HAARLEMSCH Eerste Blad. Mo 43 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 30 Mei 1894 Nieuwsberichten. ■MN MNMBM TELEPHOONNÜMMSK TELBPHONISCHE VEKBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Ptr drie maandenr ,1h. franco p. post —,40. Pry's per Advertentie yan 1 lot 6 regels SS ceats, elke regel Afzonderlijke nommers s oentea per stok. meer 5 ceaie, groote letters BUr piaa&rBimtd, VERSOKIJNT: Dinsdag* en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middags ten V& ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden ge/plaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bij De erven Loosjes, te Haarlem. HOVEN (THÊRÈSE). Een klaverblad van vijf. Oorspronkelijke novellen.2.50. XEFFLER (A. Ch.) Levensstrijd Vierde (laatste bundelNaar het Zweedsch door Ph. Wijsman2.75. BURCH (HARRIETTE E) Het verraad van Rennenberg. Een verhaal uit het beleg van Steenwijk. Naar het Eagelsch. (Nieuwe uitgave.)geb. 1.90. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken HACKLaNDER (F. W.) Die Sporen ei- nes Romans. Mit 90 Illustration en.1.95. TüRCK (HERMANN) DieUebereinstim- mung von Kano Fischers und Her man Türcks Hamlet-Erkliirang80. Payne's illustrirter Familien- Kalender. 1895 -.30 DATJDET (ALPHONSE). Fromont jeune et Risler ainé. Nombrenses illustrations de George Roux1.90. MARTINEAU (A.) Madagascar en 1894, (Etude de politique contemporaine).. 5.50. KIPLING (RUDYARD). The jungle book. With illustrationscloth 3.90. DUNCAN (FI. O Across Enrope. Ter- ront's Rides St. Petersburg to Paris.. .65. Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. Tweede Kamer. In de zitting van Don derdag werd de heer Borret beëedigd. Ingekomen waren de stembriefjens van Eist, en inlichtingen dienaangaande van den Min. van onderzoek. Ingekomen waren ook eenige onteigenings en na- turalizatie-ontwerpen, als ook het voor stel Hartogh tot herziening van bepa lingen van liet Wetb. van Burg. Rechtsv. De heer Hartogh verwees naar de Mem. van Toel. en beval het ontwerp in de welwillendheid zijner medeleden aan. Tegen den volgenden dag werden aan de orde gesteld: De konkluzie der kom missie in zake de verkiezing te Eist, en voorts verschillende kleinere ontwerpen, den vorigen dag onderzocht. Tot leden der huishoudelijke kommissie werden herkozen de heeren Veegens met 55, Beelaerts van Blokland met 53 en de Beaufort met 58 stemmen, en tot leden der gemengde kommissie voor de Steno grafie de heeren Schaepman met 57, F. Mackay met 55 en de Beaufort met 54 van de 58 stemmen. Onder de in deze zitting ingekomen wetsontwerpen behoort een onteigeningsontwerp voor de inpoldering van een deel van den Stads- en Gast huispolder en den aanleg van kader te Amsterdam, alsmede een ontwerp tot onderhandschen verkoop aan de gemeente Maastricht van het voormalig kazerne gebouw op den Dries aldaar. In de zitting van Vrijdag werd zonder diskussie of hoofdelijke stemming aan genomen de konkluzie der komissie van onderzoek betreffende de verkiezing te Eist, strekkende, dat op grond van art. 66 der Kieswet geen der beide door het stembureau gekozen verklaarden kan worden toegelaten, en daarvan mededeeling te doen aan den Min. van Binnenl. Zaken. Aangenomen werden de volgende ontwerpen: suppletoirebe grooting voor Suriname; wijziging van Hoofdst. Binnenl. Zaken der Staatsbe- grooting over 1893; bestendiging der wik- en weegloonen te Hoorn en te Edam tot einde 1896 op 60 cent; pro vinciale heffingen iri Friesland en Gro ningen; afstand van een gedeelte tuin en sloot bij het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage. De Min. van Binnenl. Zaken, de heer van Houten, verklaarde, dat de Reg. alles zou doen wat in haar vermogen is, om de belofte der vorige Regeering, tot afschaffing der tollen op wegen en vaarten, na te komen, en verdedigde tegenover den heer Schepel de bestendiging der Friesche heffingen voor 5 jaar. Bij de Reg. is de maatre gel in beraad, om afgifte van meetbrie ven nader te regelen. Tegen samen smelting der examen-kommissieën M. O. bestonden wettelijke bezwaren. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. Het regeerende Servische Konigs- huis wordt van twee kanten bestookt; door de radicalen, zich verzettende te gen de reactionaire maatregelen van den jongen Koning, die met terzijde stelling van zijne verplichtingen als con- stitioneel vorst, eigenmachtig de grond wet des lands buiten werking stelde en vroegere regeeringsdaden ongedaan maakte. Door eene andere partij, waar schijnlijkst het meest te vreezen, wor den pogingen aangewend om liet oude vorstenhuis Karageorgievic ten troon te verheffen. Zonder nog een bepaald per soon aan te wijzen, houden zij de her innering wakker aan dat vorstenhuis, door erop te wijzen dat het land in die vroegere tijden geen op grooten schaal bestaand leger had en geen staatsschuld kende; dat dat vorstenhuis niet als het tegenwoordige gediend werd door een zeer uitgebreid ambtenaars- personeel en de rust en eendracht in den lande grooter waren dan thans. Tegen deze laatste soort revolutionairen heelt koning Alexander zijne maatrege len genomen, door weer van kracht te verklaren het artikel der Grondwet van '1869, hetwelk bepaalt, dat het ge slacht Karageorgievic op hetwelk de vloek der natie voor alle tijden geslin gerd is, nimmer den Servieschen troon mag bestijgen. In verband hiermede is dus het propaganda maken voor het oude vorstenhuis strafbaar. Toch heeft misschien deze laatste soort van revolutionairen eene toekomst en wel om de volgende reden. Onge veer eene eeuw geleden hebben zich de Serviesche boeren weten vrij te vech ten van Turksche heerschappij. In dezen vrijheidsoorlog is het niet gemakkelijk gegaan, wat den Serviër een niet ge ring denkbeeld van zijne kracht heeft gegeven. Een der hunnen verhieven zij tot den troon, waardoor de landbou wende stand de meest invloedrijke is, en dus ook in de skuptschina voor het meerendeel boeren zitting hebben. Het land werd patriarchaal geregeerd, tot koning Milaan de bestaande toestan den omver wierp en Servië herschiep in een staat op westerschen grondslag, wat veel geld kostte en dus de belastin gen deed stijgen. Natuurlijk is het dus, dat alles, wat kon aanleiding geven tot vermindering van belastingen, door de hoeren wordt aangegrepen, ook omdat de landbouw in Servië zeer gedrukt is, en in deze richting schijnt nu de boe renstand bewerkt te worden. - In Frankrijk neemt het drankmis bruik zeer ernstig en in het oogloopend toe. Vroeger rangschikte men deFran- schen onder de matigste volken der we reld, maar tegenwoordig verbruiken zij meer alcohol dan eenig ander volk, het Belgische uitgezonderd. Deze nadeelige verandering heeft in de laatste twintig jaren plaats gegrepen, en" terwijl Engeland nog maar half zoo veel gebruikt als vroeger, heeft nu Frank rijk de plaats van het nabuurvolk in de rangorde ingenomen. Het meest wordt er gedronken in de noordelijke en midden departementen, want de Zuid-Franschen geven minder om sterke dranken. Volgens de meening van velen, die het beoordeelen kunnen, zou het drankmis bruik eene der oorzaken zijn van de langzame vermindering der bevolking, om nu maar te zwijgen van nog verder physieke en moreele ontaarding der natie. Ernstige lieden in Frankrijk wenschen de oprichting van matigheidsgenoot schappen naar Britsch model, en de Fransche werkman zou wèl doen, als hij zijn buitenlandsche vakbroeders na volgde in hunne gewoonte van 's morgens te ontbijten met boterhammen en koffie of thee, desnoods slappe in plaats van met de vele gouttes, die hij maar al te vaak over de lippen laat gigden. Van het menigmaal besproken plan tot aanleg van het Duitsche Dort mund-Rijnkanaal kan niets komen. Het Pruisische huis van afgevaardig den heeft de desbetreffende voordracht met groote meerderheid verworpen, evenals de plannen tot gedeeltelijken Het mijnwerkers-congres te Berlijn is reeds gesloten, wegens oneenigheid in de gelederen, waartoe in de eerste plaats de Engelschen meewerkten. Te Brussel heeft terecht gestaan een journalist, die zich zeer heftig had uit gelaten over den Schah van Perzië Allerlei dingen had hij van den Perzi- schen majesteit verteld en was tot de conclusie gekomen, dat de Schah, kwam hij weder in België, moest gevangen genomen worden. In zake had het Openbaar Ministerie eene strenge straf geëischt, voorname lijk ter wille van de goede verstand houding met België. De jury sprak den beklaagde vrij, hierin voorgelicht door de verdediging. De uitslag van den wandelwed strijd BerlijnFriedrichruhe, is dit jaar een teleurstelling geweest voor de vege tariërs. Verleden jaar was, naar men zich zal herinneren, een plantenetend wandelaar overwinnaar, en men ver wachtte dat het ook dit jaar zoo zou zijn. Maar de prijs werd gewonnen door een vleeschetend mededinger, Fritz Maag genaamd. De vorige week waren te Antwer pen aangekomen eenige Congonegers, tot opluistering der tentoonstelling. De arme kerels kregen het al dadelijk te kwaad met de temperatuur, Een over leed nog denzelfden dag in het gasthuis, één een dag later, drie liggen op ster ven en de overigen zijn geïnterneerd in de militaire bakkerij. De Londensche huurkoetsiers blij ven bij hunne werkstaking volharden. Zondag hielden zij in Hyde-park weer eene groote bijeenkomst, welke eindig de met de aanneming eener resolutie, waarbij zij verklaarden te zullen vol houden, totdat de verhuurders hunne eischen hebben ingewilligd. De verhuurders blijven eveneens op hun stuk staan en trachten nu andere krachten te verkrijgen voor hunne cabs, wat echter niet schijnt te gelukken aangezien het aantestellen personeel, geschikt om den weg te kennen in het uitgestrekte Londen, schaars te vinden zijn en zoo ze gevonden worden, zij toch zullen blootstaan aan de tegenwerking der werkstakers. In de inrichting voor militaire scheepvaart op eenigen afstand van Berlijn is Vrijdag door de vorming van knalgas eene zeer beduidende ontplof fing ontstaan. In het gebouw waren ongeveer duizend ijzeren flesschen of bussen met waterstof, elk bevattende 7 Va kub. meter van dit gas. Waarschijnlijk is in een dezer bussen sene scheur ontstaan, waardoor het uit- stroomende gas zich kon vereenigen met de dampkringslucht en dit mengsel heeft zeer weinig noodig om te ont ploffen. Ook de gasketel ontplofte. De mate- rieele schade is groot, doch gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken bij voorgevallen wat wel te verwonderen is, aangezien het gebouw met het in de nabijheid gelegen wachthuis geheel is vernield. Meer en meer blijkt, dat liet ge rucht omtrent een bezoek van keizer Wilhelm aan het Nederlandsche hof geheel ongegrond is. De reisplannen van den keizer voor den aanstaanden zomer sluiten een bezoek aan Nederland geheel uit. De Oostenrijksche begrooting sluit dit jaar met een niet onaanzienlijk over schot van drie millioen. In aanmerking genomen de algemeene toestanden mag dit resultaat zeker bevredigend genoemd worden. De oogheelkundige kolonnes ten vorigen jare in Rusland uitgezonden om ten platten lande oogheelkundige hulp te verleenen, zijn met zeer goed gevolg werkzaam geweest. Door de zeven oogartsen daaraan ver bonden zjjn '1500 operatiën verricht en duizenden patiënten behandeld. Ook dit jaar worden wederom der gelijke kolonnes uitgerust, dié in 15 gouvernementen hulp zullen gaan ver leenen. Een allerstoutmoedigste roof-aan- slag wordt uit Longfield in Texas be richt. Vier mannen drongen het kantoor der National-Bank in die stad binnen en gelastten den president en den be dienden dier inrichting de handen om hoog te houden. Terwijl dezen, hun leven bedreigd achtende, aan dat bevel voldeden, maakten zij zich van een be - drag van 2500 dollars meester. Eenige politiebeambten en burgers trachtten tusschenbeide te komen en wisselden eenige revolverschoten met de roovers, waarbij er een van dezen gedood wer den. De drie anderen wisten te paard te ontsnappen. Een burger werd gedood terwijl er vier gewond werden, waarvan twee zoo ernstig, dat men voor het be houd van hun leven vreest. Onder den naam Onderofficieren van gezondheid zal de Amsterdamsche schutterij binnenkort over 10 artsen of

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1