) British railways: their passenger services,rol ling stock, locomotives, gradients and express speeds. With numerous plates. cloth 8.15. BYRON (LORD) Childe harold. With explanatory notes and remarks for the use of students of the English language by J. H. van der Voort.70. Bovenstaande werken zyn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes Naar men weet heeft onlangs de Noorweegsche vertegenwoordiging de gelden geweigerd voor de civiele lijst van den Kroonprins, tot zoolang hij zou ingetrokken hebben eene aan hem toegeschreven uitdrukking, door welke de Noren zich beleedigd gevoelden, welk gezegde reeds genoegzaam was gelo genstraft en wel van bevoegde zijde. De Kroonprins heeft te kennen gege ven, het beneden zij ne positie en waar digheid te achten op dit punt in debat te treden. Ook te Rome schijnt het corps bom menwerpers in actieven dienst getreden. In het Collosseum vond men een bom, terwijl nog in deze een paar arrestaties hebben plaats gehad. De politie schijnt een complot op 't spoor te zijn. De overleden patriot Kossuth heeft een soort van staatkundig testament nagelaten, dat in uitstreksel door de bladen wordt gepubliceerd. Het komt hierop neer, dat hij den Hongaren aan raadt hun verzet tegen het huis van Habs- burg te laten varen en alleen in het oog te houden de ontwikkeling van Hongarijes grootheid. Te wenschen is, dat de Hon garen. getrouw aan den laatsten raad van hunnen leider, het hoofd in den schoot leggen, en hunne oppositie, wel ke toch tot niets leidt, staken. Het vroeger reeds vermelde leger van werkloozen, op weg naar den zetel der Amerikaansche regeering, begint Washington te bereiken. Ongeveer twaalfhonderd, de voorhoede, is reeds aangekomen, maar de spoorwegmaat- -pijen zijn er niet opgesteld de menschen kosteloos naar hun doel te brengen; liever staken zij den dienst. Inmiddels begint men zich te Was hington bezorgd te maken, over zulk een ruim bezoek men schat ze op honderdduizënd personen, die in volko men haveloozen toestand aan de regee ring brood en werk komen vragen, en begint in te zien, dat dit gemakkelijker gevraagd dan gegeven is, en zien de toekomst donker in omdat verscheidenen een hoogen toon aanslaan en bedrei gingen uiten, die, komen ze tot uitvoe ring, slechts met moeite zullen kunnen tegengehouden worden. Er wordt verondersteld, dat men trachten zal de benden te verstrooien. De bedoeling was van de regeering te vragen de beschikbaarstelling van vijfhonderd millioen dollars 'voor den aanleg voor wegen. Het werk zou moe ten uitgevoerd worden door de werk loozen tegen een dagloon van anderhalven dollar per werkdag van acht uren. Na tuurlijk is er in theorie op gerekend dat de mannen zich ordelijk gedragen èn op de reis èn in de hoofdstad. Het is te hopen, dat de aanleggers van het. plan zich later nimmer te beschuldigen zullen hebben van lichtvaardigheid, of dat zij opnieuw de ervaring opdoen dat soms theorie en praktijk met elkaar in strijd zijn. De Hertog van Saksen Coburg is zooals men weet een zoon van Koningin Victoria en genoot als Hertog van Edinburgh een jaargeld van tienduizend pond. Wijs ware het van den hertog geweest, als hij bij zijne troonsbestijging voor dit jaargeld had bedankt, zooals men wel had mogen verwachten en dit te meer nu, daar het vorige jaar in de vertegenwoordiging reedsstemmen opgingen tegen de uitkeering. Geen spoor van afstand doen van de toelage was te bemerken, ondanks er van be voegde zijde op was aangedrongen. Dezer dagen kwam de kwestie on nieuw in behandeling. De regeering stelde voor, om op den ouden voet voort te gaan, op grond van verkregen rechten en zij kreeg haar zin. Zeven en zestig stemmen verklaarden er zich tegen. Het spreekt nu van zelf, dat de alles behalve nette wijze, waarop de Hertog van de vrijgevigheid des Engelschen volks gebruikt maakt, niet .dadelijk aangenaam stemt en zulk te meer om met eenigen grond mag verondersteld worden, dat hij het geld niet noodig heeft, althans niet zóó dat hij er een goed deel des lands vijandig tegenover zich geplaatst mag zien. De politie te Rome heeft eene belangrijke vangst gedaan. Reeds ge ruimen tijd zocht zij zekeren anarchist, Andriano Arió genaamd, die reeds vroeger veroordeeld was en onlangs revolutio naire manifesten onder de soldaten uitdeelde. Na vele vergeefsche pogingen om hem op het spoor te komen, is het der politie eergisteren gelukt hem in een cafd chantant te vinden, te midden van een vijftiental jongelieden, waarvan de meesten bij de politie hekend waren. Zoodra de politiedienaren in het café chantant kwamen, zocht Arié te ont vluchten doch ziende dat dit niet mo gelijk was, bood hij, geholpen door zijne makkers, een hardnekkigen tegenstand maar de politie behield de overhand. Vervolgens door den commissaris van politie ondervraagd, bekende hij met een groot cynisme, dat hij en zijn mak ker Tagliaferri de vervaardigers waren van de bommen, die in de laatste da gen waren ontploft, welke bewering natuurlijk in twijfel getrokken wordt, aangezien men dit aanmerkt als een middel om de politie op een dwaalspoor te brengen. Op de plaats waar het ministerie van oorlog te Rome staat, werden in 1886 de sporen teruggevonden van een oud bouwwerk, dat men toeschreef te zijn het huis van Nummii Albinus. Thans heeft men in de straat Venti Settembre op den hoek van de straat Firenze, dergelijke restes ontdekt, waar uit is opgegraven een zeer fraai mar meren beeld, voorstellende Faune op de fluit spelende, welk kunstwerk wordt toegeschreven aan Praxiteles, beroemd Grieksch beeldhouwer, die leefde 200 jaar voor Christus. Jammer genoeg ont breekt het hoofd, een arm en eene hand. Ook heeft men volgens mededeeling van den heer Aubert in VItalië een pilaster van barnsteen terugvonden, behoorende tot den muur van het oude bad van Diocletianus, met dat van Maximianus een der fraaiste baden van het oude Rome, rijk gedecoreerd en weelderig ingericht. In den Oostenrijkschen staat, waar toch alle onderdanen gelijke geloofs vrijheid bezitten is men zeer antisemi tisch gestemd. Te Weenen b.v.b. waar tien percent der bevolking Israëlieten zijn, is geen enkele Joodsche ambte naar. Onlangs had een voorval plaats, dat een zeer eigenaardig licht werpt op den toestand in deze. Een Israëlietisch officier, die der tien jaren met eere in het leger had gediend, werd een der betrekkingen geweigerd, waarvoor in de eerste plaats diegenen in aanmerking moeten komen, die een twaalfjarigen diensttijd achter den rug hebben. De officier begaf zich naar den Hofburg, waar Keizer Frans Jozef iederen burger ten gehoore ont vangt, en overhandigde den keizer zijne stukken. Toen de keizer deze had on derzocht en gezien had, dat den officier alleen de betrekking werd onthouden omdat hij Israëliet was, beloofde de keizer zijne sollicitatie te zullen steunen. Zelfs gaf de keizer den officier eene schriftelijke aanbeveling mede. Ondanks den steun van den keizer werd de offi cier niet benoemd, omdat de minister van oorlog geen Israëliet op de voor dracht wilde plaatsen. Dinsdag is, op bevel van den rechter van instructie, te Antwerpen in hechtenis genomen mevrouw Jon- niaux, echtgenoote van den hoofd-inge- nieur voor bruggen en wegen in de provincie Antwerpen. Zij staat in ver denking van enkele familie-leden te hebben vergiftigd, teneinde zich te be- voordeelen met de op hun hoofd geslo ten levensverzekeringen, van welke ge heimzinnige zaak reeds sedert maanden veel in de bladen is besproken. Deze arrestatie veroorzaakt groot opzien. Omtrent de opstandelingen in Brazilië wordt medegedeeld, dat de ad miraal De Mello zich met twaalfhon derd man heeft begeven op Argentijnsch grondgebied en zich aan de regeering van Argentine heeft overgegeven op voorwaarde dat zij zouden beschouwd worden als politieke vluchtelingen en dus niet zouden uitgeleverd worden. Gebrek aan kolen en ammunitie schijnt De Mello tot dezen stap te hebben doen besluiten. In 1895 zal te Londen eene zeer eigenaardige tentoonstelling worden ge houden, eene van kafferdorpen. In hoe verre zij zal medewerken tot ontwikke ling van den schoonheidszin bjj het Engelsche volk is nog duister. Mocht men de dorpen kunnen bevolken met Kaffers, die, zooals men weet, zich zoo hoogst moeielijk doen verplaatsen, dan kan er voor den land- en volkenkundi ge nog wel wat te Ieeren zijn, Omtrent den vrede in Europa en den kans om dien te handhaven heeft Bismarck zich dezer dagen als volgt uitgelaten. „Het is niet zoozeer de vredelievende gezindheid van alle regeeringen, die tot heden den vrede doet stand houden, als wel de wetenschappelijke voortva rendheid der chemici in het uitvinden van nieuwe kruitsoorten en der technici in volmaking der krijgsgeschutkunde en aldus tengevolge daarvan de voor hoofden van eenen krijgslustigen staat onder bepaalde omstandigheden beslis sende overweging, dat zij van het wel slagen van eenen aanval onzeker zijn, wanneer hunne legers zich niet in het bezit der nieuwste uitvindingen bevin den. Het klinkt bijna als eene satire, maar het is er toch eene, dat de chemicus tot nu toe het zwaard in de sshede doet blijven rusten en door zijne uitvindingen over oorlog en vrede be schikt. Ik wil hiermede slechts dit te kennen geven, dat ik, volgens mijne politieke ervaring, aan dicht ophanden zijnde verwikkelingen met het bui tenland geen geloof hecht, aangezien geene enkele der Europeesche mogend- hepen met hare toebereidselen gereed is. Maar niettemin zijn de moeilijkhe den, die wij tegemoet zijn, zoo groot, dat zij ons gebiedend de noodzakelijk heid opleggen ons voor den strijd gereed te houden. Daartoe acht ik noodig, dat men gematigheid in den partijstrijd betrachte, dat de groote staatspartijen minder uiteen mogen loopen, maar zoo mogelijk tot elkander nader treden enz." Volgens Bismarck is dus de chemicus meester van den toestand in het heden. De scheikundige Bertholet daarenboven verheft den chemicus tot meester van de toekomst. Misschien is het in 't belang der menscheid te wenschen, dat beiden ge lijk hebben mits de wetenschap be stendig voort ga om tot nieuwe ont dekkingen te komen. Te Lissabon zou, naar men wil, cholera heerschen. Het schijnt, dat men er te doen heeft met eene cholera-achtige aandoening. De Spaansche regeering heeft reeds maatregelen genomen, om het binnendringen in Spanje tegen te gaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1