Nieuwsberichten. f het oog op zekere, niet meer van kracht zijnde verordening. Alweer discus sies van velen en ten slotte werd het verworpen, evenals een voorstel van den Heer Bijvoet om nu toch de vergadering te sluiten. Maar de voorzitter had er zijne zinnen op gesteld om ook nog punt 17, een voorstel B. en W.W. tot wijziging der titulatuur van verschillen- gemeente-ambtenaren te behandelen. Het punt was in 1891 al aanhangig geweest, thans kreeg het zijn beslag. Punt 18, de gas adressen bleef over. De Voorzitter gaf thans gevolg aan den wensch van den Heer Bijvoet, en sloot de vergadering ;het was ongeveer half zes. Er bestaat nu gegronde hoop, dat punt 18 van deze agenda op de volgende wat bovenaan komt te staan, althans onmiddellijk na de zeer spoedeischende zaken. Men schijnt zich nog geen juist denk beeld te hebben gevormd van den loop, dien deze kwestie nemen zal. Wel zegde de Heer Prins een voorstel toe, maar de strekking kan niet medegedeeld wor den. In elk geval voorziet men belang rijke discussies, temeer omdat aan het wegblijven van een voorstel van het Dagelijksch Bestuur in zake de adressen zeer bepaald de beteekenis wordt ge hecht, dat de Raad in deze het initiatief behoort te nemen. De sultan van Marokko is dood. In den laatsten tijd had hij de Spaan- sche regeering veel te doen gegeven. De geruchten, maar die zeggen zoo veel, spreken van vergiftiging; het officieele bericht noemt ingewandsziekte de oor zaak. Het lastigste is, dat een burger oorlog in het verschiet ligt over de troonsopvolging, hoewel tot heden er alles rustig bleef. De Spaansche regeeriug is vooral bang voor haar vijf millioen, welke de sultan beloofd had te zullen betalen, als schadevergoeding wegens gepleegde ge welddadigheden. Men deelt mede, dat de Marokaansche regeering over vijftien duizend man troepen beschikt en nu wil de Spaansche regeering krachtige maatregelen nemen ten einde moeilijk heden te voorkomen. De mogendheden wier belang betrokken is bij den toe stand in Marokko moeten in deze hunne medewerkingen hebben toegezegd. Als het waar is, dat de warmte uit Amerika naar ons komt, dan zijn onze koudste dagen voorbijte New York wees de thermometer 90° F. in de schaduw. Het verkleumende weer van de laatste weken heeft inmiddels veel plantengroei teruggehouden, de landbouwer en de veehouder snakken naar zoo'n strookje overtollige warmte uit de overzijde van den Oceaan. Hongkong, China, is bezocht door eene besmettelijke ziekte, welke men voor pest houdt. Er komen vijftig sterfgevallen per dag voor en de bevolking vlucht uit de stad. De regeering schrijft de uitbreiding der ziekte, misschien nietten onrechte, toe aan onzindelijkheid en wil om het kwaad te stuiten de besmette wijken af breken, stellig een radicale maatregel als er aan verbonden wordt het verbranden der afbraak. De werkstaking van de Londensche huurkoetsiers, is thans verkregen door den minister van binnenlandsche zaken op den grondslag van een minimum-pacht van 10 shilling daags in den winter en 16 shilling daags in den zomer, door de koetsiers voor eerste klasse rijtuigen aan de eigenaars der cabs te betalen. Deze regeling geldt tot 1 April 1895. Nadat de afgevaardigden van beide partijen deze schikking, Maandag avond in een ver gadering van cab eigenaars bekrachtigd, hadden aangenomen, is besloten, dat het werk dadelijk hervat zou worden. Eeni- ge bladen twijfelen echter of het vergelijk gehandhaafd zou kunnen worden, aan gezien de uitdrukking eerste klasse rijtuigen voor verschillende uitlegging vatbaar is. Berlijn telt op dit oogenblik 1700000 inwoners. Eigenlijk had men gerekend op 40000 meer. Men schrijft dit toe aan de voorsteden, welke eene menigte Berlijners herbergen en niet worden meegeteld, omdat zij nog niet bij de stad zjjn ingelijfd. "Wanneer dit heeft plaats gehad, stelt men zich voor een juister beeld van den toestand der toeneming van het zielental te kunnen vormen. In 1820 bedroeg de bevolking 200000, dertig jaar later het dubbele. Aan de Standard wordt uit Shang hai bericht dat herhaalde woelingen plaats hadden onder de duizenden werk lieden, die bezig zijn de keizerlijke paleisgebouwen te Peking te restauree- ren en hooger loonen eischten, enz. Dientengevolge vaardigde de regeering een edict uit, volgens hetwelk soldaten en politie alle lastige werklieden terstond moeten arresteeren, terwijl de belhamels met hoogverraads-processen worden be dreigd, zullende hunne handlangers eene driejarige verbanning ondergaan naar streken door koortsen en mus kieten geplaagd. Na dit edict zijn er geen verdere woelingen voorgekomen. De St.-Ct. bevat een opgave van het bevolkingscijfer der provincie Noord- Holland op 1 Jan 1894. Het totaal is 433774 m., 461306 vr., te zamen 895.080. Daarvan tellen Alkmaar 16760, Amsterdam 446657 (211674 m. en 234983 vr.), Haarlem 56803, Haarlemmermeer 15990, Helder 24395, Hilversum 14074, Bussum 4373, Hoorn 10725, Nieuwer-Amstel 30.265, Zaandam 16609 inwoners. De bevolking der Provincie bedroeg op 1 Januari 1893425 276 m., 452 620 v., totaal 877.896, en is alzoo toege nomen in den loop van 1893 met 8.498 m 8.686 v., totaal 17.184. Geboren werden 29.670 kinderen, terwijl stierven 15.531. Het aantal personen dat zich gedu rende 1893 in de gemeenten vestigde be droeg totaal 64.285, terwijl vertrokken totaal 61.240. Toen in de vorige week een paar leden der Gedeputeerde Staten van Friesland het eiland Ameland bezochten, om in loco kennis te nemen van den bodem, met het oog op inpoldering en bedijking, trok de buitengewoon uitge strektheid van de gemeenschappelijk beweide gronden de aandacht van een der heeren. Deze vroeg aan een eilan der, die hem geleidde, of men op Ame land zoo socialistisch gezind was, doch het antwoord luiddeNeen «Socialisten hebben we hier niet; maar als ze wil den zien, tot welke slechte uitkomsten hunne theorieën leiden, dan moesten ze hier komen. Menigeen gaat 's avonds rusten met de bede op de lippenOch, mochten die gronden maar verdeeld wordendan zouden ze honderd maal meer winst kunnen opleveren." Aan de beetwortel suikerfabriek „Holland" te Halfweg zullen bij dea.s. campagne slechts een 20 tal Brabant- sche werklieden in dienst worden geno men; overigens zullen :net de buiten werkzaamheden weder arbeiders uit de omgeving worden belast. De directie had eenige jaren geléden, teneinde van den goeden gang der werkzaamheden verzekerd te zijn, zich genoodzaakt gezien, tot vreemden haar toevlucht te nemen, wijl zij zich niet afhankelijk kon stellen van de arbeiders destijds in dienst, die opgestookt door enkele opruiers, meermalen weigerden te werken en hooger loon eischten. Dank zij de tusschenkomst van een paar personen en de welwillendheid van den directeur zullen bij de a.s. cam pagne weder personen uit de omgeving in dienst worden genomen. Aan den Amsterdamschen straat weg heeft men ontvreemd circa 1600 nieuwe straatsteenen. De pogingen te Houtrijk en Po- lanen in het werk gesteld tot stichting van een bijzondere school, ontvangen de gewenschte hulp en medewerking, zoodat de bouw verzekerd is. HAARLEM, 15 Juni 1894. In de j.l. Maandag gehouden ver gadering van den Particulieren Arbeids raad, werd na eene ruime gedachtenwis- seling met algemeene stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, een adres te richten aan den Gemeenteraad, om bij aanbestedingen van Gemeentewege een minimum loon en maximum werk tijd te bepalen, en in de bestekken op te nemen. Te dien einde werd door den Voorzitter eene Commissie van drie leden benoemd om een concept-adres op te maken, welke dan in de eerstvolgende vergadering aan de goedkeuring der leden zal worden onderworpen om daarna te worden vastgesteld. De Statuten en Reglementen waren gereedgekomen en zullen aan de aan gesloten Vereenigingen worden toege zonden, terwijl exemplaren voor belang stellenden verkrijgbaar worden gesteld bij den Secretaris. De Heer Joh. Boom, Nassaulaan 67 alhier, heeft het licht doen zien en rondgezonden zijn prijscourant voor binnen- en buitenlandsche bieren, bron -, minerale en medicinale wateren. De meest uiteenloopende wijn- en biersoorten komen in de prijscourant voor. Omtrent de prijzen kan men ge makkelijk met andere vergelijking ma ken. In het Museum van Kunstnijver heid zijn tentoongesteld verschillende afbeeldingen der Egyptische bouw-, beeldhouw- en schilderkunst; de ge beeldhouwde friezen uit de Pieterskerk te Leiden en het paneel inlegwerk, af komstig van de tentoonstelling te Chi cago. L.l Woensdag zijn uit verschil lende wagens, geplaatst aan de kaas markt, terwijl aldaar markt werd ge houden, zes paardendekens ontvreemd als: twee grijze, een groene, een gele en een donkerbruine. Hetsfedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis werd heden bezocht door graaf en gravin von Bismarck-Schönhauschen en Graaf en Gravin Rautzau. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Haarlem, ter standplaats Haarlem, de Heer U. J. K. Versfeit, candidaat-notaris alhier. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAi FING. Van 1 Nov. tot 14 Juni hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemiatknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 26 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 6 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 8 voor grondwerker. 8 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 3 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en vam 3-5 uur verkregen worden b\j den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8Vj tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het getal ingeschreven als zonder werk zijndebedraagt nog 6 personen, waaronder 1 loodgieter, 2 loopknechts, 1 schoenma ker, 1 los werkman en 1 smid. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en niet op de lijst voorkomende, moeten zich opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 8 Juni. H. Burrij en H. de Lang. 13 Juni. J. van Waveren en C. M. P. Eranssen. GETROUWD. 43 Juni. O. E. Schillert en S. C. W\jkhuijzen. A. Schipper en G. E. Blok. J. A. de Gelder en G. Gon. H. Hessen en W. C. Staal. J. C. Duijn en M. Bottelier. J. Sie raad en J. M. H. van der Meer. W. Kolk en M. J. G. Tijssen. J. H. Spruijt en G. E. Al ders. 14 Juni. W. K. L. Scheepens en D. G. Sanders. GEBOORTEN. 7 Juni. J. Pot geb. Kuipers d. G. Kuiper geb. Kuiper z. 8 Juni. H. Yerdonkschotgeb. Meulenbroek d. M. J. van Apeldoorn geb. van Baarle d. A. Kolk geb. Tand d. JM. L. Jukes geb. Bottelier a. A. C. van der Steur geb. Riechman z. 9 Juni. C. C. van Veen geb. Schrijnders z. M. Timmermans geb. Woudenberg d. C. Delissen geb. van Hooff z. 10 Juni. J. Vos geb. Kruijer d. A. E. Nieuwenhuizen geb. Veering d. G. A. Zuidema geb. Ribbe z. A. de Wilde geb. Ketelaar z. J. Luiting geb. Ottd. 11 Juni. A. M. Delden geb. de Haan d. E. M. Dekker geb. Kemps z. J. Steffens geb. van der Mije d. J. T. Lindeman geb. van der Linden z. 12 Juni. A. Koek geb Luddingd. - W.van der Haagen geb. Verlee d. S. Mertens geb. Biommaert z. D. Hoes geb. ter Mets z. J. M. Neuman geb. van der Hoff d. Y. Visser geb. Alkema z. M. J. B. C. Bosse geb. Geijer z. 13 Juni. A. C. Lamers geb. van Lieshout d. P. Baajj geb. Jasperse d. H. Warmer dam geb. van Gastelen z. J. C. Kuipers geb. Wijnsouw z. C. W. Brakel geb. Tit z. OVERLEDEN. 7 Juni. A. Niemöller geb. Damiaans 40 j. Oranjestraat. 9 Juni. G.Wijsbrug 31 j. Kam- Serstraat. 10 J uni. J. Witteman 31 jAssen- elverlaan. 11 Juni. A. Kernekamp 2 j. d. L. Annastr.E van Tongeren 45 j. Tulpenstraat. 12 Juni. W. Groenendaal 2 jBreestraat. E. J. van Haren 56 i. Hondesteeg. 13 Juni. P. Willemse 3 j. d. Olieslagerslaan. J. Born 4 j. z. Rozenprieëlstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks uitgezonderd des Zondags) ▼an 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terngte bekomen zijn. Eene parapluie met beenen stok. Een riem van een paardentuig. Een fantasie armband. Een zilveren arm band. Een glacé handschoen. Een rekenboekje. Een uurwerkslinger. Een achterschut van een wagen. Eene fantasie horlogeketting. Een knipmes. Een trouw-acte. Twee vergulde kwasten van een vaandel. Eene portemonnaie met veel geld. Een boezelaar. Een ledige houten griffelkoker. -Een gouden ring in een medicijndoosje. Een brevet behooren- de bij de bronzen medaille ten name van William, Adolf Richardson. Een witkatoenen kussensloop. Eene lede ren portefeuille. Eene nieuwe lap zeildoek. Een keeshond, reu, lanha- rig met groote pluimstaart. Eenige sleutels. VEEMARKT 13 Juni 1894. AangevoerdPrijs 12 Koeien /T20.ƒ220. 45 N. Kalveren j> 7.12. 28 Schapen 17.s 23. 76 Lammeren s 6.12. 5 Paarden. KAASMARKT van 13 Juni 1894. Aangev. en verk. 73 stapels uitma kende 9349 kazen, wegende 17942 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 27. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 17 Juni des namid dags van 2 4 uur, door bet Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Marche du CortegeKriens. 2. Ouverture Peter Sehmoll.Wsber. 3. Herzblattchen, MazurkaFaust. 4. Ballet CoppeliaDelibez. 5. Ouverture GeraldaAdam. 6. Loreley ParaphraseNeswabda. Geïnstrumenteerd door Kriens. 7. Fantaisie de l'opera I» grand MogolAudrau. Buiten-sociëteit „TROU MOET BLYCKEN" MUZIEKUITVOERING op Zoodag 17 Juui a.s., des avonds ten 7J4 ure, door het Stedelijk Muziekkorps, Kapelmeester de Heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marche de 1' opéra -les Troyens a Carthago"Berlioz. 2. Ouverture aus der Oper -DaB Goldeue Kreuz"Briill. 3. .Indigo Walzer" a. d. Operette •Tauseni and eiue Nacht"...Strauss. 4. Czardas -Der Geist desWoiwo- den," Uugarisches BalletGrossmann. (Geïnstrumenteerd doon C. P. W. Kriens.) 5. Grande Fantaisie Bar dea motifs de F opéra FaustGonnod-Coenen« 6Oovertnre -Tantalusqoalen"Sappé. 7 a. Einzng der Götter im Wal- hall, a. d. Drama «Das Rhein- gold"Wagner. (Voor Harmonie bewerkt door C. P. W. Kriens.) b. Zwei Ungarische Tiiaze..Brahms. (Geïnstrumenteerd door C. P. W. Kriens.) 8. a. CavatinaRaff-Dunkier, b. Aubade PrintaniéreLacombe. 9Grande Fantaisie snr le Ballet -Exelsior"Marenco. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 19 Juni 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prélude (2e Sonate)Lemmens. 2. AriaRheinberger. 3. Andante (7c Symphonie)Beethoven. 4. Lied ohne Worte (Duet)Mendelssohn. 5. RomanceR- Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2