Naar men bericht heeft de Rus sische Grootvorst-troonopvolger zich te Coburg verloofd met Prinses Alice van Hessen. Het zal den czaar aangenaam zijn, dat het er eindelijk toe gekomen is. Reeds eenige malen werd de troon opvolger door het publiek uitgehuwelijkt. Princes Alice, de verloofde van den Russischen kroonprins, moet bij haar huwelijk tot de Grieksche Kerk over gaan. Dit punt moet bij keizer Wilhelm, wiens goedkeuring van dit vergenomen huwelijk ook noodig is, veel bezwaar ontmoet hebben. Welke overwegingen hem ten laatste zijn tegenstand hebben doen overwinnen, wordt niet medege deeld. Het zulleu wel politieke beweeg redenen zijn. In het zuiden van Brazilië, waar de opstandelingen het langst het hoofd bo den aan de omstandigheden, neemt de partij in kracht en beteekenis af; de laatste toevluchtsplaatsen van den op stand zullen door Regeeringstroepen bezet worden. In Wurtemberg is de doodstraf niet afgeschaft, maar het heeft er veel van. dat dit feitelijk wel heeft plaats gehad. Een achttienjarige bakkersknecht had in koelen bloede zijn meester en diens vrouw vermoord en was dien tengevolge tot de doodstraf veroordeeld. Door den koning is hij dezer dagen begenadigd en is zijn vonnis in levenslange tuchthuis straf veranderd. Als motief tot deze koninklijke beschikking wordt aange liaald, dat als de moord vier en een halve maand vroeger had plaats gehad, de dader nog geen achttien jaar zou ge weest zijn en hij dan hoogstens tot vijftienjarige tuchthuisstraf had veroor deeld kunnen zijn. Met den Heer Gladstone schijnt het tegenwoordig niet goed te gaan. Hij is min of meer sukkelend, wat met het oog op zijn hoogen leeftijd beden kelijk is. Van alle parlementaire werk zaamheden moet hij zich onthouden. De operatie aan de oogen, welke zou plaats hebben, is voorloopig uitgesteld. Het recht om te Parijs in de Champs Elysées, den Tuin der Tuille- rien en andere openbare uitspannings plaatsen stoelen te verhuren brengt zeventig duizend francs in de gemeen tekas. Gegadigden tot eene nieuwe concessie wordt thans weer door den gemeenteraad opgeroepen. Te Antwerpen verwacht men met de aanstaande tentoonstelling aldaar een bezoek van keizer Wilhelm en zijne gemalin en men heeft reden te gelooven dat de keizer hiervan een gewoon uit stapje wil maken, dat nu eens niets met de politiek heeft uit te staan. In het laatst van de vorige week is in bijna geheel Griekenland eene aardbeving waargenomen. In de pro vincie Larissa zijn eenige dorpen ver woest, te Thebe en te Athene werd groote schade aangericht, terwijl in Thebe eenige menschenlevens te be treuren zijn. Door een Zweedsch machinist, John Gustavsohn te Brooklijn, is een zethaak uitgevonden, die aan den rand der letterkast bevestigd wordt en waarin, door een trechter met veer, de letters zoo lang gedraaid worden, tot zij haar juisten stand hebben ingeno men. Door den ontvanger der regis tratie en domenein te Zevenbergen is een jachtveld te Zevenbergen, groot veertig Hectaren, verpacht voor de som van tien cents per jaar. De een zegt er zijn geen jagers, de ander er is geen wild, maar de pachter meent, dat hij er nog wel een dubbeltje 's jaars zal uitkloppen. Twee Bossche dames zijn de vorige week door de Belgische politie over de grenzen gezet, omdat zij in Belgische logementen verblijf hadden gehouden zonder te betalen. Ook in Limburg hadden zij hetzelfde spel gespeeld. Te Alfen a/d Rijn ging de eige naar van eene boerenwoning op de vol gende wijze te werk om de huurders, wier liuurtijd verstreken was, het huis te doen ontruimen. Hij deed een brand spuit voorkomen en bespoot hiermee de woning, tot de huurders ten laatste door het water gedrongen, met hun meubelen enz. een goed heenkomen zochten. Men is er nu wel zeker van, dat de huurders zijn vertrokken, maar niet of zij met de handelingen van den eigenaar genoegen nemen in verband met hetgeen de wet op het stuk van ontruiming bepaalt. Te Bodegraven komt in herstem ming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de Heer Knijff. De houding van dezen kandidaat was tamelijk onver klaarbaar. Bij de verkiezing op 10 April zag men in hem een voorstander van het ontwerp Tak en was hij als zoo danig aanbevolen. Voor eenige dagen bleek uit verklaringen van zijne hand, dat hij geen voorstander was en in een lateren brief aan eene kiesvereeniging verklaart hij aan de zijde van Tak te staan. Natuurlijk geeft dit aanleiding tot verwarring en een en ander zou nog wel eens tot de niet verkiezing van den Heer Knijff kunnen leiden. Door de Nieuwe Groninger Courant werd er dezer dagen den Groningers zeer terecht een verwijt van gemaakt, dat nog altijd het graf van wijlen hunnen dichterlijken stadgenoot J. J. A. Goeverneur te vergeefs op eenig gedenkteeken wacht. De gegrondheid van dit verwijt werd onmiddellijk door eenigen onder wie een paar dames erkend, die der redactie van het Groningsche blad door brieven van haar sympathie met het stichten van een zoodanig gedenkteeken deden blijken. Het blad heeft thans een opwekking tot de Groningers gericht om eene commissie voor dat doel te formeeren, terwijl het reeds als eerste bijdrage tot het gedenkteeken een gift in geld ontving. In zake de kwestie of vrouwen benoembaar zijn tot leden van de plaat selijke schoolcommissie, hebben Gedepu teerde Staten van Noordholland van den Minister van Binnenlandsche zaken de mededeeling ontvangen, dat de wet die benoemingen niet verbiedt en dus het besluit van de Hilversumsche raads vergadering in deze niet voor vernieti ging vatbaar is. De maatregel, vóór eenigen tijd door den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam genomen, om het toe zicht op het verblijf aldaar van slecht befaamde vreemdelingen te verscherpen, heeft ten gevolge gehad, dat tal van bierhuishoudsters met haren aanhang uit de gemeente vertrokken zijn, hetzij door bemiddeling der politie of' uit vrees voor deze, terwijl andere per sonen hun domicilie ten spoedigste veranderd hebben. De vrees die deze lieden hebben om in hun vaderland terug te keeren (bijna allen zijn Duit- schers), doet hen zich vestigen te Gou- I da, Dordrecht en andere plaatsen in de li nabijheid gelegen, om toch zoo moge- i lijk, verbinding met Rotterdam te blijven behouden. Maandag zijn te Amsterdam de eerste aardbezieën uit Aalsmeer ter markt gebracht. Een oppaster van een luitenant der cavalerie te Zutphen heeft Zaterdag ochtend een schot gelost op eene dienst bode uit het gezin. Naar men meent, is minnenijd de aanleiding. De dader heeft zich opgehangen, na eene ver- geefsche poging om zich dood te schie ten. De dienstbode zal waarschijnlijk herstellen. Steeds blijven te Rotterdam de pokken voortwoeden. In de afgeloopen week werden vier en tachtig nieuwe gevallen aangegeven. Met zekerheid wordt thans mede gedeeld, dat H.H. MM. de Koninginnen op aanstaanden Maandag het paleis te Soestdijk betrekken met het voorne men aldaar de geheele maand Mei te vertoeven. Hierdoor schijnt een einde gemaakt aan de hoop, welke nog bestond, dat het gewone jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad alsnog zou plaats hebben. De ploegen der Utrechtsche stu- dentenroeivereeniging Triton voor den aanstaanden wedstrijd te Haarlem zijn samengesteld als volgt: Oude vier: G. von Faber (slag), C. Hartog, J. G. Moltzer, D. F. van Duyl, Oude twee: G. von Faber (slag), B. Borneman. Jon ge vier: J. S. P. Moltzer (slag), W. R. H. Kranenburg, Schimmelpenninck van der Oye, W. M. J. van Lutterveld (boeg). Jonge twee: J. Moltzer (slag), C. Hartog. In den nacht van Zondag op Maandag is tusschen 3 en 4 uur de zuidelijke djjk van het Merwedekanaal ongeveer '200 meter van de brug boven het kanaal aan den Muider straatweg, over eene lengte van 15 meter door verzakking weggeslagen. Tengevolge hiervan is een deel van den Overdie- merpolder over eene oppervlakte van p. m. 100 hectare overstroomd. Het vee, dat reeds in de weide was, is gered, doch de schade blijft nog vrij aanzienlijk. Het zand van den dijk is op verren afstand den polder in gedreven. In het gat peilt men 7 meter water. Reeds vroeg in den ochtend waren de bevoeg de autoriteiten ter plaatse, om maat regelen tot herstel te nemen. Sedert Donderdag bevindt zich bij de Rotterdamsche politie in bewa ring een jongen, oogenschijnlijk 14 of 15 jaar oud, door haar zwervende op straat aangetroffen, zonder geld om in zijn onderhoud te voorzien. Deze jongen zegt, niet te weten hoe hij heet, waar hij geboren werd, hoe oud hij is; hij weet van zijne ouders niets af, noch van iemand bij wien hij inwonende is geweest. Tot heden toe is de politie omtrent hem niets te weten kunnen komen; alleen zegt de jongen dat men hem Domini noemt en dat hij weet te of nabij Hulst in Zeeland te zijn ge weest. Het voornemen bestaat om met den jongen op transport te gaan naar Zeeland, van plaats tot plaats, tot men meer licht omtrent hem heeft verkre gen. HAARLEM, 24 April 1894 In de vergadering van het Depar tement Haarlem der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen," Maandag avond gehouden, werden als leden der Com missie voor de Kweekschool voor On derwijzeressen herkozen de Heeren C. Druijvesteijn en Mr. Th. de Haan Hu- genholtztot lid in de Commissie voor de Volkszangschool, tengevolge van de periodieke aftreding van den Heer P. J. L. Huet, niet herkiesbaar, de Heer E. C. van Son; tot Bestuursleden,voor het aftredend lid den heer D. André de la Porte, niet herkiesbaar, den Heer Dr. E. van der Ven, terwijl de Heer Mr. H. J. D. D. Enschedé, herkiesbaar, werd herkozen. Ter voorziening in de vacatures ont staande in het Hoofdbestuur der Maat schappij werden gekozen de Heeren P. H. Hugenholtz Jr. te Amsterdam, Mr. E. Fokker te Middelburg en J. A. Böh- ringer te Maastricht. Tot het nazien der rekening van den Penningmeester benoemde de vergade ring de Heeren R. Eekhout en K. A. L. Blok van Laer tot afgevaardigden ter Algemeene Vergadering de Heeren A. H. Gijsberts en H. L. Janssen van Raay en tot plaatsvervangende leden de Heeren H. de Clercq Gz. en D. André de la Porte. Na bespreking van de punten van beschrijving voor de Algemeene verga dering en eenige mededeelingen van het Bestuur werd nog door den Voorzitter, den Heer D. André de la Porte, hulde gebracht aan de nagedachtenis van het overleden Oud bestuurslid den Heer A. C. Kruseman. Bij Kon. besluit is aan het comi té ter bevordering van de Haarlemsche paardenmarkten vergunning verleend tot het houden van eene verloting van paarden en rijtuigen en verder kleine prij - zen, mits de te verloten voorwerpen alle kunnen gerangschikt worden onder die in art. 5 der wet van 22 Juli 1814 (Stbl. No. 80) genoemd; dat geen geld- premieën worden uitgeloofd, en dat geene andere zaken worden verloot dan paarden, rijtuigen, tuigen, stalgereed- schappen, voortbrengselen van land- en tuinbouw, werktuigen en zoodanige an dere voorwerpen als bestemd zijn om in het land- en tuinbouwbedrijf te wor den gebruikt. Tot Rijksschatters voor de per- soneele belasting alhier zijn benoemd de heeren: G. Boogaard, A. Brakel Jr., J. H. Daudey. I. van Campen. C. J. Cramer, G. J Heydanus Jr., A. J. Stoel Jr. en J. A. Jonker. Door de politie alhier zijn aange- gehouden en naar het huis van bewa ring overgebracht P. Piket, oud 26 jaar, geboren te Leiden en Bartholomeus Heppener, oud 26 jaren, geboren te 's Gravenhage, die zich in een kost huis waarin zij sedert eenige dagen hun intrek hadden genomen, hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden broche en vier gouden damesringen waarvan een met juweelen steen. Op 30 Maart jl. waren zij als soldaat bij het 4e Regement infanterie, alhier in garni zoen, wegens wangedrag weggejaagd. Later is nog gebleken dat zij ten nadeele van de dienstbode in genoemd kost huis hadden gestolen een gouden me daillon, een paar gouden oorknoppen en een zilveren horlogeketting. Heden morgen ten 10% uur is brand uitgebroken in de bovenvoorka- mer van perceel No. 11 aan de Vrou- wensteeg, bewoond door het gezin van den koopman Velleman. De ouders wa ren afwezig en de kinderen ten getale van 5 alleen thuis, waarvan de jongste 4 maanden en de oudste 7 jaren. Door onvoorzichtigheid met lucifers is de brand ontstaan, die gelukkig door den benedenbewoner, de beeldenmaker de Bruin, werd ontdekt en met behulp der buren is gebluscht. De kamer is geheel uitgebrand. Spuit 10 en de slangenwa gen der politie waren aanwezig maar hebben geen water gegeven. De staf van den brandweer en den Heer Bur gemeester waren tegenwoordig. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 23 April hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 23 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 6 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijlwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde» beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va* 3-5 uur verkregen worden by den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8^ tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het aantal ingeschreven personen als zonder werk bedraagt 17. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en zich na één maand niet gemeld hebbende, moeten zich weder opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 23 April 1894. Witte tarwe f 5.15. Rogge 4.4,10. Haver 13.12®. j> 3.50. Paardeboonen 5.40. Groene erwten 5.50. Markt van 23 April 1894. Boter. Aangev. 184, verk. 184 KG. L. pr. f 1.20, H. pr. 1.30, p. KG Biggen. Aangev. 119, verk. 119 st. L. pr. 11.—, H. pr. f 12.50, p. st. Schrammen. Aangev. 73, verk. 73 st. L. pr. f 16.H. pr. 18—. p. st. Aardappelen. Aangev. 140, verk. 113 HL L. pr. f 2.H. pr. f 2.50,p. HL. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 April 1894, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Largo.....Handel. 3. AudanteMaiUy. 4. TonstückNiels W Gade. 5. Ave MariaSchubert. 6(Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2