EAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 48. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 16 Juni 1894 Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 17 Juni 1894. TELEPHOONNUMMEE TELBPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per a tuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 ceste, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- an Vrijdagavond Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet up Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Kollekte voor het Godsdienstonderwijs in alle benrten, behalve vroegbenrt en Kinderkerk. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Va. Knottenbelt. Voorm. 10 nre, Va. Hoog. 's Avonds 6 nre, Da. Moeton. Zondag 52. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Sic aan. Jans-Kerb. Voorm. 10 ure, Va. Barbaa. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Va. Veen. Eglise Wallonne. Dix henree, Mr. E. B our lier, pastenr a la Haye. Gereformeerde Kerken. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 nre, Va. Mulder Woensdag 'e av. 8 nre, Vs. Lang hout. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 Vs ure, Vs. S. Veld man, van Haarlemmermeer O.-z. {Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Va. Langhout. Woensdag voorm. 12 ure, Huwelijke- inzegening. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 'e av. 5Vs ure, Godsdienst- oefening. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. Tideman. Bevestiging van nieuwe leden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Vs. Adlof, Hoogduitsoh, pred. te Praag in Bohemen. 's Avonds 7 ure, Ds. Adlof. Mededeelingeu over en kollekte voor de Evangeliesatie in Bohemen. Va. Moeton verwacht deze week weder al zijne leerlingen, behalve die van Woens dagavond, wanneer hij verhindering heeft, f- Ontvangen met dankzegging voor de Christelijke school voor on- en minver mogenden door den Heer J. Bierena de Haan van I. A. f 25. Door Ds. Barbas voor ie verbouwing van L. f 10. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 uur Va. J. C. Boon, Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Va. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloomendaal, Voorm. 10 nre, Vs. H. H. Barger. Nam. 2Va ure, Vs. H H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Vs. A. J. Ruijs, Pred. te Oegstgeest. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. D. J. M. Wiistenhoff, Pred. te Sassenheim. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9i/a ure, Ds. P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Vs. J. van Loenen Martinet. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, Vs. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Vs. K. Loggers, 's avond 7% uur Bijbellezing, in 't lokaal voor Chr. belang, Vs. K. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Vs. C. Barneveli. Voorbereiding. Nam. 2l/a nre, Vs. O. Barneveld. KRONIEK De Raadsvergadering van Woensdag werd geopend met alle Heeren op negen na, doch toen men goed op streek begon te komen waren er nog drie leden af wezig. Voor de werkzaamheden een aanvang namen bracht de Voorzitter ter tafel eene kennisgeving van Mevrouw Douair. Van de Poll, bericht inhoudende van het overlijden van haren echtgenoot, den Heer Jhr. J. W. M. van de Poll, alsmede dat door B. en W. in verband hiermede in een brief van rouwbeklag aan beant woord was. De voorzitter wees op het groote verlies dat den Raad door dit overlijden van den nestor der vergade ring had getroffen, bracht in herinnering den ernst en de toewijding steeds door den overledene betoond en dat de goede toon, die steeds in deze vergadering heerscht, moest toegeschreven, aan de voorkomende vriendelijkheid van man nen als de Heer van de Poll, dien wij stellig niet zullen vergeten. De Raad betuigde met deze woorden zijne in stemming. Nu kwam in behandeling na eeni- ge mededeelingen een adres van de Vereeniging ter verbreiding der Waar heid verzoekende beschikking over lo kalen in de school lett. F. voor het houden van Zondagschool. Op de ge wone voorwaarden werd dit toegestaan. Een voorstel van B. en W.W. met advies Commissie van financiën tot vast stelling eener 4e suppletoire begrooting, staat onvoorziene uitgaven, benevens twee staten tot af- en overschrijving, dienst 1893, werd goedgekeurd. Onze nieuw te bouwen Apotheek zou eene uitgaaf eischen van 15000. Het was nu echter gebleken, dat het werk f 19000 moest kosten. Daarom kwamen B. en W. tot den Raad om nog ƒ4000. De Heer de Haan Hugenholtz begrijpt niet, hoe men dan kon beginnen met f 15000 te vragen, maar de Heer Van der Steur betoogt, dat die som was ge steld met het oog op het bouwen van eene Apotheek in de kleine Houtstraat en omdat vervolgens ook de Heer Bij voet de verzekering gaf, dat men met f 19000 zou rondkomen, werd zonder hoofdelijke stemming het gevraagde crediet toegestaan. Toen ging alles tot punt 14 der Agenda als van een leien dak; werkelijk kreeg men hoop door de achttien punten heen te komenmaar laten wij niet voor- uitloopen. De Heer Peltenburg had een adres ingediend tot in koop of in huur beko men van het gedeelte terrein, dat niet benoodigd was voor de nieuwe Apotheek en de Heer Jb. van Ek Jz. had verzocht dien grond te mogen huren. B. en W. hadden echter verklaard aan verhuring de voorkeur te geven. Van Ek bood 35 ets *er M5 en Peltenburg 20 ets en daarom luidde het voorstelVerhuren aan den Heer van Ek voor 35 ets, wat werd aangenomen. Cornelis van Kampen en G. H. Feije, beiden te Heemstede, hebben grond in erfpacht van de gemeente aan de Leid- sche vaart. De erfpacht bedraagt 16.75 per jaar. Wegens splitsing van den grond vragen Van Kampen en Feije afkoop tegen eene som van ƒ335. Tot afkoop zijn B. en W. genegen, maar tegen penning 29 of f 485.75 vrij geld en de Raad ging hierin mede. Een voorstel om voor straat bestem den grond van eene zijstraat ten Wes ten van de Kenaustraat voor de gemeen te te aanvaarden, mits aan haar worde betaald ƒ2649.90 voor 75% vergoeding in de aanteleggen bestrating en riolee- ring, werd goedgekeurd. Een Raadsbesluit, vaststellende rui ling van grond met J. H. Bulters aan de Oostvest, werd teniet gedaan op diens verzoek. De Raad hechtte zijne goedkeuring aan een adres van adhaessie aan den Minister van Waterstaat, door B. en W. van Amsterdam, den Haag, Rotter dam en Utrecht, houdende het verzoek het daarheen te willen leiden, dat bij afloop der concessies der Bell Telefoon- Maatschappij de intercommunale lijnen onder het bestuur van den Staat zijn gebracht. De Heer W. H. L. Jansen van Raaij, leeraar aan de H. B. School met 5 j. cursus, verzocht en verkreeg vergunning om gedurende drie uren per week les te geven in het studiejaar 1894/95 van de Militaire school. De rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur werd goed gekeurd; het gemeentelijk subsidie be draagt ƒ13953.53. Eene af- en overschrijving, dienstdoen de schutterij, vond mede instemming. Tot makelaar in mobilair en assu rantiën benoemde de Raad den Heer A. van Cappellen Jr.; tot lid van de Commissie voor de loting der schutterij benoemde de Raad den Heer Van Sty - rum en tol plaatstvervanger den Heer J. Klein. Het verslag van den gasopzichter over de maand April werd aangenomen voor kennisgeving en nu was het uit met het afhameren der artikelen. Eerst de Heer Sneltjes, die herope ning verzoekt van de beraadslagingen over punt 3, Apotheek. Deze vroeg of het niet wenschelijk zou zijn, dat bij de besteding van dit werk alleen werd ingeschreven door ingezetenen dezer gemeente en met Haarlemsche inge zetenen als werklieden; vreemde in schrijvers brengen vreemde werklieden mede, deze blijven hier hangen en vermeerderen later allicht het getal werkloozen. Hoewel de voorzitter deze proefneming ontraadt, meent de Heer Sneltjes goed gedaan te hebben de aandacht erop te vestigen. De Heer Willink juicht het voorstel toe en ge looft, dat de zaak ernstige overweging verdient. Toen nu de Voorzitter aan houding aanbeval, trok de Heer Sneltjes zjjn voorstel in. Op punt 14 volgen resp. de punten 15 tot 18 maar de Heer Prins stelde eene motie om punt 18 den voorrang te geven. Dit betreft de adressen tot het 111 behandeling nemen der door de Di rectie der gasfabriek gedane voorstellen. Het voorstel, zeide de Heer Prins, werd gedaan omdat blijkbaar het pu bliek veel belang stelde in het behan delen dezer kwestie. De Heer de Haan Hugenholtz is niet voor deze motie van orde. In stemming gebracht valt het voorstel Prins met 16 tegen 11 stem men. Toen toog men met moed aan punt 15, Rapport der Rechtsgeleerde Com missie over de amendementen op de artikelen 120, 173, 182 en 190 onzer Politieverordening. Onze lezers te vermoeien met de betoogen van de Rechtsgeleerden in onzen Raad, die het vóór of tegen van een woord, eene woord- of zinsver- plaatsing zoo nauwkeurig afmeten naai de pro's of contra's ligt niet op onzen weg, wel wordt opgemerkt, dat voortaan de mestputten zij moeten behalve op Zon- of feestdagen dagelijks geledigd worden moeten zijn waterdicht en voorzien van luiken en deksels, welke steeds gesloten moeten zijn, behalve bij het vullen en ledigendat bij het bouwen of vernieuwen van perceelen de hoogte ervan geëvenredigd zal zijn met de breedte der straat; dat als B. en W. afwijking noodig achten van de eenmaal vastgestelde rooilijn, deze door den Raad wordt vastgesteld. Artikel 190 der verordening voorna melijk eischte veel inspanning van de Rechtsgeleerde Heeren. Het bedoelt de onbewoonbaarverklaring van een perceel. Er waren in deze twee meeningen, dat het Dagelijksch Bestuur hiertoe bevoegd zou zijn of de Raad. Verschillende Hee ren worden in deze het woord. De be slissing komt nu aan den Raad. Vervolgens werden nog een paar wij zigingen in volgende artikelen noodig geacht. De resumptie heeft plaats in eene volgende vergadering. Met punt 16 kwam aan de orde een voorstel van den Heer Rethaan Macaré tot aanvulling van art. 5 derzelfde ver ordening. Het betrof intrekking van eenmaal verleende vergunningen en wel met

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1