Te Rotterdam is tot Lid der Tweede Kamer verkozen de Heer van Gennep. Van de kiezers was ruim de helft thuis gebleven. Te Sneek komen de Heeren van Gilse en Heemskerk in herstemming. Te Katwijk herstemming tusschen de Heeren Reekers en Donner, te 's-Gravenhage tusschen de Heeren Be vers en Pijnakker Hordijk. Door de politie te Weesp is aange houden een persoon, die bij een vee houder te Weesperkarspel een valsch bankbiljet van ƒ100 had gewisseld. Bij onderzoek bleek het biljet niet anders te wezen dan een opgeplakt uitknipsel uit een der dagbladen, be vattende de afbeelding van de onlangs verspreide valsche bankbiljetten. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Zaterdag avond omstreeks 11 uur is de voorman der wisselwachters, C. Blad, op korten afstand van het oude station van de Staatsspoor te Utrecht dood tusschen de rails gevonden. Ruim een half uur van te voren had B. het rangeerterrein verlaten, zeggende dat hij even naar het station ging. Toen hij evenwel niet terug kwam, ging men hem zoeken, en vond de wisselwachter W. hem levenloos tusschen de rails liggen, ter plaatse waar men kort te voren aan het rangeeren was geweest. Het vermoeden bestaat, dat B. op weg naar het station bij het aankop pelen van twee goederenwagens tusschen de buffers is beklemd geraakt en aldus den dood heeft gevonden. Hij laat een weduwe met 6 kinderen na, terwijl het zevende wordt verwacht. In den Rotterdamschen gemeente raad kwam Donderdag de kermis kwes tie in behandeling. Een voorstel van drie raadsleden om de kermis niet langer te handhaven, met de bepaling dat de hiertoe stx'ekkende verordening voor 1 Januari 1895 kracht van wet krijge, en een voorstel om afwijzend te beschikken op de adressen tot afschaffing der ker mis waren ingekomen. Aangevoerd werd, dat de kermis in verschillende opzichten was veroordeeld en dat het rapport der Commissie ook in onzen gemeenteraad besproken bijna niets zegt in het belang der ker mis, terwijl al de nadeelen van den bekendenRotterdamschen Zaterdagnacht werden erkend. Verder werd er op gewezen dat de afschaffingsadressen niet uitsluitend van orthodoxe zijde ko men en dat de kermis leidt tot ver zwakking van het gezag. De wet, en met name de drankwet kan niet ge handhaafd worden en bij volkomen handhaving ervan zou het publiek in verzet komen. In den loop van het debat vereenigde zich de Raadscommissie met eene nota van den Burgemeester om voor de her bergen geen vervroegd sluitingsuur vast te stellen en ten laatste werd met 25 tegen 7 stemmen besloten: De kermis te handhaven, doch den burgemeester te verzoeken een proef te nemen met eene vervroeging van het sluitigsuur der herbergen enz. Volgens de P. N. Ct. werd in den loop der vorige week te Geertruidenberg eene niet onbelangerijke vondst gedaan in de kerk der Nederl. Herv. gemeente, de eeuwenoude kerk der H Gertrudis. Het voormalig priesterkoor bevat een zevental gemetselde grafkelders van vrij ouden datum, en de heer C. van Seters, architect aldaar, wilde in dat koor eeni- ge opgravingen laten doen. Bij die ontgravingen kwam een boog van tufsteen aan het licht, en genoemde heer besloot toen in vereeniging met den heer Mollenberg, hoofd der school en directeur der rijksnormaallessen al daar, die zeer veel delang stelde in het ontdekte, tot een nader onderzoek. Het resultaat daarvan wasde gedeel telijke ontblooting eener crypte of onder- aardsche kerk, waarschijnlijk van zeer oude dagteekening. Wel is er natuurlijk in den loop der eeuwen veel verwoest, doch licht ramen, kolommen en bogen zijn toch in zulk een gaven toestand, dat ze een kenner een voldoenden in druk van hetvroegere geheel kunnen verschaffen. De H. Gertrudis zelve, die hier ge woond heeft, liet tijdens haar verbljjf eene kapel of kerk bouwen, en nn doet zich van zelf de vraag voor, of men hier de overblijfselen dier oorspronkelijke kapel gevonden heeft. Wegens het aanvaarden van een bezoldigd staatsambt door de Heeren Roëll en van der Kaay is eene nieuwe verkiezing noodig geworden in de dis tricten Utrecht en Alkmaar. Deze zul len plaats hebben op Dinsdag 5 Juni en de herstemming, des noodig, op Dins dag 19 Juni e.k. HAABLEM, 15 Mei 1894 Bij de heden gehouden vrije ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, noodig ge worden door het bedanken voor de verkiezing alhier door den Heer Roëll, zijn ingeleverd 2100 biljetten. Het aantal kiezers bedraagt 2782. Bij de stemming op 9 April 11. namen 1466 kiezers deel aan de stemming. Het tegoed der deelhebbers inde Spaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bedroeg op Januari 1893ƒ676074.05» In 1893 werd ingebracht in 4411 posten125700.13 Aan rente werd bijgeschre ven17377.80» 819151.99 In 2234 posten is terug betaald 135649.725 Het tegoed der deelhebbers bedroeg dus op 31 Decem ber 1893683502.26» Over de eerste helft des jaars werd rente uitgekeerd tegen 2y3°/0, over de tweede helft tegen 3%. 1 Januari 1894 waren in omloop 4141 boekjes. De reserve steeg tot ƒ69245.49. Het geheele kapitaal der Spaarbank bestond op 31 December uit de volgen de waarden: hypotheken ƒ110.000,be leeningen ƒ24.000, prolongatiën 518500, provinciale obligatieën ƒ66.200, polder- leening 30.000, saldo in rekening-cou rant ƒ503,121, diverse debiteuren ƒ2, boekwaarde der meubelen enz. ƒ436.55, cassa ƒ3106,08, totaal 752.747,75j-. Het Bestuur der Spaarbank bestaat thans uit de heeren; P. J. L. Huet, Mr. Th. de Haan Hugenholtz (voorzit ter), M. O. de Kanter, A. de Haan, A. J. Kluppel, Dr. E. van der Ven, H. W. Groll, J. Smits C. Jz. (kassier), J. A. Fontein (boekhouder), J. J. S. van Hamel, F. M. baron van Lijnden, Jhr. W. P. Teding van Berkhout, K. A. L. Blok van L^er, J. de Koek, Mr. C. G. von Reeken (secretaris), Mr. G. C. Everwijn Lange, J. R. du Rieu, Mr. J. P. van Outeren, mr. A. J. Heshuysen, J. Willems (thesaurier). V. Loosjes, Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, J. van Bemmelen Jr., L. de Breuk, C. A. Joekes, Mr. H. J. D. D. Enschedé, A. Bertling, Mr. H. Ph. 't Hooft en A. H. Gijsberts. De Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap zal, gelijk zij dat meer malen vroeger heeft gedaan, een on- derlingen kwartetwedstrijd houden. Acht kwartetten, uitsluitend bestaan de uit werkende-leden der Zangvereeni- ging, nemen daaraan deel; zij zijn bij loting samengesteld, zoodat geen der deelnemers van te voren wist, met welke zangers hij een kwartet zou moeten formeeren. De wedstrijd is bepaald op Zondag 8 Juli en zal plaats hebben in het hotel Duinlust onder Santpoort. Voor de vorming van goede krachten, die later aan de uitvoeringen van het Koor ten goede zullen komen, verdienen der gelijke wedstrijden zeker alle aanbe veling. Door den commissaris der Konin gin in Noord Holland is bepaald, dat het onderzoek der verlofgangers van de Militie te Land in deze gemeente zal worden gehouden op Dinsdag 5 Juni e. k., voorm. ten halfti'en ure voor hen die behooren tot de lichting 1888 en voor zooveel noodig tot de lichting 1887 des voorm. ten half elf ure voor hen die behooren tot de lichting 1889, des nam. te 1 ure voor hen die behooren tot de lichting 1890. Op Woensdag 6 Juni e k. des voorm. ten halfiien ure over hen, die behooren tot de lichting 1891, des voorm. ten half elf ure voor hen die behooren tot de lichting 1892, des nam. ten een ure, voor hen die behooren tot de lichting 1893. Gedurende de beide pinksterdagen zijn per Hollandsche Yzeren Spoorweg maatschappij uit Amsterdam vertrokken ongeveer 4200 personen. De Haarlemsche varkenslagers vereeniging, voorzitter de heer J. J. Roooijers, heeft het initiatief genomen, om voor de knechts een ziekenfonds, tevens voor invaliditeit, op te richten. Tot dit einde heeft zij de medewerking van de vleeschhouwers hier ter stede ge vraagd en verkregen, waarop zich eene commissie tot regeling van bedoelde aan gelegenheid heeft gevormd. In een de zer dagen gehouden samenkomst welke 1 door ongeveer tachtig belangstellenden werd bijgewoond, zoowel patroons als be dienden, hebben zich bijna vijftig van den laatste aangesloten. De kosten van oprichting zullen door de patroons worden gedragen en een groot aantal zijn bereids als donateurs toegetreden. Het voornemen bestaat om het fonds met 1 Juni 1894 te doen in werking treden, zullende inmiddels door eene commissie, bestaande uit bedoelde gezel len en patroons, nader worden gere geld en vastgesteld, hetgeen voor het in stand komen dezer gewichtige zaak dienstig en noodig is, ten einde met 1 Januari 1895 zoo noodig, tot het doen van uitkeeringen te kunnen overgaan. Voor de Zaterdag gehouden aan besteding voor het bouwen van drie en twintig woningen ten behoeve van de Coöperatieve Bouwvereeniging „Ons Doel", zijn ingekomen 16 inschrijvingen, dehoogste ƒ36739, de laagste 27450. Het werk is Dinsdag gegund aan H. London voor ƒ27680. INGEZONDEN. In het Sociaal Weekblad" van 14 April vestigt mejuffrouw W. L. Postma de aandacht op het feit, dat het onder wijs in de handwerken (tot de invoering der wet van '78) „stiefmoederlijk was behandeld in vergelijking met de ande re vakken van het lager onderwijs"en dat ofschoon later „den wetgever in dezen de oogen zijn opengegaan," het met bedoeld onderwijs toch nog treurig gesteld blijft. Immers, de uren, op de lagere school van dit vak gegeven, kunnen uit den aard der zaak maar zeer weinige zijn, en de schrijfster is van oordeel dat, wil het jonge meisje uit de volksklasse later in staat wezen om, hetzij als ge huwde of ongehuwde vrouw, geheel of gedeeltelijk in haar eigen onderhoud te voorzien, het in de eerste plaats voorkeur verdient, dat zij geleerd heeft de noodige kleedingstukken te vervaardigen en te herstellen. „Het is vaak genoeg betoogd," zegt de schijfster, en het wordt door de ervaring bevestigdde welvarendste huisgezinnen zijn niet altijd die, waar de man het hoogste loon verdient, maar dikwijls die, waar de vrouw de verdien sten van den man op de beste wijze weet te besteden." Na aldus aangetoond te hebben, dat het een dringende eisch der noodzakelijk heid is dat aan de vrouwen grondig onderricht wordt gegeven in alles wat tot het naai en verstelwerk behoort, gaat zij na op welke wijze door de te genwoordige maatschappij in dat onder wijs wordt voorzien. En dan komt zjj tot deze slotsomer zijn herhalings scholen en er zijn naaiwinkelsop eerst genoemde inrichtingen wordt slechts 4 uur per week aan het verkrijgen dezer nuttige kundigheden gewijd, een tijd te kort om met grond te verwachten dat met het onderwijs op deze wijze verkregen het meisje behoorlijk is toe gerust voor de haar wachtende taak. En wat haar oordeel over laatstgenoemde inrichtingen betreft, daarvan zegt zij het belang der naaijuffrouw brengt meê er voor te zorgen dat de meisjes zoo veel mogelijk afmaken. Bij haar is niet de eerste vraag „wat leert het meisje hier- of daarvan maar hoe krijg ik met behulp der meisjes het bestelde werk op den bepaalden tijd klaar? Knippen leert zij haar liever niet, of er moet afzonderlijk voor betaald worden, omdat zij bang is over enkele jaren een me dedingster te ontmoeten, hetgeen na tuurlijk tegen haar belang indruischt. Van het zoo hoogst nuttig mazen, stuk en lid inbreien, en wat er verder tot het verstellen van breiwerk of tot het vervaardigen van verschillende gebreide voorwerpen behoort, is geen sprake. Om tot verbetering van de huidige toestanden te geraken, acht mej. P. het de eenige oplossing, dat er naast de be staande industriescholen voor jongens in gelijken geest handwerksscholen voor meisjes worden opgericht en dat het schoolbezoek noodzakeijk*wordt gemaakt door de invoering van leerplicht. Voor waar een ideale toekomst, waarvan de schrijfster droomt! maar aangezien er wel niemand zal wezen zoo optimistisch om te gelooven dat leerplicht en hand werksscholen in de allernaaste toekomst liggen, is het in afwachtingvan dien heil staat maar het beste, uit de gebrekkige toestanden van heden te maken wat er van te maken valt. Dit inziende, hebbende eenige dames te dezer stede (nl. de dames Gallenkamp, des Amorie v. d. Hoeven, Van Vladerac- ken en Jutting) besloten tot oprichting van naaischool, waar gedurende 9ya uur daags gelegenheid wordt gegeven aan meisjes uit de volksklasse om zich die kun digheden eigen te maken, van zooveel belang in haar volgend leven. Zij hebben dit besluit opgevat in het vertrouwen dat hare stadgenooten, met haar van de noodzakelijkheid van een dergelijke in richting zullen doordrongen zijn en hun ne sympathie voor deze zaak zullen willen betuigen door het bijdragen van jaar- lijksche contributiën, daar zonder finan- tiëele steun eene inrichting als deze niets vermag. Reeds hebben vele ingezetenen hunne belangstelling in deze getoond. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 11 Mei hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 23 voor werkvrouw. 1 voor waschvronw. 5 voor naaister. 1 voor mengelwerk. 3 voor grondwerker. 7 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhnis. Inlichtingen kunnen dageljjks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8ys tot 91/3 uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het getal ingeschreven als zonder werk zijndebedraagt nog 8 personen, waaronder grofbankwerker, plaatwerker, schoen maker, aardwerkers, en loopknechts. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en niet op de lijst voorkomende, moeten zich opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 15 Mei 1894. Witte tarwe f 5.50. Haver f 3.57» »3.62s DERDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 16 Mei, des avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Óroote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Mei 1894, des namiddag» van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. met welwillende medewerking van Mej. JEANNE BLIJENBURG uit Rotterdam. PROGRAMMA. 1. FantasieWorp. 2Kerk ariaStradella. 3. AdagioG. Merkel. 4. Tocate ea FugaJ. S. Bach. aTodeflsehnsuchtBach 5. lb. Ihr lichten SterneGurschmann. tc. "Wanderers NachtliedSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2