PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 46. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144 XX XX XX XJ> £j O W XX m0t AMSTE&DAM. van ZATERDAG 9 Juni 1894. vKRHnmjNT. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 10 Juni 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TïLIPHOOHKUMMII TT tk A W* 5 KI Slnf St IS 1"*^ TILSPHONISCHï VEKBINDIN8 ADVERTENIIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: t„nnn>/> A Tlon, Pw drie maandent —,25. VERSCHIJNT: franco p. poet—,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Olnsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommern 3 eenten per «tuk. meer cents, groots letters naar plaatsruimte. Advertentvén worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG óm middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Dt. Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Dt. Veen. Nam. 2 nre, Dt. van Lennep. Doops bediening, 's Avonds 6 nre, Dt. Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, de Heer J. L. Zegers, van Heemstede. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Dt. van Lennep. Eglise Wallonne. Dii heures, if. S. Debry pastenr a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 nre, De. Mulder. Woenedag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Lezing. 's Av. 6 nre, Ds. C. Stadig, pred. te Nienw-Vennep. (Riddentraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Dt. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs ure, Godsdienst oefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Dt. Helper Sesbrugger. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. de Friet. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. van der Dutsen, pred. te Amsterdam. Ds. van Lennep bericht met hartelijke dankzegging de ontvangst van eene gift van f 5.voor de wijk, van een on bekende. De collecte gehouden aan de denren der kerken op Zondag 3 Juni, voor het Diaconiehuis, heeft opgebracht de som van f 123.32Vs- Nagekomen van N. N. f 10. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 uur Dt. J. O. Soon, Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Dt. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. H. H. Barger. Nam. 2Vs ure, Dt. H H. Barger, Doops bediening. Heemstede. Voorm. 10 nre Dt. J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, Dt. Koops, Fred, te Valkenburg. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9 Va ure, Ds. A. G. Reedt, Pred. te Castrionm. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. J. van Loenen Mat tinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Dt. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. K. loggers, Doops bediening, 's avond 1% nar Bijbellezing, in 't lokaal voor Cbr. belang, Ds. K. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Barneveld. Nam. 2Vs ure, Ds. C. Barneveld, Doops bediening. De Engelsche minister van bin- nenlandsche zaken Asquit heeft zeer welwillend het arbiterschap aangenomen in zake de werkstaking der huurkoet siers te Londen. Naar het heet, hebben beide partijen zich hiermede tevreden verklaard. - Uit Port-Saïd wordt bericht, dat eene werkstaking van kolenwerkers al daar groote onrust verwekt heeft. Aan gezien de bevolking van Port Saïd, een der grootste kolenstapelplaatsen der wereld, voor een groot deel uit kolen- werkers bestaat, liet het geval zich dreigend aanzien. De ontstemming der arbeiders schijnt het gevolg van een besluit des gouverneurs, die er aanspraak op maakte hunne ploegbazen aan te stellen en te ontslaan. In de laatste dagen van Mei heerschte er eene paniek in de stadenkele schepen verlieten zonder kolen ingenomen te hebben, de haven. Een aanval der werkstakers op een aanzienlijk kolenmagazijn kon nog afgeslagen worden door een salvo met los kruit. De Engelsche consul deed den gouverneur weten, dat zoolang deze niet instaat zoude wezen de orde te handhaven, de twee Engelsche oorlog schepen, die juist in de haven lagen, troepen aan wal zouden zenden. Ver sterking der Egyptische politiemacht kwam spoedig aangerukt, en daarmede scheen de vrees voor erger wanordelijk heden geweken. Uit de Amerikaansche kolendis- tricten komen ten opzichte van de werkstakingen voortdurend verontrus tende berichten. Steeds komen bloedige ongeregeldheden voor. Maandag gebeurde nog zoo iets in West-Virginia. Toen eenige nieuw gehuurde delvers de mijnen verlieten, werden zij uit de struiken onthaald op een geweervuur, dat vier hunner neerstrekte. Zonder twijfel heb ben de werkstakers, nu uit hunnen dienst ontslagen, zich alzoo gewroken. Te Farmersburg in Indiana waren het de werkstakers, die onder het vuur der troepen een viertal hunner zagen vallen. Maar zij hadden ook getracht den trein, die de troepen aanvoerde, met dynamiet te vernielen. Van tijd tot tijd brengen de bla den zeer treffende berichten omtrent den toestand van ongelukkigen en zwaar- beproefden. Thans wordt weer mede gedeeld dat te Berlijn een huisvader, schilder van beroep, zich met zijne vrouw en vier kinderen van het leven heeft beroofd, omdat hij geen kans zag in het onderhoud van zijn gezin te voor zien. Zijne zaak was meer en meer achteruitgegaan, zoodat hem de midde len ontbraken om zijne schuldeischers tevredea te stellen. Ds kinderen, van wie de oudste 16 jaren was en de vrouw van den schilder benamen zich het leven door vergif. Op de tafel stond een glas, waarin nog de sporen van een wit poeder werden ge vonden. Nadat de schilder zijne vrouw en kinderen het vergif had toegediend, maakte hij door ophanging een einde aan zijn leven. Men vond nog een brief waarin Seeger mededeelde, dat hij geen kans zag verder te komen, zonder te bedriegen, gelijk hij zelf bedrogen was." Reeds sedert geruimen tijd verkeerde het gezin in behoeftige omstandighe den. De jonge koning van Servië, Alex ander, wordt den 14 Augustus achttien jaar. Nu wordt bericht dat des konings moeder dien dag heeft gekozen om weer naar Servië te komen, om daar weder met haren gemaal, ex-koning Milan, naar men hoopt in rust en vrede voor het vervolg samen te wonen. Over het algemeen schijnt men op dit punt niet geheel gerust te zijn, temeer als men de zeer uiteenloopende karakters en neigingen der echtgenooten in aanmer king neemt. Niettegenstaande al de onaange naamheden met het Panamakanaal, waarin de familie de Lesseps nauw betrokken was, nog versch in het ge heugen liggen, heeft de vergadering van aandeelhouders in het Suez-kanaal besloten Charles de Lesseps te benoe men tot directeur der maatschappij. Tevens is de familie de Lesseps eene jaarlijksche toelage toegestaan. De groo te verdiensten van F. de Lesseps, de stichter van het Suezkanaal, worden dus in Frankrijk nog erkend, ondanks eenige zwakke oogenblikken, welke de familie al leeds genoeg berokkend heb ben. Er is te Parijs op handen een stelt- loopers - wedloop, waarvoor zich twintig mededingers hebben aangemeld. Het zal een vreemd gezicht zijn, twintig perso nen op hooge beenen op Parijs te zien aanschieten. Uit Weenen bericht men van een hevig onweder met hagelslag, zoo erg, dat verscheidene regementen van het oefeningsveld werden verdreven, en vele manschappen en paarden gewond zijn. De hagelsteenen waren dubbel zoo groot als hazelnooten, de straten waren er ter hoogte van een voet mede be dekt. Duizenden vensterruiten zqn ver brijzeld, alleen in den hofburg zeshon derd. Een paar straten zijn overstroomd door dat de Alsbach buiten hare oevers trad en in de westelijke omstreken werden boomgaarden en wijnbergen vernield. Op verschillende punten der stad hadden ongelukken plaats en de schade aan telegraaf- en elefoonleiding is zeer groot. De rijkspolitie te Roozendaal (N.-B.) heeft de hand gelegd op eene jeugdige dievenbende, meisjes van 6 tot 14 jaren oud, die er hun werk van maakten des avonds in de huizen te dringen om te bedelen en te stelen. Door den wacht meester der marechaussees ondervraagd, bekenden zij ook vroegere diefstallen te hebben gepleegd en wezen zelfs de plaats aan, waar de gestolen voorwer pen lagen verborgen. Een treurig licht werd op deze zaak geworpen door de bekentenis der jong ste, een kind van nauwelijks zes jaren, waaruit gebleken is, dat de ouders van de misdrijven hunner kinderen kennis droegen en het gestolen geld in ont vangst namen en verdeelden. Uit Sliedrecht werd medegedeeld dat, een der lagere scholen aldaar heeft blootgestaan aan een aanval der ouders van de leerlingen. Er liepen namelijk in die gemeente geruchten, dat de dokters in de school waren om de leerlingen te revaccineeren, terwijl er natuurlijk van gedwongen revaccinatie geen sprake was. Inmiddels namen de ouders hunne kinderen mee naar huis en hadden de onderwijzers gedwongen vacantie. Er gingen geruchten, dat te Parijs de cholera was uitgebrokenvier per sonen zouden aan de ziekte zijn over leden. De Figaro, welke de zaak heeft onderzocht, deelt mede, dat de zaak zeer overdreven is, maar toch weigerde de directie van het Necker hospitaal, waar de patiënten verpleegd worden, iets mede te deelen. Het schijnt, dat men in dit geval te doen had met cholera nostrus. In de Fransche Kamer heeft men elkaar weer eens echt Fransch uitge scholden, naar aanleiding van eene op merking van den afgevaardigde Grous- set, waarin hij beweerde, dat het Fransche leger tegenover dat van andere Europeesche mogendheden in de min derheid is en een paar generaals ontslagen behoorden te worden. Ten slotte nam de kamer een motie aan om over te gaan tot de orde van den dag en eene motie van vertrouwen op het leger en zijn bevelhebbers. In de Kaapkolonie legt men zich, gelijk bekend is, sinds dertig jaren toe op de struisvogelteelt. Er zijn daar op de hoeven ruim 180.000 struisen, 'en er wordt jaarlijks voor een bedrag van 17 a 18 millioen aan veeren uitgevoerd. Om concurrentie van andere landen tegen te gaan worden er zeer hooge rechten geheven van uitgevoerde struis-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1