HAARLEMSCH Eerste Blad. [>0 37 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedem/pte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 9 Mei 1894 Nieuwsberichten. TELBPHOONNBMMB2 TBLBPHONXSCHB VÏKBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Pir drie maandent —,25, franco p. poet,4C. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regeS Afzonderlijke nommers S oenten per stak meer 5 cents, grOOtd letters RS8F plaatsraimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentïën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkregen by De erven Loosjes, te Haarlem. NIEVELT, (C VAN) Vertellingen. log. 1.75. geb. 1.90. SCHOEMAKER (J. P.) Nederlandach- lndische krijgsverhalen«1.75. JUNIUS (Jan. H.) Heraldiek Ing 6 geb. 7.25. MARONIER (J. H Het Pinkiterfeest Historische stadie«—.65. Zendbrief nit het schimmenrijk aan Mr. J. P. R Tak van Poortvliettevens ter lezing aangeboden aan belangstel lenden«—.35. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken GEORGE (HENRY). Znr Erlösnng ans socialer Notb. (The condition of la bour) Dentsch von B. Enlenstein1. EULENSTEIN (BERNARD). Nur eine einzige Steuer! Eine Stenerstudie.... .35. STRAUB (Prof. Dr. L. W.) Aufsatz-Ent- würfe.55. JIR1EZET (Dr. O. L.) Deutsche Hel densage.55. KURZE (Dr F.) Deutsche Geschichte im Mittelalter.55. HERDER (J. GDer Cid«—.55. KLEIN (Dr. JOS Chemie. Anorganischer Teil.55. KüHNER (Dr. A.) Medizinisches Hau9- Lexikon3.90. VONDERLINN (J.) Darstellende Geo metrie für Bauhandwerker. Zweiter Teil. Mit 127 Figurenh 1.95. KLIMPERT (RICHARD). Lehrbuch der Bewegnng flussiger Körper. (Hydrody- namik) Zweiter Band. Zweite H alfte Von der Anwendnng der lebendigen Kraft des bewegten Wassers als Motor oder Bewegung. Für das Selbststudinm nnd zum Geb'auche an Lehranstalten, bearbeitet nach system Kleyer.2 30. LASKA (Dr W.) Einführung in die Fnnk- tionentheorie. Eine Erganznng zu allen Lehrbüchern der Differential- nnd In- tegralrecbnung1. SCHULTZ (JEANNE) Ce qn'elles peu- vent1.90. OH NET (GEORGES) Le droit de l'enfant 190. FAIDEAU (F.) La botanique amusante 1.90 Les salons de 1894. (Champs- Elysées et Champ de Mars) par les artistes eux- mêmes.85. JINGER (E.) La Blennorrtragie et ses complications 6.60. UZANNE (OCTAVE) The Book-Hunter in Paris. Studies among the bookstalls and the quayscloth «13 65. Bovenstaande werken zgn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. Uitvoering van Gewijde Muziek. In grooten getale hebben onze Haar- lemsche kunstvrienden Vrijdag gebruik gemaakt van de gelegenheid, bet a capelln Koor van den heer Dan. de Lan ge te kunnen hooren, vóór zijn vertrek naar Londen, dat in den loop dezer maand zal plaats hebben. Met het oog op de groote sympathie, die het keurkorps van den heer de Lange, tengevolge van de bijzondere belangrijkheid der uitvoeringen, allerwege ondervindt, kon de aanwezigheid van een talrijk en be langstellend auditorium in de Sint-Bavo geen verwondering wekken. Hoe zelden heeft men het voorrecht, een zoo voor treffelijk Koor te hooren zingen; hoe uiterst schaarsch is de gelegenheid in alle opzichten zoo volmaakt kennis te kunnen maken met de heerlijke toon- «cheppingen derOud-Nederlandsche mees- ters; scheppingen, die meer en meer aan de vergetelheid onttrokken, eene nieuwe periode schijnen te ontsluiten voor de beoefenaars der klassieke mu- ziek-litteratuur. Met groote erkentelijkheid zullen al len de fijne, kunstkeurige vertolking hebben gevolgd en ongetwijfeld in dank bare herinnering de artistenschare her denken, die hun eenige oogenblikken van rein en verheven kunstgenot deed smaken. Het hoofdnummer van de hier be sproken uitvoering was, gelijk bekend is, de passie muziek van Jacob Obrecht (omstreeks 1500), naar het Evangelie van Mattheushet eerste werk in dit genre, dat bekend is geworden. „Merkwaardig mag het heeten," zegt de heer de Lange in zijne beschrijving van deze Lijdensmuziek, „dat juist weder een Nederlander de persoon is geweest, die beschouwd mag worden als de grondlegger van een kunstgenre, dat als type heeft gediend voor een reeks van werken." Hoewel het werk in onderscheiding van later ontstane passions in zijn ge heel vierstemmig in den Motet vorm is geschreven, treden in de hoofdmo menten enkele stemmen duidelijk op den voorgrond, om door het overige deel des Koors met wonderbare melo dieën te worden omvlochten. Zoo zingt o.a. de bas de woorden van Christus, waarbij dan aan de alten eene zachte begeleiding is toebedeeld. De tekst va# den Evangelist wordt voorgedragen door den tenor, eveneens door de andere stemmen ondersteund. Als grondslag voor de bewerking heeft de toondich ter de melodieën van den Gregoriaan- schen Zang gebezigd en de aldus ver kregen hoofdlijnen op afwisselende wij ze in strengen stijl geïllustreerd. Uiterst moeielijk is het de indruk ken te omschrijven, die het verheven, religieuse toondicht op den toehoorder maakt. Trouwens, die indrukken zullen verschillen en afhankelijk zijn van de mate der ontvankelijkheid van eiken hoorder op zich zelf. Doch zeker is het, dat onder den invloed van dit gezang, waarbij elke gedachte aan het stoffelijke van ons wijkt, eene wonder volle stemming over ons komt, die ons het smartelijke lijdensdrama met de teederste aandoeningen doet volgen en meegevoelen. Over de uitvoering, dat wil zeggen, over de wijze waarop gezongen werd, behoeven wij voorzeker niet in bijzon derheden te treden. De samenstelling van het Koor, met krachten als Mes- schaert Rogmans, De Nobel, de dames Kempees, Reinders, Ribbe en Bakker om slechts enkele te noemen waarborgt, gevoegd bij de leiding van den heer Dan. de Lange, den in vele opzichten eenigen kunstenaar, eene ver tolking, die het volmaakte nadert. Geen verder betoog behoeft de verklaring, dat door ons de uitvoering van Vrijdag avond gebracht wordt tot de schoonste, waaraan blijvende herinneringen zijn bewaard gebleven. Gaarne maken wij van dit schrijven gebruik om de aandacht te vestigen op eene andere kerkelijke uitvoering, welke morgen (Woensdag) zal plaats hebben. De heer Samuel de Lange, thans te Stuttgart, een organist van groote ver maardheid, zal daarbij verschillende orgelstukken voordragen, terwijl de heer Rogmans zich daarnevens met een zeer belangrijk programma zal doen hooren. B. De Panama zaak die al reeds zooveel verwarring in verschillende klas sen der maatschappij heeft veroor zaakt, schijnt thans haar slot te nade ren. Uit de nalatenschap van Baron Reinach is anderhalf millioen francs en door Herz bijna evenveel aan liquida- teuren der Panama-maatschappij uitge keerd, met goedvinden van de Parijsche rechtbank. Hierdoor vervalt tevens de aanvraag tot ruitlevering van Herz, die zich nog altijd in Engeland bevindt. Uit Servië komt het bericht, dat koningin Nathalie den 19 Mei weer te Belgrado komt. In de kennisgeving deze betreffende merkt de koningin op dat zij dien datum koos, omdat het dan juist twee jaar geleden is, dat het verblijf in de hoofdstad haar door het regentschap werd ontzegd. Nu, met die aangename herinnering kunnen de nog in functie zijnde oud regenten het voor- loopig doen. Het ligt in de reden, dat de algemeene verwachting is, dat de moeilijkheden in Servië spoedig weer zullen aanvangen. Het ongedurige ka rakter der ex koningin geeft hiervoor den noodigen waarborg. Inmiddels gaan de Servische radicalen steeds voort de rechtsgeldigheid van de ukase welke, door den jongen koning is uitgevaardigd om koning Milan in zijne eer te herstellen, te betwisten en en oordeelen, dat herroeping van eene wet niet aan den koning, maar aan de Skups-htina behoort, eene reden te meer om nieuwe geschillen tusschen regeering en vertegenwoordiging te wachten, waarbij nu nog komt te ver wachten tweespalt tusschen de koningin en de hooggeplaatsten, die tot het regent schap behoorden. Coxeij, de aanvoerder van het Ame- rikaansche werkeloozenleger is met twee zijner medeaanvoerders op last van de Washingtonsche overheid gearresteerd wegens zijne poging om met vierhon derd zijner mannen het kapitool binnen te dringen. Onder borgtocht is hij ont slagen. Na den afgeslagen aanslag op het kapitool, lieten de vierhonderd mannen zich in hun kamp voor geld zien; de toeloop moet verbazend groot zijn ge weest De werkloozen hebben te Oxford, staat Mississippi, de Universiteit geplun derd en toen zij dit heldenstuk volvoerd hadden, zijn zij met hun buit in een gestolen spoortrein verder gereisd. Het is zeker merkwaardig op te merken hoe allerminzaamst zij hier en daar worden ontvangen. Men geeft den troep wat gewenscht wordt, met het doel ze maar weer spoedig kwijt te raken. Natuur lijk veroorzaken ze hier en daar nogal overlast, temeer, daar zij niet allen bezadigde werkzoekers zijn. In Stiermarken zijn 8 personen, leden eener Vereeniging tot onderzoek van tot heden onbekende grotten, die zich naar Sonriach hadden begeven om eene grot te onderzoeken, door het was sende water verrast, dat den uitgang versperd heeft. Daar die personen slechts weinig proviand bij zich hebben en hun geene levensmiddelen kunnen worden ter hand gesteld, bevinden zij zich in eene gevaarlijke positie. Onmiddellijk werden pogingen aan gewend tot redding; men liet rotsen springen, er werd een duiker afgelaten, doch het mocht niet baten. Thans zijn vijfhonderd personen te werk gesteld om een dam te leggen door de beek om verdere toevoer van water te beletten en dan de menschen te kunnen helpen. Men weet niet of de gevangenen levend of dood zijn. Het maakte een treurigen indruk, dat de eigenaars der landerijen aan de af te dammen beek grenzende, niet hunne toestemming tot het leggen van den dam wilden geven, zoo hun de mogelijk te lijden schade niet wordt ver goed. En dit terwijl acht menschen- levens groot gevaar loopen! Men gelooft, dat van regeeringswege deze Vereeniging van grotonderzoekers, met nog eene die in dezelfde richting werkzaam is, zal ontbonden worden. Maandag zijn de menschen uit grot gered kunnen worden. Het beruchte Italiaansche bank- proces komt eerst thans, ongeveer zes tien maanden na de ontdekking der eigenlijke feiten, ter behandeling in de terechtzitting. Men herinnere zich de zaakin het begin van 1893 werd door de regeering een bank-inspectie in het leven geroepen. Als eerst gevolg van onderzoek vernam men, dat de Banca Romana meer dan zestig millioen lire aan bankbiljetten in omloop gebracht had, dan waartoe zij was gemachtigd, als mede, dat in de kas der bank ruim acht en twintig miljoen lire te kort was, terwijl dit verder telkens verzwegen en door allerhande valsche boekingen was verborgen gehouden. De directeur •en de kassier werden in staat van be schuldiging gesteld. Verder moet aan het licht gekomen zijn, dat ruim twee en twintig millioen uit de kas is verdwe nen, alsmede dat valsche biljetten wa ren uitgegeven om dit laatste feit te verbergen en men doende was deze we der langzamerhand in te trekken Nog is gebleken, dat door twee bank- beambten ongeveer honderdduizend lire was gestolen en door de ban kdi recti e achttien duizend was toegestaan, om den slechten toestand te doen verzwijgen door hen, die op de hoogte gekomen waren van de ergerlijke misbruiken. Een vreemden indruk maakt het, als men verneemt dat door den jongen koning van Servië alle besluiten door de regeering genomen ten opzichte van zijne ouders buiten werking zijn ge steld. Het decreet moet echter door de Skupschtina nog behandeld worden. De jonge koning noemt nu die besluiten in strijd met de grondwet, maar men behoort niet te vergeten, dat zij geno men zijn in overleg met de betrokken personen. Het heeft allen schijn, dat koningin Nathalie weer te Belgrado komt om met haren echtgenoot samen te wonen en het zou zelfs kunnen zijn, dat ex-ko- ning Milan zijn rang als generaal in het leger terug bekomt. Inmiddels ont breekt het niet aan protest omtrent den loop der dingenop een paar plaatsen, weigert men reeds het betalen der be lastingen. Als onder zulke omstandig heden de zaken in de war loopen, is het niet te verwonderen. De, Tentoonstelling te Antwerpen is Vrijdag officieel geopend, hoewel van de verschillende inzendende landen al leen Belgie en Nederlaud gereed zijn

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1