H A A PREDIKBEURTEN lm Eerste Blad. INo. 40 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 19 Mei 1894 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 20 Mei 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELBPHOONNUMMBR •iïus; TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P»r drie maanden,25. franco p. poet—,40. Prijs per Advertentie raa 1 tot 5 regels 85 cents, elke reget Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, grooio letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- an Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Da. van Lennep. Voorm. 10 ure, Vs. Swaan. 's Avonds 6 nre, Vs. Barbas. Cateohismns, Zondag 51. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ore, Ds. Veen. Jans-Kerk. Voorm. 10 ore, Ds. Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Eglise Wallonne. Dii heures, M. Nardi, past. k Leyde. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 nre, Ds. Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Va nre, Ds. C. Ste- ketee, pred. te Bolnes. {Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 'sav. 6 nre, de Weleerw. Heer Heyling, bor. pred. te St. Lonrena Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 9Vs nre, 's av. 5Vs nre, Ds. Bruin, pred. te Voorschoten. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Craandijk. Remoiistrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. A. K. E. Horst, pred. te Loohem. Woensdag voorm. 12 nre, Ds. Tideman. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. De collecte, op Zondag 13 Mei, aan de deuren der kerken, voor de zending ge houden, heeft opgebraoht de som van f 210.80 en f 1.voor het Ned. Zen delinggenootschap. Ds. van Lennep bericht met hartelijke dankzegging te hebben ontvangen een conpon k f 2.97 „voor de zendingcollecte, gehouden 13 Mei." Ds. Tideman zal Woensdag 1 ure geen les geven. Beverwijk. Voorm. 10 nnr Ds. J. C. Boon, Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. H. H. Barger. Nam. 2Vs nre, Vs. H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre Ds. J. 's Avonde 6V2 nre, inzegening van Broe ders tot Diakonen. Sprekers de Heeren E. Barger van Am sterdam, G. A. Hoog van Haarlem, J. L. Zegers van Heemstede en J. G. Knott- nerus van 's-Gravenhage. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. A. J. Ruiysch, Pred. te Oegstgeeet. Houtrijk en Folauen. Voorm. 9Vs nre, Ds. P. E. Barbas, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. A. D. Wempe, Pred. te Alkmaar. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velsen Voorm. 10 nre, Ds. IC. Loggers, 'b Avonde 7Vs ure, Ds. K. Loggers, in 't lokaal voor Chr. belang. Donderdag 11 Vs nre, huwelijksinzegening, 's avonds 8 nnr Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. L. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2Vs ure, Ds. J. A. Gerth v. Wijk Jr Pred. te Bennebroek. De collecte, gehonden op de beide pink sterdagen, heeft opgebracht f 21 11. De doodstraf is weder ter sprake gekomen in de Fransche Kamer van Afgevaardigden. Er was een voorstel ingekomen om de voltrekking van de doodvonnissen niet meer in 't openbaar te doen plaats hebben, doch dezelve te doen bijwonen alleen door van ambts wege genoodigde personen. De minister van Justitie was vóór het voorstel, doch de zaak is nu bij eene commissie in onderzoek. Verschillende sprekers in deze waren voor algeheele afschaffing van de doodstraf en men gelooit, dat het binnen een niet al te lang tijdsverloop hiertoe in Frankrijk wel zal komen. De diplomatieke betrekkingen tus- schen Brazilië en Portugal zijn afge broken wegens de betoonde hoffelijk heid van dit laatste land jegens de op standelingen de wederzijdsche gezanten zijn terug geroepen. Eene vereeniging van Vrienden van staatkundige vrijheid te St. Petersburg mag aldaar niet blijven bestaan, althans sommige der leden, waaronder ambte naren en priesters, zijn gevangen ge nomen. Omtrent Servië luiden de berichten steeds ongunstiger en wel naar aanlei ding van de terugkomst van den ex-ko ning Milan. De radicalen kunnen de eigenmachtige handeling van koning Alexander niet verkroppen; zij blijven volharden in hun verzet en wakkeren, waar zij kunnen, de ontevredenheid ten plattenlande aan. Dientengevolge worden ernstige botsingen verwacht en schijnt men er op het ergste voorbereid. Als de Europeesche mogendheden, wier be langen betrokken zijn hij Servië, het ongelukkige land maar konden laten be gaan, het twistvuur zou dan misschien mettertijd beteugeld worden, maar dit schijnt niet te kunnen of te mogen, zoodat, wie weet nog welke, verwikke lingen in deze staan te wachten. De Koophandel van Antwerpen is meer ingenomen met onze financieele wetten, dan de vele Nederlanders, die er door getroffen worden. Na eene korte uiteen zetting van onze vermogensbelasting eindigt het stuk als volgt: De Hollanders, die nochtans geene hard dravers zijn op het gebied van staat kundige hervormingen, mogen fier zijn op de ingevoerde verbetering. Het ware te wenschen dat de Belgen niet te lang aarzelden om hun praktisch en volksgezind voorbeeld te volgen. De politie te Luik heeft den dader in handen van den laatsten dynamiet aan slag aldaar. Het is een Duitscher en hij was verwant met de vrouw van een anarchist, die mede in handen der po litie is. De Belgische anarchisten aansla gen hebben in den Senaat geleid tot eene interpellatie van den minister van justitie. In zijn antwoord deelde de minister mede, dat de gepleegde mis daden hem met afgrijzen hadden ver vuld en hij opnieuw kredieten zal aan vragen voor de geheime politie. Ook is in den- Senaat ter sprake gebracht het plan om Brussel te maken tot een zeehaven. Door den minister van Landbouw werd de verzekering gegeven, dat het maken van het hier toe noodige kanaal het Rijk acht mil lioen zal bijdragen. Het geheele werk zal eene uitgaaf eischen van vier en dertig millioen. Te New-York bezat men een olifant, Tip genoemd. Het dier is thans dood. Tusschen beiden had het aanvallen voor moordlusthetdoodde en verdelgde dan, wat voorkwam. Dat kon zoo langer niet. De zondaar werd ter dood veroordeeld en wel door vergift. Vergiftigde vruch ten versmaadde hij, doch bezweek ten laatste voor een boterham met blauw zuur, hem door zijn rechters toegediend. De dikhuid ondervond wel de gevolgen, doch herstelde weer voor een poos, doch hij was tegen de vernielende wer king niet langer bestand en bezweek. Het lot van den Belg Defuisseaux, afgevaardigde naar het derde mijnwer- congres te Berlijn, was zeker heel tra gisch. Hij had te Parijs, waar hij woont, eerst aan den Duitschen gezant aldaar, en toen deze hem niet antwoordde, direct aan de Berlijnsche politie gevraagd, of zij hem, die in België nog 33 jaar ge vangenis te goed heeft, wilde toestaan Berlijn te bezoeken. Toen hij ook op het tweede verzoek geen antwoord kreeg, besloot hij de reis maar te wagen. Reeds te Aken werd zijn bagage in beslag ge nomen. Hij zelf echter werd kort na zijne aankomst terwijl hij deelnam aan eene vertrouwelijke conferentie, door drie po litiebeambten gevangen genomen, naar het station gebracht en in den trein gezet. Volgens een bulletin van het Kaiserlich Gesundheilsambt te Berlijn geeft een niet zeer geruststellend beeld van den loop der cholera aan de Rus sische grenzen. Er wordt medegedeeld, dat in Gal- licië in de aan de Russische grenzen gelegen stad Skala in de vorige maand 8 gevallen dezer ziekte zijn waargeno men, waarvan 3 doodelijk zijn verloo- penterwijl te Siekierczynec 16 geval len met 6 sterfgevallen voorkwamen. Ook in andere nabij de grenzen ge legen dorpen kwamen eveneens geval len der ziekte voor. In de stad'Warschau zijn van 16—24 April 22 gevallen van cholera geconsta teerd, waarvan 7 doodelijk zijn geëin digd; terwijl in de gouvernementen Radow en Plock de ziekte blijft heer- schen. Te Weenen dreigt eene werk staking van minnen. Deze dames heb ben eepe vereeniging gevormd en stel len nu'hunne eischen. Minimum-loon f 15 per maand en f 30 afscheidsfooi, met vrijstelling van alle werkzaamhe den, welke niet tot hun vak behooren. Voor het geval de eischen niet inge willigd worden, laten zij hun voed- sterlingen in de steek. De Berlijnsche rechtbank veroordeel de een ouden heer tot eene geldboete van 100 mark omdat hij eene telefoon juffrouw had afgegrauwd, d. w. z. haar op minder aangename manier had on der het oog gebracht, dat hij sneller wilde geholpen worden. Als alle gebrui kers van den telephoon hunne grieven in deze evenwel voor den rechter brach ten, dan kwam er spoedig gebrek aan telefoonbedienden. Werkstaking onder de Londensche huurkoetsiers omdat de eigenaars der cabs meer daghuur willen hebben, met het oog op de hooge prijzen van het veevoeder. Natuurlijk ondervindt het publiek er de gevolgen van, daar het nu zal moeten loopen, waar het anders maar even een cab aanriep. Men vermoedt, dat menig Londenaar, er te gezonder om zal zijn, als hij eens duchtig de beenen gebruikt. Uit San Salvador, Amerika, bericht men een vreeselijk spoorwegongeluk, waarbij wel driehonderd personen het leven verloren. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Toen onlangs werd medegedeeld, dat op de Pruisische spoorwegen het goederenvervoer, uitgezonderd vee en ijlgoed, zou opgeheven worden, was de algemeene verwachting, dat hieraan ook vermindering van loon zou gepaard gaan. Blijkenè de jongste berichten zal dit niet het geval zijn. De Zondagsrust zal dus niet een gedwongen rust zijn. Te Berlijn is overleden de eigenaar van het grootste Duitsche modemagazijn, Rudolf Hertzog. Niettegenstaande zijne zeer uitgebreidde clientèle, en dit al se dert vele jaren, besteedde hij elk jaar ongeveer vier en een halve ton gouds aan publiciteit. Hij laat een vermogen na van dertig millioen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1