semi artsen heschikken, die zonder een formeele aanstelling als officier van ge zondheid bij schietoefeningen en derge lijke aanwezig zullen zijn, om zoo noo- dig hulp te verleenen. De heeren, die met dezen dienst belast worden, krijgen den graad van onderofficier, en worden van alle andere oefeningen en diensten vrijgesteld. Als eenig onderscheidings- teeken dragen zij, doch alleen op het terrein, om den linkerarm een witten band met rood kruis. Het aantal dezer geneeskundigen Is op 3 per bataljon bepaald. HAAKLEM, 29 Mei 1894 Zaterdag hield de Heer J. T. Cre- mer, Voorzitter van den Raad van Bestuur van het Koloniaal Museum alhier, eene voordracht over de ontwikkeling van het Stoomvaartverkeer in den Nederlandsch Indischen Archipel. Als plaats der bijeen komst was aangewezen de rotonde van het Paviljoen. In een kort overzicht herinnerde Spre ker dat de Archipel, gelegen tusschen 6° N.B.; en 11° Z B.; 95° en 141°O.L. bewoond werd door verscheidene rassen, welke te zamen geenerlei staatkundig ver band vormen, maar toch zich allen in min dere of meerdere mate in verband moeten stellen met den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië. Tusschen de verschillende deelen, ei landen, van den Archipel, was het verkeer tot voor beirekkelijk korten tijd zeer moeilijk; kleine zeilschepen, soms nog gehinderd door zeeroovers onderhielden het verkeer tot voor ongeveer vijftig jaren. In 1840 kwam het eerste stoomvaar tuig daar in gebruik en vijf jaar later begon het gouvernement de stoomvaart toe te passen en toen was er van particu liere zijde slechts een stoombootje in ge bruik. Spreker wees er op, dat toen het gouvernement zorgde voor de z. g. pak ketvaart en het vervoer van passagiers. In 1855 werd een overeenkomst in deze getroffen met den ondernemenden Cores de Vriesbui ten contract waren toen nog vier stoomschepen. Het bleek echter dat dat de Vries op den duur te hooge eischen steldetoch werd met hem een contract aangegaan met eene subsidie van een half millioen per jaar. De Handel klaagde echter over hooge vrachtprijzen en slechte bediening en bij eene nieuwe inschrijving kwam een contract tot stand met eene Engelsehe maatschappij. Het verschil der inschrij- j; ving bedroeg een cent per mijl met eene Nederlandsche inschrijving, zijnde onge- j| veer ƒ400 lager dan de Nederlandsche en voor dit bedrag bracht de regeering de Nederlandsche pakketvaart en wat daaraan verbonden is in Engelsehe han den. Vijf en twintig jaar lang zijn wij |j voor die kleingeestigheid gestraft; al j| dien tijd ondervonden wij de nadeelen van de Engelsehe manier om zich en hunne geheele nationaliteit te doen pro- fiteeren van de lauwheid, betoond door de Nederlandsche regeering. Doch dien tijd hebben wij gehad. Na dien tijd ging het stoomverkeer zeer vooruit. Nadat in 1884 de Heer van Kerkwijk in de Kamer zijne stem tegen den bestaanden toestand had ver heven en in 1886 de bekende brochure van den Heer Gijsberti Hodenpijl de kwestie op nieuw met nadruk onder de algemeene aandacht had gebracht, kwam de pakketvaart van den Archipel in Nederlandsche handen door contract met de Nederl. Stoomvaarmaatschappij, waarbij de Regeering zich eenige voor deden heeft bedongen, zooals de be schikking over de schepen in koop of in huur, .alsmede dat de Maatschappij verplicht is een groot deel harer sche-1 pen op Nederlandsche werven te doen bouwen, waarbij tevens is aan het licht gekomen, dat de Nederlandsche scheeps-j bouw in geen enkel opzicht bij het buitenland achter staat. Thans heeft de Maatschappij een en dertig schepen in dienst en vervoerde zij in het laatste jaar honderd vijf en zeventig duizend j passagiers. Steeds legt men zich toe op meerdere veiligheid en grootere snelheid. Drie factoren werken in de eerste plaats gunstig op den bestaanden toestand De oprichting van de dokken te Tandjor Priok, de kolenontginning en de pak ketvaart. Hierna gaf Spi eker een overzicht van de stoomvaartlijnen en lijntjes in den Archipel, welke een hooge dunk ge ven van de voortdurend stijgende behoefte aan verkeer en bracht ten slotte hulde aan allen, die tot het ver krijgen dezer gunstige resultaten hadden medegewerkt en waartoe in niet geringe mate de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid het hare had bijgedragen. Zondag hadden op het Noorder- spaarne alhier de de jaarlijksche roei- wedstrijden plaats van den Nederland- schen Studenten Roeibond. Als gewoonlijk was het op den weg langs het Spaarne vol toeschouwers, terwijl bovendien de groote tribune aan den weg uitstekend bezet was. Verschillende booten en bootjes, jach ten en andere kleinere zeilvaartuigen, meestal bezet door groote getallen be langstellenden en met de noodige sein en andere vlaggen versierd, gaven aan het ruime watervlak een vroolijk aan zien. De zon bleef echter weg; het was koud zoowel op als langs het water, heel anders dan voor een paar jaren, toen het door de groote warmte ook al niet goed was. Voor het hoofdnummer, vierriems ontrigged gieken kwamen uit Njord, Triton, Laga, en Nereus. Nereus, Amsterdam, won in 11 min. 39 sec. onmiddellijk gevolgd door Triton. Het tweede nummer, Single sculling outrigged waren ingeschreven Njord, Laga, en Nereus. Triton kwam niet op. Nereus, won in 5 min. 52% sec. Nummer III, Tweeriems inrigged gieken namen deel Njord, Laga en Triton. Njord won in 15 min. 55 sec. Aan het vierde nummer tweeriems gieken ontrigged, namen deel Njord, Triton, Nereus. Triton kwam niet op. Nereus won in 13 min. 14j^ sec. Voor het vijfde nummer Vierriems gieken Juniores, hadden zich aangemeld Njord, Laga, Triton en Nereus. Laga, Delft, wint in 14 min. 40 sec. doch dit nummer zal later overgeroeid moe ten worden, doordat er omtrent het al of niet opdringen, in verband met een tusschen beide gekomen zeilboot tegen deze uitspraak protest was aarigeteekend. Des avonds bij de muziekuitvoering in den Hout, waar vele studenten tegen woordig waren, was het rumoerig, zoo zelfs, dat de politie "nu en dan tusschen- beiden moest komen. In de buiten-so- cieteit werd door een steenworp een ruit vernield. De heer J. J. F. Beijnes, lid van den Raad dezer gemeente en van de Kamer van Koophandel, heeft het plan, alhier eene coöperatie in het leven te roepen ter verkrijging van eene electri- sche verlichting voor openbare en par ticuliere gebouwen. Bij een groot aan tal winkeliers en neringdoenden vindt het denkbeeld van den heer Beijnes steun, zoodat weldra een verzoek aan den Raad, deze zaak betreffende, kan worden te gemoet gezien. De grondgedachte van het plan is, voor gezamenlijke rekening de zaak tot stand te brengen en verder ponds pondsgewijze in de kosten bij te dragen, zoodat de heer Beijnes in geen enkel opzicht eigen voordeel bedoelt. Voor eigen rekening zal genoemde heer wel dra het Stationsplein electrisch ver lichten met een geleiding uit zijne zich daar bevindende werkplaatsen. Afge scheiden van de vraag of de Raad voor deze onderneming consessie zal verleenen, mag men het streven van den heer Beijnes, om het vraagpunt van de verlichting te Haarlem tot oplossing te brengen, ongetwijfeld toejuichen. Sedert Zaterdag avond is Haar lem weer in 't genot van een Bazar. Deze nieuwe soort winkelinrichtingen schijnen in onzen bodem meer en meer wortel te schietenin de hoofdstad verrijzen ze als paddestoelen. De nieuwe Haarlemsche inrichting is gevestigd Kruisstraat 43. B\j een bezoek voor de groote uitstallingskast, in den winkel was het te vol van koopers trof ons de groote verscheidenheid van artikelen, zoowel huishoudelijke, luxe als Japansche. En dan de prijzen, 15, 30 en 60 cents, waarvan de naam drieprijzen-bazar doen werkelijk den ken aan groote voordeelen voor het pu bliek, dat er zijne benoodigdheden wenscht te koopen. In verband met. het door den Raad genomen besluit, om de Kermis alhier te laten voortduren tot Maandag avond, kan worden medegedeeld, dat het Bestuur der Sociëteit Vereeniging het artisten gezelschap van den heer Van Os uit Rotterdam voor de kermis- week heeft geëngageerd en het voor nemen heeft, evenals vroeger den kermis- Maandag voor eene volksvoorstelling te bestemmen. Met den bouw der Sociëteit hoopt men tegen dien tijd zoover te zijn, dat de bovenlokalen voor koffiekamer en 1 restauratie kunnen worden in gebruik genomen. Door het postkantoor te Haarlem zijn in 1893 behandeld: 1202942 gefrankeerde brieven. 4628 ongefrankeerde brieven. 16430 aangeteekende brieven. 3724 aangeteekende brieven met f 1415184,15 aangegeven gelds waarde. 993408 enkele briefkaarten. 10478 dubbele briefkaarten. 1033006 couranten. 1131104 gedrukte stukken. 30 ontvangst berichten. 1174 expresse brieven. 36582 monsters of stalen. 88270 dienstbrieven. 718333.29 aan ingekomen postwissels. 618925.89 aan uitbetaalde postzegels. 5351.50 aan verzonden postbewijzen. 194160.40 aan quitantiën ter invorde ring aangeboden. 204921.09 aan uitbetaald op quitan- tiën. 144197.43s aan verkochte postzegels. 1527.10 aan porto zegels. 11232 inlagen in de rijkspostspaar bank (ad 296778.02). 71264 verzonden binnenl. postpakketten. 563 met f 46078.24 waarde. 1810 met f 11489.08 verreken bedrag. 150 per expresse. 20 met ontvangst bericht. 9263 verzonden buitenl. postpakketten. 64 met f 6677.20 waarde. 2494 met f 13610.56s verreken bedrag. 3 met ontvangst bericht. 5033 terug betalingen rijkspostspaar bank (ad 241703. IIs). Door het rijkstelegraafkantoor werden verzonden 35549 telegrammen, ontvan gen 42137, opgenomen en verder geseind 3686, verzonden 72 dienst telegrammen ontvangen 306. Door tusschenkomst van het centraal kantoor der Ned. Bell. Telefoon Maat schappij, werden aangeboden 2038 en afgeleverd 249 telegrammen. i; Heden vieren de Heer C. Pous en Mevrouw J. H. Pous geboren Witten, aan het Donkere Spaarne, hun gouden huwelijksfeest, in het genot van eene beste gezondheid. De bruid is geboren te Zutfen 5 Augustus 1824 en de brui degom te Landsmeer 17 Februari 1818. De buren laten heden als blijk van be langstelling de Nederlandsche vlag uit hunne woningen wapperen. Gisteren namiddag overleed hier ter stede Jhr. J. W. M. van de Poll, dijkgraaf van den Haarlemmermeerpol- der sinds 1860. In gemeld ambt was hij de rechte man op de rechte plaats en is de polder veel aan hem verplicht, voor wiens belangen hij steeds onvermoeid optrad. Zjjn heengaan wordt vooral door zijne ondergeschikten diep betreurd. Op 12 October 1859 nam de ont slapene zitting in den gemeenteraad, welke betrekking hij tot nu toe met grooten ijver heeft bekleed. Vooral als lid van de commissie van fabricage, werden zijne adviezen op hoogen prijs gesteld en nam hij een werkzaam deel aan de vele werken die in deze stad door hare uitbreiding moesten tot stand komen. Voorts was de overledene lid van verscheidene vereenigingen. Door wijlen Koning Willem III in den adel stand verheven, was zijn borst ook ver sierd met de orde van den Nederland- schen Leeuw. De heer Van de Poll, had den leeftijd van 66 jaar bereikt. De begrafenis zal plaats hebben aan staanden Vrijdag te 12 uur. De Nieuwe Nederlandsche Opera te Amsterdam is tot stand gekomen. Zij zal staan onder directie van den Heer C. van der Linden en de artisten zijn voor drie jaren geëngageerd. Als solisten worden genoemd de dames Louise Mul der, M. Luning, Joh. Kempees, Engelen- Sewing, Orelio von Zandt en Thijssen- Bremerkamp, alsmede de heeren D. Pauwels, J. Orelio, J. M. Thijssen en H. Engelen. De Heer C. van der Linden is met de vorming der koren en van het orkest belast. De voorstellingen zul len plaats hebben in den Nieuwen Schouwburg aan het Leidsche plein en in September een aanvang nemen. I Haarlem komt in het. bezit van eene Geneesinrichting volgens de voor schriften van den bekenden Pastoor Kneipp te Wörrishofler. De geneesheer-directeur, de Heer Dr. S. E Oudeschaus, gaf dezer dagen een prospectus uit, waaraan wij een en an der ontleenen. Het onderzoek naar tastbare uitkom sten van iedere richting in de medische wetenschap heeft den directeur geleid, dat de Kneippsche geneeswijze, hoe een voudig ook, mag bogen op de gunstigste resultaten; dat het water het natuur lijke geneesmiddel bij uitnemendheid is en zoo is het gekomen dat de direc teur optreedt als Kneipp-arts. De plaats, gekozen tot oprichting der inrichting is de buitenplaats Klein Paviljoen aan 't einde van de Kamperlaan alhier. Het zal daar gelegen zijn te midden van eene vriendelijke natuur in eene waar lijk gezonde omgeving. Voor ieder uit de stad is dezelve met den tram gemakkelijk te bereiken en de inrich ting zal voldoen aan alle eischen om de waterkuur naar behooren toe te passen. Het gebruik der badinrichting twee maal daags (Zondags éénmaal) met in begrip van wekelijks 2 consulten en massage, als die noodig geoordeeld wordt, is bepaald op f 7 's weeks. Voor 't eerste onderzoek wordt 3 berekend en extra consulten f 2 Min vermogenden worden gratis behandeld. Voor verdere inlichtingen houdt de geneesheer directeur zich volgaarne bereid. De aandacht van belangstellen den wordt gevestigd op de opening van de Zwemschool aan het Noorder Spaarne op Vrjjdag 1 Juni a.s. Kaartjes voor het volksbassin zijn aan de Inrichting verkrijgbaar a 3 cents voor het afgesloten bassin a 10 cents. Wie zich echter van badkaartjes voor ziet bij den Heer van Amstel, Gafé de Kikkert, betaalt voor die voor het volks bassin slechts 2, en voor het afgesloten bassin 8 cents. Men deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente dezer dagen zullen overgaan tot het uitvaardigen van een dwangbevel tegen hen, die nalatig gebleven zijn in de betaling van de vergoeding voor ge meentereinigingsdiensten, ingevolge de van kracht geweest zijnde verordening. VEEMARKT 23 Mei 1894. Aangevoerd: Prijs: 3 Koeien ƒ120. ƒ165. 61 N. Kalveren n 5. 11. 84 Schapen 18. 27. 408 Lammeren 6. 10. 9 Biggen 12. 14. 11 Paarden KAASMARKT van 23 Mei 1894. Aangev. en verk. 51 stapels uitma kende 6496 kazen, wegende 12464 KG.. Hoogste prijs per 50 kilogr. 27.50. Markt van 28 Mei 1894, Boter. Aangev. 265, verk. 221 KG. L. pr. f 1.00, H. pr. 1.20, p. Ki Biggen. Aangev. 127, verk. 96 st. L. pr. 8.00, H. pr. f 12.00, p. st. Schrammen. Aangev. 79, verk. 79 st. L. pr. ƒ12.00, H. pr. f lö.OÜp. st. Aardappelen. Aangev. 67, verk. 59 HL. L. pr. 1.00,_H. pr. ƒ9.50, p. HL. ZEVENDE MUZIEKUITVOERING ill deu Hont, op Vrijdag 1 Juni, des avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. i 1. PolouaisseChopin. 2. Ouverture OberonWeber. 3. La eharitée CoeurRossini. 4Grosse Fantasie a. d. Opera der fliegende HollanderWaguer. 5Ouverture Le Cheval de Bronz.Auber. 6. My queen, ValseGoote. 7. SchmiedeliedcheuEilenberg. 8Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opera L' AfricaineMeijerbeer. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 31 Mei 1894, des namiddag! van 2—3 uur doorden Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. AllegroNiels W. Gade. 2. Elsa's Brautgang zum Munster. Waguer. 3. Allegro maestoso uit deSouate. O. Dienel. (GavatineJ- Rail'. (Romauce.Rubinstein. 5. CarillonJ. S. Ba«h.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2