Twee sehutterpliehtigen te Ensche dé, die door het aanvragen en verkrijgen van een verhuisbiljet naar elders, zonder zich evenwel elders metterwoon te ves tigen, meenden ontslagen te zijn van de verplichting om daar ter stede aan den schutterlijken dienst deel te nemen, zijn door den schuttersraad veroordeeld tot eene boete van 42 en f 257.50, wegens het zich onttrekken aan dien dienst. Uit Amsterdam wordt medege- deelt, dat door eenige kunstbeschermers en kunstenaars van elke richting het plan tot rijpheid wordt gebracht, om, nu de stadsschouwburg op het Leidsche- plein zijn voltooiing nadert, aldaar naast het „Nederlandsch Tooneel" eene Neder- landsche Opera te vestigen. Er wordt een flink kapitaal bijeen gebracht, ten eerste om aan de nieuwe onderneming vastheid van bestaan te verzekeren, ten tweede haar in staat te stellen, in verband met hare artistieke omgeving, aan hooge kunsteischen te kunnen voldoen. Hierdoor, zoowel als door eene ruime beoefening van het Duitsche repertoire en het engageeren van uitstekende, echt Nederlandsche krachten, hoopt zij de sympathie en steun te erlangen van alle rangen en standen onder de kunstmin naars. Verder meent men te weten, dat de nieuwe Nederlandsche Opera zal ge plaatst zijn onder een Raad van Beheer, alsmede dat een geheel nieuw koor zal gevormd worden, terwijl de Heeren Pau wels en Orelio tot het nieuwe gezelschap zullen toetreden. Indien al deze verwachtingen vervuld worden, zal dit zeer zeker nadeelig wer ken op de bestaande Nederlandsche O- pera, die hierdoor in groot gevaar zou komen, temeer daar ook de Heer C. van der Linden de nieuwe stichting zal vol gen. Bij kon. besl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, gedurende de buitengewone zitting der Staten Generaal, die zal aanvangen op Woensdag 16 Mei a.s., benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. In den laatsten tijd hadden aan het Bezuidenhout te 's Hage en meer in het bijzonder in het Haagsche Bosch ergelijke tooneelen plaats. Zij, die zich daar waagden, werden aangerand, mis handeld en beroofd van alles wat zij aan geld of voorwerpen van waarde bezaten. I Het waren twee mannen, in den waren zin des woords straatroovers, die, bijge staan door een liederlijk vrouwspersoon, er hun werk en middel van bestaan van maakten, om personen die in hunne handen vielen, uit te schudden. Met veel tact heeft de politie der 2e afdeeling die lieden weten te ontmaskeren en zoo j veel gegevens te verzamelen, dat door de recherche dier afdeeling tot arrestatie kon worden overgegaan. De bende zit nu achter slot en grendel en het zal waar schijnlijk geruimen tijd duren, eer zij de residentie weder onveilig kunnen maken. Te Utrecht is gekozen tot lid van de Tweede Kamer de Heer J. N. Bastert Tegen het einde dezer maand zullen onze Koninginnen naar Tarasp in Zwit serland vertrekken. Het is een badplaatsje in het Engadin dal in het kanton Grauw- bunderland en bevat vele mineraal bronnen. HAARLEM, 18 Mei 1894 Bij de Woensdag gehouden ope ning der stembriefjes bleek, dat waren uitgebracht op den Heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders 1221, op den Heer Jhr. Mr. A. P. van Karnebeek 863 stem- men, terwijl twee stemmen waren uit gebracht op twee verschillende Heeren. Dertien brieves zijn van onwaarde ver klaard. Zelden is te Haarlem zooveel bedrij vigheid in kieszaken aap den dag ge legd als met deze verkiezing. In de beide dagen, den 15 Mei voorafgaande, werden de kiezers overladen met ge drukte stukken op de zaak betrekking hebbende: De Oprechte Haarlemsche Verkiezingsbode van het Roêl-Comité, aanbevelende den Heer Karnebeek met diens portret. Het bevatte, behalve de aanbeveling ook nog wel wat anders dan dit. Nu, in den strijd der meenin gen ontvalt den mensch wel meer een woord, dat juist zóó niet bedoeld is en het publiek hoort en leest dikwijls zoo verschillend. Maar ook de verkiezingsbode, terzelf der gelegenheid uitgegeven in het be lang van de kanditatuur-Sanders leed soms aan overdrijving en van beide kanten werd handig gebruik gemaakt van bijomstandigheden, hoewel moet aangenomen worden, dat beiden ter goeder trouw waren. Verder verscheen nog eene uitvoerige naamlijst ter aanbeveling van den Heer Sanders, alsmede een telegram vóór en tegen, welke beide stukken niets deden, dan de aandacht van de hoofdzaak af leiden, en welke hierdoor dreigde te worden eene personen-kwestie. Nog bereikte den Kiezers eene aan beveling Sanders van het Bestuur der Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging Ne derland en Oranje en eene in dezelfde richting van de Kiesvereeniging »Voor- uitgang." De verschillende Kiescomités hebben een zware taak gehad den 15 Mei. Toch deed de verkiezingsijver niet onaange naam aanhet sprak van belangstelling. Gedurende den ganschen dag werd drukke gemeenschap onderhouden met de comité -leden dat zich belast had met opneming der namen van hen, die hun kiesplicht uitoefenden. De ontbrekenden werden in den na middag per rijtuig bezocht en aange spoord om hun stem te gaan uitbren gen. Voor dezulken die tehuis niet aangetroffen waren, werd een kaartje achtergelaten ter herinnering. In 't midden latende in hoeverre deze maatregel al of niet wenschelijk is, zal toch waarschijnlijk nog menigeen uit zijn gewonen plooi geraakt zijn of althans voor ééne keer zijn gewone „'t zal wel terecht komen" hebben laten varenhet voor Haarlem ongewoon groote getal opgekomen kiezers bewijst dit. Toch is het getal nog niet voldoende te noe men als men maar even nadenkt, komt men tot de conclusie, dat er van elke vier kiezers een is weggebleven. Maar vooruit gegaan zijn wij. Maandag avond stelde de Heer Van Karnebeek zijne kiezers nog in de ge legenheid kennis met hem te maken. Omtrent verschillende punten zette hij zijn inzichten uiteen. Debat was niet toegelaten, wat wel mocht toen de Heer Farncombe Sanders voor de verkiezing van 10 April met gelijk doel optrad, j In het proces verbaal van de gehou den stemming werd opgenomen het protest van Dr. L. Mulder tegen geldig verklaring van twintig stembriefjes, die niet schriftelijk waren ingevuld, maar waarop de naam van den Heer Sanders zich in drukletters bevond, evenzoo te gen twee biljetten met den naam Kar nebeek. Omtrent den toestand en de werk zaamheden der Haarlemsche Handels- vereeniging over 18931894, medege deeld bij het Verslag in de Algemeene vergadering van 16 Mei, vermelden wij het volgende: Het ledental klom ge durende het vereenigingsjaar tot 245, wijzende op eene vermeerdering met 74. Het aantal opgegeven posten bedroeg 336, tot een gezamenlijk bedrag van 5975.75. Tien van deze kwamen als onbestel baar terug, 68 werden geheel afbetaald, 57 onderling geschikt en 24 ter ge- rechterlijke inning gegeven. Een bedrag van 1622.49® werd door tusschenkomst der Vereeniging geïnd. Omtrent 168 personen werd op aan vraag der leden informatie verstrekt. Het batig slot der rekening bedraagt 53.60. In genoemde vergadering werden de rekeningen en verantwoording goedge keurd. De aftredende leden, de Heeren Th. Schürmann, H. J. Visser en J. C. Peereboom werden voor drie jaar herkozen. Het informatie-bureau is met 1 Juni gevestigd bij den Heer H. J. van Deur zen Jr. Zijlstraat 53, terwijl men zich voor het lidmaatschap, waarvoor de contributie ƒ1.50 bedraagt, kan aan melden aan het Bureau der Vereeni ging, Sophiastraat 2 rood. Op het Museum voor Kunstnij verheid alhier zijn tentoongesteld eenige Friezen uit de St. Pieterskerk te Leiden, beeldhouwwerk in hout uit het einde der 16de eeuw. De Parijsche affiches blijven nog te bezichtigen. Des Zondags is de toegang vrij. Bazar voor de christelijke school, i Op den bepaalden tijd werd Vrijdag 11 Mei, des namiddags te 1 uur de Bazar, in de Chr. school, Anthoniestraat alhier gehouden, gesloten. Ds. Barbas sprak daarbij een toe' passelijk woord en wees er op, dat deze Bazar niet alleen geldelijk voordeel heett opgeleverd, maar de school een plaats in veler harten heeft doen verwerven. Na aftrek der gemaakte onkosten kon den penningmeester nu reeds, met in begrip van een paar giften, de belang rijke som van ƒ2000 worden ter hand gesteld. Het comité werd nog verrast door de ontvangst van de bekende mozaïek deken, die waarschijnlijk als hoofdprijs dienen zal in de verloting der nog niet verkochte voorwerpen. Een woord van dank komt zeker toe aan allen, die meewerkten tot het wel slagen van dezen Bazar. Dinsdagnacht kwart voor twee brak brand uil in het perceel KI. Hei ligland No. 71. De slangenwagen der poli tie en Spuit 10 waren, als gewoon spoedig ter plaatse. Bij het dreigend aanzien van den brand, was zeker voor het snelle blusschen van veel belang, het beleidvolle optreden van den Heer H. J. D. Daudey, kapitein van Spuit 10. Ooggetuigen ver zekeren, dat de kapitein eigenlijk alles deed en men stond versteld over de bui tengewone werkzaamheid door hem ten toon gespeid. De beneden verdieping is geheel uitge brand en het bovenhuis leed veel water schade. Alles was, hoewel laag, verzekerd. BUHtiEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Mei. H. van Daalen eu M. W. de Jager. 16 Mei. A. van der Hoeven en M. J. Groos- bill. J. A. van Welie en G. B. Rijkse. W. van Ommeren en J. Andernag. R. Kluijt en M. E. Walter. D. W. Koopen en C. van der Woert. D. Bremer en W. Toepoel. G. W. van der Reijden en C. M. Ouestro. GETROUWD. 16 Mei. A.Wesseling en M. Rikkinga. P. van der Spek en E. G. G. Rijbroek. J. Boeré en A. Apetz. J. Groen en A. van der Vorst. O Bruijns en J. van Looij. F. J. de Graaff en G. C. van Heijningen. C. Hors- meijer en M. Stompedissel. G. Bakkeren W. Duisenberg. K. van Es en B Visscher. J. C. Boeree en J. M. van Asten.—A. de Liefde Meijer en C. van den Berg. GEBOORTEN. 9 Mei. A. Oliemans geb. Bergman z. 10 Mei. H. P. van Zanten geb. Antonisse d. M. van Emmerik geb. Meinders d. A. E. M. Ploeg geb. van der Markz. G. Kraak geb. van der Krol z. A. R. JJanse geb. Teich d. M. van Wieringen geb. Bruijnswaard d. C. van der Heijden geb. Hessels z. M. M. Bauer geb. Kamper a. C. van Wijngaarde geb. Bonsd. G. Boeree geb. Rustenburg d. (leven!.) 11 Mei. C. J. M. Hetem geb. Smits z. A. C. Kotten geb van den Berg z. A. Slijper geb. Kros d. G Roemer geb. Lake- man z. N. Booms geb. van Eaassen d. J. Guitoneau geb. Meester d. 12 Mei. A.M. van der Pieterman geb. Theijs z. E. C. Ver steeg geb, van Daalen d. M. van Eijk geb. van Opzeeland z. J. P. Stringer geb. van Zweden d. M. E. Hnlseboseh geb. van der Stijlen z. 13 Mei. C Hessels geb. de Vries z. J. C. Bindels geb. Schoots z. T. Konings geb. den Teuling d. 14 Mei. S. JWBrons- dijk geb. Bolleurs d. A.Neuijengeb. Berends d. G. Lennings geb. Mulder z. 15 Mei. J. M. Hilterman geb. Breek z. E. Damsteek geb. Dortmundt z. 16 Mei. A. Kaar-garen geb. de Bruijne d. A. van der Lende geb. Klos d. T. Kneijnsberg geb. Watzema z. 17 Mei. R. A. Kwast geb. W essels d. C. van Keulen geb. van Tol z. OVERLEDEN. 11 Mei. E. C. van Looij 3 j. Brouwersvaart. S. H. Hoed 21 j. Er. Halsstraat. 12 Mei. J. O. Groenendaal 2 j. d. Nobelstraat. C. Niemann 4 m. d. Rozenpriëelstraat. 13 Mei. 3. T. Prinsen 26 j. Zoe estraat. J. D. Hoog 3 m. z. L. Poellaan. 14 Mei. A.van den Broek 19 j. Gr. Heiligland. 15 Mei. P. J.Ducro 39 j. Linschoterstraat. 16 Mei. J.Mooy 81 j. Plein. J. H. Walter geb. Jonk hout 80 j. Oranjestraat. Voorwerpen, gedeponeerd aanhef Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een ijzeren voorwerp, waarschijnlijk een wals eener boormachine. Een kin derzak waarin een zakdoek. Een rol letje zwarte kant. Een portemonnaie waarin zeer weinig geld. Twee bruine gebreide polsmofjes. Een beursje waarin een weinig geld. Een kinder laarsje. Een paardedeken. Drie pa- rapluies. Een hondenmuilkorf. Een paar lichtbruine handschoenen Een koperen moer van een kinderwagen. Eene portemonnaie waarin een pater noster en een ander voorwerp. Een tricot handschoen. Een dames-cein tuur met gesp. Een blauwe hand schoen. Een merklap. Eene gouden dasspeld en een dito schuifje eener hor logeketting. Eenige sleutels. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Vsn 1 Nov. tot 16 Mei hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 23 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 7 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor kotfiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebroik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bns Poelen of Stadhuis. Inlichtingen kannen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8V4 tot 9Vz uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bjj een der commissieleden of op de zitting avonden. Het getal ingeschreven als zonder werk zijndebedraagt nog 8 personen, waaronder grofbankwerker, plaatwerker, schoen maker, aardwerkers, en loopknechts. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en niet op de lijst voorkomende, moeten zich opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. Markt van 15 Mei 1894. Boter. Aangev. 253, verk. 253 KG. L. pr. 1.20, H. pr. 1.30,p. KI Biggen. Aangev. 97, verk. 97 st. L. pr. 7.50, H. pr. 14.00, p. st. Schrammen. Aangev. 42, verk. 42 st. L. pr. ƒ17.00, p. st. Aardappelen. Aangev. 78, verk. 53 HL. L. pr. ƒ1.20, H. pr. 2.25, p. HL. KAASMARKT van 16 Mei 1894. Aangev. en verk. 31 stapels uitma kende 3693 kazen, wegende 6870 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ28.50. VEEMARKT 16 Mei 1894. AangevoerdPrijs 1 Pink ƒ50. 84 N. Kalveren 7. ƒ12. 106 Schapen 17. 25. 304 Lammeren. 7. 12. VIERDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 20 Mei des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. Buiten-sociëteit „TR0U MOET BLYCKEN" MUZIEKUITVOERING op Zondag 20 Mei a.s., des avonds teil 7 K ure, door het Stedelijk Muziekkorps, Kapelmeester de Heer Cu. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 22 Mei 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1Fantasie No. 2.....Kiel. 2. AdagioBeethoven. 3. Inleiding en VariatienA. Hesse. 4. Lied ohne Worte. DuetMendelssohn. 5. Fluit Concert (Fdnl)Rinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2