HAARL Eerste Blad. No. 51. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 27 Juni 1894 Nieuwsberichten TELKPHOONNUMMKB TELEPHONISCHE VEKBINDINB mat AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: Psr drie maandonT ,2è. franco p. posi ,40. Prijs per Advertentie tse 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommere s eenten per stuk. meer 5 cents, groeto letters naar plaatsruimte, VERSCHIJNT: Dinsdag- an Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dei middag» ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. CAREY (ROSA NONEBETTE) Gerda. üit Let Engelsch door Mevrouw Kap- pijne van de Coppello-Bake. 2 din., f 5.90. Het Paradijs der Socialisten-Vrij bewerkt naar het Hoogdnitsch door J. C. van den Berg.75. OTTO (W.) Tom. Gecartonneerd.75. geb. 1.10. TIDEMAN (P.) Een jongste generatie en de nieuwe gids1. QUI DDE (L.) Caligula Eene studie over .Romeinschen heerschers-waanzin Naar de 21ste üait'che uitgave.30. Caligula. Eene studie over Ro meinschen Caesarswaanzin. Uit het Hoogdnitsch.40. CORONEL (Dr. S. Sr.) De wittebroods weken. Hygiënische wenken voor ver loofden en jonggehuwden. Derde druk. .60. MINK (Dr. P. J.) De zorg voor oor en neush.60. KIJN (H. B. J. VAN) Aphorisraen der gezondheidsleer.75. MOUBIS (J. B. H.) De bewegingsorga nen van het paard. Beknopte handlei ding tot de leer der spieren en hare werking, ten dienste van alle beoefe naars der rijkunst. Met platen1.50. KRUSEMAN (Mr. J.) De bedrijfsbelas ting. Wet van 2 October 1893 tot heiling eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten toegelicht1.25. EYK (Mr. J. P. SPRENGERVAN) De wetgeving op het notarisdmbt toege licht. Derde druk door den schrijver nieuw bewerkt5.50, Buitenlandsche nieuw verschenen werken GREINZ (RUDOLF HEINRICH). Tirol- er Leut. Berggeschichten und Skizzeu. Zweite Auflage.....65. Da3 Abiturienten-Examen. Gym- nasial-Humoreske. Vierte Auflage .35. Kultur- und Litteratur-Bilder Herausge- geben von Rudolf Heinrich Greinz. Hft. I—.55. Idem idem Heft II1. MARSHALL (WILLIAM). Neueröffnet- es, wundersames Arzenei-Kastlein, dar- in allerlei gründliche Nachrichten wie es unsere Voreltern mit den Hèilkraft- en der Thiere gehalten haben, zu fin den sind1.30. "Wie ich mein Nervenleiden heilteVon einem ehemals Nervenleidenden, jetzt aber vö lig ges und gewordenen Laien seinen Mitmenschen gewidmet.25. ALBRECHT (Th) Vierstellige Logarith- mentafel.80. LALLEMAND (Ch Ie Caire*16.50. PAlgérie de nos jours. Alger-Bonfariek- Blidah- Oran- Tlemcen- Kabyüe- Con- stantine- Biskra*13 20. COÜHIN (CLAUDE). La propriété in- dustrielle artistique et litteraire. Tome premier5.50. Academy architecture and annual archi tectural review 1894. Edited by Alex Koch Architect cloth 3.15. SCHELL (A. VON) The tactics of fie'd artillery. Translated by lientenant-colo- nel A. E. Turner. R Acloth. 1.65. Bovenstaande werken zgn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes. Tweède Kamer. In de zitting van Don derdag heeft de kommissie voor de ge loofsbrieven gekonkludeerd tot toelating van den heer Pijnacker Hordijk. De dis- kussie over het rapport werd bepaald op Dinsdag. Alsdan zullen ook andere wets ontwerpen behandeld worden. Op de vraag van den heer Viruly Verbrugge verklaarde de Min. van Buitenl. Zaken, dat de Reg. de bescheiden, die geacht kunnen worden betrekking te hebben op de jongste ontbinding der Tweede Kamer, op dit oogenblik in handen zijn van de Eerste Kamer, en dat, indien die stukken niet door deze ter kennis mochten worden gebracht van de Twee de Kamer, de Reg. geen bezwaar heeft ze officieel ook aan deze over te leggen. De heer Viruly betuigde zijn dank aan de Reg. voor hare verklaring, en had bij voorbaat verklaard een politiek de bat daarover eerst in September te willen uitlokken. De Kamer is tot Dins dag uiteengegaan. President Carnot was Zaterdag uit Parijs vertrokken, teneinde een bezoek te brengen aan de tentoonstelling te Lyon, en werd, behalve door zijn ge wone gevolg, vergezeld door den mi nister-president Dupuy. Dinsdag zou de president te Parijs terug verwacht wor den. Zeker hebben de Franschen niet kun nen denken, dat deze reis de laatste zou zijn, van den alom geachten, door zijne rechtschapenheid zeer gewaardeer- door zijne voorkomendheid bijzonder sympathieken Sadi Carnot. Zondag avond begaf de Heer Carnot zich na een bezoek aan het paleis de Commerce naar eene gala-voorstelling, welke aldaar in het theater zou gegeven worden te zijner eer. Onderweg sprong een twee en twin tig jarig Italiaan Cesare Giovanni San to op het rijtuig en bracht met een dolk den President een steek in bet hart toe. De volksmenigte viel op den moorde naar aan en zonder uiterste|krachtsinspan- ning van de zijde der politie zou hij niet levend uit hunne handen zijn gekomen. De profeet Rivaud, die den dader voorloopig een vuistslag toediende, be gaf zich naar den schouwburg waar hij mededeeling deed van het feit. De president was bewusteloos, de geneesheeren, die onmiddellijk hulp boden, verklaarden eerst den toestand ernstig, doch niet hopeloos, aangezien de bloedstorting was bedwongen, doch iets later trad de dood in. De Heer Sadi Carnot was in 1888 tot president verkozen, toen Jules Gré- vy aftrad tengevolge van de knoeierijen van zijn schoonzoon. Hij had toen den leeftijd van een en vijftig jaren bereikt. Nadat hij aan de Polytechnische school met eere het radikaal als ingenieur behaald had, trad hij als zoodanig in staatsdienst, werd na den oorlog van 1870—1871 verkozen tot afgevaar digde en was twee malen minister, waarna hij benoemd werd tot Sënaats- lid. Zijne verkiezing tot president voor den tijd van zes jaren in November a s. was zijn tijd van aftreding daar werd alom, zoo iri als buiten Frankrijk met ingenomenheid begroet, niet het minst een gevolg van den onbesproken naam des benoemden. In elk opzicht heeft de Heer Carnot aan zijne menigvuldige verplichtingen voldaan en Frankrijk treft zeer stellig door zijn plotseling verscheiden een zware slag, welks gevolgen natuurlijk niet zijn te berekenen. Omtrent de aanleiding tot den moord is niets bekend de moordenaar weigert elke opheldering en verklaart alleen voor den rechter te zullen spreken. Of hier dus wraakzucht, dan wel partijhaat in het spel is, is onzeker. De gespannen toestand tusschen li Franschen en Italianen is door dit feit nog toegenomen. In een paar restaurants, door Italianen gedreven, is alles stuk geslagen en er is gemanifesteerd voor het Italiaansche consulaat. De beide Ka mers zullen in Congres bijeenkomen om een President der Republiek te kie zen. De koopmansbeurs te Parijs is ten teeken van rouw gesloten tot aan de benoemning van den nieuwen President. Het lijk van den president is naar Parijs vervoerd; het ministerie zal een voorstel doen om de begrafenis te doen plaats hebben op 's lands kosten. Waarschijnlijk om aan alle kwes ties in zake den dienstplicht een einde te maken heeft de Transvaalsche Volks raad een voorstel ontvangen, strekkend tot afkoopbaarstelling van den dienst door vreemdelingen, die geen burgers zijn. De Volksraad zal dit voorstel wel inwilligen; beter betalende vreem den, dan met tegenzin dienende solda ten. De historische studie van prof Quidde getiteld Caligula, waarvan gedurende eenigen tijd door geheel Duitschland dén roep ging, is thans ook in de Ne- derlandsche taal verschenen, en wel hij twee uitgevers. Men herinnere zich, dat -men er in Duitsland toespelingen en toe standen in meende op te merken, die zeer duidelijk terug sloegen op den tegen- woordigen keizer. De Duitsche uitgever heeft, na het bekend worden der bro chure, drie drukkerijen aan 't werk gesteld om herdrukken gereed te maken en deze konden nog niet spoedig genoeg aan de vraag voldoen. Men schat het aantal geplaatste exemplaren op twee honderdduizend. De vier en twintigste druk ziet in Duitschland reeds het licht. Toch is het wel mogelijk, dat het muisje nog een staartje heeft, tenzij Quidde kan bewijzen, dat hij niets kwaads be doelde. In de Fransche Kamer heeft eene eigenaardige interpellatie plaats gehad. Een leeraar in de wijsbegeerte had zich wat veel met de politiek bemoeid straf, verplaatsing. Maar zijne partijge- nooten begrepen, dat het niet aanging, iemand wegens zijn staatkundige mee ning te straffen en brachten de zaak in den vorm eener interpellatie in de Kamer, stellende de volgende motie: „De Kamer noodigt de regeering uit het recht van petitie voor de ambtenaren van het openbaar onderwijs te hand haven, hun de vrije uitoefening van het politiek mandaat, waarvan zij voorzien kunnen zijn, te verzeke ren, de geheime nota's te hunnen aan zien af te schaffen, aan alle leden der Universiteit de uitoefening der burger schaprechten te verzekeren, die zij ten taak ontvangen hebben te onderwijzen." Na het debiteeren van de gebrui kelijke hatelijkheden verklaarde de re geering op den ingeslagen weg te zul len voortgaan, en met groote meerder heid werd de motie verworpen. Commentaar is hier overbodig. De Fransche Kamer heeft zich gesteld op het standpunt, dat zij niet zal gedoo- gen, dat onderwijzers, door de gemeen te aangestelde ambtenaren, zullen afbre ken, wat zij krachtens hunne betrek king behooren te handhaven. Het geval brengt onwillekeurig een dergelijk geval in herinnering, betrek king hebbende op een jong onderwijzer aan de Nederlandsche Openbare lager school. Het standpunt toen ingenomen door de Nederlandsche school-autoritei- ten, vind zich weerspiegeld door het Fransche feit. Uit Yokahama en Tokio bericht men van Vrijdag een heftige aardbe ving, waarbij verschillende Japanners bedolven zijn onder de puinhoopen der instortende huizen. Toen keizer Wilhelm de vorige week op weg was naar de eerste steen legging van den Berlijnschen dom, werd 's keizers ceremoniemeester Von Kotze gevangen genomen op bevel van den keizer. In den laatsten tijd waren door ongeteekende brieven vele hoog geplaatste personen in een verkeerd daglicht gesteld en zelfs de keizer was niet gespaard. Den schrijver zocht men te vergeefs, tot men Von Kotze gelijk soortige uitdrukkingen hoorde gebrui ken als in de brieven voorkwamen, terwijl ook nog andere toevalligheden hem als zoodanig aanwezen. Hierop volgde de arrestatie. De keizer werd opmerkzaam gemaakt, dat het geval veel opzien zou verwekken, doch het toornige antwoord was, dat indien Von Kotze schuldig bleek hg gestraft zou wor den. Sedert geruimen tijd moet de ver dachte iu zeer opgewonden toestand verkeeren, zoodat men reeds geloofde, dat hij niet normaal was. Hij bevond zich dan ook onder geneeskundige be handeling. De wet op het burgerlijk huwe lijk in Hongarije heeft haar beslag ge kregen, doch niet dan na aanneming van een amendement, waarin als slot artikel aan de wet wordt toegevoegd, dat bedoelde wet onaangetast laat de godsdienstige verplichtingen, door de echte lieden te vervullen. Dit bijvoegsel schijnt na de langdurige en zelfs hef- tigen strijd over deze zaak tot bevrediging geleid te hebben. De Parijsche uitgave van de New York Herald meldt met een enkel woord, dat Nederland weer onaangenaamheden in zijne koloniën krijgt, en millioenen guldens gaat uitgeven voor eene expedi tie. Als het in de Oost nu maar slecht genoeg begint te gaan, zal eene maat schappij, die al eens aan de Nederlandsche regeering voorstelde hare koloniën over te nemen, weer met dat voorstel voor den dag komen. Het pleit zeker voor de bekendheid van den Herald met de Nederlandsche toestanden of die onzer koloniën, als het blad zijnen lezers met zulken onzin komt lastig vallen. Gelukkig wordt niet de naam genoemd der maatschappij, die in staat zou zijn Nederland van zijne kolo niën af te helpen, evenmin als de som genoemd wordt, waarvoor zij dit zou gelieven te doen. De Parijsche afgevaardigde Pierre Richard heeft een stap gedaan bij den president der republiek en bij den grootkanselier van het Legioen van eer, om ter gelegenheid van den nationalen feestdag op 14 Juli het officierskruis van genoemde ridderorde te verzoeken voor Nicolaas de Savin, die den 22 April 1768 te Parijs geboren, op dertigjari gen leeftijd als militair in dienst trad en alle veldtochten onder het consulaat en het keizerrijk medemaakte. Na de inneming van Saragossa in 1803 tot ridder benoemd, werd hij aan de Bere-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1