HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 44 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. 144. Zestiend» Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 2 Juni 1894 Ned. Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 3 Juni 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. 1 telephoonnummex TELBPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Pir drie maandenr ,25. franco p. poet —,40. Prijs per Adrertentio vaa 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers s oenten per stak, meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VBIJDAG da middag» ten 12 «re, die alsdan zoo mogelyk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor het Gereformeerd Diakonie- hnis in alle benrten, behalve vroegpreek en Einderkerk. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Dt. Hoog. Voorin. 10 nre, Dt. van Lennep. 's Avonds 6 nre, Ds. C. Barneveld, pred. te Zandvoort. Nieuwe Kerk. Voonn. 10 ure, Ds. Veen. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Eglise Wallonne. Dix henres, M. S. J. Richard, past. Amsterdam. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 51/2 nre, de Heer JE. Ruttman, van Ermelo. (Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vj are, Godsdienst oefening. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. J. Wisse, pred. te 's-Gravenhage. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijh. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. de Ridder, pred. te Meppel. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Nam. 3 nre, Ds. Kiesel, English service. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gerth v. Wijlt Jr, Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nnr Ds. J. C. Boon, Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, de Heer van Hasselt, Zendeling te Utreoht. Nam. 2V2 nre, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure Ds. J. Nam. 2i/j nre, Ds. J. Kuylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. C. Plug, Pred. te Katwijk aan Zee. Houtrijk en Folanen Voorm. 9i/j ure, Ds. K. Loggers, Pred. te Velsen. Sandpoort. Voorm. 10 nre, H. G. Oldeman, Theol. Kandidaat. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer B. vanZweden, 's avond 1% nnr Bijbellezing, in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Loggers. Donderdag 11% nnr, Huwelijksinzegening. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2Vs nre, geen dienst. Van een lederfabriek te Moskou, waar ongeveer 800 arbeiders werkzaam zijn, wordt bericht, dat er nog lichame lijke tuchtigingen voorkomen. Onlangs verscheen een werkman voor den inspecteur van arbeid in het district Moskou, en verklaarde, dat hij in Januari en een zijner kameraden zooeven, op hevel van den directeur der fabriek 20 geeselslagen had ontvangen. Bij een nader onderzoek, dat onmiddelijk op last van den inspecteur ingesteld werd, bleek dat deze ernstige beschuldiging volkomen gegrond was. De eigenaar der fabriek zal nu wegens eigenrichting en willekeur terechtstaan, terwijl de meesterknechts, dieaandemis handeling medeplichtig waren, ontslagen moesten worden. Er schijnt werkelijk in Rusland eene ernstige samenzwering ontdekt te zijn. Een komplot schijnt bestaan te hebben om den Czaar te vermoorden. Het plan scheen te zijn als volgtDe Czaar was voornemens den aanstaanden zomer een landhuis te betrekken in de nabijheid van de spoorweglijn Witehsk- Orel, op eenigen afstand van een dorp met eene kerk, en nu wilden de samen zweerders het landhuis en de kerk onder mijnen en ter goeder gelegenheid in de lucht laten springen. Verschillende per sonen, onder welke vele vrouwen, werden gearresteerd. Een ingenienr, mede in de zaak betrokken, schoot zich bij de inhech tenisneming dood. Naar men verneemt, had men reeds een aanvang gemaakt met de ondergra vingen. De vorige week is te Limoges, Frankrijk, een trein ontspoord, zeven honderd vijftig personen vervoerende. Het ongeluk had plaats hij de helling van een weg. Van de passagiers waren vele gewond en één gedood. Om de menschen te bevrijden moesten sommige wagens losgezaagd worden. De Franschman Turpin, uitvinder van het raeliniet, heeft thans een nog sterker ontploffingsmiddel uitgevonden, waarmede een bom voldoende is om een geheel fort in een te schieten. Turpin heeft zijne vinding eerst aan de Fransche regeering te koop aange boden en toen deze hiertoe niet gene gen was aan de Duitsche, die zich het geheim van Turpin kocht. In Frankrijk is men nu op den uit vinder zeer verbolgenmen noemt hem een landverrader. Doch, vraagt men: Maakt de heer Schneider te Creusot geen pantserforten voor vreemde na tiën Bouwt men aan de oevers van de Clyde geen oorlogsschepen, waarmede wellicht te eeniger tijd de Engelsche vloot kan worden bestookt? "Waarom zou Turpin alleen gehouden zijn enkel voor zijn vaderland te werken, zelfs als zijn vaderland voor die diensten bedankt? Was de Fransche regeering niet gediend van Turpin's uitvinding van een ontploffingsmiddel, de Duitsche re geering wilde niets weten van het kogelvrije pantser van Doue. Deze gaf nu Maandag-avond in de Alhambra te Konden eene tweede voor stelling met zijn kogelvaste kuras. Dit maal liet, ten aanschouwe van een minder teergevoelig publiek, de vinding rijke kleermaker zijne eigene gepanserde borst tot schijf dienen en ook bij deze gelegenheid weder kon geen kogel, van hoe nabij ook afgeschoten, hem kwetsen af verwrikken. De uitvinder wil thans zijn kuras aan legerbestuur en admiraliteit ter beschikking stellen tot het doen van grondige proefnemingen met het oog op de practische bruik baarheid er van. Woensdagavond omstreeks elf uur ontplofte een bom onder een der bene den-vensters van het ministerie van Justitie te ;Rome. Omstreeks dienzelfden tijd ontplofte ook een bom voor een der vensters van het ministerie van Oorlog. Door heide ontploffingen werd slechts geringe materieele schade aan gericht. Een talrijke menigte kwam spoedig voor de ministeriën bijeen. Jongelingen heneden den veelbe- lovenden leeftijd van 16 jaren mogen zich wel hoeden voor de gemeente Zwin in Posen. Een enkele sigaret op dien leeftijd stelt hen bloot aan eene boete van 30 mark. Wel wat veel op dien leeftijd Sedert eenigen tijd heeft men niets gehoord van Italiaansche roovers thans begint men weer van hen te spreken en wel in Sardinië. Het zijn voornamelijk de gevreesde rooversSed- da en Derosas, die door hun stout op treden een waar schrikbewind hebben daargesteld. Tot gewone struikrooverijen dalen zij niet af, maar zij leggen den rijken bewoners eene schatting op. Wanbetalers, spionnen of verklikkers sterven een wissen dood, en zóóver gaat hunne stiptheid, dat zij, bij vergissing eenen verkeerde doodende, onmiddellijk bekend maken eene dwaling te hebben begaan. Eigenlijk zijn het dus nette lui. Maar de aangewezen slachtoffers die het gewoonlijk wel weten, zijn soms zoo bevreesd, dat zij er de voor keur aan geven het eiland te verlaten. Deze bedreigden gaan alleen over dag uit en kiezen omzichtig hun weg. Be geven zij zich na het Ave Maria op straat, dan omhult de mantel en de kap hen geheel, en aan hunne zijde blinkt de loop van het geweer, den onafschei- delijken metgezel. De bandieten, die af gelegene schuilhoeken bewonen, zijn van eene ongewone driestheid en han digheid. Tegenover hen zijn de carabi nieri machteloos, en dezen laten dikwijls het leven op dit onbekende veld van eer. Bij de laatste botsing met de roo vers ontkwam Derosas nog tegen aller verwachting; alleen zijn talisman een stukje leer, een stuk rood getin te huid en twee brokjes been (mis schien wel van een mensch) viel den soldaten in handen. Het volk schrift aan die amulet zijnen moed en zijn ge luk toe. De omstandigheid, dat het gouver nement de bevolking niet voldoende beschermt, werpt deze in de armen der roovers, wier handlangers zij worden. En dit gebrek aan bescherming zelf heeft twee oorzaaken: vooreerst zijnde premiën die de regeering aan handlan gers en spionnen uitlooft niet een tien de part zoo groot als die waarmede de roovers hunne helpers betalenen ver der zijn juist de geteisterde districten de strafkoloniën voor carabinieri die wat op hun boekje hebben, zoodat ook die maatregel half is. In een der bladen wordt de aan dacht gevestigd op twee mannen van talent in den lande, die reeds op mid delbaren leeftijd een schoonen loopbaan achter zich hebben, in de eerste plaats de onlangs afgetreden minister van Buitenlandsche zaken, de Heer Mr. G. van Tienhovèn. Mr. G. Van Tienhoven, pas lid van de Eerste Kamer, gekozen voor Noord Hol land,begon als president van hetUtrecht- sche Studentenkorps en was achtereen volgens Hoogleeraar aan het Athenaeum lllustre te Amsterdam in het Romeinsch Recht en eenige andere vakken, werkte als zoodanig krachtig mede aan de wording der Universiteit, waarvan hij later president-curator was. Verder is hij geweest: Lid van den Gemeente raad van Amsterdam, Wethouder van Amsterdam voor Financiën, Lid van de Tweede Kamer, Burgemeester van Am sterdam, Lid van de Eerste Kamer, Formeerder van een Kabinet en minis ter van Buitenlandsche Zaken, Lid der Eerste Kamer. Mr. G. Van Tienhoven is 53 jaren oud. Mr. C. Pijnacker Hordijk begon ook als president van het Utrechtsche Stu dentenkorps, werd Hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, Hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, Minister van Binnenlandsche Zaken, Commissaris des Konings in de provincie Drente, Gouverneur generaal van Ned. Indien, Lid der eerste Kamer. Mr. C. Pijnacker Hordijk is 47 jaren oud. De vreemde rupsen in Friesland, welke in den laatsten tijd in die pro vincie door hare vraatzucht zooveel scha. F

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1